ویزای توریستی آمریکا

آمریکا از کشورهای مورد علاقه بسیاری از مردم دنیا می باشد و به خاطر داشتن ایالت‌های مختلف، این کشور پهناور دنیا جاذبه های تفریحی و توریستی گوناگونی را در خود جای داده است که هر نوع سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد. شما در سفر به آمریکا پی به جذابیت‌های خاص و همچنین آب و هوای متفاوت این کشور می‌برید که از شهری به شهر دیگر می‌توانید از انواع مناظر و چشم‌اندازهای بی‌نظیر آن بازدید کنید و از آن همه زیبایی که با شگفتی بسیار همراه است، لذت ببرید. اما باید گفت که شما قبل از ورود به هر کشوری لازم است که اقدام به اخذ ویزای آن کشور کنید.
هر مسافر برای ورود به ایالات متحده آمریکا نیازمند به داشتن ویزا برای ورود به خاک این کشور می باشد.
ایالات متحده آمریکا در ایران سفارت ندارد و برای دریافت ویزای کشور آمریکا شما باید به یکی از کشورهای همسایه که سفارت کشور آمریکا در آن وجود دارد رفته و از آنجا اقدام نمایید. هر سفارت در هر یک از کشورها دارای شرایط گوناگونی می باشد که قبل از ارائه مدارک می بایست اطلاعات کامل و دقیق را از سفارتی که می خواهید از آنجا اقدام به اخذ ویزا نمایید، جویا شوید.

انواع ویزای آمریکا
عموما یک شهروند خارجی زمانی که تصمیم می‌گیرد وارد ایالات متحده آمریکا شود، در ابتدا نیازمند یکی از انواع ویزاهای ورود به این کشور است. این ویزا می‌تواند ویزای غیر مهاجرتی برای اقامت موقت و یا ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم باشد. ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی است که قصد دارند به صورت موقت با اهدف تجاری و توریستی توسط ویزای نوع B1یا ویزای نوع B2 وارد این کشور شوند.
1-ویزای B1 توریستی آمریکا : این نوع ویزا برای سفرهای کوتاه مدت به ایالات متحده آمریکا نظیر شرکت در نمایشگاه یا کنفرانس صادر می‌گردد.
2- ویزای B2 توریستی آمریکا : این نوع ویزا برای سفرهای توریستی و گردشگری صادر می‌گردد و این اجازه را به افراد می‌دهد تا با سفر به کشور ایالات متحده آمریکا به گردش و گذراندن وقت با دوستان، آشنایان و بستگان خود در آمریکا بپردازند.
زندگی توریستی در آمریکا
زندگی توریستی در آمریکا هفته ای 250$ تا 300$ (دلار آمریکا) هزینه دربرخواهد داشت البته کسانی که اقامت در هتل های لوکسی مثل هتل هیلتون را انتخاب نمایند طبیعتا باید هزینه های بیشتری بپردازند که ممکن است به هفته ای 1200$ (دلار آمریکا) و بالاتر هم برسد. از جمله هتل های لوکس آمریکا می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
• Hilton Anatole
• InterContinental San Francisco
• InterContinental Miami
• Kimpton Epic Hotel
• The Peabody Memphis
• Sahara Las Vegas
• The Grand America Hotel
• Loews Miami Beach Hotel
• InterContinental Boston
• Mohegan Sun
• The Roosvelt New Orleans

وقت مصاحبه ویزای آمریکا
وقت مصاحبه ویزای آمریکا بسته به تعداد درخواست ها ممکن است تغییر کند. به همین دلیل بهتر است 8 هفته قبل از تاریخ سفرتان اقدام کنید.
برای تمامی ویزاهای غیر مهاجرتی از جمله ویزای توریستی آمریکا، ویزای تجاری، ویزای دانشجویی، ویزای درمانی و ویزای ترانزیت آمریکا باید با سفارت آمریکا در کشورهای همسایه و کنسولگری آمریکا ملاقات کنید. فهرست مدارک، بسته به نوع ویزا متغیر است. انگشت نگاری برای هر نوع ویزا اعمال می شود. متقاضیان زیر 14 سال که دارای گذرنامه معتبر ایالات متحده هستند و متقاضیانی که بیش از 80 سال سن دارند و قبلا ویزای آمریکا دریافت کرده اند، از مصاحبه ویزا معاف هستند.
تمام هزینه دریافتی سفارت برای ویزای آمریکا 450 دلار آمريکا است.
فرم درخواست ویزای ایالات متحده به صورت آنلاین بوده و از اولین مراحل اخذ ویزا و مهم ترین مرحله آن است. فرم درخواست، باید به صورت آنلاین از وب سایت کنسولگری ایالات متحده پر شود و باید با سطح پیشرفته انگلیسی و اطلاعات واقعی تکمیل شود همچنین اظهارات نادرست باعث رد ویزا خواهد شد.
حدود 60 سوال انگلیسی در فرم وجود دارد و برای تمام انواع ویزای ایالات متحده مورد نیاز می باشد که باید به زبان انگلیسی تکمیل شود.

مدارک کلی برای درخواست ویزای آمریکا
برای درخواست ویزای ایالات متحده جهت سفر به آمریکا گذرنامه فعلی شما متناسب با تاریخ بازگشت از آمریکا، باید برای حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. اگر قبلا ویزای آمریکا دریافت کرده اید، در هنگام درخواست، باید گذرنامه ای را که در آن قبلا ویزا صادر شده را نیز ارسال نمایید.
باید تاییدیه فرم درخواست ویزا را که در زمان تأیید در فرم الکترونیکی تکمیل کرده اید، ارسال کنید. هنگام ایجاد وقت مصاحبه ، باید اطلاعاتی مانند شماره گذرنامه، ملیت، هدف از سفر خود را وارد نمایید.
اگر ازدواج کرده اید، فراموش نکنید که یک کپی از گواهی ازدواج خود را در اسناد درخواست خود قرار دهید. داشتن ویزای شنگن در گذرنامه تان برای درخواست ویزای آمریکا مفید خواهد بود.
مدارکی چون کارت هویت کاری ، حقوق و دستمزد، صورتحساب های بانکی، حساب بانکی، اسناد املاک خود و یا خانواده خود، اظهارنامه مالیاتی، گردش حساب بانکی وکارت دانشجویی میتوانند اثباتی برای بازگشت شما باشند. اگر در یک شرکت کار می کنید، نامه ای از طرف شرکت می تواند مفید واقع شود. فراموش نکنید که فیش حقوقی خود را به فایل درخواست خود اضافه کنید. همچنین اطلاعات بلیط و محل اقامت خود درآمریکا را در پرونده درخواست خود قرار دهید.
به علت اینکه سفارت آمریکا سالهاست که در ایران تعطیل می باشد، متقاضیان اخذ ویزای آمریکا می بایست برای اقدامات لازم جهت اخذ ویزای آمریکا به یکی از کشورهای همسایه سفر کنند که این خود هزینه بالایی برای شما به وجود می آورد.
بعد از اتمام و تایید مدارک، شما می بایست مجددا به کشوری که در سفر قبلی آنجا بوده اید، سفر کنید تا پاسپورت خود را دریافت کنید، زیرا سفارت آمریکا خود از ارسال پاسپورت و ویزای مهر شده اجتناب می کند لذا در این گونه موارد شما این امکان را دارید تا از سیستم پیک آپ ویزای خود استفاده نمایید و از طریق دفاتر معتبر اقدام نمایید و ویزای خود را دریافت کنید.

پرداخت هزینه سفارت و ویزای آمریکا
شما برای اخذ ویزای آمریکا و دریافت زمان ارائه مدارک و مصاحبه می بایست از سفارت مربوطه وقت گرفته و مبلغ مورد نظری که از طرف سفارت مربوطه اعلام خواهد شد را به شماره حسابی که به شما خواهند داد پرداخت کرده و رسید پرداخت را به سفارت مربوطه ارائه دهید. همانطور که می دانید و در تمامی مصاحبه سفارت ها مرسوم است، در روز مصاحبه از شما سوالاتی پرسیده خواهد شد که در ادامه به برخی از این سوالات جهت آشنایی شما با آنها اشاره خواهیم کرد.
1- قصد شما از سفر به ایالات متحده آمریکا چه می باشد؟
2- در مدت سفر خود در ایالات متحده آمریکا در کجا اقامت خواهید داشت؟
3- در مدت اقامت خود در ایالات متحده آمریکا هزینه های شما به چه نحو و چگونه تامین و خرج خواهد شد؟
4- آیا قبلا نیز به ایالات متحده آمریکا سفر کرده اید؟
5- میزان تحصیلات شما چقدر می باشد؟
6- شغل و حرفه شما چیست و مشغول به چه کاری هستید؟
7- بعد از اتمام مهلت ویزای شما برنامه شما چه خواهد بود؟
ظمنا این نکته حائز اهمیت است که دارندگان ویزای توریستی حق کار یا تحصیل در کشور آمریکا را ندارند.
شانس اخذ اقامت توریستی آمریکا
متقاضیانی که برای خود و خانواده درخواست ویزای توریستی آمریکا می نمایند، در مقایسه با افرادی که به صورت انفرادی تقاضای اخذ این ویزا را دارند، شانس کمتری خواهند داشت. بنابراین شایسته است هر یک از اعضای خانواده به صورت جداگانه نسبت به درخواست ویزای توریستی اقدام نمایند. مورد دیگری که می تواند موجب افزایش شانس دریافت ویزای توریستی گردد، حضور یکی از خویشاوندان درجه اول مانند پدر، مادر، خواهر و برادر در آمریکا می باشد. بنابراین چنانچه فرد مذکور دعوت نامه ای مبنی بر بازدید از وی برای شخص متقاضی بفرستد، در واقع شانس دریافت ویزای توریستی را برای متقاضی افزایش داده است. لازم است بدانید به طور کلی ویزاهای توریستی این کشور به صورت تک ورودی (Single entry)و چند ورودی (Multiple) برای متقاضیان صادر می گردد که اخیرا این ویزاها به صورت تک ورودی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
اقامت دائم آمریکا با ویزای توریستی
در این بخش ممکن است این سوال در ذهن افراد خطور نماید که آیا می توان با اخذ ویزای توریستی موفق به اقامت دائم در این کشور گردید یا خیر؟ پاسخ این است که در صورتی می توان از این طریق اقدام به اخذ اقامت آمریکا به صورت دائمی نمود که یکی از 3 حالت ذیل اتفاق بیفتد:
1. چنانچه فرد دارنده ویزای توریستی پس از ورود به خاک آمریکا، موفق به ایجاد کارآفرینی گردد، در این صورت می تواند پس از بازگشت به کشور مبدا، نسبت به اخذ ویزای کارآفرینی و سپس اقامت در این کشور اقدام نماید.
2. اگر فرد از طریق ویزای توریستی وارد آمریکا شده و بتواند فرصت شغلی پیدا کند، قادر است پس از بازگشت به کشور مبدا در راستای دریافت ویزای کار و اقامت، اقدامات لازم را انجام دهد.
3. چنانچه فرد با ورود به خاک این کشور درخواست پناهندگی نماید که این روش اصلا توصیه نمی شود.

مدت‌ زمان صدور ویزای توریستی آمریکا
پیش از این، صدور ویزای توریستی برای افراد متقاضی حداکثر به مدت 30 روز به طول می انجامید. چنانچه پرونده به بررسی ها و ارزیابی های بیشتری نیاز پیدا می کرد، نهایتا پس از گذشت 3 ماه (90 روز) ویزای مورد درخواست صادر می گردید. اما امروزه چنانچه افسر کنسولی تصمیم بگیرد که ویزا را به صورت درجا صادر نماید، 3 روز طول می کشد و چنانچه بررسی های بیشتری لازم باشد، این مدت زمان ممکن است به 6 ماه هم برسد. فرآیند تقاضای ویزای توریستی آمریکا در 3 مرحله انجام می پذیرد که به شرح ذیل می باشد:
• تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی (Ds-160) به صورت آنلاین
• انجام برنامه ریزی جهت انجام مصاحبه با در نظر گرفتن مدت زمان انتظار برای مصاحبه
• آمادگی لازم برای انجام مصاحبه و پرداخت نمودن مبلغ انجام آن
دلایل رد درخواست ویزای توریستی آمریکا
دلایلی که منجر به ریجکت یا رد ویزای توریستی این کشور برای فرد متقاضی می گردد عبارت است از:
1- عدم تمکن مالی فرد
2- عدم صداقت در مصاحبه حضوری در سفارت
3- بارداری متقاضی اصلی یا همسر شخص متقاضی
4- به دلیل این که ویزای توریستی یک ویزای غیر مهاجرتی است، در صورتی که فرد دارای پرونده مهاجرتی باشد، ویزای توریستی وی رد می گردد.
5- زمانی که افسر ویزا به هر دلیلی احساس کند که فرد متقاضی قصد ماندن در آمریکا و درخواست پناهندگی را دارد.
رد ویزای آمریکا با توجه به دلایل مالی
هنگام درخواست ویزای آمریکا، باید شواهدی مبنی بر اینکه طی سفر هزینه های خود را تامین می کنید یا حامی مالی دارید، ارائه دهید.
رد ویزای آمریکا به دلیل اطلاعات ناقص یا اشتباه
هر گونه اطلاعات ناقص یا نادرست ارائه شده موجب رد ویزا خواهد شد. اطلاعاتی که ارائه می کنید عامل اصلی است جهت تامین اینکه آیا مجددا می توانید ویزا دریافت کنید. لازم به ذکر است که آمریکا از شبکه های اجتماعی در بالاترین سطح استفاده می کند.

کشورهایی که می توان با ویزای آمریکا به آنها سفر کرد
کانادا، آرژانتین، مکزیک، کلمبیا، گرانادا، جمهوری دومینیکن، سنت کیدز، اکوادور، شیلی و بسیاری از کشورها

شهرهای محل صدور ویزا و انگشت نگاری برای ویزای آمریکا
استانبول و آنکارا در ترکیه، دبی در امارات، ایروان در ارمنستان، نیکوزیا در قبرس جنوبی و قبرس شمالی

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *