ویزای جستجوی کار کشور اتریش

کشور اتریش به عنوان یکی از کشورهای اروپای مرکزی با استقبال روزافزون مهاجران برای مهاجرت به این کشور رو به رو شده است. قرار گرفتن در بین ده کشور ثروتمند جهان، همسایگی با کشور صنعتی و قدرتمند آلمان، جمعیت کم، نرخ بیکاری پایین، موقعیت جغرافیایی ممتاز در مرکز اروپا، رونق و ثبات اقتصادی، امنیت بالا و خدمات اجتماعی مناسب، همه و همه از عواملی هستند که میل مهاجران برای انتخاب کشور اتریش به عنوان مقصد را افزایش داده است.
برای ورود به کشور مجسمه ها، راه های مختلفی وجود دارد که اخذ ویزای کاری و در نهایت اقامت کاری، یکی از جذاب ترین آنها می باشد. با توجه به رقابت فشرده افراد جویای کار در کشور اتریش، داشتن رزومه تحصیلی و کاری خوب و تسلط به زبان رسمی این کشور، یعنی زبان آلمانی، بیش از پیش ضروری می باشد.

 

ویزای جستجوی کار کشور اتریش

 

ویزای جستجوی کار ( Job Seeker )


در این روش، متقاضی می تواند در صورت کسب حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز ممکن در سیستم امتیازدهی (PBS) ، درخواست ویزای جستجوی کار کند. در صورت صدور ویزای جستجوی کار، به متقاضی این امکان داده می شود که وارد کشور اتریش شده و در آن کشور به دنبال کار موردنظر بگردد. ویزای جستجوی کار دارای اعتبار 6 ماهه می باشد و در صورتی که متقاضی نتواند در این مدت در کشور اتریش کار موردنظر را پیدا کند، ویزای او تمدید نمی شود و مجبور است آن کشور را ترک کند. در صورتی که دارنده ویزای جستجوی کار بتواند در کشور اتریش کار پیدا کند، ویزای او به ویزای کاری تبدیل می گردد. همچنین در صورت سه سال کار کردن و به شرط پرداخت منظم مالیات وبیمه و رعایت تمام شرایط، وی می تواند درخواست اقامت دایم کند.
فاکتورهای سیستم امتیازدهی و امتیاز هر کدام از آنها برای صدور ویزای کاری، طبق جدول زیر می باشند و متقاضی ویزای جستجوی کار می بایست حداقل 70 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب کند.

امتیاز لازم برای دسته بندی های مختلف به شرح زیر است:

  1. مشاغل عمومی: امتیاز70 از 100
  2. مشاغل خاص و کمیاب و نیازمند به نیروی کار فوق تخصص: امتیاز 65 از 100
  3. مشاغل کمبود شدید نیروی کار در اتریش (High Shortage List): امتیاز 55 از 90

 

سن

حداکثر امتیاز 20 می باشد

تا 35 سال

20 امتیاز

تا 40 سال

15 امتیاز

تا 45 سال

10 امتیاز

مهارت زبان

حداکثر امتیاز 10 می باشد

مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A1

5 امتیاز

مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A2

10 امتیاز

تجربه کاری

حداکثر امتیاز 20 می باشد

تجربه کاری در هر سال در کشور غیر از اتریش

2 امتیاز

تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی

2 امتیاز

تجربه کاری 6 ماه در اتریش

10 امتیاز

تحصیل در اتریش

حداکثر امتیاز 10 می باشد

فوق دیپلم در اتریش

5 امتیاز

کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اتریش

10 امتیاز

شرایط تحصیلی و مدارک و مهارت های ویژه

حداکثر امتیاز 40 می باشد

مدرک تحصیلی کارشناسی ( 4 سال )

20 امتیاز

مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری

40 امتیاز

داشتن مدرک در رشته های ریاضی، علوم انسانی، علوم پایه، تکنولوژی رایانه

 

30 امتیاز

میزان حقوق ناخالص سال گذشته در یک مقام ارشد مدیریتی با یک شرکت ذکرشده در بورس اوراق بهادار یا شرکتی که مسئول آن گزارش های مثبتی را درباره فعالیتهای خود منتشر کرده باشد

 

حداکثر امتیاز 30 می باشد

از 50 هزار تا 60 هزار یورو

20 امتیاز

از 60 هزار تا 70 هزار یورو

25 امتیاز

بیش از 70 هزار یورو

30 امتیاز

فعالیت های پژوهشی و ثبت اختراع

20 امتیاز

جوایز علمی مورد تایید مثل المپیاد         

20 امتیاز

 

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در اتریش

 • تکمیل فرم های تقاضای کار
 • دعوت نامه از کارفرما در اتریش
 • قرارداد کاری و بیمه
 • مدرک زبان آلمانی

همچنین مدارک اولیه ای شامل:

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
 • ترجمه رسمی شناسنامه
 • قطعه عکس (45*35)
 • اجاره نامه از محلی که به عنوان اقامتگاه اولیه متقاضی در اتریش می باشد
 • بیمه نامه اجباری یا معادل آن که شامل بیمه درمانی و سلامت می باشد
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی با ریز نمرات
 • رزومه کار

 

 

مراحل دریافت ویزای جستجوی کار اتریش (JOB SEEKER)

 • درخواست وقت سفارت یا وقت مصاحبه از سفارت اتریش در تهران
 • مراجعه به سفارت اتریش در زمان اعلام شده، همراه با مدارک کامل
 • چک و تایید مدارک شما توسط آفیسر سفارت اتریش وانجام مصاحبه‌ای در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه 
 •  بررسی پرونده حدود ۱ الی ۲ ماه 
 • تعیین زمان جهت مراجعه به سفارت بعد از موافقت با درخواست مندرج در پرونده
 • تحویل پاسپورت و اخذ ویزای 6 ماهه جستجوی کار طی 2 تا 3 هفته

 

 

ویزای همراه صاحب ویزای کار در اتریش

در این روش، اگر متقاضی بعد از ورود به کشور اتریش، در فرصت 6 ماهه، شغل مناسب را پیدا کرد، بعد از گذشت یک سال می تواند درخواست الحاق همراهان خود اعم از همسر و فرزندان زیر 18 سال را نماید.

 

مدارک مورد نیاز برای الحاق خانواده از طریق ویزای کار

 • کپی پیشنهاد شغلی فرد متقاضی، مورد تایید اداره کار و مهاجرت اتریش
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کپی آن
 • پاسپورت و کپی آن
 • تکمیل فرم مخصوص الحاق خانواده توسط فرد متقاضی
 • اجاره نامه ملک در اتریش برای اقامتگاه متقاضی و همراه
 • ترجمه رسمی سند ازدواج
 • مدارک تمکن مالی

 

مشاغل مورد نیاز اتریش در سال 2020


مشاغل مورد نیاز کشور اتریش هر ساله و بر اساس نیاز بازار کار در آیین نامه ای از وزارت فدرالی کار با نظر و رای وزارت فدرالی اقتصاد اتریش اعلام می گردد، که این لیست مشاغل به توسعه بازار کار در کشور اتریش بستگی و لیست اعلام شده هر ساله متفاوت امی باشد.

در آخرین لیست اعلام شده برای سال 2020، از گروه مهندسی می توان به مهندسین مکانیک، برق و قدرت، برق و الکترونیک، معماری و کشاورزی اشاره کرد. همچنین چشم پزشکان، متخصصین جراحی و پرستاران در گروه پزشکان در لیست قرار دارند. حسابدار و مدیر مالی و همچنین سرآشپز رستوران هم در لیست مشاغل دیده می شوند. در گروه تکنسین ها، مکانیک سنگین و مهندسی جریان ضعیف دیده می شود و در نهایت در گروه کارگران، می توان به لوله کش و اتصالات لوله، نجار، پردازنده پلاستیک و سازنده بتن اشاره کرد.

 

نحوه کاریابی برای دریافت ویزای کار در اتریش


برای پیدا کردن کار در اتریش، می توان از دو طریق حضوری و غیرحضوری اقدام کرد.

روش حضوری

شخص متقاضی می تواند با ویزای توریستی وارد کشور اتریش شود و با مراجعه به موسسات کاریابی، رزومه، انگیزه نامه، سوابق و مدارک تحصیلی خود را ارائه دهد. موسسه کاریابی بعد از بررسی و تطبیق رشته تحصیلی و سوابق متقاضی با مشاغل موجود، وی را به کارفرما معرفی می کند. در این مرحله، کارفرما با متقاضی مصاحبه کرده و در صورت تایید توسط کارفرما، دعوتنامه ای برای متقاضی تهیه و ارسال می گردد. متقاضی ویزای کاری با دعوتنامه ارسال شده و سایر مدارک خود، درخواست ویزای کار می کند.

 

ویزای جستجوی کار کشور اتریش

 

روش غیر حضوری

 متقاضی می تواند از طریق سایت های موسسات کاریابی با این موسسات در ارتباط بوده و رزومه، مدارک و سوابق خود را از این طریق برای آنها ارسال می کند. موسسه کاریابی پس از پیدا کردن کار مناسب برای متقاضی، وی را به کارفرما معرفی می کند. کارفرما طی یک جلسه از راه دور، معمولا از طریق اسکایپ، به ارزیابی نهایی متقاضی می پردازد و در صورت تایید، برای متقاضی دعوتنامه می فرستد.


در روش جستجوی کار، متقاضی برای استفاده حداکثری از فرصت شش ماهه حضور در اتریش، بهتر است قبل از عزیمت به آن کشور، از طریق سایت های موسسات کاریابی، جستجو را شروع کند و در زمان حضور در اتریش نیز با حضور در این موسسات و نیز استفاده از سایر روش های حضوری، مبادرت به پیدا کردن کار نماید.

 

موسسات کاریابی در اتریش


با توجه به اهمیت موسسات کاریابی در پیدا کردن کار برای متقاضیان جویای کار، به نام دو موسسه فعال در این زمینه  با نامهای Jobbox  و Ams  اشاره می کنیم، تا شاید دوستان جویای کار بتوانند از آن استفاده کنند. شایان ذکر است که متقاضیان باید از طریق مکاتبه با این موسسات، مشخضات و رزومه تحصیلی و کاری و سایر مدارک را برای آنها ارسال کنند.

 

اخذ اقامت و تابعیت از طریق اقامت کاری در اتریش

در صورت نتیجه مثبت ارزیابی اداره خدمات استخدام عمومی (AMS)و رعایت قوانین سکونت در کشور اتریش، متقاضی می تواند بعد از دریافت کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود و دستمزد مکفی از طریق پیشنهاد شغلی (Job Offer)  یا جستجوی کار (Job seeker) موفق به دریافت کارت قرمز سفید قرمز  برای محدوده زمانی 24 ماه شود. چنانچه فرد در مدت این 2 سال 21 ماه را اشتغال به کار داشته باشد، به او کارت قرمز سفید قرمز پلاس داده می شود.

مزیت این کارت برای متقاضی دسترسی نا محدود به بازار کار این کشور و همچنین اخذ اقامت دائمی می باشد. اعتبار کارت قرمز سفید قرمز پلاس 3 ساله است، که  با اتمام این 3 سال و با جمع 2 سال مذکور و در مجموع اقامت 5 ساله متقاضی در اتریش امکان اخذ اقامت دائم برای فرد فراهم می شود. نهایتا  بعد از 6 سال فرد می تواند برای درخواست تابعیت و پاسپورت اقدام نماید.

 

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *