ثبت شرکت در کشور پرتغال

از روش ‌های سرمایه‌ گذاری در پرتغال ثبت شرکت و در ادامه کارآفرینی می باشد. با ثبت شرکت در این کشور می توان شرکت مورد نظر با سرمایه اولیه مناسب را تاسیس و فعالیت اقتصادی و تجاری را آغاز کرد. برای ثبت شرکت در ابتدا باید اسمی تعیین گردد، اسامی شرکت ‌ها در سایت اداره ثبت شرکت و تجارت پرتغال ازپیش ‌تعیین ‌شده و باید رجیستری شود. چنانچه اسم مورد نظر در سایت نباشد، نام انتخاب ‌شده را به سایت اعلام و باید در انتظار تایید اسم شرکت، قرار گیرد، که این پروسه تا 90 روز به طول می ‌انجامد.

بعد از انجام مراحل ثبت شرکت و افتتاح حساب باید یک حسابدار استخدام شود. لازم به اشاره است که جهت اخذ اقامت در پرتغال از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی، باید شرکت با سرمایه اولیه 300 هزار یورو ثبت و آغاز به فعالیت نماید. همچنین باید یک طرح تجاری نوآورانه ارائه داده شود.

 

ثبت شرکت در کشور پرتغال

 

ثبت شرکت به دو صورت زیر به انجام می‌ شود:

1)ثبت شرکت به صورت آنلاین

متقاضی باید در این روش برای ثبت شرکت به سایت ثبت شرکت در پرتغال مراجعه و مراحل ثبت را انجام داده و گواهی ثبت الکترونیکی را دریافت کند. این فرآیند بسته به نوع اساسنامه 2 تا 3 روز کاری به طول می ‌انجامد و هزینه ‌ای معادل 360 یورو خواهد داشت. بعد از ثبت شرکت متقاضی باید حساب بانکی را افتتاح و مراحل انجام‌ شده را به اطلاع اداره مالیات برساند.

2) ثبت شرکت به روش سنتی

برای ثبت به روش سنتی متقاضی باید به دفاتر اداره ثبت شرکت به شکل حضوری مراجعه کرده و مراحل اداری ثبت شرکت را طی کند. شایان ذکر است که متقاضی در هر شهری که اقدام به ثبت شرکت کند در همان شهر باید فعالیت خود را آغاز کند.
متقاضی بعد از ریجستری باید از اداره مالیات پرتغال کد مالیاتی دریافت کند و مدارک هویتی خود را به آن اداره ارائه دهد. سپس برای شرکت حساب بانکی افتتاح کند.

 

انواع شرکت در پرتغال

• شرکت های عمومی ( Sosiedad anonima-SA )

متقاضیان برای ثبت رسانه و یا شرکت بزرگ می توانند شرکت های عمومی را انتخاب نمایند. قوانین و ساختار شرکت های عمومی به این صورت است که شرکت های دولتی در پرتغال حداقل باید سرمایه اولیه 50 هزار یورو داشته و حداقل ۵ سهامدار باید در این نوع شرکت حضور داشته باشند. فردی که شرکت عمومی را ثبت و تاسیس کرده ملزم به ایفای تعهدات شرکت می باشد.

• شرکت خصوصی محدود ( LDA-SOSIDADE )

متداول ترین نوع شرکت در پرتغال، شرکت خصوصی محدود ( شرکت با مسئولیت محدود ) می باشد. این نوع شرکت توسط متقاضیان جهت ایجاد کسب و کار در پرتغال انتخاب می شوند. مطابق قانون دولت پرتغال شرکت خصوصی محدود، باید حداقل دو سهامدار داشته باشد که ملیت، تابعیت یا اقامت این سهامداران در نظرگرفته نمی شود. ثبت شرکت با مسئولیت محدود با حداقل سرمایه از 5هزار یورو آغاز می شود. این سرمایه به سهام تقسیم شده و کمترین مقدار برای هر سهم است. همچنین مشارکت می تواند به صورت نقدی و یا غیر نقدی باشد. دارایی باید توسط حسابرس مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن به طور کامل مالیات پرداخت شود.

• همکاری عمومی ( SNG collective-sociedade )

از دیگر انواع ثبت شرکت در پرتغال می توان به شرکت تضامنی اشاره کرد، که نیاز به حداقل دو شریک دارد و سرمایه خاص و حداقلی برای آن تعریف نشده است. در شرکت تضامنی بر خلاف شرکت با مسئولیت محدود، تمام اعضاء به طور کامل و جامع و برابر مسئول تعهدات شرکت هستند و همه آنها قادر به تصمیم گیری از جانب شرکت و مدیریت شرکت می باشد.

• مشارکت محدود

این نوع شرکت با وجود دو شریک به ثبت می رسد. که برای ایجاد این شرکت به سرمایه خاصی نیاز نمی باشد. در این نوع شرکت یکی از شرکای شرکت مسئولیت تمام وکمال تعهدات شرکت دارد ( sosios coman tarias ) و شریک دوم مسئولیت محدودی در مورد تعهدات شرک دارد ( sosios coman di tados ) .

• شرکت با سهامداران تک ( EIRL )

در صورتی که متقاضی خواهان ثبت شرکت به تنهایی باشد، می تواند از طریق EIRL ثبت شرکت اقدام نماید. این نوع شرکت، از لحاظ راه اندازی بسیار ساده و راحت می باشد. چنین شرکت هایی ندرتا به ثبت می رسد. موسس این نوع شرکت به تنهایی مسئول تعهدات شرکت می باشد.

• افتتاح شعبه شرکت

افتتاح شعبه یک پروسه ساده می باشد و در چند روز انجام شود . سرمایه مورد نیاز برای ثبت شعبه شرکت خارجی در پرتغال باید از شعبه مادر و شرکت های خارجی باشد و تمام ویژگی های شرکت اصلی باید در شعبه شرکت اعمال گردد و تصمیمات مهم شرکت تابع به خصوص دستیابی به دارایی و سهام مربوط باید با تایید از شرکت مادر دریافت شود.

 

ثبت شرکت در کشور پرتغال

 

مدارک موردنیاز جهت ثبت شرکت

1. گذرنامه
2. تکمیل فرم های مربوط به ثبت شرکت
3. پیش نویس اساسنامه شرکت
4. خرید یا اجاره دفتر جهت فعالیت های شرکت
5. ارائه طرح توجیهی اقتصادی یا بیزنس پلن
6. افتتاح حساب بانکی به نام شرکت
7. جذب و استخدام مدیر مالی
8. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

 

موارد و اطلاعاتی که توسط متقاضی جهت ثبت شرکت باید ارائه شود

o انتخاب نام شرکت
o نوع و حوزه فعالیت شرکت
o نام سهامداران، ملیت و کشور محل اقامت آنها
o مسئولیت ها و حقوق مدیران شرکت
o نحوه انتقال سهم و حقوق سهامداران
o حق رای در شرکت و جزئیات مربوط به روند انحلال

طرح تجاری (Business Plan )

موضوع مهم و اساسی در کار آفرینی و ثبت شرکت طرح تجاری می باشد که ارایه آن برای ثبت شرکت و ایجاد بیزینس الزامی است و باید قالب و چهارچوب آن توسط متقاضی ارایه شود. چنانچه فرد مهارت و تخصص خاصی داشته باشد می تواند طرح تجاری خود را در زمینه فعالیت خود تعریف نمیاید و یا طرح تجاری خود را در حوزه فعالیت جدیدی همراه با نوآوری به اداره کار پرتغال ارایه دهد.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *