خرید ملک در کشور اسپانیا

برای افرادی که از لحاظ مالی وضعیت خوبی دارند و می خواهند با سرمایه گذاری در کشوری اروپایی، هم بر سرمایه خود بیفزایند و هم اقامت آن کشور را دریافت کنند، اسپانیا گزینه مناسبی برای آنها می باشد. تبدیل سرمایه به ارز و بهره مندی از سود ملک خریداری شده، تنها بخشی از موفقیت در این نوع سرمایه گذاری است، چرا که اخذ اقامت یک کشور اروپایی بخش دیگر این ماجرا می باشد.

در سال 2013 میلادی، قانونی به تصویب دولت اسپانیا رسیده است، که بر اساس آن، به افرادی که متقاضی دریافت اقامت در اسپانیا هستند و توانایی مالی خرید ملک به مبلغ حداقل 500 هزار یورو در هریک از استان ها و یا جزایر این کشور دارند، این امتیاز داده می شود، تا بتوانند اقامت دائم این کشور را بدون شرط حضور 6 ماه در سال، دریافت کنند.

 

 

با تصویب این قانون، خرید ملک به ارزش حداقل 500 هزار یورو، به یکی از سریع ترین و راحت ترین روش های اخذ اقامت کشور اسپانیا تبدیل گردید. از شرایط اصلی این اقامت که به گلدن ویزا (Golden visa) شهرت دارد، عدم بهره مندی از وام بانکی می باشد. متقاضیان اخذ گلدن ویزا می توانند با این مبلغ، بیشتر از یک ملک خریداری کنند تا علاوه بر استفاده شخصی از یکی از این املاک، بقیه املاک را اجاره داده و از مبلغ اجاره بها بهره مند شوند.

نکته حائز اهمیت در روش اخذ گلدن ویزا، اثبات توانایی مالی متقاضی برای تامین هزینه های زندگی و امرار معاش بعد از خرید ملک می باشد. یعنی متقاضی نه تنها باید حداقل 500 هزار یورو برای خرید ملک کنار بگذارد، بلکه باید با نشان دادن تمکن خود از طریق حساب بانکی مشخص یا اعلام روش کسب درآمد خود، به دولت اسپانیا ثابت کند که از پس مخارج زندگی در آن کشور برمی آید.

 

 

 

متقاضی بعد از خرید ملک و ارائه مدارک، در مدتی کوتاه می تواند اقامت خود و خانواده اش را دریافت کند. با توجه به اینکه خرید ملک از روش های سرمایه گذاری محسوب می گردد، روند رسیدگی این نوع پرونده ها توسط اداره مهاجرت اسپانیا تسریع گردیده و به زمانی کوتاه کاهش یافته است.
همان طور که ذکر شد، بعد از اینکه قانون عدم شرط حضور 6 ماه در سال در اسپانیا برای متقاضیان اخذ اقامت از طریق خرید ملک تصویب شد، این کشور تنها کشوری از حوزه شنگن می باشد که بعد از صدور گلدن ویزا، بدون احتیاج به گذراندن مدت زمان مشخص در خاک اسپانیا، اقامت دائم برای متقاضیان صادر می کند. دارندگان این نوع اقامت کافیست حداقل یک هفته در سال را در اروپا سپری کنند.

این افراد پس از دریافت ویزای گلدن از تمام حقوق شهروندی در اسپانیا برخوردار خواهند شد و به همراه خانواده خود می توانند از تمامی امکانات از جمله تحصیل رایگان، راه اندازی کار شخصی، دریافت بیمه و درمان رایگان استفاده نموده و همچنین به راحتی وارد کشورهای حوزه شنگن شوند و از امکانات موجود در خاک کشورهای اتحادیه اروپا بهره مند گردند.

 

انواع ملک در اسپانیا

• آپارتمان (pi sos / apartamentes)
• خانه های نیمه تمام یا نیمه ساز (casu adosada)
• خانه های شهری (urbanizaciones)
• خانه های بیرون شهر (fincas)

 

مراحل خرید ملک در اسپانیا

1. دریافت ویزای توریستی تایپC
2. ورود متقاضی به کشور اسپانیا و جستجوی ملک
3. انتخاب ملک مورد نظر و انجام مراحل اولیه قانونی
4. بازگشت به ایران
5. بررسی و ارزیابی مدارک و روند کاری در سفارت
6. اخذ ویزای تایپ D برای متقاضی و همراهان
7. ورود متقاضی و همراهان به اسپانیا
8. انجام مراحل قانونی اداره مهاجرت و انگشت نگاری
9. اخذ اقامت موقت 1 ساله

 

اقداماتی که برای خرید خانه باید انجام شود

بعد از اخذ ویزای 3 ماهه توریستی اسپانیا، و ورود به این کشور برای جستجوی ملک از طرق مختلفی می توان اقدام کرد، از جمله وب سایت ها، مشاوران املاک ناحیه ای، مجلات و روزنامه ها را شامل می شود. تمام اطلاعات راجع به املاک، طرح های منطقه ای و یا جوازهای ساخت را می توان از وزارت مسکن و دفاتر مرتبط با آنها دریافت کرد. بعد از جستجو برای نوع ملکی که منطبق با شرایط فرد متقاضی باشد، باید وضعیت ملک در سایت ریجستری املاک اسپانیا (Registro de la Propieded) بررسی شود.

 

 

در این بررسی، اطلاعات مختلف در مورد مشخصات ملک در اختیار متقاضی قرار می گیرد. پس از این مراحل، متقاضی باید مبلغ پیش پرداخت را که معمولا 10 هزار یورو می باشد، به عنوان رزرو پرداخت کند. پس از آن، حدود 30 الی 45 روز به خریدار فرصت داده می شود، تا با انجام امور اداری و مالی، بقیه مبلغ ملک را تامین کرده و در این مدت باید از اداره پلیس شماره شناسایی (NIE ) دریافت و بر اساس آن از ادارات دارایی، شهرداری، بانک ، آب و برق و… استعلام گرفته و استعلامات را همراه با مبایعه نامه تنظیم شده، به دفتر اسناد رسمی تحویل و مبلغ کل ارزش ملک را تسویه کرده و سپس با امضای قرارداد فروش ملک و پرداخت بقیه هزینه های جانبی که شامل مالیات انتقال ملک و هزینه ثبت زمین و ملک و هزینه های دفتر اسناد رسمی و.. می باشد، در حضور سر دفتر اسناد رسمی و مسئول دولتی که به عنوان شاهد امضاء این قرارداد حضور دارد، ملک مورد نظر را خریداری کند.

بعد مدارک مورد نیاز را به همراه سند ملک خریداری شده به سفارت تحویل داده تا طبق قوانین کارت اقامت برای متقاضی صادر گردد. مراحل این روند حدود 3 تا 6 ماه زمان خواهد برد.

 

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در اسپانیا

1 – پاسپورت
2 – عکس پاسپورتی
3 – ویزای توریستی 3 ماهه
4 – گواهی عدم سو پیشینه
5 –پرینت حساب معادل 500 هزار یورو یا به مبلغ ارزش ملک
6 – گواهی سلامت پزشکی
7 – مدارک تمکن مالی جهت اقامت موقت و انجام مراحل خرید ملک
8 – شماره شناسایی (NIE )
9 – گواهی پوشش بیمه ای

 

 

مزایای خرید ملک در اسپانیا

• امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
• امکان رفت و آمد در حوزه کشورهای شنگن
• امکان ایجاد بیزینس و سرمایه گذاری در اسپانیا
• امکان اخذ اقامت دایم بعد از 5 سال
• امکان اخذ پاسپورت و تابعیت بعد از 10 سال
• امکان معافیت مالیاتی سالانه
• امکان افتتاح حساب در اسپانیا و اتحادیه اروپا
• امکان برخورداری از حقوق شهروندی در سراسر کشورهای اروپایی

 

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اسپانیا

در صورت خرید ملک با سرمایه 500 هزار یورو ، متقاضی می تواند اقامت 1 ساله و بعد از دو بار تمدید 2 ساله و بعد از سپری شدن 5 سال اقامت دایم را اخذ نماید، و بعد از گذشت 10 سال می تواند برای دریافت پاسپورت و تابعیت اقدام نماید.

مطالب مفید