ثبت شرکت در کشور سوئیس

افراد برای شروع فعالیت های تجاری در سوئیس باید در ابتدا شرکت حقیقی و یا حقوقی ثبت نمایند و مجوزهای لازم برای فعالیت خود را از ارگان ها و نهادهای مربوطه دریافت کنند. صاحبان شرکت ها می توانند برای درخواست ویزای تجاری کوتاه مدت مدارک لازم را به سفارتخانه ارائه و سالانه مدت 180 روز مجوز ویزای تجاری خود را دریافت نمایند.
در کشور سوئیس امکان خرید یک شرکت که قبلاً تأسیس شده و حالا غیرفعال است، نیز فراهم می باشد، ولی با توجه به این که مدت زمان و پروسه مراحل تأسیس شرکت جدید و خرید شرکت غیرفعال مشابه می باشد، افراد برای تأسیس و راه اندازی شرکت جدید استقبال بیشتری دارند.
از لحاظ قانونی در این کشور حتماً باید مجوزی از بانک صادر شود، مبنی بر این که سرمایه ای که برای ثبت شرکت در نظر گرفته شده، از کجا آمده و منبع سرمایه به چه صورت است. این سرمایه باید به صورت کامل در بانک قرار گیرد، و تأییدیه بانکی را کسب نماید و این قوانین تفاوت ثبت شرکت در سوییس با دیگر کشورها را نشان می دهد.

ثبت شرکت در کشور سوئیس

انواع شرکت در سوئیس

1- شرکت خصوصی و مستقل (Ein zelfirma)

ساده ترین و متداول ترین نوع شرکت است، که توسط یک فرد به صورت مستقل آغاز به فعالیت می کند و تمام درآمد شرکت و شخص با یکدیگر ادغام می شود. این امر سبب می شود که پرداخت مالیات بیشتر توسط تاجر انجام شود و چنانچه ورشکستگی رخ دهد، فرد تاجر نیز ورشکسته محسوب می گردد، زیرا فرد مسئول تمام امور شرکت می باشد. این نوع شرکت برای صاحبان کسب و کارهایی که برای خود کار می کنند و شرکت های کوچک و کار آفرین فردی و Freelancerها مناسب می باشد. شرط لازم و مهم برای ثبت این نوع شرکت دارا بودن اقامت کشور سوئیس توسط فرد تاجر می باشد. چنانچه فروش سالیانه بیش از 100هزاریورو باشد ثبت نام در اتاق بازرگانی اجباری می باشد.

2- شرکت مشارکت عمومی (سهامی عام)

در این نوع شرکت حدأقل 2 شریک و یا چند نفر به طور مشترک یک شرکت را اداره می کنند. این شرکت یک شخصیت حقوقی دارد و حداقل یک عضو هیئت مدیره یا یک مدیر شرکت سهامی عام باید مقیم سوئیس باشند و حق امضاء داشته باشند و تمام مسئولیت های شرکت با خود شرکت است. چنانچه شرکت دچار ورشکستگی شود، افراد سهام دار ورشکسته محسوب نمی شوند. افرادی که این نوع شرکت را تاسیس می کنند حتماً باید اقامت خود را در این کشور به داشته باشند، ولی نیاز نیست که فرد تابعیت سوئیس را داشته باشد. مسئولیت هر یک از شرکای شرکت سهامی عام در سوئیس محدود به ارزش دارایی های شرکت است و حداقل میزان سرمایه صاحبان سهام شرکت سهامی عام در سوئیس 100 هزار فرانک سوئیس است که50 هزارفرانک سوئیس آن باید به طور کامل پرداخت شود. روند ثبت شرکت سهامی عام در سوئیس معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می کشد، پس از آن شرکت یک نهاد قانونی شناخته می شود.

3- شرکت مشارکت خصوصی (سهامی خاص)

این شرکت تقریباً شبیه به شرکت مشارکت عمومی است، با این تفاوت که در شرکت مشارکت محدود یکی از شرکاء دارای مسئولیت محدود می باشد. نام یکی از آن ها باید در نام تجاری کمپانی قید شود و ثبت نام در اتاق بازرگانی و تجاری الزامی می باشد.

4- شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت معمولاً توسط شرکت های خارجی تأسیس می شود. یکی از اعضای مؤسس باید اقامت سوئیس را داشته باشد. در این شرکت حداقل سرمایه 20000 فرانک سوئیس می باشد که 10000 فرانک سوئیس آن باید به طور کامل پرداخت شود. مدیر عامل مجاز به ثبت نام از طرف شرکت است، که باید اقامت سوئیس را داشته باشد. تمام اعضاء شرکت به طور مشترک در مدیریت و نمایندگی این نوع شرکت همکاری داشته و شرکای عمومی دارای مسئولیت نامحدود هستند.

بعد از ثبت شرکت و شروع فعالیت اقتصادی باید مالیات های شرکت پرداخت شود. در این نوع شرکت در ابتدا باید اساسنامه مشخص و بعد از آن شرکت به ثبت برسد و همچنین اعضای هیئت مدیره شرکت با مسئولیت محدود باید مشخص باشد.

ثبت شرکت در کشور سوئیس

5- شرکت تابعه و دفتر شعبه

برای راه اندازی و گسترش شرکت خارجی در بازارهای محلی می توان با ثبت شرکت در سوئیس به فعالیت تجاری با جامعه سوئیس پرداخت. شرکت تابعه شرکت قانونی وابسته به نهادهای خارجی است و به عنوان یک شرکت سوئیسی فعالیت می نماید. این شرکت به صورت یک شرکت و یا یک شرکت با مسئولیت محدود می باشد. شعبه شرکت یک بخش قانونی وابسته به شرکت مادر (اصلی) است، ولی به لحاظ مالی مستقل از دفتر مادر می-باشد. شرکت مادر خارجی مسئولیت تمام مسائل را به عهده دارد و شعبه تازه تأسیس به عنوان یک شرکت سوئیسی مشمول مالیات است. مجوز این نوع شرکت برای افرادی که اقامت سوئیس را دارند، صادر می شود.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در سوئیس

1- نام شرکت
2- تکمیل فرم ثبت شرکت
3- اسکن پاسپورت سهام داران و مدیرعامل تعیین شده و ترجمه آن
4- طرح تجاری Bussiness plan
5- اسناد مالکیت و پرینت حساب های بانکی
6- مدرک اثبات آدرس ثابت که شامل قبض آب یا برق می باشد
7- تعیین نام مدیرعامل و آدرس و مشخصات وی
8- اسامی سهام داران به همراه آدرس کامل آن ها

مراحل و پروسه ثبت شرکت در سوئیس

1- افتتاح حساب بانکی در سوئیس و انتقال سرمایه مورد نیاز شرکت به حساب بانکی
2- قرار دادن اساسنامه شرکت در اختیار دفتر اسناد رسمی
3- تکمیل فرم های مورد نیاز
4- تأیید اسناد و مدارک شرکت و طرح تجاری
5- امضاء شخصی و شرکتی در فرم درخواست
6- پرداخت مالیات
7- ثبت شرکت

هزینه هایی که برای ثبت شرکت در سوئیس باید پرداخت شود

1- هزینه ثبت شرکت (600 تا 15هزارفرانک)
2- سرمایه اولیه شرکت

• شرکت سهامی سرمایه ای حدأقل 100هزارفرانک
• شرکت مسئولیت محدود سرمایه ایی حدأقل 20هزارفرانک
• شرکت مالکیت انحصاری (خصوصی)سرمایه ایی حداقل 100هزارفرانک
• برای ثبت شرکت از نوع مشارکت نیازی به سرمایه نمی باشد و تنها یک توافق نامه کاری بین شرکا امضاء خواهد شد.

3- هزینه دفتر اسناد رسمی (با توجه به کانتون و نوع شرکت متغیر است حداقل 500یورو)
4- هزینه ثبت نام دولتی
5- بیمه اجباری
6- هزینه ثبت نام برای مالیات خود شرکت و مالیات ارزش افزوده

طرح تجاری (Bussiness plan)

چنانچه متقاضی بخواهد از ایران در سوئیس شرکتی را ثبت نماید. باید طرح تجاری قوی ارائه دهد و زمینه تأسیس شرکت و فعالیت آن را ارائه و اثبات نماید. مهم ترین مسئله در هنگام ثبت شرکت، سود آور بودن طرح تجاری می باشد، که بتواند رضایت مقامات کشور سوئیس را جلب نماید.
هدف و نوع فعالیت تجاری و همچنین سرمایه مورد نیاز باید در پلن تجاری بیان شود، تا توسط دولت سوئیس مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته و مشخص شود سودآوری، نوآوری و خلاقیت مناسب را برای این کشور دارا باشد و رشد اقتصادی در این کشور را در بر گیرد.

مزیت های ثبت شرکت در سوئیس

1- امکان مسافرت و تجارت و اقامت طولانی در حوزه شنگن
2- مالکیت شرکت
3- امکان درخواست اقامت دائم بعد از 3سال
4- امکان افتتاح حساب شخصی و شرکتی
5- امکان درخواست تابعیت و پاسپورت 5سال بعد از اخذ اقامت دائم
6- امکان دریافت ویزا برای تمامی دنیا
7- استفاده از برند اروپایی
8- قوانین تجاری و گمرکی آزاد در داخل اتحادیه اروپا

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *