دوره زبان در کشور فرانسه

زبان فرانسوی که زبان رسمی 29 کشور در سراسر دنیا می باشد، یکی از انواع زبان های رومی است که از زیر شاخه های وولگار لاتین امپراطوری روم می باشد. دوره های زبان در کشور فرانسه بهترین شیوه آموزش یادگیری و فراگیری مهارت های زبان در این کشور می باشد و بودن در محیط و اجتماع فرانسویان، یادگیری و شیوایی مکالمه را افزایش می دهد. دوره های زبان در کشور فرانسه روحیه فراگیری زبان فرانسه را تقویت می کند و یاد گیری آن باعث اخذ لهجه مناسب فرانسوی در این دوره ها می شود.

فرانسه به عنوان وسیعترین کشور اتحادیه اروپا هدف بسیاری از مهاجران و توریست ها می باشد و با توجه به پیشینه ای که در زمینه های فرهنگی و علمی و ادبی و هنری و … دارد، امکانات اجتماعی و رفاهی بسیاری را در اختیار مهاجران قرار می دهد.
همچنین تحصیل رایگان و وجود دانشگاه های برتر در جهان همچون سوربون و استراسبورگ، به فضای علمی و آموزشی فرانسه عمق بیشتری داده است.

آموزش زبان فرانسوی معمولاً به صورت آکادمیک از طریق تحصیل در کالج های زبان و مؤسسات عمومی و تخصصی در فرانسه انجام می پذیرد. همچنین دانشگاهها دوره های زبان فرانسوی را ارائه می دهند.

 

دوره زبان در کشور فرانسه

 

کالج های زبان فرانسه

کالج های معروف با پذیرش متقاضیان دوره زبان فرانسوی و ارائه این دوره ها به ترویج زبان فرانسوی در این کشور می پردازند.
مهم ترین کالج هایی که این دوره ها را ارائه می دهند، عبارتند از:
1) کالج Elfe: مدرسه بین المللی زبان فرانسوی در پاریس می باشد.
2) کالج Alliance: از معتبرترین کالج های زبان فرانسه می باشد.
3) کالج Ls1 paris: دوره های زبان فرانسوی برای آمادگی آزمون دانشگاه ها در این کالج ارائه می گردد.
4) کالج استراسبورگ: ارزانترین کالج زبان در فرانسه به شمار می رود.
5) کالج FLI: آموزش زبان در این کالج به صورت تخصصی ارائه می گردد.
6) کالج Alpes: دوره های ارائه شده در این کالج از نوع دوره فرانسوی فشرده استاندارد می باشد.

 

آزمون تعیین سطح برای متقاضیان دوره های زبان فرانسوی

مؤسسات و کالج های آموزشی جهت گذراندن دوره زبان فرانسوی اقدام به برگزاری آزمون تعیین سطح می کنند. این آزمون به صورت آنلاین گرفته می شود و درجه سطح زبان فرانسوی متقاضی را طبق CEFR تعیین کرده و متقاضی در یکی از گروه های A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2 دوره زبان خود را آغاز می کند.
CEFR قالب مشترک مرجع زبان های اروپایی می باشد بعد از اتمام هر دوره، سطح زبان متقاضی مجدداً ارزیابی می شود.

سطوح زبان

A1: Beginner level
A2: Advanced beginner level
B1: Intermediate level
B2: Advanced Intermediate level
C1: Advanced level
C2: Higher advanced level

 

دوره زبان در کشور فرانسه

 

شرایط دریافت اقامت از طریق گذراندن دوره های زبان فرانسوی

دوره های زبان از سطح A1 تا C2 برنامه ریزی شده است و پذیرش آنها برای تعداد محدودی از متقاضیان و سالانه در حدود 2 تا 6 مرتبه ارائه می گردد. این دوره ها 6 ماهه، یکساله و دو ساله زمان بندی شده اند. فرد متقاضی با توجه به سن و مقطع تحصیلی و یا رشته تحصیلی خود می تواند اقدام به اخذ اقامت برای گذراندن دوره های زبان کند. لازم به ذکر است که تحصیل در این دوره ها برای متقاضی اقامت 1 ساله به همراه خواهد داشت.

اخذ ویزای تحصیلی در دوره زبان در کشور فرانسه به راحتی انجام پذیر خواهد بود. ولی لازم به ذکر است که این ویزا تنها برای متقاضی اصلی صادر خواهد شد و برای همراهان منقاضی ویزایی صادر نخواهد شد. متقاضی بعد از اتمام دوره تحصیل زبان می تواند اقامت 1 ساله خود را تبدیل به اقامت دیگری نماید. به طور مثال می تواند برای یافتن کار اقدام کرده و یا در مقطع بالاتر ادامه تحصیل داده و اقامتش را به اقامت کاری یا تحصیلی تبدیل نماند.

همچنین پزشکان که برای معادلسازی مدارک خود از این دوره ها بهره می برند، بعد از اتمام دوره می توانند اقامت خود را به اقامت کاری بلند مدت تبدیل نمایند. طبق قوانین مهاجرتی فرانسه، متقاضیانی که موفق به تبدیل اقامت موقت دوره زبان به اقامتی دیگر می شوند، امکان اخذ اقامت دائم بعد از 5 سال حضور در این کشور و اخذ تابعیت و پاسپورت بعد از 10 سال را خواهند داشت.

نکته حائز اهمیت در قوانین مهاجرتی فرانسه این است که فرانسه بر خلاف کشورهای اروپایی دیگر، ویزای جستجوی کار ندارد و فقط از طریق job offer تحت شرایط خاص امکان اخذ کار برای مهاجران فراهم می آورد. بنابراین اقدام به اخذ اقامت از طریق گذراندن دوره زبان امکان اخذ اقامت کاری بعد از اتمام دوره را برای متقاضی فراهم می ماید.

 

 راههایی که بعد از اتمام دوره زبان وجود دارند به طور خلاصه عبارتند از:

1- ادامه تحصیل در دانشگاههای فرانسه بدون مراجعت به ایران
2- اخذ ویزای کاری با عقد قرارداد با شرکت فرانسوی بدون مراجعت به ایران
3- مهاجرت از فرانسه به کشور کانادا (استان کبک)
4- ادامه تحصیل در سایر دانشگاه های اروپا
5- اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا و آمریکا

 

دوره زبان در کشور فرانسه

 

تفاوت مراکز دولتی و خصوصی در دوره های زبان فرانسه

تحصیل در مراکز دولتی هم از لحاظ اعتبار سطح علمی بالاتر می باشد و هم نسبت به مراکز خصوصی هزینه های کمتری را در بر می گیرد.

ویژگیهای مراکز دولتی

1) زبان در سطح A1 تا C2 تدریس می شود.
2) ثبت نام برای 15 نفر در هر ترم صورت می گیرد.
3) شهریه سالانه 2 تا 6 هزار یورو می باشد.
4) ظرفیت این مراکز برای ثبت نام محدود می باشد.
5) خوابگاه برای دانشجویان ارائه می شود.
6) امکان اخذ ویزا و اقامت برای متقاضیانی که از این مراکز پذیرش گرفته اند، بیشتر می باشد.

 

ویژگیهای مراکز خصوصی

1) زبان در سطح A1 تا C2 تدریس می شود.
2) ثبت نام به صورت نامحدود می باشد.
3) شهریه سالانه 4 تا 10 هزار یورو می باشد.
4) خوابگاه دانشجویی ارائه می گردد.
5) امکان اخذ ویزا و اقامت برای متقاضیانی که از این مراکز پذیرش گرفته اند، کمتر می باشد.

 

شرایط سنی در اخذ پذیرش دوره­های زبان

شرایط پذیرش در مراکز دولتی برای سنین مختلف متغیر است معمولاً برای سنین بالا اخذ پذیرش امکان پذیر نمی­باشد. برای مقایسه شرایط مدرک، معدل، تمکن و آشنایی با زبان انگلیسی جدول زیر برای سنین مختلف طراحی شده است:

 

متقاضیان زیر 22 سال متقاضیان تا 28 سال متقاضیان تا 36 سال
    حداقل مدرک حداقل دیپلم نظام جدید یا پیش دانشگاهی   حداقل کارشناسی حداقل کارشناسی ارشد
        معدل     بالای 17       بالای 15      بالای 16
       تمکن مالی  حداقل 8 هزار یورو  حداقل 9 هزار یورو  حداقل 9 هزار یورو
آشنایی با زبان انگلیسی          الزامی         الزامی        الزامی

 

بنابراین با توجه به جدول بالا چنانچه سن متقاضی بالاتر از 36 سال باشد، امکان اخذ پذیرش بسیار پائین می باشد و فقط در صورت ارائه رزومه کاری قوی، این امکان بالافراهم می گردد.
شایان ذکر است تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان در مقاطع دانشگاهی، امکان پذیر نخواهد بود و متقاضی نمی تواند بدون مدرک زبان در دانشگاه ها به طور مستقیم پذیرش شود. بنابراین ابتدا باید دوره های زبان فرانسوی را در این کشور در کالج های مذکور گذرانده و بعد از اتمام آن، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه نماید.
نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که گواهی تمکن مالی باید معادل ریالی باشد و نرخ آن بر اساس مبلغ یوروی آزاد محاسبه می گردد. همچنین متقاضیان نیازی به ارائه گردش مالی ندارند.

 

دوره زبان در کشور فرانسه

 

شرایط کار در حین تحصیل در دوره های زبان فرانسوی

با توجه به این که برای متقاضیان دوره های زبان ویزای دانشجویی صادر می گردد و با عنایت به این نکته که دانشجویان در فرانسه امکان اشتغال به کار در حین تحصیل دارند، این امکان برای متقاضیان دوره زبان نیز فراهم می شود که در حین آموزش زبان، اجازه کار تا 20 ساعت به صورت پاره وقت داشته باشند تا بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تأمین کنند. به این نکته باید اشاره کرد که پیدا کردن کار در ابتدای ورود به فرانسه دشوار است و نهایتاً این یک سال فرصتی مناسب برای یافتن کار مناسب برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری می باشد.

 

شهریه و هزینه های تحصیل در دوره زبان فرانسوی

تحصیل در دوره های زبان فرانسه نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بسیار ارزان و به صرفه می باشد. شهریه در مراکز دولتی حدوداً 2 تا 6 هزار یورو به صورت سالانه در نظر گرفته شده است که امکان پرداخت به صورت اقساط نیز برای دانشجو فراهم می باشد. در مراکز خصوصی این شهریه بالاتر و حدود 4 تا 10 هزار یورو به صورت سالانه می باشد. همچنین باید به هزینه های جانبی که در شامل هزینه انگشت نگاری، مصاحبه در سفارت و ترجمه مدارک می باشد نیز اشاره کرد.

هزینه زندگی در فرانسه تقریباً ارزانتر از سایر کشورهای اروپایی است، که با توجه به شرایط و شهر و سبک زندگی متقاضی متغیر می باشد و به صورت میانگین حدود 700 تا 2000 یورو در ماه تخمین زده شده است.
شایان ذکر است با اخذ اقامت از طریق تحصیل در دوره های زبان فرانسه، خدمات بیمه دانشجویی برای متقاضی ارائه می گردد و طبق این بیمه تمامی هزینه های درمانی دانشجو تحت پوشش قرار خواهد گرفت. بیمه برای افراد بالای 28 سال رایگان و برای افراد زیر 27 سال سالانه حدود 260 یورو در نظر گرفته شده است.

 

دوره زبان در کشور فرانسه

 

مزایای تحصیل در دوره های زبان فرانسه

1- دریافت ویزای دانشجویی
2- باز شدن راه ورود به اروپا و کانادا
3- امکان مهاجرت به کانادا از طریق برنامه های تحصیلی و کاری و PEQ به شرط دریافت مدرک B2 از مراکز دولتی فرانسه
4- امکان ادامه تحصیل بعد از اتمام دوره زبان در مقاطع دانشگاهی و تبدیل به اقامت تحصیلی
5- امکان یافتن کار در طول مدت 1 سال اقامت و تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت کاری
6- امکان پرداخت اقساطی شهریه در مراکز دولتی و کم هزینه بودن این مراکز. (استثناً شهریه کالج زبان در استراسبورگ به صورت ترمی می باشد)
7- هزینه زندگی در فرانسه برای دانشجو بین 700 تا 2000 یورو می باشد.
8- کوتاه بودن زمان فرآیند اخذ پذیرش تا دریافت ویزا (حدود 3 تا 6 ماه)
9- امکان اشتغال به کار پاره  وقت به مدت 20 ساعت در هفته
10- امکان استفاده از بیمه دانشجویی
11- پرداخت 40 % از هزینه مسکن و خوابگاه توسط دولت
12- امکان دریافت کارت حمل و نقل عمومی
13- امکان تمدید و تبدیل ویزا در فرانسه بدون نیاز به مراجعت به ایران
14- امکان افتتاح حساب بانکی در فرانسه

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه بعد از اتمام دوره زبان فرانسه

با توجه به این که تحصیل در رشته پزشکی در فرانسه رایگان است و ورود به آن احتیاج به مدرک لیسانس رشته های علوم پایه ندارد و همچنین برای ورود به این رشته آزمون ورودی برگزار نمی شود، تنها کافی است متقاضی در کالج زبان فرانسه ثبت نام کرده و سطح زبان خود را به B2 برساند و سپس برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی اقدام نماید. همچنین امکان تحصیل تا 24 سال پس از اتمام دوره زبان برای متقاضی وجود دارد، یعنی گپ تحصیلی در این مورد بی تأثیر می باشد.

مطالب مفید
کارت آبی آلمان

کارت آبی آلمان

کارت آبی آلمان به نوعی اجازه کار و زندگی در کشور های اتحادیه اروپاست به جز انگلستان دانمارک ایرلند اعتبار آن معادل گرین کارت امریکا

ادامه مطلب »