منو

021-91006998
    تماس با ما

خرید ملک در اتریش

کشور اتریش به عنوان یکی از ده کشور ثروتمند جهان، به لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی خاص خود، به کشوری توریستی تبدیل شده است. وجود رشته کوه های آلپ و دریاچه های تفریحی، به زیبایی های این کشور افزوده است. کشور اتریش همچنین با توجه به فاکتورهای اقتصادی، یعنی تورم بسیار کم و رشد اقتصادی مناسب، در کنار سطح بالای امنیت، موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است.
از روش های سرمایه گذاری در کشور اتریش، می توان به خرید ملک اشاره کرد. این روش از سرمایه گذاری، یکی از کم خطرترین و امن ترین روش های سرمایه گذاری در کشور اتریش محسوب می شود. همچنین با توجه به شاخص های اقتصادی مانند نرخ تولید ناخالص داخلی و تورم سالانه، این روش از سود آور ترین سرمایه گذاری ها در کشور اتریش می باشد. افزایش تقاضا برای خرید ملک و نرخ کم بهره وامهای بانکی، قیمت ملک را در سیری صعودی اما معقول قرار داده است.
برای سرمایه گذاران ایرانی نیز، با عنایت به معاهدات بین المللی دو طرفه بین دو کشور ایران و اتریش، اجازه سرمایه گذاری و خرید ملک به آنها داده شده است. بسیاری از خانواده های ایرانی با آگاهی از اقتصاد قدرتمند و فعال کشور اتریش و همچنین امکان خرید ملک برای سرمایه گذاری، امکان استفاده از کیفیت مناسب زندگی در شهرهای کشور اتریش را برای خود و فرزندانشان فراهم می کنند.

مراحل و هزینه های موجود برای خرید ملک در اتریش

مانند هر کشور دیگری، قیمت ملک در شهرهای مختلف کشور اتریش بر اساس عوامل مختلفی متغیر است. نکته ای که در مورد خرید ملک در کشور اتریش باید مورد توجه خریداران و سرمایه گذاران قرار بگیرد، این است که قیمت ملک در شهرهایی که در نزدیکی دریاچه ها و رشته کوه های آلپ قرار گرفته اند، به دلیل امکانات تفریحی و آب و هوای مناسب، بیشتر از موارد مشابه در شهرهای دیگر و حتی حومه شهرهای بزرگ است.

مراحل خرید ملک در اتریش

• ابتدا باید شهر مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس یکی از مناطق آن شهر که مورد نظر وی است را نیز انتخاب کند.( برای مثال، شهر وین دارای 23 منطقه می باشد)
• بعد از انتخاب شهر و منطقه، سرمایه گذار باید ملک دلخواه و مناسب خود را پیدا کرده و سپس از طریق مرجع مربوطه(دادگاه یا اداره نقشه کشی ثبت اراضی دولتی واقع در منطقه انتخاب شده)، مشخصات ملک را استعلام کند.
• پس از استعلام ملک مربوطه، به مرحله امضای پیش قرارداد می رسیم. خریدار باید پیش قرارداد را که تمام جزئیات ملک در آن لحاظ شده است(از جمله مبلغ خرید ملک و شرایط پرداخت آن، هزینه های جانبی و … ) به دقت مطالعه کند.
• بعد از مطالعه دقیق پیش قرارداد، خریدار باید در حین معامله، درصدی از مبلغ کل قرارداد (معمولا 10 درصد از ارزش ملک) را به مالک ملک بپردازد.
• پرداخت مالیات های مصوب توسط خریدار
• امضاء قرارداد خرید ملک توسط خریدار و فروشنده(این مرحله معمولا در دفاتر اسناد رسمی اداره ثبت منطقه ای که ملک مورد نظر واقع شده است، انجام می شود).
در این جا باید به این نکته اشاره شود که خریدار نباید از هزینه های جانبی غافل شود. هزینه های جانبی با توجه به شهر یا منطقه انتخابی متغیر می باشد. از جمله هزینه های جانبی خرید ملک در کشور اتریش، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• حق الزحمه (کمیسیون) نماینده املاک و مستغلات که حدودا 3 تا 4 درصد ارزش ملک می باشد.
• حق الوکاله برای تنظیم قرارداد (حدود 1 تا 3 درصد مبلغ قرارداد یا همان ارزش ملک) و پرداخت 20 درصد مالیات توسط وکیل
• هزینه های مالیاتی برای انتقال ملک حدود 5/3 درصد ارزش ملک
• هزینه های دفتر اسناد رسمی
• هزینه اداره ثبت
• هزینه ثبت نام در اسناد رسمی ( حدود 5/4 درصد ارزش ملک )

مدارک لازم جهت خرید ملک

 پاسپورت
 تاییدیه درخواست
 قرارداد یا پیش نویس
 طرح نقشه بردار
 اعلامیه استفاده از ملک مبنی بر نوع کاربری
 چکیده فعلی از ثبت زمین (ثبت زمین برای بازرسی در دادگاه‌ها، اسناد رسمی و اینترنت) در دسترس است

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در اتریش

کشور ها را از نظر امکان اخذ اقامت پس از خرید ملک در آن کشور، به دو گروه می توان تقسیم کرد. یک دسته کشورهایی هستند که به خریداران ملک، امکان اخذ اقامت موقت، اقامت دائم و در نهایت تابعیت خود را می دهند. گروه دوم، کشورهایی هستند که به خریداران ملک، چنین امتیازی را نمی دهند. خریداران ملک در کشور اتریش باید توجه داشته باشند که کشور اتریش از کشورهای گروه دوم می باشد، یعنی کشور اتریش به خریداران ملک در این کشور، امتیاز اخذ اقامت دائم را اعطا نمی کند. به عبارت دیگر، خرید ملک در کشور اتریش، یک نوع سرمایه گذاری به حساب می آید و از روش های اخذ اقامت نیست.
به خریداران ملک در کشور اتریش، ویزایی طولانی مدت اعطا می شود تا بتوانند به راحتی به کشور اتریش رفت و آمد کند. این ویزا هر بار تمدید می گردد و بعضا به آن ویزای اقامت مسکونی نیز گفته می شود.

مطالب مفید