دوره زبان در کشور آلمان

کشور آلمان از حیث بالا بودن کیفیت تحصیل و هم چنین تحصیل رایگان و ارزان قیمت، شهرت فراوانی در مقایسه با سایر دانشگاه های کشور های اروپایی دارد. دانشجویان بعد از تحصیل شانس بسیار بالایی جهت یافتن کار مناسب که منجر به تبدیل ویزای آنها به ویزای کاری و در نهایت اقامت دائم است، خواهند داشت.

در این میان باید اشاره کرد پذیرش برای دانشگاه ها و کالج ها و موسسات زبان آلمانی در آلمان بدون داشتن دانش زبان ممکن نیست. دوره های زبان آلمانی در همه سطوح در این موسسات تدریس می‌شوند. لذا چنانچه متقاضی در ایران زندگی می‌کند و قصد اخذ پذیرش در دانشگاه های دولتی و رایگان آلمان را دارد، بدون داشتن مدرک زبان آلمانی سطح حداقل B1 امکان اخذ ویزا تحصیلی برای وی بسیار دشوار خواهد کرد.

 

دوره زبان در کشور آلمان

 

دوره های زبان آلمانی برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، بهترین و سریع ترین مسیرجهت ورود به کشور آلمان و شروع به تحصیل می باشد. ویزای دوره زبان آلمانی نوعی ویزای تحصیلی آلمان به شمار می آید و اخذ و صدور این ویزا برای متقاضیان خارجی که قصد گذراندن دوره زبان را دارند، در حدود 3 تا 12 ماه زمان خواهد برد. دوره هایی که متقاضیان ویزا می گذرانند باید حداقل 18 ساعت درس در هفته داشته باشد. چنانچه متقاضی قصد ادامه تحصیل در آلمان را نداشته باشد، ویزای دوره زبان وی در بعضی موارد تا یک سال قابل تمدید است.

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی را دارند، باید در ایران تا سطح حداقل B1 این زبان را آموزش ببینند، زیرا یکی از شروط سفارت آلمان در ایران برای اعطای ویزای تحصیلی این کشور، داشتن سطح زبان آلمانیGoethe Zertifikat B1 است. این آزمون از 4 ماژول شنیداری، نوشتاری، خواندن و صحبت کردن تشکیل می‌شود، که زبان آموز باید در هر بخش، حداقل نمره 60 را کسب کند تا نمره قبولی را دریافت نماید و حداکثر نمره ممکن در هر بخش نیز 100 می‌باشد.

زبان آلمانی از سطح زیر تشکیل شده است:

• ابتدایی A1 و A2
• سطوح میانی B1 و B2
• سطوح پیشرفته C1 و C2

هر کدام از سطوح A1، A2، B1،B2 و C1 از سه ترم تشکیل می‌شوند. افرادی که قصد تحصیل در آلمان به زبان آلمانی را دارند، باید برای ورود به دانشگاه دارای مدارک DSH و یا Test Daf باشند.
از نظر دانش زبان آلمانی مورد نیاز جهت شرکت در آزمون های DSH و یا Test Daf میتوان گفت افرادی که تا سطح B2 و یا C1 زبان آلمانی را فرا گرفته اند، می‌توانند در این آزمون ها شرکت کنند و پذیرفته شوند.

 

دوره زبان در کشور آلمان

 

افرادی که موفق به اخذ مدرک B1 می‌شوند، قادر خواهند بود نظرات، علایق و سوالات خود را راجع به مسائل مختلفی بیان کنند. اطلاعات مهمی که در ادارات، بانکها، دانشگاه و یا مدرسه گفته می‌شود را بفهمند و همچنین نیاز های خود را هنگام سفر به آلمان، اتریش و یا سوئیس به راحتی مطرح کنند. متقاضی برای رسیدن به سطح B1 باید 350 الی 650 واحد درسی 45 دقیقه را گذرانده باشد تا بتواند در آزمون B1 قبول شود.

البته همانطور که گفته شد، دانشجویان ایرانی فقط کافیست زبان آلمانی را تا سطح B1 در ایران فرا بگیرند و مابقی یعنی از B1 تا آزمون DSH را می‌توانند در آلمان یاد بگیرند و پس از اخذ مدرک DSH وارد دانشگاه شوند. به عبارتی افرادی که می‌خواهند در آلمان به زبان آلمانی تحصیل کنند و هیچ گونه معلومات زبان آلمانی ندارند، اگر مقیم خارج از ایران ‌باشند، می‌توانند ابتدا به قصد آموزش زبان آلمانی وارد این کشور شده و پس از اتمام کلاس زبان و رسیدن به سطح DSH وارد دانشگاه شوند. موسسات آموزش زبان آلمانی بسیاری در آلمان وجود دارند، که هریک تعرفه های مخصوص به خود دارند. قیمت ‌ها از 200 تا 2000 یورو در کالج های دولتی و 5000 تا 10000یورو در کالج های خصوصی در طول یکسال متغیر هستند.

 

دوره زبان در کشور آلمان

 

شایان ذکر است افرادی که مقیم ایران هستند، طبق قوانین سفارت آلمان در تهران حتما باید حداقل مدرک Deutsch-Zertifikat B1 را برای رشته های آلمانی زبان، داشته باشند. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 الزامیست.
متقاضیان ایرانی مقیم ایران متاسفانه امکان شرکت در دوره های صرفا زبان را ندارند. زیرا سفارت برای صدور ویزا سخت گیری کرده و ویزای تحصیل در دوره های زبان را صادر نمی کند. بلکه
این افراد باید از طریق دانشگاه در یک رشته پذیرش بگیرند و سپس با ویزای تحصیلی به آلمان بروند و زبان آلمانی خود را ابتدا در دانشگاه خود ادامه بدهند و سپس وارد دانشگاه شوند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی آلمان

• ترجمه دیپلم 12 ساله و ریز نمرات آن و ترجمه مدارک دانشگاه در صورت وجود
• تکمیل دو فرم درخواست ویزا
• گذرنامه معتبر
• گواهی ثبت نام در دانشگاه
• نامه انگیزشی جهت ادامه تحصیل در آلمان
• اثبات تمکن مالی به مبلغ 10236 یورو در سال برای هر نفر
• گواهی اعطای بورس تحصیلی در صورت دارا بودن
• نامه اعلامیه والدین مبنی بر حمایت مالی از فرزند خود برای مدت اقامت در آلمان طی حداقل 6 ماه گذشته
• بیمه درمانی تحت پوشش برای کل مدت اقامت در آلمان
• دو عکس پرسنلی که به تازگی گرفته شده
• کپی ویزاهای شنگن قبلی (در صورت وجود)
• اثبات اسکان جهت اقامت متقاضی

 

دوره زبان در کشور آلمان

 

لازم به ذکر است جهت اخذ ویزای تصیلی در آلمان نداشتن گپ تحصیلی بیشتر از 5 سال الزامی می باشد.به طور معمول آموزش زبان آلمانی بین 6 ماه تا 1 سال زمان می برد، اما بستگی به موسسه و یا دانشگاه ارائه دهنده دوره و سطح زبان آلمانیمتقاضی دارد. هزینه های زندگی در آلمان برای یک نفر بسته به شهر و سبک زندگی بین 800 تا 1300 یورو متغیر می باشد.

هدف از گذراندن دوره های زبان آلمانی، تحصیل و در نهایت کار در این کشور می باشد. در صورتی که متقاضی بعد از گذراندن این دوره ها وارد دانشگاه شده و بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شود، می تواند بعد از 5 سال به اقامت دائم آلمان دست یابید.

مطالب مفید

مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و هر ساله جمعیت زیادی برای مهاجرت به این کشور، از روش های گوناگون اقدام می کنند. کیفیت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *