خرید ملک در کشور فرانسه

خرید ملک از روش های سرمایه گذاری در فرانسه به شمار می رود که امکان کسب اقامت دائم فرانسه برای متقاضی را فراهم نمی کند. . متقاضی به عنوان یک خارجی اجازه خرید ملک در فرانسه را دارد. چنانچه هدف متقاضی اخذ اقامت فرانسه و همچنین خرید ملک در این کشور باشد توصیه می شود، ابتدا از روشهای دیگر اقامتی همچون تمکن مالی و یا روش تحصیلی موفق به اخذ اقامت فرانسه کرده و بعد آن نسبت به خرید ملک در این کشور اقدام نماید. کشور فرانسه ویزای افراد را برای مدت طولانی تمدید نمی کند. بنابراین برای اقامت طولانی تر، اتباع خارجی باید یک مجوز اقامتی داشته باشند و این مجوزها عموما برای 1 سال اعتبار دارند و می توانند اقامت متقاضی را سال به سال به صورت متوالی تمدید کند.

 

 

در حال حاضر هیچ محدودیتی برای خرید ملک برای اتباع خارجی وجود ندارد و همه اتباع خارجی مجاز هستند و می توانند در فرانسه ملک مورد نظر خود را خریداری کنند. افرادی که قصد خرید ملک در این کشور دارند، باید به موارد زیادی از جمله قیمت ملک در این کشور، نرخ ملیات در این کشور، شرایط اخذ اقامت کشور فرانسه از طریق خرید ملک و … توجه کنند.

 

شرایطی که خریدار ملک در فرانسه باید داشته باشد

افراد خارجی بدون داشتن اقامت نیز می توانند در فرانسه خرید ملک داشته باشند. برای این منظور فرد ابتدا باید با اخذ ویزای توریستی تایپ C وارد این کشور شده و پروسه خرید ملک را انجام دهد. متقاضی جهت دریافت ویزای توریستی باید مدارک اجاره نامه و یا نامه رزرو هتل را ارایه دهد. افراد جهت خرید ملک در فرانسه باید به سن قانونی 18 سال رسیده باشند. از نظر ارزش ملک محدودیتی وجود ندارد. البته املاک در فرانسه با توجه به شهر و موقعیت آن به صورت میانگین از حدود 100 هزار یورو تا 350 هزار یورو کاملا متغیر می باشد.

 

 

مراحل خرید ملک در فرانسه

خرید ملک در فرانسه دارای مراحل حقوقی و قانونی خاصی می باشد، با عنایت به این مطلب که اقامت فرانسه از طریق خرید ملک به افراد تعلق نمی گیرد. در ابتدا باید ثابت شود که از نظر قانونی و همچنین از نظر اداره شهرداری هیچ منعی جهت معامله ملک مورد نظر وجود ندارد. یکی از مزیت های خرید املاک در این کشور امکان دریافت وام مسکن در صورت گذراندن همه مراحل قانونی می باشد. در غیر این صورت باید در ابتدا مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به فروشنده داده، بعد از عقد قرارداد مربوطه تسویه حساب کلی انجام شود.

هرگونه انتقال مالکیت اموال غیرمنقول درسراسر فرانسه توسط دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد و باید تمامی مراحل خرید و فروش املاک از تدوین قول‌نامه گرفته تا اخذ تمامی استعلامات از شهرداری، اداره مالیات، اداره ثبت املاک و دیگر نهادهای اداری و همچنین تحریر سند رسمی مالکیت و پرداخت تمامی عوارض ثبتی و مالیاتی به وکالت از خریدار و فروشنده ملک به وسیله محضردار و با مسئولیت دفتر اسناد رسمی انجام شود. بعد از انجام این مراحل فروشنده باید خریدار را از تمامی شرایط ساختمان و همچنین پرونده‌ای کامل از تاسیسات گاز و برق ومصرف انرژی، و جزییات نقشه آپارتمان و سرانجام پرونده‌ای کامل از ریسک‌های طبیعی، صنعتی و فناوری در منطقه که به وسیله کارشناسان رسمی مورد تایید دولت قرار گرفته، در اطلاع گذارد.
لازم به ذکر است که برای انجام تمامی استعلامات از شهرداری، اداره مالیات، اداره ثبت املاک و دیگر نهادهای اداری و احیاناً اخذ وام بانکی، سر دفتر 2 تا 3 ماه زمان نیازدارد.

خریدار هنگام امضای سند قولنامه در ازای پرداخت 10% بهای ملک، مالک را متعهد به فروش ملک خود پس ازاجرای تمامی تشریفات می‌کند. مبلغ آن 10% پرداخت شده بوسیله خریدار تا امضای نهایی سند مالکیت در حساب بانکی ویژه دفتر اسناد رسمی نگهداری می‌شود. یکی از عوامل مهم سلامت معاملات املاک در فرانسه وجود این حساب یا صندوق مشترک است که مانع بسیاری مشکلات و سوء استفاده‌های رایج در سایر نقاط جهان می‌شود.
شایان ذکر است که خریدار هر نوع ملک باید حتماً وجه معامله را به حساب بانکی دفتر اسناد رسمی صندوق دولتی امانات فرانسه (Caisse des Dépôts et Consignations) واریز کند و دفترخانه نیز مطالبات فروشنده را از همان حساب به او می‌پردازد. این رویه سبب می‌شود که بین فروشنده و خریدار ارتباط مالی مستقیمی وجود نداشته باشد و کمتر دیده می‌شود که مشکلی در این خصوص بین آنها بوجود آید. این نکته به ویژه به خریداران خارجی املاک در فرانسه اطمینان می‌دهد، که با خیالی آسوده بتوانند وجوه املاکی را که می‌خرند به حساب سر دفتر واریز نمایند.

در قوانین مدنی فرانسه یک هفته فرصت فسخ یک جانبه مبایعه ‌نامه و بدون پرداخت هیچ خسارتی برای خریدار در نظر گرفته شده است. پس از گذشت این مدت، فسخ قرارداد چه از سمت خریدار و چه از سمت فروشنده تنها در صورت پرداخت خسارتی که معمولاً معادل 10% درصد بهای معامله است.
متقاضی جهت خرید ملک مسکونی، باید به ازای هر نفر حداقل حدود 15 متر مربع را خریداری کند. ضمنا باید گفته شود که برای خرید واحد های مسکونی وام به متقاضی تعلق نخواهد گرفت. ولی در صورتی که فرد بخواهد ملک تجاری خریداری کند، دولت به او وام خواهد داد، به شرطی که متقاضی 65 درصد مبلغ ملک را پرداخت کند. در طول روند خرید ملک علاوه بر هزینه های اصلی و ارزش ملک هزینه های جانبی نیز وجود دارد، که شامل هزینه بیمه، هزینه تمبر و امور حقوقی و اداری آن، کمیسیون مشاوران املاک، حق الوکاله وکیل و همچنین مالیات ملک مورد نظر می باشد.

 

 

چنانچه ملک نوساز باشد، حق الزحمه دفتر اسناد رسمی، مالیات خرید و هزینه ثبت در حدود 3 درصد خواهد بود. برای دیگر املاک مبلغ این هزینه‌ها در حدود 8 درصد ارزش ملک خواهد بود، که خریدار آن را در پایان و هنگام امضای نهایی سند به دفترخانه پرداخت می‌کند.
در مورد مالیات نیز چنانچه مالک در ملک مورد نظر اقامت داشته باشد، در چنین شرایطی دو نوع مالیات در سال برای وی در نظر گرفته می شود. مالیات اول به دلیل مالکیت و مالیات دوم به علت سکونت در ملک خریداری شده، به این معنی که چنانچه مالک در این ملک سکونت نکند، مالیات دوم شامل حال او نمی‌شود.

 

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

همانطور که اشاره شد تنها با خرید ملک نمی توان اقامت کشور فرانسه را اخذ نمود، و با استفاده از روش های دیگر می توان اقامت این کشور را دریافت و بعد از آن مبادرت به خرید ملک نمود. در صورتی که متقاضی تنها برای سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک کند تنها می تواند پس از چند بار سفر توریستی به فرانسه و گرفتن ویزای ورود چندگانه (multiple) درخواست ویزای اقامت بلند مدت (long séjour) دهد.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *