خرید ملک در کشور ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که در آسیا و به خصوص خاورمیانه رشد اقتصادی چشمگیری داشته است و همین موضوع علتی است که این کشور را به مقصد بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تبدیل می کند. البته یکسری محدودیت ها برای این کار وجود دارد، برای نمونه می توان اشاره کرد که متقاضی اجازه خرید ملک در بافت های روستایی و یا اطراف مناطق روستایی را ندارید.

 

انواع خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه از سال 2015 برای اتباع خارجی آغاز شده و افراد می توانند با خرید ملک و مستغلات به ارزش مجموعا 250000 هزار دلار آمریکا هم برای خود و خانواده خود اقامت کشور ترکیه را اخذ کنند.
نحوه دیگر خرید ملک در ترکیه به این صورت است که متقاضی ملکی به ارزش 650000 هزار لیر ترکیه و یا حتی بیشتر خریداری کرده، و به مدت 3 سال اقامت ترکیه را دریافت کند، که بعد از تمدید 5 ساله آن می تواند به اقامت دائم ترکیه دست پیدا کند. اما نکته ای که در این موضوع باید در نظر داشته باشید این است که متقاضی در این 5 سال فقط 1 سال اجازه خروج و زندگی خارج از ترکیه را دارد، در غیر این صورت این قانون شامل حال متقاضی وی نمی شود.

افراد خارجی که در ترکیه ملکی را خریداری می کنند، می توانند اقامت این کشور را دریافت کنند اما به شرطی که در زمان های مشخص شده اقامتشان تمدید شود. همچنین این افراد حق دریافت اقامت ترکیه را برای خانواده خود نیز دارند.
با استفاده از این اقامت ،کودکان خارجی نیز می توانند در ترکیه تحصیل کنند. همچنین پیدا کردن شغل برای اتباع خارجی که دارای اقامت هستند به مراتب راحت تر از بقیه افراد می باشد. همینطور دریافت مجوز کار از طریق شرکت های قانونی در ترکیه برای این افراد بلامانع است.

 

 

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

قیمت یک ملک در ترکیه به موارد زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می توان به متراژ ملک، منطقه، نوع پروژه و سن بنا اشاره کرد.
قیمت حدودی هر ملک در ترکیه بین 3هزار تا 6هزار لیر است و متقاضی برای خرید یک خانه معمولی و کوچک (50متر) به 150 هزار لیر ترکیه به بالا نیاز دارید.
باید در نظر داشت که قیمت املاک در ترکیه به پول ما، بستگی به ارزش تومان نسبت به لیر دارد، اما اگر هر لیر ترکیه را بین 3000 تا 3300 تومان در نظر بگیریم، بنابراین برای خرید ملکی که 150 هزار لیر باشد به مبلغی حدود 450 تا 490 میلیون تومان نیاز است.

 

محدودیت های خرید ملک در ترکیه

1. هر شخص از اتباع خارجی در ترکیه می تواند تنها تا مرز 30هکتار از اراضی ترکیه را خریداری کند.
2. هیچکدام از اتباع خارجی نمی توانند اراضی که در مناطق نظامی و امنیتی ترکیه واقع شده را خریداری کنند.
3. اتباع خارجی فقط می توانند تا %10 از اراضی و املاک هر ناحیه و شهر را خریداری کنند.
4. اتباع خارجی نیز می توانند برای خرید ملک در ترکیه درخواست خرید اعتباری به وسیله موسسات مالی و یا بانک ها را داشته باشند و هیج گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

 

 

فرآیند خرید ملک در ترکیه

1- سفر به ترکیه و پیدا کردن ملک مورد نظر
2- کارشناسان شهرداری در شهرهای مختلف، ملک مورد نظر را قیمت گذاری می کنند
3- قیمت ملک توسط کارشناس دولت تعیین شده و در سند ملک ثبت می شود و این موضوع باعث اطمینان خاطر خریدار و سرمایه گذار در خرید ملک می شود
4- متقاضی مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به حساب مالک ملک واریز می کند
5- در روز انتقال سند (پروسه 1روزه) بعد از انجام استعلام های مربوط، باید مابقی وجه به حساب مالک واریز شود
6- کمتر از یک هفته بعد از انتقال سند، سند ملک خریداری شده در ترکیه، به متقاضی تحویل می گردد
7- سپس متقاضی از اداره مهاجرت ترکیه درخواست وقت مصاحبه می کند
8- در زمان تعیین شده توسط اداره مهاجرت ترکیه (معمولا کمتر از یک ماه) متقاضی باید با همراه داشتن کلیه مدارک خود به اداره مهاجرت مراجعه کند ودر آنجا به چند پرسش ساده پاسخ دهد
9- در نهایت کارت اقامت 1ساله کشور ترکیه (و گاهی 2ساله) به آدرس ثبت شده متقاضی در ترکیه ارسال می شود.

هزینه های مضاعف خرید ملک در ترکیه

1- محضری کردن کپی هر پاسپوت : حدودا 200لیر
2-هزینه انتقال سند : 2الی3 درصد مبلغ ملک خریداری شده
3-عوارض شهرداری : 2الی3 درصد ارزش ملک
4-کمیسیون بنگاه املاک : 3الی5 درصد ارزش ملک
5-پول خاک: 80دلار آمریکا + 90 لیر به ازای هر نفر
6-هزینه بیمه: 300الی 800 لیر به ازای هر نفر (با توجه به شرایط سنی)

 

 

شرایط فروش ملک در ترکیه

فروش ملک برای اتباع خارجی محدودیت چشمگیری ندارد، و فقط باید به این موضوع توجه شود که اگر متقاضی ملکی را به ارزش 250هزار دلار خریداری می کند و می خواهد به واسطه این خرید به پاسپورت ترکیه دست پیدا کنید، به مدت 3 سال حق فروش ملک را نخواهید داشت، درغیر این صورت حق شهروندی وی باطل خواهد شد.
همینطور اگر یک تبعه خارجی قصد خرید ملکی را برای اخذ پاسپورت داشته باشد، نمی تواند ملکی را از یک تبعه خارجی دیگر خریداری کند و حتما باید صاحب آن ملک ترک باشد.

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

کسانی که در ترکیه اقدام به اجاره دادن ملک خود می کنند، باید این موضوع را بدانند که به آنها یک اقامت 1ساله اعطا میگردد، به این معنا که متقاضی با این نوع اقامت اجازه تحصیل و یا کار ندارد و برای داشتن این دو مهم باید نوع اقامت خود را تغییر دهید. همینطور در گذشته متقاضیان می توانستند با تمدید سالانه اقامت به مدت 5 سال اقامت توریستی خود را تبدیل به اقامت دائم ترکیه کنند. اما با توجه به قوانین جدید خرید ملک در ترکیه 2020 این امکان دیگر وجود ندارد و متقاضی فقط 1سال اقامت توریستی این کشور را دریافت می کند، که این اقامت قابل تمدید نیست مگر آنکه از آخرین روز اقامت توریستی متقاضی 1 سال گذشته باشد.

مطالب مفید