تحصیل در مدارس کشور کانادا

کانادا یکی از کشور های مناسب برای تحصیل در میان کشورهای جهان می باشد که داشتن مزیت هایی مانند کیفیت بالای آموزشی، ارائه مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن، باعث قرار گرفتن این کشور در این جایگاه شده است. کشور کانادا همچنین با ایجاد امکان اشتغال بعد از تحصیل و فراگیری حرفه مورد نظر توسط متقاضی، علاقه مندان زیادی را برای تحصیل در این کشور فرا می خواند.

سیستم آموزش کانادا به شکل استانی ( ایالتی ) مدیریت می شود. که از جنبه های آموزشی در استان های مختلف ممکن است متفاوت باشد. ولی با توجه به این موضوع که سیستم آموزش در این کشور تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استانداردهای آموزشی در سراسر کشور تا حدودی یکسان می باشد. در کانادا سیستم آموزشی به دو صورت همگانی ( دولتی ) و خصوصی وجود دارد. دولت کانادا برای آموزش، از پایه کودکستان تا سطوح دانشگاهی به صورت ویژه ای یارانه تخصیص می دهد . یعنی به طور متوسط 6 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) خود را صرف امور آموزشی می کند.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در بحث آموزش هزینه می کند. به طور کلی در مورد سیستم تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی می توان گفت متقاضی پس از دریافت نامه پذیرش و اخذ پذیرش از مدارس یا دانشگاه مورد نظر، مجوز تحصیلی وی توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) مورد بررسی قرار می گیرد که بر حسب آن ، مجوز تحصیل در طول مدت زمان مشخص به دانش آموز یا دانشجو داده می شود. همچنین متقاضی باید بتواند افسران ویزا را متقاعد نماید که از تمکن مالی کافی جهت تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در کانادا برخوردار است تا بتواند ویزای تحصیلی کانادا که نوعی ویزای اقامت موقت است (TRV) را با موفقیت دریافت کند .

به صورت کلی آموزش در مدارس کانادا از سن 5 سال تا 17 یا 18 سال می باشد. که این امر در استان های مختلف متفاوت می باشد:

 • مدارس ابتدایی: از سطح 1 ( پیش دبستانی ) تا 4، 5، 6 و گاها 7 را شامل می شود.
 • مدارس راهنمایی: سطوح 5، 6، 7 و 8 را شامل می شود.
 • مدارس مقدماتی دبیرستان: سطوح 7 و 8 و گاها 9 را شامل می شود و پیش نیاز برای شروع دوره دبیرستان می باشد.
 • مدارس دبیرستان: سطوح 8 و 9 یا 10 تا 12 را شامل می شود. به جز استان کبک که دبیرستان در این استان از سطح 7 تا 11 را پوشش می دهد.

سن اجباری آموزش در ایالت های مختلف، متفاوت است ولی عموما از 5 سال می باشد البته در  استان های کبک و اونتاریو، سن اجباری آموزش، یک سال زودتر می باشد.

 

استان سن آموزش اجباری (سال)
آلبرتا 6 تا 16
بریتیش کلمبیا 6 تا 16
مانیتوبا 7 تا 18
نیوبرانزویک 5 تا 18
نیوفاندلند و لابرادور 6 تا 16
نورت وست تر تیوریز 5 تا 18
نوااسکوشیا 5 تا 16
انتاریو 6 تا 18
جزیره پرنس ادوارد 5 تا 16
کبک 6 تا 16
ساسکاچوان 7 تا 16
یوکان 6 تا 16

 

سیستم آموزشی کانادا مدارس را از لحاظ مالکیت به دو دسته تقسیم بندی کرده است:

 • مدارس دولتی

شهریه این مدارس مبلغی حدود 14000 دلار سالانه می باشد و بیمه دانش آموزی 1000 دلار را دربرمی گیرد. این مدارس برای افراد شهروند کانادا و دارندگان کارت اقامت دائم کاملا رایگان است، ولی برای دانش آموزان خارجی دارای شهریه بالایی می باشد. در سال اول ثبت نام از متقاضی تست هایی گرفته می شود و سطح علمی و زبان متقاضی تعیین می شود تا در صورت نیاز، دوره های تقویتی زبان انگلیسی یا فرانسه برای دانش آموز گذاشته شود. این مدارس جز استانداردترین و با کیفیت ترین سیستم های آموزشی در دنیا می باشند.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

 • مدارس خصوصی

شهریه مدارس خصوصی بین 30 هزار تا 60 هزار دلار به صورت سالانه می باشد. این مدارس از کیفیت آموزشی و سطح علمی خیلی بالایی برخوردارند و اغلب دانش آموزانی که از ابتدا به دنبال تخصص در رشته های خاصی هستند، در این مدارس ثبت نام می کنند.

مدرسه در سیستم آموزشی کانادا بر اساس محل اقامت به دو دسته تقسیم می شود:

مدرسه در این کشور از 5 یا 6 سالگی آغاز می شود و از سطح ابتدایی تا اتمام دیپلم 12 سال به طول می انجامد. این مدارس را اصطلاحا k-12 می نامند. در استان کبک از ابتدایی تا دیپلم 11 سال و 2 سال هم دوره پیش دانشگاهی زمان خواهد برد. مدرسه 5 روز در هفته و دوره تحصیلی از اواخر آگوست و تا اوایل ژوئن هر سال به طول می انجامد.  مدارس در کانادا به صورت دو زبانه فرانسوی و انگلیسی می باشند. تحصیل در مدارس کانادا فرصت مناسبی برای اخذ مدرک معتبر تحصیلی، اخذ تجربه بین المللی و امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور را فراهم می کند.

 • مدارس روزانه

دانش آموزان معمولا در یک مدرسه دولتی نزدیک به خانه خود ثبت نام می کنند. اگر ترجیح والدین برای تحصیل فرزندشان در یک مدرسه دولتی یا یک مدرسه خاص است، باید ملکی در آن محل خریداری یا اجاره نمایند. والدین برای مشخص کردن اینکه کدام مدرسه برای فرزندشان تعیین شده است و برای مشخص کردن مدارک و اسناد مورد نیاز برای ثبت نام، باید از دفتر مرکزی منطقه ای آن مدرسه یا هیئت آموزشی تحقیق نمایند. همچنین باید مدارک و اسنادی از وضعیت اقامت خود، سوابق مهاجرت و سکونت، پاسپورت، شناسنامه و جزئیات سوابق پزشکی فرزند خود را از جمله سیستم ایمنی و تست توبرکولین ارائه نمایند و سوابق آموزشی فرزند، از جمله گزارش تحصیلی از مدرسه قبلی نیز باید ارائه شود. این کار برای تعین کلاس و پایه دانش آموز انجام می شود و باید کاملا دقیق همراه با نمونه مقالات، پروژه ها و امتحانات باشد.

 

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

پیش دبستانی در کانادا

پیش دبستانی، تمامی تحصیلات به صورت رسمی و غیر رسمی تا قبل از 5 سالگی را ( قبل از تحصیل به صورت اجباری ) شامل می شود و در عین حال اجباری نمی باشد و شامل برنامه های کودکان و خردسالان در مهد کودک و کودکستان نیز می شود. در کشور کانادا انواع مختلفی از مدارس پیش دبستانی وجود دارد که شامل مدارس غیرانتفاعی، مشارکتی، وابسته به کلیسا، مدارس محلی، خصوصی و مدارس مونتسوری می باشد.

مدارس مشارکتی

کم هزینه ترین مدرسه در میان مدارس کانادا می باشد، زیرا والدین به صورت داوطلبانه به صورت دستیار و کمک معلم های حرفه ای با آنجا همکاری دارند.

مدارس وابسته به کلیسا

مدارس وابسته به کلیسا، وابسته به مراکز مذهبی هستند و ممکن است شامل آموزش های مذهبی نیز بشوند.

مدارس خصوصی

مدارس خصوصی، پرهزینه ترین مدارس هستند و با توجه به فضای مدارس، هزینه های آن متغیر است.

مدارس منتسوری

این مدارس از متد آموزشی دکتر ماریا مونتسوری در اوایل دهه 1960 الهام گرفته اند. این شیوه بیشتر از آنکه یک متد آموزشی باشد، یک نوع فلسفه زندگی می باشد و بر اصولی که یک کودک بر اساس علایق و الگوی رشد منحصر به فرد خود، به آن نیاز دارد، تاکید می کند.

مدارس ابتدایی در کانادا

بچه ها بعد از رسیدن به سن 5 سالگی در اول سپتامبر باید مدرسه ابتدایی را آغاز کنند. که این شروع به صورت اجباری بوده و آموزش ابتدایی یا دبستان نامگذاری می شود. این مقطع تحصیلی به صورت مختلط بوده و معمولا تا 11 سالگی ( پایه اول تا ششم ) به طول می انجامد و در بعضی از ایالت ها تا 13  سالگی ادامه دارد. برنامه درسی در این مقطع با توجه به سازماندهی و اهداف آموزشی هر مدرسه و انجمن محلی آن متغیر می باشد و شامل مهارت های پایه خواندن، نوشتن، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنر و تربیت بدنی می باشد.  همچنین زبان فرانسه و زبان های خارجی دیگر در بعضی از مدارس ابتدایی برخی استان ها تدریس می شود.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

 

مدارس دوره متوسطه در کانادا

دانش آموزان سنین 12 تا 18 سال ( پایه 7 تا 12 ) در این دوره تحصیل می کنند و این دوران به دو بخش

Junior Light School (12 تا 14 سال، پایه های 7 تا 9) و Senior Light School (15 تا 17 سال، پایه های 10 تا 12) تقسیم بندی می گردد.

در استان کبک، دانش آموزان در پایه های 7 تا 11 در دبیرستان حضور دارند و بعد از آن به مدت 2 سال به کالج عمومی و یا فنی حرفه ای انتقال داده می شوند. این کالج ها نیز مختلط می باشند. دروس اجباری یا اصلی در مدارس مختلف و استان های مختلف، متفاوت می باشد ولی عموما شامل انگلیسی ( فرانسه )، ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش، مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی (تاریخ، جغرافیا، تاریخ جهان و مسائل اجتماعی) می شوند.

علاوه بر دروس اجباری، دروس اختیاری نیز با توجه به نیمی از فعالیت های دانش آموز در پایه های نهم تا دوازدهم تدریس می شود. در سطح پایه 9 دانش آموزان برای شروع برنامه ریزی شغل خود و انتخاب دروس در حوزه انتخابی شان، که به سود آنهاست، مشاوره و راهنمایی تحصیلی می گیرند. و این مشاوره تا سال های ارشد دبیرستان (Senior) و کالج ادامه دارد. دانش آموزانی که قصد رفتن به کالج و دانشگاه دارند، دروسی که محتوای آکادمیک ( زیست و شیمی و ریاضی فیزیک، ادبیات انگلیسی و یا فرانسه و … )دارد را  انتخاب می کنند و دانش آموزانی که خود را برای یادگیری حرفه ای آماده می کنند، دروس فنی و حرفه ای را انتخاب می کنند.

برنامه های فنی و حرفه ای در 4 حوزه ارائه میگردند

 • آموزش کشاورزی: که دانش آموزان را برای مدیریت و عملیات مزارع و کشاورزی آماده می کنند.
 • آموزش کسب و کار: که در حوزه تجاری به دانش آموزان آموزش داده می شود.
 • آموزش اقتصاد خانه: که دانش آموزان را برای مدیریت خانه و مراقبت از کودک و بیمار آماده می کند.
 • آموزش حرفه ای و صنعتی: آموزش برای مشاغل مکانیک، تولیدی، ساخت و ساز و … به دانش آموزان ارائه می گردد.

همچنین ورزش در مدارس کانادا از ارزش بالایی برخوردار می باشد که به صورت فعالیت های فوق برنامه انجام می گردد و علاوه بر فعالیت های ورزشی، بسیاری از فعالیت های تحت اسپانسرشیپ مدرسه، از جمله باشگاه های علوم طبیعت، سازمان های موسیقی، گروه های هنری و نمایشی و باشگاه زبان، در خارج از ساعات مدرسه ارائه می گردد.

سیستم نمره دهی در دبیرستان های کانادا به صورت زیر می باشد که برای پایه های  7 تا 12 از دانش آموزان امتحان گرفته می شود و هر درس یا هر مقاله ارائه شده امتیاز و نمره خاص خود را داراست.

نمره طبقه بندی درصد
A عالی 100-90
B خوب 89-80
C متوسط 79-70
D ضعیف 69-60
F رد شدن زیر 60

هر مدرسه با توجه به استاندارد های داخلی و استانی خود معیار نمره دهی را برای خود تعیین می کند.

 

2-مدارس شبانه روزی

مدارسی هستند که دانش آموزان و مربیان مدرسه ، در طی سال تحصیلی در خود مدرسه اقامت دارند و برخی از دانش آموزان در طی روز در مدرسه حضور داشته و در پایان روز به منزل خود بازمی گردند. البته شایان ذکر است که بعضی از مدارس خصوصی جزو مدارس شبانه روزی هستند و دانش آموزان مدارس شبانه روزی، در تعطیلات و ایام آخر هفته به منزل باز می گردند ولی دانش آموزان بین المللی می توانند تعطیلات و آخر هفته خود را در خوابگاه های مدرسه اقامت داشته و طول تحصیل خود را سپری کنند.

مدارس شبانه کانادا از عالی ترین و با کیفیت ترین مدارس شبانه روزی جهان می باشند و انتخاب مناسبی برای والدین هستند تا فرزندان خود را برای تحصیل در کانادا، به این مدارس بفرستند. دانش آموزان علاوه بر رشد تحصیلی و سطح علمی بالا، با حس جامعه ای مشترک از هم سالان خود آشنا می شوند و همچنین روابط قدرتمندی با مربیان و افراد دیگر در زمینه مسئولیت پذیری های فردی و اجتماعی پایه گذاری می کنند.

 

تحصیل در مدارس کشور کانادا

 

مزیت های مدارس شبانه روزی در کانادا

 • یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسه، با توجه به زبان سیستم آموزشی آن مدرسه یا استان
 • داشتن نظارت و سرپرستی خوابگاه برای دانش آموزان
 • سیستم آموزشی دوره ای و ترمی: در مدارس شبانه روزی سه ترم تحصیلی در یک سال تعیین شده است که به دانش آموزان جدید این اجازه را می دهد که در هر ترم یا نیمسال امکان ثبت نام در مدرسه را داشته باشند.
 • راهی برای ورود به کالج ها و دانشگاه های مشهور کانادا و دانشگاه های بین المللی
 • اندازه کوچک کلاس ها با تعداد محدود و توجه بیشتر مربیان در کلاس ها به دانش آموزان
 • مقرون به صرفه بودن مدارس شبانه روزی کانادا نسبت به شهریه در مدارس شبانه کشورهای انگلیس و آمریکا که تقریبا معادل 30000 تا 60000 دلار متغیر می باشد.
 • کسب تجارب فرهنگی عالی در محیط زیبا و امن

 

ویزای همراه والدین برای فرزندان در حال تحصیل در مدارس کانادا

امکان حضور والدین در زمان تحصیل از طریق اخذ ویزای Multiple 5 ساله توریستی می باشد. همچنین راه دیگر این می باشد که والدین فرزندان خود را برای زندگی با خانواده کانادایی اعزام کنند. در این روش که اصطلاحا Home Stay گفته می شود، دانش آموز با یک خانواده کانادایی که مجوز این کار را از قبل تهیه کرده اند، هماهنگ می شود و در یک اتاق مستقل با آنها زندگی می کند. هزینه این نوع زندگی Home Stay برای دانش آموز ماهیانه 900 دلار می باشد.

پس از اتمام تحصیل در دبیرستان، دانش آموزان راه هایی را برای ادامه تحصیل یا ادامه کار دارند که شامل موارد زیر می باشد:

 • بلافاصله ورود به بازار کار
 • انجام کارهای اکتشافی مثل زندگی در کشورهای دیگر و یا مسافرت به دور دنیا
 • انجام کار به صورت داوطلبانه برای داشتن رزومه کاری مناسب
 • ادامه تحصیل در کالج ها و یا دانشگاه و یا موسسات فنی و حرفه ای

 

خلاصه و چکیده ای از شرایط تحصیل در مدارس کانادا:

شهریه مدارس دولتی: 14 هزار دلار

شهریه مدارس شبانه روزی: 34 هزار دلار

زبان تحصیل: انگلیسی یا فرانسوی با توجه به استان های مختلف

مدرک زبان مورد نیاز: مدرک زبان برای پذیرش احتیاج ندارد

امکان اخذ ویزای همراه: ویزای توریستی 5 ساله Multiple

اقامت پس از تحصیل در مدارس: امکان اقامت وجود ندارد مگر با تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *