ویزای توریستی کشور کانادا

کشور کانادا با شگفتی های منحصر به فرد خود، همیشه از اولین انتخاب های گردشگران و عاشقان سفر می باشد. کانادا که به کشور آبشارهای نیاگارا معروف است، سالانه میزبان بیش از ۳۵ میلیون گردشگر است که با ویزاهای توریستی به این کشور ورود می‌کنند. به غیر از افرادی که پاسپورت کانادا را دارند و یا اقامت این کشور را به دست آورده اند، تمامی افراد نیاز به دریافت مجوز برای ورود به کانادا را دارند.

 

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا (Visitor Visa) زیرمجموعه ویزای TRV (Temporary Resident Visa) می باشد و به متقاضیان دریافت آن، به تعداد و مدت مشخص اجازه ورود به خاک کانادا را می دهد.

مهم ترین انواع ویزای توریستی کانادا، ویزای سینگل (Single Entry)، ویزای مولتیپل (Multiple Entry) و همچنین سوپر ویزا می باشد.

 

 

ویزای سینگل

دارندگان ویزای سینگل کانادا مجاز به ورود به خاک کانادا تنها برای یک بار در مدت مشخص شده می باشند. با خروج از کانادا، این ویزا اعتبار خود را از دست می دهد، حتی اگر دارنده آن قبل از پایان اعتبار ویزا از کانادا خارج شده باشد. متقاضیان برای ورود مجدد به خاک کانادا می بایست دوباره درخواست ویزای توریستی داده، مراحل دریافت آن را طی کنند.

 

ویزای مالتیپل

این ویزا که به ویزای مولتی کانادا معروف است، به دارنده آن اجازه می دهد تا پایان مدت زمان اعتبار ویزا، به دفعات و تعداد نامحدود به این کشور رفت و آمد کند. البته بر اساس قوانین موجود، حداکثر مدت زمان مجاز برای ماندن و اقامت در کانادا با این ویزا شش ماه می باشد. برای ما ایرانیان، اعتبار این ویزا تا زمان پایان اعتبار پاسپورت متقاضی می باشد. با توجه به مدت زمان اعتبار گذرنامه های ایرانی که پنج سال می باشد، این ویزا به عنوان ویزای پنج ساله نیز شهرت یافته است.

از ویژگی های ویزای مولتیپل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نامحدود بودن تعداد دفعات ورود/خروج به/از خاک کانادا
  • امکان اقامت در کانادا به مدت شش ماه در هر بار ورود
  • اعتبار ویزا تا زمان پایان اعتبار پاسپورت

در پایان باید به این نکته هم اشاره کرد که در صورتی که متقاضی در ده سال گذشته برای دریافت ویزای کانادا مرحله انگشت نگاری را انجام داده باشد، برای درخواست دوباره ویزای توریستی نیازی به انگشت نگاری مجدد نمی باشد، حتی اگر درخواست متقاضی ریجکت شده باشد.

 

 

سوپر ویزا

سوپر ویزای کانادا به عنوان یکی از انواع ویزاهای توریستی این کشوربرای متقاضیانی است که یکی از فرزندان یا نوه هایشان شهروند یا مقیم کانادا هستند.

 

در زیر به بعضی از نکات سوپرویزای کانادا اشاره می کنیم:

  • ارائه دعوت نامه از داخل کانادا الزامی می باشد
  • دعوت کننده باید فرزند یا نوه متقاضی باشد
  • اعتبار سوپر ویزای کانادا ده سال می باشد، ولی با توجه به اعتبار پنج ساله گذرنامه های ایرانی، این ویزا نیز با اعتبار پنج سال صادر می گردد
  • دعوت کننده باید تمکن مالی خود را برای پرداخت احتمالی هزینه های متقاضی( دعوت شونده ) به اثبات برساند
  • دعوت کننده باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای یک سال از کانادا پرداخت کند

 

در پایان ذکر این نکته ضروری است که با توجه به فعال نبودن سفارت کانادا در ایران و عدم ارایه خدمات کنسولی، در حال حاضر ایرانیانی که اقدام به دریافت ویزای توریستی کانادا می کنند، باید بخشی از پروسه را در یکی از سفارتخانه های کانادا در کشور ثالث طی کنند.

مطالب مفید