پاسپورت ایندکس” یک وبسایت تعاملی است که پاسپورت‌های کشورهای مختلف را ارزیابی کرده و آنها را رتبه‌بندی می‌کند. این وبسایت اطلاعات خود را بر اساس داده‌های آژانس بین‌المللی حمل و نقل هوایی✈️ (یاتا) و البته تجربه مسافران تهیه و تدوین می‌کند. امتیازی که هر گذرنامه کسب می‌کند، بر این اساس است که صاحب آن بدون نیاز به روادید به چند کشور می‌تواند سفر کند یا در لحظه ورود به چند کشور، ویزای فرودگاهی ارایٔه می‌شود.

بر اساس آخرین فهرست منتشرشده، قدرتمندترین پاسپورت جهاندر حال حاضر متعلق به دو کشور آلمانو اسپانیاست که می‌توانند به ۱۴۲ کشور جهان سفر کنند.

رتبه دوم هم بین چند کشور اروپایی تقسیم شده است. پاسپورت های کشورهای سویٔیس، ایرلند و اتریش با امکان سفر به ۱۴۱ کشور به طور مشترک در این مکان قرار دارند.

در رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت های جهان، ۱۲ کشور آمریکا، ژاپن، استرالیا، نیوزلند، سویٔد، دانمارک، فنلاند، بلژیک، ایتالیا، پرتغال، لوکزامبورگو کره جنوبی???????? قرار گرفته اند.

در این رتبه بندی، امارات متحده عربی مقام پنجم را کسب کرده است. همچنین پاسپورت کانادادر رتبه شش و انگلستان در رتبه هفت قرار گرفته است.

در سوی دیگر این لیست، پاسپورت‌هایی را داریم که با بیشترین محدودیت‌ها مواجه هستند. در انتهای این لیست کشور افغانستانقرار دارد که شهروندان آن می‌توانند فقط به ۳۱ کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پس از آن کشور عراق و سوریه با اجازه ورود به ۳۲ کشور قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست