خرید ملک در کشور یونان

 

یکی از روش‌های دریافت اقامت کشور یونان، سرمایه‌گذاری در حوزه املاک در شهرها و جزایر این کشور می باشد. به این معنی که متقاضی با خرید ملک در این کشور زیبا، می تواند برای خود و خانواده خود اقامت اروپا را به دست بیاورد. دولت یونان با هدف جذب سرمایه‌گذاران خارجی با تصویب قانونی در سال  2013 میلادی، این امکان را فراهم کرد تا افرادی با تابعیت غیریونانی بتوانند با سرمایه گذاری حداقل 250 هزار یورویی در حوزه املاک و مستغلات، کارت اقامت این کشور اروپایی را دریافت کنند. این روش به عنوان شاخه ای از برنامه مهاجرتی گلدن ویزا شناخته می شود.

 

تعداد ملک خریداری شده در این روش اقامتی، می تواند بیشتر از یک ملک باشد، به شرط آنکه مجموع ارزش املاک خریداری شده حداقل همان 250 هزار یورو باشد. همچنین بر اساس قوانین موجود، سرمایه گذاران خارجی می‌توانند تقریبا در تمام مناطق یونان ملک مورد نظر خود را خریداری کنند، اما در برخی از مناطق مرزی مثل شرق اژه، جزایر دودکان، کرت، رودس و مناطق شمال یونان برای افراد با تابعیت غیراروپایی محدودیت‌هایی اعمال می‌گردد.

 

 

مزایای دریافت اقامت یونان از روش خرید ملک

– همراهی خانواده متقاضی (همسر و فرزندان زیر 21 سال)
– تحصیل رایگان برای فرزندان
– تبدیل سرمایه به ارز و حفظ ارزش سرمایه
– بهره بردن از تورم ملکی و افزایش قیمت ملک خریداری شده
– امکان اجاره دادن ملک خریداری شده
– تردد و اجازه رفت و آمد نامحدود به کشورهای حوزه شنگن
– عدم نیاز به ارائه مدارک تحصیلی
– عدم نیاز به ارائه مدرک زبان
– دریافت اقامت برای والدین متقاضی و همچنین والدین همسر وی
– افتتاح حساب بانکی در اروپا
– بدون نیاز به شرط حضور( 14 روز در سال کافیست)

 

مراحل خرید ملک در کشور یونان

پروسه خرید ملک در هر کشوری پیچیدگی ها و حتی چالش های خود را دارد. در کشور یونان هم آگاهی از قوانین و همچنین آشنایی با روند انجام امور از اولویت های هر خریدار می باشد. به طور کلی فرآیند خرید ملک در یونان شامل مراحل زیر می باشد.

مرحله اول: انتخاب ملک موردنظر

مرحله اول که می توان آن را مهم ترین بخش این نوع اقامت دانست، انتخاب ملک از سوی متقاضی می باشد. در این مرحله، متقاضی ابتدا برای دریافت ویزای نوع C اقدام می کند. پس از دریافت این ویزا، وی با حضور در کشور یونان و شهر مورد نظر، به بازدید از املاک دلخواه خود می پردازد.

پس از انتخاب ملک مورد نظر باید اقدامات مهمی مانند دریافت تائیدیه از دفاتر اسناد رسمی جهت اصالت و واقعی بودن سند ملک و همچنین اسناد قیمت گذاری ملک توسط وزارت دادگستری یونان، بررسی سوابق مالیاتی ملک موردنظر، بررسی مسائل بانکی و وام‎های احتمالی دریافت شده از طریق سند ملک، آگاهی از تسویه حساب کامل وام‌های اخذ شده، بررسی جریمه‌ها و اخطارهای احتمالی ملک انجام شود.

 

 

مرحله دوم: افتتاح حساب

در گام بعدی، متقاضی باید یک حساب شخصی در یکی از بانک های کشور یونان افتتاح نماید و حدود 12 هزار یورو به عنوان موجودی اولیه در حساب افتتاح شده قرار دهد.
علاوه بر 12 هزار یوروی بالا، مبالغ زیر نیز باید در حساب فرد موجود باشد:
– هزینه مالیات بر املاک: حدود 5 درصد از ارزش ملک
– هزینه کمیسیون دفتر اسناد رسمی و کارشناسان مربوطه: حدود 2 درصد از ارزش ملک
– هزینه بیمه نامه: حدود 200 تا 300 یورو
– هزینه‌های درخواست اقامت: حدود 2 تا 4 هزار یورو

مرحله سوم: عقد قولنامه

متقاضی بعد از انتخاب ملک و افتتاح حساب بانکی باید برای عقد قولنامه دریکی از دفاتر اسناد رسمی این کشور اقدام نماید. در این مرحله خریدار باید 10 درصد از قیمت توافق شده ملک را پرداخت نماید.

مرحله چهارم: مراحل قانونی و اداری نقل و انتقال سند ملک

این مرحله در یکی از دفاتر اسناد رسمی یونان انجام می‌گیرد. در این مرحله کل مبلغ توافق شده ملک توسط خریدار به حساب مالک منتقل می‌شود. شایان ذکر است منبع اصلی پول خریدار باید مشخص باشد و اثبات شود که از منبع موجه و قانونی به دست آمده است.
در ادامه نیز اقدامات زیر انجام می شود:

– دریافت شماره ثبت مالیاتی کشور یونان که به صورت رایگان توسط دفاتر امور مالیاتی صادر می‌گردد
– تعیین حسابرس مالیاتی برای امور مالیاتی
– انتقال اسناد آب و برق و گاز از نام مالک به نام خریدار توسط اداره شهرداری
– دریافت سند رسمی ملک توسط خریدار

 

 

مرحله پنجم: دریافت اقامت

بعد از طی مراحل ذکر شده، متقاضی موفق به دریافت برگه موافقت با اقامت (Blue Paper) می شود. برگه موافقت با اقامت به معنی این است که متقاضی رسماً اقامت کشور یونان را دریافت کرده است. کارت اقامت 5 ساله یونان بعد از سپری شدن حدود دو ماه از انگشت نگاری صادر می شود.

اقامت پنج ساله

کارت اقامت صادر شده برای متقاضی و همراهان وی، اعتباری 5 ساله خواهد داشت. یعنی خریداران ملک در کشور یونان از همان ابتدا کارت اقامتی 5 ساله دریافت می کنند. این اقامت بعد از گذشت پنج سال، به شرط این که سرمایه گذار همچنان مالک ملک خریداری شده باشد، برای پنج سال دیگر تمدید می گردد. شایان ذکر است این تمدیدها بدون نیاز به شرط حضور انجام می شود و صرفا حدود 14 روز اقامت سالانه در این کشور برای تمدید اقامت کافی خواهد بود.

مطالب مفید