ثبت شرکت در کشور آلمان

کشور آلمان جزء صنعتی‌ترین و ثروتمندترین کشورهای حوزه اروپا و جهان محسوب می‌گردد، که شرکت‌های بزرگی در این کشور وجود دارد، و این مزیت‌های اقتصادی باعث شده سرمایه گذاران خارجی از تمام دنیا اقدام به سرمایه گذاری در این کشور نمایند. برخی از سرمایه گذاران تنها قصد کسب سود و افزایش سرمایه در کشوری خارجی و برخی دیگر قصد اخذ اقامت از این طریق را دارند، در حال حاضر برای دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری، متقاضی باید مبادرت به ثبت شرکت در آلمان نماید، همچنین یک طرح توجیهی اقتصادی ارائه داده تا توسط دولت آلمان تایید شود، و طرح مورد نظر باید تأثیر مثبتی در اقتصاد آلمان داشته باشد. باید اشاره کرد که هزینه ثبت شرکت در آلمان حدود 3 تا 4 هزار یورو می باشد و سرمایه اولیه ‌ای با توجه به نوع شرکت تأسیسی متغییر خواهد بود.

در ثبت شرکت افراد حقیقی و حقوقی می ‌توانند مدیران و یا سهامداران شرکت تأسیس شده بوده، و از هر ملیتی می ‌توانند باشند و همچنین مدیر عامل و سهامدار نیز می ‌تواند یکی باشند.

 

انواع شرکت در آلمان

1- شرکت با مسئولیت محدود (GMBH) (Gesell’s chaft mit beschränkter Hattung)

رایج ‌ترین شکل و ساختار شرکت در آلمان شرکت با مسئولیت محدود می ‌باشد، که مناسب کسب و کارهای متوسط از جهت اعتبار در نظر گرفته شده است. حداقل سرمایه در این نوع شرکت 25 هزار یورو به صورت نقدی می ‌باشد. این شرکت می ‌تواند توسط حداقل یک سرمایه گذار ثبت گردد شخص سرمایه گذار باید توسط انجمن و هیئت مدیره شرکت تأیید شود و مبلغ مورد نظر را به آن‌ها پرداخت کند (بجز سهامداران کوچک که با حداقل سرمایه در جلسات مهم و خصوصی نمی‌توانند شرکت کنند).

نکته مهم در این نوع شرکت عدم انتقال سهام به شرکا می ‌باشد. تصمیمات روزانه شرکت، توسط مدیر عامل انجام می‌گیرد، که مدیر عامل توسط مجمع عمومی سهامداران تعیین می گردد.
برای ثبت این شرکت حداقل نیمی از مبلغ سرمایه اولیه یعنی 1250 یورو باید در موقع ثبت شرکت در حساب متقاضی باشد و هزینه‌هایی شامل صدور گواهینامه دفتر اسناد رسمی و مبلغی که دادگاه تعیین می‌ کند، که حدود 600 تا 700 یورو می ‌باشد، این هزینه ها نیز باید توسط متقاضی در نظر گرفته شود.

شرکت‌ های مسئولیت محدود مشمول مالیات بر درآمد شرکت می ‌شوند، این مالیات بر در آمد توسط دولت فدرال تعیین می ‌شود. این نوع شرکت‌ می ‌تواند توسط چند نفر ثبت گردد و تعداد افراد آن، حداکثر 3 نفر و یک نفر از بین آن ‌ها باید به عنوان مدیر شرکت تعیین گردد، فرد تعیین شده در دفتر اسناد رسمی باید به عنوان شریک معرفی شوند. مدیر عامل احتیاج نیست که آلمانی یا از سهامداران شرکت باشد. مدت زمان پروسه ثبت شرکت مسئولیت محدود حدود 2 تا 3 هفته می‌باشد.

 

 

در اساسنامه شرکت باید موارد زیر ذکر شود:

1- نام شرکت (مرتبط با نوع فعالیت تجاری شرکت)
2- محل شرکت (اقامتگاه)
3- موضوع شرکت
4- نام کلیه شرکا
5- نام مدیر عامل
6- ثبت در دفتر ثبت شرکت‌ها

 

مزایای ثبت شرکت GMBH در آلمان

1- امکان شرکت در مناقصات و مزایدات بین المللی
2- امکان اخذ اقامت برای مدیر عامل و اعضای خانواده‌اش
3- افتتاح حساب بانکی تجاری در اروپا
4- امکان تولید تحت لیسانس آلمان

 

2- شرکت ( UG Unternahmer gesellschaft)

چنانچه متقاضی توانایی مالی جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود و حداقل سرمایه 25 هزار یورو را نداشته باشد، می ‌تواند یک شرکت UG تأسیس نماید، که به عنوان شرکت GMBH کوچک به شمار می‌رود. این شرکت در سال 2008 معرفی شده است و متقاضی با داشتن سرمایه‌ای زیر 25 هزار یورو می‌ تواند این نوع شرکت را ثبت نماید. صاحبان شرکت UG ملزم به پرداخت حداقل یک چهارم از کل سود سالانه خود در آینده در حساب شرکت هستند، که این مبلغ را باید سرمایه گذاری نمایند، این کار به منظور افزایش ارزش سهام شرکت صورت می‌گیرد، تا زمانی که این سهام به مبلغ 25 هزار یورو برسد.

معمولاً شرکت ‌ها باید گزارش سالیانه سود و ضرر و ترازنامه و مسائل مربوط به حسابداری خود را ظرف مدت 3 ماه پس از شروع سال مالی جدید ارسال نمایند، که جهت تسهیل در کار شرکت های کوچک UG ، این اطلاعات را می ‌تواند دیرتر ارسال نماند. این اظهار نامه‌ های حسابداری باید از طریق Federal Bulletin منتشر گردد.

 

مزیت‌های ثبت شرکت UG

1- امکان تبدیل شرکت UG به GMBH با افزایش سرمایه
2- برای سرمایه گذاری تنها یک نفر کافی است
3- حداقل سرمایه بین 500 تا 1000 یورو
4- حضور در آلمان برای ثبت الزامی می‌باشد.

 

3- شرکت سهامی( AG Aktien gesellschaft)

این نوع شرکت به دلیل افزایش سرمایه در بازار سهام بورس برای مشاغل بزرگ مناسب می باشد. حداقل سرمایه در ثبت این نوع شرکت 50 هزار یورو بوده و اختیارات اشخاص و سهامداران در شرکت بسیار محدود و بسته به سرمایه‌ای دارد که در آن شرکت گذاشته‌اند. سرمایه گذاران توسط هیئت نظارتی و هیئت مدیره و بخش حسابرسی مورد تأیید قرار می گیرند. هیئت نظارتی از 3 نفر تشکیل شده و توسط هیئت مدیره تأیید می‌ شود. مدیریت این شرکت نیز توسط هیئت مدیره تعیین می ‌گردد، که توسط یک هیئت نظارتی 3 نفره به صورت دوره‌ی، فعالیت های وی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. حساب ‌ها توسط حسابرسی قانونی مورد بررسی قرار می ‌گیرد.

 

 

4- شرکت مشارکت محدود (OHG Offenehandels )

این نوع شرکت از 2 شریک تشکیل می ‌شود و شرکا هدف ‌های تجاری مشترک داشته و در برنامه ‌ها و پروژه های اقتصادی مشترک سرمایه گذاری می ‌کنند. تصمیم‌گیری هر دو نفر در روند کاری پروژه اعمال شده، و در صورت ورشکستگی شرکت، ضرر وارد شده به صورت یکسان محاسبه می ‌شود و مربوط به سپرده گذاران می‌ باشد و سود و زیان به عهده اشخاص می ‌باشد.

5- شرکت مستقل

این شرکت توسط یک فرد مستقل با دارایی شخصی ثبت می‌ گردد، در زمان ورشکستگی فرد مستقلاً مسئول می‌ باشد. این سرمایه گذاری ساده‌ترین نوع سرمایه گذاری و تجارت می ‌باشد و فرد مسئول تمامی مخارج و هزینه‌ و تصمیمات می‌ باشد و همچنین مالیات در این نوع شرکت به سود کسب و کار فرد بستگی و متغیر می‌ باشد.
هزینه ثبت شرکت مستقل، بین 6 تا 70 یورو و هزینه‌ های دفتر ثبت و اسناد رسمی 150 یورو جهت ثبت اسم شرکت در نظر گرفته شده است.

6- تأسیس شعبه شرکت

اشخاصی که در کشوری دیگر شرکت دارند می ‌توانند شعبه آن را در کشور آلمان تأسیس کند.
ایرانیان می ‌توانند اقدام به تأسیس و ثبت شعبه در آلمان نمایند. همچنین اشخاص حقیقی و یا حقوقی می ‌توانند اقدام به تأسیس شعبه کرده که بازرگان یا تاجر باشند، مثل شرکت با مسئولیت محدود یا سهامی یا تجار و یا تولید کنندگان بزرگ شرکت ‌های تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قوانین آلمان تاجر محسوب می ‌شوند و مجاز به تأسیس شعبه هستند. افرادی که تاجر محسوب نمی‌ گردند می ‌تواند شعبه غیر مستقل تأسیس کنند، که این شعبه می ‌تواند به شکل مستقل و یا وابسته مثل انبار یا کارگاه بوده، تا شعب مستقل بتوانند با استقلال کامل کلیه کارهای تجاری را انجام دهند.

چنانچه یک شرکت ایرانی تمایل به ایجاد شرکت دیگری نداشته باشد، می ‌تواند اقدام به ثبت شرکت بازرگانی و یا ثبت شرکت در هامبورگ نماید. طبق قوانین ثبت شرکت در آلمان، شعب شرکت به عنوان اشخاص حقوقی مستقل پذیرفته نمی ‌شوند و قانون بین شعب مستقل و وابسته تمایز قائل است ولی هر دو نوع شعبه تحت مقررات جمهوری فدرال آلمان قرار دارند.

همچنین سرمایه گذاران ایرانی می ‌توانند برای فعالیت اقتصادی در آلمان، یک شرکت دختر مستقل با مسئولیت محدود در آلمان تأسیس نمایند. این شرکت از شرکت مادر مستقل و دارای مدیریت، اقامتگاه، ترازنامه و حسابداری مستقل بوده و تنها وجه اشتراک آن با شرکت مادر ایرانی، صاحبان سرمایه آن می ‌باشد. شایان ذکر است شرکت تابع قوانین آلمان بوده و همچنین دارایی و بدهی ‌های این شرکت متعلق به شرکت مادر می ‌باشد.

طرح تجاری برای ثبت شرکت

از موارد مهم در ثبت شرکت، ارائه طرح تجاری یا Business plan می ‌باشد. افراد برای ثبت شرکت در آلمان باید هدف و طرحی برای شرکت خود داشته باشند، که این طرح تجاری مورد تأیید دولت آلمان قرار گیرد. طرح نوشته شده توسط خود فرد یا اشخاص با تجربه در این مورد باید به رشد اقتصادی آلمان کمک کرده و سوددهی بالایی داشته باشد. بنابراین هر چه طرح تجاری از خلاقیت بالاتری برخوردار باشد در پروسه ثبت شرکت موفق ‌تر خواهد بود.

هزینه ثبت شرکت در آلمان

هزینه‌ هایی شامل هزینه ثبت نام، اسناد رسمی، حسابداری، دفتر مجازی و هزینه‌ های جانبی دیگر در مراحل قانونی ثبت شرکت حدود 2 تا 4 هزار یورو می ‌باشد، که توسط متقاضی باید در نظر گرفته شود. همچنین با توجه به قوانین ثبت شرکت در آلمان، حداقل سرمایه 25 هزار یورو می‌ باشد.

 

مراحل ثبت شرکت در آلمان

1- انتخاب نوع شرکت
2- انتخاب موضوع و نام شرکت
3- تکمیل و ارائه فرم ‌های مخصوص به ادارات و سازمان ‌های مربوطه
4- ارائه بیزینس پلن و طرح توجیهی اقتصادی برای تأیید و اثبات سود آوری
5- تهیه اساسنامه توسط سهامداران بعد از تأیید وزارت اقتصاد و بازرگانی
6- افتتاح حساب بانکی برای شرکت و انتقال سرمایه به آن
7- ارائه نامه بانک برای نقد اسناد رسمی جهت تأییدیه راه اندازی و سپرده گذاری
8- ارائه مدارک و اسناد محضری به همراه تأییدیه سپرده گذاری به دادگاه منطقه
9- انتخاب نیروهای استخدامی
10- بیمه کارکنان و ثبت نام افراد در بخش اجتماعی و بهداشت
11- ارائه مدارک به اداره مالیات و دریافت شماره مالیات VATID
12- شروع فعالیت و راه اندازی شرکت

 

نقاط قوت در ثبت شرکت در آلمان

1- افراد در کشور آلمان نیازی به شراکت در سهام با تبعه آلمانی ندارند و می‌ توانند اختیار سهام خود را بر عهده داشته باشند.
2- سرمایه اولیه برای ثبت شرکت خیلی بالا نیست.
3- سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در آلمان احتیاج به سیستم امتیازدهی ندارد و بیشتر افراد می‌ توانند نسبت به این روش اقدام نمایند.
4- علاوه بر متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز اقامت دریافت می‌ شد.
5- امکان تحصیل رایگان برای فرزندان متقاضی فراهم می ‌باشد.
6- امکان اشتغال به کار تمام وقت برای همسر متقاضی وجود دارد.

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت

موضوع مورد توجه در سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، اخذ اقامت کشور آلمان می ‌باشد. طبق قوانین مهاجرتی آلمان، متقاضی در صورت طی کردن مراحل ثبت شرکت می‌ تواند اقامت خود را دریافت نماید. با توجه به اقتصادی بودن و صنعتی بودن کشور آلمان، این کشور تمایلی به جذب سرمایه گذار ندارد، ولی احتیاج بیشتری به نیروی کار داشته، که از این رو افراد سرمایه گذار باید پلن تجاری بسیار قوی و کارآمدی ارائه دهند و اثبات کنند که این طرح و ایده برای اقتصاد این کشور مفید و برنامه کار تا 3 سال آینده را پوشش می‌دهد، تا در این صورت موفق به اخذ اقامت موقت شوند. مدت زمان اقامت توسط اتاق بازرگانی و اداره مهاجرت با توجه به پلن تجاری تعیین می‌گردد. هر چه پلن تجاری قوی‌تر باشد، مدت اقامت اولیه بیشتر خواهد بود و متقاضیان بعد از گذشت 3 تا 5 سال با پرداخت مالیات‌ها و اجرای قوانین مربوطه برای اخذ اقامت دائم اقدام می نمایند و اقامت دائم خود را اخذ کرده و بعد از مدت 3 سال اقدام به درخواست تابعیت و اخذ پاسپورت نمایند.

مطالب مفید