تحصیل در مدارس کشور ترکیه

نزدیکی جغرافیایی کشور ترکیه، همچنین سیستم آموزشی مشترک و مشابه و پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل از مزایای به شمار می رود که باعث جذب بسیاری از ایرانیان می شود که فرزندان خود را برای تحصیل به کشور ترکیه بفرستند. دانش آموزان از سن 6 تا 14 سالگی به صورت اجباری در مدارس تحصیل می نمایند. هزینه ی تحصیل در مدارس دولتی کشور ترکیه رایگان می باشد و دانش آموزان بین المللی نیز چنانچه مهارت زبان ترکی داشته باشند می توانند بدون پرداخت شهریه و به صورت رایگان در این مدارس تحصیل کنند.

 

تحصیل در مدارس کشور ترکیه

 

انواع مدارس در ترکیه

• مدارس دولتی ترکیه
• مدارس ایرانی و فارسی زبان ترکیه
• مدارس خصوصی ترکیه
• مدارس بین المللی ترکیه

 

مدارس در کشور ترکیه عموما به دو دسته مدارس دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در مدارس دولتی و اکثر مدارس خصوصی تدریس دروس به زبان ترکی انجام می شود و در مدارس خصوصی بین المللی نیز تدریس دروس به زبان انگلیسی انجام می پذیرد.
برای تحصیل و ثبت نام در مدارس خصوصی بر عکس مدارس دولتی، دانش آموزان ملزم به پرداخت شهریه هستند، که این شهریه با توجه به نوع مدرسه متغیر خواهد بود. در مدارس خصوصی که تحصیل به زبان ترکی می باشد، باید شهریه ای در حدود 1700 تا 2200 دلار پرداخت شود.

در مدارس خصوصی که آموزش در آنها به زبان انگلیسی انجام می شود، شهریه نسبتا بالاتری نسبت به مدارس خصوصی دیگر دارد، دانش آموزانی که قصد تحصیل در این مدارس را دارند باید شهریه ای در حدود 3000 دلار در سال را برای ثبت نام در این مدارس در نظر بگیرند.
برای ایرانیانی که قصد مهاجرت و یا اقامت در کشور ترکیه دارند این امکان فراهم است که فرزندان خود را در مدرسه ایرانیان و فارسی زبان که در شهرهای استانبول و آنکارا می باشد، ثبت نام کنند. همچنین باید توحجه شود که این مدارس دارای معلمان ایرانی و زیر نظر مستقیم وزارت آموزش و پرورش ایران فعالیت می کنند و تمام سیستم آموزشی موجود در ایران در آنجا اجرا می شود. لازم به ذکر است شهریه این مدرسه برای یکسال تحصیلی مبلغی در حدود 650 دلار می باشد.

 

سطوح تحصیلی مدارس در ترکیه

دوران تحصیلی بین سن 6 تا 14 سال اجباری و رایگان می باشد. دانش آموزان 8 سال در مقطع ابتدایی و متوسطه اشتغال به تحصیل دارند. دانش آموزان بعد از اتمام دوره ابتدایی وارد دوره دبیرستان می شوند. دبیرستان های نمونه ترکیه برای ورود دانش آموزان آزمون ورودی برگزار می کنند. دوره تحصیلی در دبیرستان 4 سال به طول می انجامد. دروسی شامل شیمی، ریاضی، فیزیک، زیست شناسی، اقتصاد، تاریخ و … در این مقطع در مدارس مختلف تدریس می شود.

 

تحصیل در مدارس کشور ترکیه

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی در مدارس ترکیه

• پاسپورت
• مدارک تحصیلی و سوابق قبلی و ریز نمرات
• توصیه نامه
• انگیزه نامه
• اسناد تمکن مالی والدین

 

ویزای همراه مدارس در ترکیه

با توجه به شرایط و قوانین بین کشور ایران و ترکیه که رفت و آمد بدون ویزا امکان پذیر است، برای والدین فرصت بسیار مناسبی است که فزرندان خود را برای تحصیل در این کشور فرستاده و از امکان همراهی فرزندان استفاده کنند. همچنین چنانچه در این کشور سرمایه گذاری کرده و ملکی خریداری کرده باشند به صورت اقامت و یا داشتن پاسپورت می توانند به صورت دایم در کنار فرزندان خود باشند.

مطالب مفید

کارت آبی آلمان

کارت آبی آلمان به نوعی اجازه کار و زندگی در کشور های اتحادیه اروپاست به جز انگلستان دانمارک ایرلند اعتبار آن مشابه گرین کارت امریکا

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *