نیروی متخصص ساسکاچوان

استان ساسکاچوان، دشت و استانی شمالی در غرب کانادا و تنها استان بدون مرز طبیعی این کشور است. مرکز آن رجاینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است. استان سرسبز ساسکاچوان یکی از پرآفتاب‌ترین استان ها در کانادا با میانگین ۲۰۰۰ – ۲۵۰۰ ساعت تابش آفتاب در سال است و واقع در مرکز کانادا است. این استان از غرب با استان آلبرتا، از شمال با ایالات شمالی، از شرق با استان منیتوبا و از جنوب با آمریکا هم مرز است. این ایالت در عین آفتابی بودن از آب و هوای سردی برخوردار بوده و زمستان هایی با دمای منفی را تجربه خواهید نمود. در این استان ۷۲ ملت اولیه کانادا ساکن هستند. به طور کلی دلیل جذب افراد به این منطقه در گذشته خاک حاصل خیز این استان بوده است و امروزه، اقتصاد رو به‌ رشد مدرن این استان عامل جذب مهاجران به ساسکاچوان است.
دانشگاه ساسکاچوان که در شهر ساسکاتون واقع شده است در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد و همواره در بین ۱۵ دانشگاه برتر کانادا رده بندی می شود. ایالت ساسکاچوان از جمله ایالت هایی است که برنامه های مهاجرتی زیادی را برای جذب مهاجرین ارائه داده است. از جمله این برنامه می توان به برنامه های کارآفرینی، نیروی متخصص، تجربه کاری و برنامه های تحصیلی اشاره نمود.
برنامه استانی ساسکاچوان یکی از محبوبترین برنامه های مهاجرتی کانادا در حال حاضر می باشد و شرایط مناسبی از نظر امتیاز بندی برای متقاضیان مهاجرت به کانادا ایجاد کرده است.
افرادی که دارای تخصص های مورد نیاز این استان هستند به راحتی می توانند به کانادا مهاجرت کنند و اقامت دائم کسب نمایند. در حال حاضر استان ساسکاچوان به دنبال آن دسته از افراد ماهری است که تجربه کاری به روز و اخیر در مشاغل، با مهارت بالا و مورد نیاز استان، داشته باشند.
مهمترین دلیل محبوبیت برنامه استانی ساسکاچوان، عدم نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی ( Job Offer ) برای اقدام از طریق این برنامه هست.
برنامه استانی ساسکاچوان به ۲ زیر شاخه EE) Express Entry) و OID) Occupation In Demand) تقسیم بندی میشود.
این ۲ برنامه از نظر لیست مشاغل و امتیاز بندی استانی کاملا با هم یکسان هستند.
تفاوت برنامه ها در شرایط زیر میباشد:
۱- برای شرکت در برنامه اکسپرس اینتری ساسکاچوان متقاضی باید ابتدا پرونده اکسپرس اینتری فدرال را تشکیل داده باشد. این در حالی است که برای برنامه OID نیازی به پرونده اکسپرس اینتری نیست.
۲- برای شرکت از طریق برنامه اکسپرس اینتری ساسکاچوان، متقاضی قبل از اینکه اقدام به تشکیل پرونده نماید، باید در سیستم امتیاز بندی برنامه نیروی متخصص فدرال، ۶۷ امتیاز لازم را کسب نماید.
در برنامه OID نیازی به این کار نیست و فقط کسب ۶۰ امتیاز در سیستم برنامه استانی کافی می باشد.
۳- برای اقدام از طریق برنامه اکسپرس اینتری متقاضی باید در امتحان آیلتس (IELTS) ، نمره حداقل ۶ در هر مهارت را کسب نماید. در برنامه OID حداقل نمره زبان آیلتس ۴٫۵ می باشد.
۴- مدت زمان بررسی پرونده های اکسپرس اینتری معمولا سرعت بیشتری نسبت به پرونده های OID دارند.
معیارهای واجد شرایط بودن برای اکسپرس ‌اینتری ساسکاچوان
برای این‌که متقاضیان برای شرکت در برنامه زیرگروه اکسپرس‌اینتری استان ساسکاچوان واجد شرایط محسوب شوند، نیازمند داشتن حداقل شرایط زیر هستند:
• در لیست متقاضیان اکسپرس‌انتری فدرال (سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا –IRCC) قرار گرفته باشند. (کسب حداقل 67 امتیاز از جدول 100 امتیازی فدرال)
• حداقل 60 امتیاز از 100 امتیاز جدول ارزیابی و امتیازبندی استانیSINP را کسب کرده باشند.
• نتایج آزمون زبان معتبری که از یکی از سازمان های تعیین‌شده دریافت کرده‌اند را ارائه دهند، این نتایج باید با اطلاعات ارائه‌ شده در پروفایل اکسپرس اینتری و پروفایل استانی یکی باشد.
– ارائه ارزیابی مدارک تحصیلی الزامیست (چنانچه مدرک خارج از کانادا کسب شده باشد، باید توسط یکی از سازمان‌های تعیین‌شده ارزیابی و معادلسازی شود و به اصطلاح ECA) Educational Credential Assessment) انجام شود.
• در زمینه تحصیلی خود تجربه کاری قابل اثبات داشته باشند.
• قادر به ارائه و اثبات تمکن مالی خود مطابق با معیارهای فدرال و استانی باشند.
در این زیرگروه، همانطور که در جدول تفاوت ها اشاره شد، شما ابتدا یک پروفایل اکسپرس اینتری در سایت اداره مهاجرت دولت فدرال کانادا تشکیل می دهید و وارد مجموعه متقاضیان فدرال یا Express Entry Pool می شوید و سپس یک پروفایل ابراز علاقه مندی EOI هم در سایت مهاجرت استان ساسکاچوان ایجاد می کنید، و به این ترتیب در لیست متقاضیان استانی یا Pool استانی هم قرار میگیرید. از تاریخ جولای 2018، برنامه نیروی کار ماهر استان ساسکاچوان بر مبنای سیستم ابراز علاقه مندی EOI اجرا می‌شود.
در صورت انتخاب شدن از این مجموعه، مدارک خود را به صورت آنلاین در پروفایل استانی بارگزاری کرده و با پرداخت هزینه غیرقابل برگشت 350 دلار کانادایی، درخواست رسمی خود را سابمیت یا ثبت می نمایید. پس از طی مراحل استانی در صورت دریافت نامینیشن و نامزدی استانی، در پروفایل اکسپرس انتری خود یک پیام مبنی بر اخذ نامزدی استانی دریافت میکنید که می بایست حتما آن را تایید کنید؛ سپس 600 امتیاز به امتیازات داخل پول (Express Entry Pool) شما اضافه شده و در اولین دوره انتخاب خواهید شد تا مدارک خود را در پروفایل فدرال خود آپلود و پس از پرداخت هزینه های فدرال، درخواست اقامت دائم خود را سابمیت نمایید. سپس دولت فدرال کانادا درخواست و مدارک را بررسی کرده و در نهایت نتیجه نهایی مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با صدور ویزای اقامت دائم را اعلام می نماید.
پس از بررسی های فدرال نتیجه نهایی اعلام و در صورت تایید، ویزای اقامت دائم Permanent Residency برای متقاضی اصلی و همسر و فرزند وی که در پرونده همراه او اقدام کرده اند، صادر میشود. در این روش شما از ابتدا به عنوان مقیم دائم یا همان PR وارد کانادا میشوید و پس از ورود کارت اقامت دائم برای شما صادر میشود.

معیارهای واجد شرایط بودن برای طرح خارج از اکسپرس انتری(OID) ساسکاچوان
بنابر اطلاعات ارائه‌ شده در وبسایت رسمی استان ساسکاچوان، برای طرح زیرگروه OID کافیست الزامات و شرایط کلی برنامه نیروی کار استان ساسکاچوان را که بالاتر اشاره شد، داشته باشید.
به طور کلی طرح OID یکی از زیرگروه های برنامه نیروی کار ماهر استان ساسکاچوان (SINP) و برنامه نامزدی و نامینیشن استانی (PNP) این استان محسوب می‌شود. آن دسته از متقاضیانی که دارای تجربه کاری در یکی از مشاغل مورد تقاضای ساسکاچوان هستند و امتیاز کافی را از سیستم امتیازبندی SINP کسب کرده‌اند، امکان شرکت در این طرح را خواهند داشت.
در این زیرگروه شما فقط پروفایل ابراز علاقه مندی EOI در سایت مهاجرت استان ساسکاچوان تشکیل میدهید و تنها به آن دسته از کاندیداهایی که دارای امتیاز بالا و پروفایلی رقابتی هستند، دعوت‌نامه برای ارسال درخواست رسمی این برنامه تعلق خواهد گرفت. پس از دریافت دعوت‌نامه، کاندید مورد نظر باید در یک محدوده زمانی مشخص درخواست کامل خود را به سیستم مهاجرتی استان ساسکاچوان SINP بفرستد و به طور همزمان و اینترنتی هزینه درخواست (غیرقابل برگشت) 350 دلار کانادایی را پرداخت نماید.
چنانچه استان پس از بررسی مدارک با درخواست فرد موافقت نماید، متقاضی را از طریق ایمیل از انتخاب شدن برای نامزدی استانی یا همان provincial nomination مطلع خواهد کرد. در این مقطع، متقاضی به طور رسمی یک نامزدی استانی دریافت کرده و در این زیرگروه میبایست مدارک خود و درخواست اقامت دائم را بهمراه رسید واریز هزینه فدرال، ظرف مدت مقرر به صورت فیزیکی برای اداره مهاجرت کانادا پست نماید. سپس دولت فدرال کانادا درخواست و مدارک را بررسی کرده و در نهایت نتیجه نهایی مبنی بر موافقت یا عدم موافقت با صدور ویزای اقامت دائم را اعلام مینماید.
امتیازدهی طبق 5 عامل اصلی انجام می شود

تحصیلات
تحصیلات باید بیشتر از متوسطه و مورد تایید سیستم آموزشی کانادا باشد. (حتی تحصیلات یکساله که منجر به دریافت دیپلم و گواهی نامه می شوند نیز قابل قبول می باشد)
سابقه کاری: سابقه کاری می بایست حداقل یکسال در 10 سال اخیر و مرتبط با تحصیلات فرد باشد که می بایست جزء مشاغل مورد نیاز استان ساسکاچوان باشد. اگر شغل مود نظر طبق جدول لیست مشاغل، مستلزم صدور مجوز از طرف دولت ساسکاچوان باشد می بایست پیش از ثبت درخواست، مدارک واجد شرایط بودن برای اشتغال در این شغل ارائه شود. (توضیح: دقیقا مشابه مجوزهایی که در ایران برای بعضی مشاغل صادر می شود؛ مانند پروانه اشتغال به کار مهندسی برای فارغ التحصیلان عمران و معماری)
دانش زبان انگلیسی یا فرانسه – حداقل CLB 4
سن متقاضی
انطباق پذیری فرد با استان ساسکاچوان

شبکه ارزیابی و سیستم امتیازبندی SINP
متقاضیان بالقوه شرکت در طرح نیروی متخصص استان ساسکاچوان، می‌توانند در سیستم آنلاین استان ساسکاچوان یک پروفایل ایجاد کنند. با تکمیل پروفایل، یک سیستم امتیازدهی تا سقف 100 امتیاز براساس فاکتورهای زیر به شما اختصاص داده می‌شود.
از این رو متقاضیانی که قصد تشکیل و ارسال پروفایل ابراز علاقه مندی EOI (Expression of Interest) را دارند، می بایست حداقل 60 امتیاز را از این سیستم دریافت کنند. البته دریافت حداقل 60 امتیاز تضمین‌کننده این موضوع نخواهد بود که شما دعوت‌نامه درخواست و یا همان ITA را دریافت خواهید کرد.
به طور معمول متقاضیان شرکت در این طرح بر مبنای امتیاز دریافتی از 100 امتیاز، ارزیابی می‌شوند و زمانی که مسئولان امور مهاجرت استان ساسکاچوان اقدام به انتخاب از میان متقاضیان نیروی کار ماهر SINP می‌نمایند، کاندیدهای دارای امتیاز بالا دعوت‌نامه خود را دریافت خواهند کرد.

فاکتور تحصیلات در برنامه OID
امتیاز سطح تحصیلات
23 مدرک ارشد و یا دکتری
20 مدرک کارشناسی و یا مدرک یک دوره 3 ساله یا بیشتر از دانشگاه یا کالج
20 مدارک فنی حرفه ای معادل شرایط استان ساسکاچوان
15 مدرک دانشگاهی دوره حداقل 2ساله
12 مدرک دانشگاهی دوره حداقل یکساله

فاکتور تجربه کاری و مهارت (در دو بخش 5 سال گذشته و 5 سال ماقبل آن)
تجربه کاری 5 ساله، قبل از تاریخ ارسال درخواست متقاضی ارزیابی می‌شود:
امتیاز تعداد سال‌‌های کاری
10 5 سال
8 4 سال
6 3 سال
4 2 سال
2 1 سال

تجربه کاری از بین 6 تا 10 سال، قبل از تاریخ ارسال درخواست متقاضی
امتیاز تعداد سال‌‌های کاری
5 5 سال
4 4 سال
3 3 سال
2 2 سال
0 کمتر از 1 سال

فاکتور توانایی مهارت زبان
امتیاز مهارت زبان
20 CLB 8 و بالاتر
18 CLB 7
16 CLB 6
14 CLB 5
12 CLB 4
0 کاندیدای انگلیسی و یا فرانسوی زبان بدون نتایج آزمون و مدرک معتبر زبان

فاکتور سن متقاضی
امتیاز سن متقاضی
0 زیر 18 سال
8 18 تا 21 سال
12 35 تا 45 سال
10 46 تا 50 سال
0 بالای 50 سال

حداکثر امتیازهای کسب شده برای فاکتورهای مذکور 70 امتیاز است.

فاکتور ارتباط با بازار کار ساسکاچوان و تطبیق‌پذیری
با توجه به این واقعیت که کاندیدهایی که دارای ارتباط قوی با استان ساسکاچوان و بازار کار این استان هستند، به احتمال زیاد قصدشان از سکونت و اقامت در این استان واقعی است و توانایی استقرار در این استان را به صورت موفقیت‌آمیز دارند، داشتن دایره ارتباطی در ساسکاچوان موجب دریافت امتیازات بیشتر برای متقاضی می‌شود.

امتیاز فاکتور
20 اقوام و فامیل نزدیک در ساسکاچوان( اگر شما و یا همسرتان دارای اقوام و فامیل نظیر والدین، پدربزرگ، مادربزرگ،خواهر، برادر، خاله، عمه، عمو، دایی و فرزندان آنها، خواهرزاده و برادرزاده در ساسکاچوان باشید که دارای شهروندی و اقامت دائم کانادا و ساکن استان ساسکاچوان هستند، امتیاز به شما تعلق خواهد گرفت.)
5 تجربه کاری قبلی در ساسکاچوان( حداقل 12 ماه کار در 5 سال گذشته با استفاده از مجوز کار معتبر)
5 تجربه دانشجویی قبلی در ساسکچوان حداقل یکسال تحصیلی کامل در یک موسسه آموزشی معتبر مقطع post-secondary در استان ساسکاچوان با استفاده از یک مجوز تحصیل معتبر

حداکثر امتیازهای کسب شده برای فاکتورهای مذکور 30 امتیاز است.
تمکن مالی مورد نیاز برای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر استان ساسکاچوان
بنابر جدیدترین اطلاعات ارائه شده توسط سازمان مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، تمامی کاندیداها باید پس از انتخاب شدن از بین مجموعه متقاضیان و دریافت دعوتنامه ی اپلای، گواهی تمکن مالی سه ماهه ارائه دهند. بنابراین در صورت داشتن امتیاز بالا بهتر است از 1 ماه قبل از تشکیل پروفایل EOI ، دارای تمکن مالی کافی در حساب بانکی خود باشند. باید توجه داشته باشید که این مبلغ به ازای تعداد افراد خانواده متقاضی می باشد و هر سال درصدی به آن افزوده می شود مطابق جدول زیر:
تعداد اعضای خانواده تمکن مالی مورد نیاز به دلار کانادا
1 12.960 دلار
2 13.516 دلار
3 19.836 دلار
4 24.380 دلار
5 31.527 دلار
6 30.806 دلار
7 29.934 دلار
برای هر یک نفر اضافه‌تر از این تعداد 3.492 دلار
سیستم EOI ساسکاچوان چگونه کار می‌کند؟
چنانچه واجد شرایط برنامه نیروی کار متخصص استان ساسکاچوان باشید، امکان تشکیل و ارسال پروفایل ابراز علاقه مندی یا همان EOI را خواهید داشت. ارسال EOI اولین مرحله برای درخواست SINP (Saskatchewan International Nominee Program) محسوب می‌شود.
EOI یک پروسه پیش درخواست است که به کاندیداها این اجازه را می‌دهد تا یک فرم آنلاین را برای اعلام علاقه خود و نشان دادن مهارت‌های خود پر کنند. اطلاعات درخواست‌شده براساس معیارهای سیستم امتیازبندی SINP بوده و برای ارزیابی و رتبه بندی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.
چنانچه شما با موفقیت یک EOI را ایجاد و ارسال کنید، وارد مجموعه کاندیدهای واجدشرایط EOI خواهید شد و شامل موارد زیر می‌شوید:
• پروفایل شما برای یکسال از زمان ارسال معتبر خواهد بود.
• کاندیداها می‌توانند در هر زمان تنها یک پروفایل EOI فعال در سیستم داشته باشند.
• شما براساس اطلاعاتی که در پروفایل خود داده‌اید، رتبه‌بندی خواهید شد.
• کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز به طور معمول دعوت‌نامه درخواست یا همان Invitations to Apply دریافت میکنند.
• SINPاز سیستم الکترونیکی برای ارسال‌ دعوتنامه و درخواست‌های نامزدی استفاده میکند و از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهد بود. به همین خاطر لطفا از اعتبار و صحت آدرس ایمیل خود مطمئن باشید.
• حتما از این موضوع مطمئن شوید که اطلاعاتی که در EOI ارائه داده‌اید جدید و دقیق باشد و چنانچه موقعیت شما تغییر کرد، باید پروفایل خود را آپدیت نمایید.
• چنانچه مشخص شود که اطلاعات اشتباه ارائه داده‌اید و یا جزئیات مهم را تکمیل نکرده‌اید، درخواست شما رد خواهد شد
همچنان افراد دارای پیشنها شغلی در اولویت خواهند بود.
توجه کنید که لیست مشاغل مورد نیاز ساسکاچوان به صورت Regulated و یا Non-Regulated میباشند. یعنی مشاغلی که در لیست Regulated هستند، نیاز به دریافت جواز کاری از طرف یک نهاد در استان می باشند تا بتوانند برای مهاجرت از طریق این رشته کاری اقدام به مهاجرت نمایند. که بهتر است قبل از اقدام نسبت به اخذ این رگولیشن اقدام کرد، زیرا در صورت قبولی و نداشتن این مورد پرونده متوقف می شود تا پاسخ آن دریافت شود. مدت زمان اخذ این رگولیشن بین 2 ماه تا یکسال است. رشته های مهندسی از سازمان APEGS و رشته های پزشکی از سازمان مرتبط.
لیست مشاغل قابل قبول در سال 2020 در استان ساسکاچوان:
جدول رو مطابق با لینک قرار بده
https://www.saskatchewan.ca/immigration/occupation-requirements#:~:text=The%20Occupations%20In%2DDemand%20

لیست مشاغل غیر قابل قبول در سال 2020 در استان ساسکاچوان
جدول رو مطابق با لینک قرار بده
https://www.saskatchewan.ca/immigration/occupation-requirements#:~:text=The%20Occupations%20In%2DDemand%20

توجه: گروه های زیر واجد شرایط نخواهند بود:
1- متقاضیان پناه جو
2- افرادی که موفق به ارسال مدارک خود طبق روند مورد نظر SINP نشده اند.
3- افرادی که قصد و منظورشان از کار و زندگی در این استان واقعی بنظر نرسد.
4- افرادی که خود یا معرفشان در ارائه در خواستشان دروغ پردازی کرده باشند.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *