تحصیل در مدارس کشور پرتغال

نظام آموزشی در پرتغال مانند کشور های برتر جهان از نظر تحصیلی، سطح علمی و رفاه در رتبه بالایی قرار گرفته است. دانش آموزان در کشور پرتغال می توانند به زبان های انگلیسی و پرتغالی و در مدارس دولتی و خصوصی تحصیل نمایند. دانش آموزان می توانند از سن سه سالگی وارد مدرسه شوند. اما تحصیل اجباری در این کشور از 6 الی 17 سالگی می باشد. دانش آموزان در دوره های تحصیلی ابتدایی، دبیرستان مشغول به تحصیل می شوند. دانش آموزان می توانند پس از فارغ التحصیلی ادامه تحصیل داده و یا وارد بازار کار شوند.

 

تحصیل در مدارس کشور پرتغال

 

سطوح تحصیلی در پرتغال

آموزش در مهدکودک از سن 3 الی 5 سالگی بوده و به صورت اختیاری می باشد و مهدکودک ها به صورت دولتی و خصوصی هستند. مهدکودک های دولتی در این کشور رایگان هستند و مهدکودک های خصوصی نیز شهریه دریافت می‌کنند. بر طبق قوانین و مقررات نظام آموزشی پرتغال تحصیل در مقطع ابتدایی از 6 تا 15 سالگی اجباری و تحصیل به صورت رایگان می باشد. یعنی کودکان بعد از رسیدن به سن 6 سالگی باید در مدارس این کشور ثبت ‌نام و مشغول به تحصیل گردند.

بعد از طی دوره ابتدایی که دوره آن 6 ساله می ‌باشد، وارد دوره متوسطه می‌گردند و در پایه ‌های 7 و 8 مشغول به تحصیل می گردند. علاوه بر زبان پرتغالی زبان دیگری نیز در سیستم آموزشی پرتغال افزوده می‌گردد، همچنین در این مقطع دروس ریاضی، علوم طبیعی، فیزیک، شیمی، علوم اجتماعی و هنر و … به دانش‌‌آموزان تدریس می‌گردد. در سال و پایه 9، دانش آموزان به دو قسمت تقسیم می ‌شوند، افرادی که قصد ادامه تحصیلات آکادمیک دارند و افرادی که قصد ادامه تحصیلات کاربردی و فنی حرفه‌ ای ( الکترونیک، کامپیوتر و … ) را دارند.

به‌طور خلاصه می ‌‌توان این تقسیم ‌بندی را در 3 سطح توضیح داد:

• سطح اول:
سنین 6 تا 9 سال
دروس تدریس شده: زبان پرتغالی، انگلیسی، ریاضیات، محیط زیست، ورزش، موسیقی و تربیت دینی

• سطح دوم:
سنین 10 تا 15 سال
دروس تدریس شده: ریاضیات، فیزیک، شیمی، علوم طبیعی، جغرافی، تاریخ، کامپیوتر، اخلاق دینی، انگلیسی و زبان پرتغالی.

• سطح سوم:
سنین 16 تا 17 سال
که در این مقطع مدرک دیپلم دریافت می ‌شود.

 

نکات مهم در مورد تحصیل در مدارس پرتغال

1- دانش آموزانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند، حتماً باید یک قیم قانونی و یا سرپرست در پرتغال داشته باشند تا بتوانند برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند.
2- میزان شهریه و هزینه تحصیلی در مدارس بین‌المللی باتوجه به نوع مدرسه و شهری که در آن اقامت دارند، بین 10 تا 20 هزار یورو سالانه می باشد.
3- بورسیه های تحصیلی در مدارس بسیار محدود و غالبا به صورت گروهی مثلا برای دانش آموزان جنگ زده در صورت داشتن سطح علمی بسیار بالا ارائه می شود.

 

تحصیل در مدارس کشور پرتغال

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

• پاسپورت و مدارک شناسایی
• گواهی اجازه والدین
• مدرک قیومیت و سرپرست قانونی
• پرداخت شهریه و هزینه های مدرسه
• تاییدیه پذیرش مدرسه مورد نظر
• مدارک تحصیلی و ریز نمرات
• اثبات تمکن مالی جهت هزینه های زندگی و شهریه مدرسه

ویزای همراه والدین در مدارس پرتغال

کشور پرتغال برای والدین دانش آموزان بین المللی ویزای همراه صادر نمی کند، ولی والدین می توانند با اخذ ویزای توریستی به این کشور مسافرت کرده و در کنار فرزند خود باشند.

 

اقامت پس از تحصیل در مدارس پرتغال

باید در نظر گرفت که تحصیل در پرتغال به تنهایی منجر به اخذ اقامت نمی شود. دانش آموز می تواند پس از اتمام تحصیل در مدرسه و اخذ دیپلم با ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر دانشگاه اقامت تحصیلی خود را تمدید کرده و یا بعد از اتمام دوره تحصیل خود وارد بازار کار شده و با اشتغال به کار و اخذ اقامت کاری، اقامت تحصیلی مدارس خود را به اقامت کاری تبدیل کند. متقاضی بعد از سپری کردن مدت زمان معیین و تمدید ویزای کاری خود موفق به اخذ اقامت دایم و نهایتا تابعیت و پاسپورت گردد.

 

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *