ثبت شرکت در کشور اتریش

برای ورود به کشور اتریش و اخذ اقامت این کشور که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن محسوب می شود، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها، روش ثبت شرکت در کشور اتریش می باشد. برای مهاجرانی که از طرق دیگر نمی توانند اقامت کشور اتریش را دریافت کنند، این روش حائز اهمیت است.
اتریش به دلیل همسایگی با کشور آلمان، زبان مشترک با آن کشور، همچنین عوامل اقتصادی، علمی و فرهنگی، مقصد مناسبی جهت سرمایه گذاری به شمار می آید. پایین بودن ریسک مالی در کشور اتریش و سوددهی مناسب سرمایه گذاری های انجام شده، انگیزه های این دسته از مهاجران را برای مهاجرت به اتریش از این طریق، یعنی سرمایه گذاری و ثبت شرکت، دو چندان کرده است.

 

شرایط عمومی برای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت اتریش

یکی از شرایط لازم برای ثبت شرکت در کشور اتریش، حضور فرد متقاضی در کشور اتریش می باشد. این حضور می تواند از طریق دریافت ویزای توریستی، تحصیلی، ویزای کاری و یا سایر روش ها باشد. متقاضی با حضور دراتریش، می تواند روند قانونی ثبت شرکت را طی کند. از شرایط دیگر ثبت شرکت در کشور اتریش، داشتن حداقل 18 سال تمام و نیز نداشتن سابقه کیفری می باشد.

 

انواع شرکت ها در اتریش

پیش از اعلام روند ثبت شرکت و مراحل آن، لازم است به انواع شرکت های تعریف شده در قوانین اتریش اشاره شود.

• شرکت با مسئولیت محدود (GMBH)
• شرکت سهامی خاص (AG)
• شرکت با مشارکت محدود (KG)
• شرکت با مشارکت عمومی (OG)
• شرکت با مشارکت غیر فعال (STG)
• شرکت با مشارکت مدنی(GesbR)
• شرکت با مشارکت قوانین اروپا (SE)

 

 

روند مراحل ثبت شرکت در اتریش

با توجه به انواع شرکت ها که در بالا ذکر شد، متقاضی باید ابتدا نوع شرکتی که می خواهد ثبت کند را انتخاب کند. همچنین محل شرکت (اقامتگاه شخص حقوقی)، آدرس دقیق و اطلاعات شخصی خود ( نام، نام خانوادگی، ملیت، تاریخ تولد، محل تولد و شماره تلفن در اتریش) را مشخص نماید. برای شرکت خود نام و همچنین سهامداران، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره را تعیین کند. اساسنامه شرکت و طرح توجیهی ( Business plan ) سرمایه گذاری شرکت را تهیه کرده و در یکی از بانک های اتریش، حساب بانکی افتتاح نماید. در نهایت با پرداخت هزینه های شرکت برای یک سال که شامل حقوق 12 ماه مدیر شرکت (متقاضی)، هزینه اجاره محل فعالیت شرکت و حقوق یکسال کارمندان می باشد، اقدام به ثبت شرکت نماید.

شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های مشارکت عمومی و مشارکت محدود از رایج ترین و مناسب ترین نوع شرکت ها جهت ثبت به شمار می روند. متقاضی برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود (GMBH) که بیشتر برای انجام تجارت های کوچک و خانوادگی استفاده می شود، باید حداقل سرمایه 35000 یورو داشته باشد که نصف این مبلغ باید هنگام ثبت شرکت به حساب شرکت واریز شود. همچنین هر یک از سهامداران شرکت ثبت شده، نباید سهمی کمتر از 7000 یورو داشته باشند. ارائه مدراک لازم برای توجیه اقتصادی ثبت شرکت، اعلام هدف از سرمایه گذاری، از دیگر الزامات ثبت شرکت با مسولیت محدود در کشور اتریش می باشند.

پس از بررسی شرایط ثبت شرکت با مسولیت محدود، به سراغ شرکت های سهامی خاص AG می رویم. برای ثبت این نوع شرکت، سرمایه ای حدود حداقل 70000 یورو احتیاج است، که فرد متقاضی باید با ارایه اسناد بانکی وجود این سرمایه را اثبات کند.

یکی از تفاوت های شرکت سهامی خاص با شرکت با مسئولیت محدود، گزارش های مالی و نظارت هایی است که سالانه باید توسط شرکت سهامی خاص ارایه و مورد بررسی قرار بگیرد، در صورتی که در شرکت های با مسئولیت محدود این چنین نمی باشد.

مدت زمان انجام پروسه ثبت شرکت بین 15 تا 45 روز، که با توجه به نوبت دهی، این زمان متغیر می باشد. بعد از ثبت شرکت، فرد متقاضی بر اساس قانون می تواند برای تاسیس کارخانه، انجام انواع معاملات تجاری، صادراتی و وارداتی اقدام کند. باید یادآور شد که مالیات تعیین شده برای این شرکت ها، 25 % سود سالانه آنها می باشد.

 

 

طرح تجاری ( Business plan )

برای ثبت شرکت، داشتن طرح تجاری الزامی است که شامل تمامی اطلاعات شرکت می باشد و همچنین اهداف و سیاست های اقتصادی شرکت نیز در آن ذکر می شود. بعد از تایید این طرح تجاری توسط دولت اتریش، مجوز ثبت شرکت صادر می گردد. این طرح توسط متقاضی با توجه به مهارت و تخصص خاصی که دارد تهیه می شود وهمچنین طرح تجاری خود را در زمینه فعالیت خود تعریف و یا طرح تجاری در حوزه فعالیت جدیدی همراه با نوآوری، به اداره کار و اتاق بازرگانی اتریش ارایه می نماید.

 

مراحل ثبت شرکت اتریش

1. ارایه طرح تجاری
2. انتخاب نوع شرکت
3. انتخاب نام تجاری که تکراری نباشد
4. تهیه مدارک لازم، اجاره نامه یا سند ملکی که اقامتگاه شرکت محسوب می گردد
5. تهیه اساسنامه و تعیین سهام شرکا و اسامی سهامداران و اعضا شرکت
6. تهیه مهر برای شرکت
7. انجام مراحل قانونی و اداری برای ثبت شرکت

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت کشور اتریش

• گذرنامه
• شناسنامه
• گواهی عدم سوء پیشینه
• ارائه فرم ثبت شرکت
• ارائه اساسنامه شرکت شامل

1.طرح توجیهی اقتصادی شرکت
2.مشخصات شرکت ( نام، موضوع، نوع فعالیت، مبلغ سرمایه گذاری، آدرس و محل دقیق فعالیت شرکت)
3.تعیین مدیر عامل، اعضای هیات مدیره، کارمندان، حسابرس و مشاوران مالیاتی و حقوقی

• پرینت حساب اولیه: برای شرکت مسئولیت محدود 35 هزار یورو و برای شرکت سهامی خاص 70 هزار یورو.
• مدارک دال بر داشتن یک شرکت فعال در ایران با سابقه فعالیت معتبر و مرتبط ( حداقل یک سال)

 

 

مزایای اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت کشور اتریش

• امکان بردن اعضای خانواده به عنوان همراه
• دریافت حقوق برای فرزندان
• اخذ اقامت دایم بعد از 5 سال
• امکان تحصیل رایگان برای فرزندان و همسر
• استفاده از بیمه های درمانی رایگان برای خود و همراهان
• دریافت وام های بانکی با بهره و سود پایین
• امکان افتتاح حساب بانکی
• سرمایه گذاری امن و مطمئن برای کارآفرینی در اتحادیه اروپا

 

اخذ اقامت و تابعیت از طریق ثبت شرکت در اتریش

متقاضی می تواند پس از ثبت شرکت، کارت اقامت خود و همراهان خود را دریافت نماید. این کارت دارای اعتباری دو ساله است. در صورتی که در این دو سال، طرح تجاری که در زمان ثبت شرکت مورد تایید دولت اتریش قرار گرفته، سودآور باشد، و نیز در صورتی که شرکت فعالیت خود را به طور مداوم و مستمر ادامه دهد و بتواند مالیات سالانه خود را پرداخت نماید، پس از پایان این دو سال، متقاضی و همراهان کارت اقامتی با اعتبار سه ساله دریافت خواهند کرد.

پس از گذشت پنج سال از زمان تاسیس شرکت، متقاضی در صورت داشتن شرایط لازم، برای خود و همراهان خود اقامت دایم کشور اتریش را درخواست می کند. همچنین پس از گذشت 1 تا 2 سال از زمان اخذ اقامت دایم، متقاضی و همراهان می توانند در صورت داشتن شرایط لازم( عدم سابقه کیفری، مدرک زبان آلمانی و …) در آزمون شهروندی شرکت کرده و برای تابعیت و پاسپورت اتریش اقدام نمایند.

مطالب مفید

مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و هر ساله جمعیت زیادی برای مهاجرت به این کشور، از روش های گوناگون اقدام می کنند. کیفیت

ادامه مطلب »