تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور مجارستان

پزشکی و رشته‌های مربوط به آن جزء پرطرفدار ترین رشته‌های تحصیلی در اروپا می‌باشند و کشور مجارستان در حال تبدیل شدن به یک مرکز آموزش عالی دراروپا است. دانشگاه‌های این کشور از دانشجویان بین المللی استقبال کرده و همچنین برنامه‌های مبادله دانشجو نیز در دانشگاه‌های مجارستان رو به افزایش می باشد، لازم به ذکر است که ارائه دوره‌های زبان‌های انگلیسی نیز در دانشگاه های این کشور ازمحبوبیت خوبی برخوردار می باشد.

تحصیل در رشته پزشکی در کشور مجارستان از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد و با استاندارهای اروپا مطالبقت می‌کند. پذیرش آسان و شهریه مناسب و معقول از شرایطی می‌باشد، که علاقه‌مندان زیادی را برای تحصیل در رشته‌های پزشکی جذب کشور مجارستان می‌کند. در این کشور 4 دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که رشته‌های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. همچنین مدارک صادره از این دانشگاه‌ها در اروپا و امریکا نیز از اعتبارخاصی برخوردار می‌باشد.

 

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

برای تحصیل در این رشته باید متقاضی یک دوره کالج یک ساله را بگذراند و بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی شرکت کرده و در صورت قبولی در این رشته، تحصیل خود را آغاز نماید. این آزمون سالی یک بار برگزار می‌گردد و قبولی متقاضی در آن بستگی به سطح علمی ‌و زبان انگلیسی وی دارد و همچنین داشتن نمره آیلتس یا تافل برای تحصیل در رشته پزشکی الزامی‌ می‌باشد. طول دوره تحصیل 6 سال بوده، که در سال اول دروس عمومی ‌و از سال سوم دروس تخصصی ارائه می‌شود و دانشجویان پزشکی بعد از اتمام تحصیل آکادمیک باید دوره‌های کلینیکال و در سال آخر می بایست 37 هفته طرح خود را در بیمارستان بگذارند و در انتها مدرک Doctor of medicine که معادل همان پزشکی در ایران است را اخذ نماید.

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان

 

مدارک لازم برای پذیرش دررشته پزشکی

1- دیپلم 12 سال دبیرستان
2- ریز نمرات دوره دبیرستان
3- قبولی در آزمون پزشکی
4- مدرک زبان آیلتس 5 تا 6

 

دوره‌های کالج (فاندیشن)

با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان از نظر سطح علمی ‌و سطح زبان انگلیسی آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه‌های پزشکی را ندارند، برای جبران این عدم آمادگی می‌توانند دوره‌های کالج را بگذرانند که به صورت 2 ترم به زبان انگلیسی ارائه، و همچنین دروس زیست، شیمی‌ و زبان و دروس سال آخر دبیرستان در آن تدریس می‌شود. یعنی متقاضی بعد از اتمام سال سوم دبیرستان وارد این کالج‌ها شده و برای آزمون پزشکی مجارستان خود را آماده گردد.

 

کالج بین المللی ابن سینا (اوسینا) Avicenna International college

این کالج در سال 1995 توسط دکتر شاهرخ میرزا حسینی تأسیس شده و در زمینه‌های پزشکی و فنی و انگلیسی فعالیت دارد. کالج ابن سینا یکی از کالج‌های MED معتبر در مجارستان می‌باشد، که قبولی دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی اروپا طبق برنامه‌های بین المللی خود تضمین می‌کند. این کالج از نظر علمی ‌یک کالج باکیفیت محسوب شده و پذیرش دانشجو در تمام طول سال انجام می‌پذیرد.

 

کالج مک دانیل بوداپست

یک کالج خصوصی معتبر برای رشته های علوم پزشکی و علوم انسانی می‌باشد، که در بوداپست واقع شده است و از 21 کشور برای تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی در این کالج ثبت نام می‌نمایند. این کالج در مجارستان به عنوان نهاد تحصیلات عالی خارجی ثبت شده است، و مجوز آن توسط وزیر آموزش و پرورش مجارستان صادر گردیده است و همچنین شهریه در این کالج سالانه به مبلع 7200 یورو می‌باشد.

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور مجارستان

 

آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی مجارستان

آزمون به صورت 2 مرحله کتبی و شفاهی به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد. مواد امتحانی شامل دروس زیست شناسی، شیمی، انگلیسی ( به صورت عمومی ‌و زبان تخصصی پزشکی) می‌باشد و آزمون ورودی بعد از آزمون شفاهی و مصاحبه‌ و با توجه به ارزیابی حرفه‌ای متقاضی، تکمیل می‌گردد.
این آزمون توسط اعضای هیئت پذیرش دانشگاه، با ارزیابی سطح دانش علمی، عملکرد متقاضی و اهداف استراتژیک دانشگاه مثل تعادل جنسیتی، تنوع جغرافیایی و فرهنگی برگزار و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

موضوعات آزمون ورودی دانشگاه‌های پزشکی

1- سلول و ساختار آن و انواع یاخته‌های زیستی
2- تکامل
3- انواع سلول‌ها و بافت‌ها با عملکرد متفاوت آن ها
4- تقسیم سلولی (میتوز و میوز)
5- ژنتیک
6- ویروس‌
7- شبیه سازی و اصلاح نژاد
8- فیزیولوژی جانوری
9- پیش زمینه‌های شیمی ‌در علوم زیستی
10- مسیر‌های آنابولیک و کاتابولیک عناصر زیستی

متقاضیانی که دارای مدرک کارشناسی و یا ارشد هستند، دانشگاه براساس مدارک و سوابق دانشجو، وی را بدون شرکت در آزمون ورودی و یا تنها با برگزاری بخشی از آزمون، پذیرش می‌کند و همچنین مصاحبه قبل از انجام مراحل ثبت نام الزامی‌است.

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان

 

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران در رشته‌های پزشکی

1- دانشگاه آلبرت سنت جورجی در شهر سگد Szeged university
2- داشنگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ University of pecs
3- دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست Semmeluwies university
4- دانشگاه علوم پزشکی دبرسن در شهر دبرسن Universityv of Debrecen

 

دانشگاه سملوایز در بوداپست

این دانشگاه اولین موسسه آموزشی عالی در مجارستان بوده، که شروع به ارائه برنامه بین المللی و همچنین برگزاری دوره‌های پزشکی، دندانپزشکی و بهداشت به زبان انگلیسی نموده است و در حال حاضر حدود 25 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. آزمون ورودی در این دانشگاه در شهرهای ابوظبی و استانبول برگزار می گردد و هزینه شرکت درآزمون 250 دلار است، که شامل دروس زیست، شیمی‌ و انگلیسی درسطح دبیرستان می‌باشد. شهریه دوره پزشکی (6 ساله) در این دانشگاه حدود هر ترم 9100 دلار همچنین رشته دندانپزشکی (دوره 5 ساله) نیزهر ترم 9100 دلار و رشته داروسازی (5 ساله) هر ترم 6000 دلار می‌باشد.

 

دانشگاه سگد

این دانشگاه جزء قدیمی‌ترین دانشگاه‌های مجارستان و همچنین در بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های این کشور و در رنکینگ 500 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. اکثر دوره‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد و با توجه به سطح علمی‌ بالای این دانشگاه، فارغ التحصیلان می‌توانند به راحتی آزمون USMLE را بگذرانند.
شهریه دوره دندانپزشکی (5 ساله) سالانه 17 هزار یورو، و در رشته پزشکی (6 ساله) سال‌های اول تا پنجم 16500 دلار و ترم آخر 18 هزار دلار، همچنین دوره داروسازی (5 ساله) سالانه 10 هزار دلار و دوره های کالج یک ساله، 6200 دلار می‌باشد.

آزمون ورودی این دانشگاه به صورت کتبی و شفاهی برگزار می گردد، که بخش کتبی زمان آزمون 2 ساعت و نیم به طول می انجامد، که مواد امتحانی زیست، شیمی‌ و زبان انگلیسی برای آن تعیین شده است. همچنین در آزمون شفاهی زمان آزمون 20 تا 30 دقیقه می‌باشد، که دو سوال زیست شناسی و دو سوال شیمی ‌از متقاضی پرسیده می‌شود. هزینه شرکت در آزمون این دانشگاه 200 دلار است و چنانچه داوطلب دارای مدرک لیسانس در رشته‌های زیست شناسی، شیمی‌، مهندسی پزشکی و فیزیک و یا دارای دیپلم از نوع IB)International Bacealaureate) باشد، می‌تواند بدون شرکت در آزمون پذیرش شود.

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور مجارستان

 

دانشگاه علوم پزشکی پچ

از دانشگاه‌های مطرح در مجارستان بوده، که برنامه‌های فوق العاده برای حمایت از دانشجویان بین المللی را ارائه می‌دهد و دارای رتبه 58 در رتبه بندی EECA می‌باشد. مدرک زبان مورد نیاز این دانشگاه بعد از گذراندن کالج، آیلتس 5/5 و یا تافل حداقل 66 در نظر گرفته شده است. آزمون ورودی این دانشگاه نیز شامل سوالاتی ازدروس زیست شناسی، شیمی ‌و زبان می‌باشد. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته‌های مرتبط با پزشکی، می‌توانند بدون آزمون ورودی پذیرش شوند. هزینه شرکت در آزمون 250 دلار می‌باشد. شهریه دوره پزشکی (6 ساله) 16 هزار دلار سالانه، دوره دندانپزشکی (5 ساله) سالانه 16 هزار دلار و دوره داروسازی (5 ساله) 10 هزار یورو سالانه در نظر گرفته شده است.

 

دانشگاه پزشکی دبرسن

دانشگاه دبرسن از بهترین دانشگاه‌های مجارستان بوده، که در رتبه بندی جهانی جزء برترین دانشگاه‌ها محسوب می‌شود. دوره پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد و همچنین دوره های کالج (فاندیشن) در این دانشگاه ارائه می‌شود. شهریه دوره پزشکی (6 ساله) 17 هزار دلار سالانه، دوره دندانپزشکی (5 ساله) 17 هزار دلار سالانه ، دوره داروسازی (5 ساله) 8000 دلار سالانه و دوره‌های پیش دانشگاهی (کالج) سالانه 7000 دلار می‌باشد.

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی در مجارستان

 

تحصیل در سایر رشته‌های وابسته به علوم پزشکی

دندانپزشکی

این رشته نیز مانند رشته پزشکی مستلزم گذراندن کالج یک ساله است، و بعد ازگذراندن کالج 1 ساله، شرکت در آزمون ورودی و در صورت اخذ نمره لازم در آزمون ورودی، تحصیل در رشته دندانپزشکی آغاز می گررد، که طول مدت تحصیل در این دوره 5 سال می‌باشد.

داروسازی

برای تحصیل در این رشته نیز گذراندن دوره کالج 1 ساله الزامی ‌می‌باشد. طول مدت این دوره 5 ساله و قبولی در آزمون ورودی آن نیز اجباری است.

پرستاری

تحصیل در این رشته نیازی به قبولی در آزمون ورودی ندارد و طول مدت آن 4 سال می‌باشد.

 

شرایط اخذ ویزای پزشکی

اخذ ویزای تحصیلی مستلزم قبولی در دانشگاه مورد نظر خواهد بود، که در ابتدا برای متقاضی ابتدا یک ویزای یک ساله برای گذراندن دوره کالج، صادر می‌گردد و بعد از آن متقاضی باید برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام نماید. در صورت کسب نمره لازم و پذیرش از دانشگاه مربوطه، متقاضیان موفق به اخذ ویزای تحصیلی می‌شوند. شرایط سنی مناسب، زیر25 سال شانس دریافت ویزای تحصیلی را بالاتر می‌برد.

مطالب مفید