تحصیل در مدارس کشور انگلستان

مدارس معتبر انگلیس و بهره مندی از امکانات آموزشی فراوان همراه با زندگی در کشوری که بالاترین شاخص ها و استانداردهای زندگی را داراست، همچنین قرار گرفتن در بین 5 کشور برتر جهان باعث شده دانش آموزان بین المللی بسیاری را به این کشور جذب کرده و سالانه میزبان بسیاری از متقاضیان تحصیل در این کشور می باشد.
سیستم آموزش تحصیلی در مدارس کشور انگلستان به 2 بخش اصلی آموزش ابتدایی، متوسطه تقسیم می شود.

 

مقطع آموزش ابتدایی در انگلیس ( زیر 16 سال )

مدارس در این کشور به دو صورت روزانه Day Schools و شبانه روزی Boarding schools می باشد. مدارس شبانه روزی برای دانش آموزان بین المللی که از دیگر کشورها مهاجرت کرده اند از استقبال ویژه ای برخوردار است.
مدارس در انگلیس به مدارس دولتی State Schools و مدارس خصوصی Private Schools تقسیم بندی می گردد.

1- مدارس دولتی State schools

کودکان و نوجوانان انگلیسی که در گروه سنی 5 تا 16 سال قرار دارند، می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی مشغول به تحصیل باشند. این مدارس معمولا توسط دولت و یا مراجع آموزشی محلی مورد پشتیبانی و تامین هزینه های مالی قرار می گیرند. دانش آموزان مهاجر بین المللی مجاز به تحصیل در این مدارس نمی باشند. تنها در صورتی می توانند از خدمات این مدارس استفاده کنند، که والدین آنها با ویزای تحصیلی در مقاطع دانشگاهی مشغول به تحصیل بوده و فرزندان خود را به عنوان همراه به این کشور انتقال داده باشند و از خدمات رایگان تحصیلی مدارس دولتی استفاده کنند.
تحصیل در مدارس دولتی ابتدایی انگلیس سالیانه 10 تا 20 هزار پوند که بستگی به سطح آموزشی مدرسه و شرایط آن دارد. تحصیل در دبیرستان دولتی انگلیس هزینه 12 تا 25 هزار پوند در سال برای دانش آموزان در بر خواهد داشت.

2- مدارس خصوصی Private schools

در حدود 2600 مدرسه خصوصی در این کشور وجود دارد، که حدود 5/6 درصد از کل دانش آموزان انگلیس را در بر می گیرد. این مدارس با هزینه های متفاوت خدمات آموزشی را در اختیار دانش آموزان ارائه می دهند و منابع مالی و هزینه های این نوع مدارس از شهریه های دریافتی از والدین دانش آموزان تامین می گردد. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی که همگی مدارس خصوصی هستند، از سالی 27 هزار پوند تا 45 هزار پوند متغیر می باشد.

3- مدارس خانگی Home Schools

دانش آموزان در رده سنی 4 تا 16 سال می توانند توسط والدین یا معلم های خصوصی در منزل آموزش داده شوند. این نحوه آموزش شامل درصد بسیار کمی از سیستم آموزش ابتدایی می باشد.

 

سطوح تحصیلی و سنین مختلف تحصیل در انگلیس

1- سن 3 تا 4 سال

این دوره آموزش برای کودکان در کودکستان می باشد، که اجباری نمی باشد.

2- سن 4 تا 16 سال

این دوره آموزشی به صورت تمام وقت و برای کودکان و نوجوانان در نظر گرفته شده است و اجباری می باشد.
که شامل تقسیم بندی زیر می باشد:

• آموزش ابتدایی : 4 یا 5 سال تا 11 یا 13 سال
• آموزش متوسطه : سن 11 یا 13 سال تا 16 سال

3- سن 16 سال و بالاتر

پس از اتمام دوره اجباری تحصیلی دانش آموزان معمولا می توانند وارد دوره های آماده سازی Further و یا تحصیلات عالی Higher Education شوند.

 

انواع مدارک در دو سال پایانی تحصیلات متوسطه (14 تا 16 سال)

1 – The General Certificate of Secondary Education GCSE

رایج ترین مدرک تحصیلی در بین دانش آموزان می باشد.

2 – International Baccalaureate Middle Years program IB

با استقبال از این مدرک تعداد مدارسی که نهایتا این مدرک را برای دانش آموزان خود صادر می کند، رو به افزایش می باشد و موضوعاتی از جمله زبان، علوم طبیعی، علوم انسانی، ریاضیات و هنر و فن آوری و تکنولوژی در این مدارس آموزش داده می شود.
این دو دوره آموزشی معمولا به صورت کارهای کلاسی و آزمون برگزار می شود. دانش آموزان می توانند موضوعاتی از گستره های وسیعی در حدود 7 تا 10 موضوع مختلف انتخاب کنند.

همچنین مدارک فوق الذکر دارای اعتبار بسیار بالایی در بین دانشگاه ها، کالج ها و کارفرمایان، هم در انگلیس و هم در سطوح بین المللی می باشند. همچنین این دوره ها دانش آموزان برای تحصیل در مقاطع بالاتر و یا یافتن موقعیت کاری آماده می نمایند.
همانطور که اشاره شد هزینه های تحصیل در انگلیس از 20 هزار پوند در سال شروع می شود، که شامل هزینه های تحصیل و هزینه های اولیه زندگی می باشد. دانش آموزان بین المللی یا در مدارس شبانه روزی پذیرش می شوند و یا برای پذیرش در مدارس روزانه باید فردی را در این کشور به عنوان قیم خود تعیین کنند.

 

شرایط پذیرش برای داوطلبان دارای دیپلم و فارغ التحصیلان مقطع دوم دبیرستان و مقطع سوم راهنمایی

• داوطلبان فارغ التحصیل دبیرستان

متقاضیان باید سابقه تحصیلی 12 سال در مدارس ابتدایی و دبیرستان را داشته باشند و دوره ای به نام
A-Level را به عنوان پیش نیاز و تقویت زبان انگلیسی بگذرانند. طول مدت این دوره 2 سال بوده و همچنین دانشجویان در این دوره باید نمرات A در مواد درسی شیمی، زیست شناسی و فیزیک یا ریاضی را اخذ نمایند.

دوره A-Level

مدت این دوره 2 سال بوده و می توان با سوم راهنمایی و پیش دانشگاهی در ایران مقایسه کرد، در این دوره واحد های درسی دروس پایه ارائه و دانشجویان پس از انتخاب آنها باید این دروس را پاس کنند.
متقاضی برای ورود به این دوره باید نمره IELTS 5.5 را داشته باشد. شایان ذکر است که تعداد زیادی از دانشگاه های انگلیس این دوره را ارائه می دهند.

• داوطلبان فارغ التحصیل در مقطع دوم دبیرستان

داوطلبان این دسته بعد از اتمام 10 سال دوره تحصیل در مقاطع ابتدایی و مقطع دوم دبیرستان می توانند دوره
A-Level را بگذرانند. این دوره می تواند معادل 2 سال آخر دبیرستان در نظر گرفته شود و همچنین برای دانشجویانی که فاقد مدرک زبان هستند پیشنهاد می شود، که وارد این دوره شوند و در دوره های زبان کالج یا دانشگاه شرکت و آموزش لازم را دریافت نمایند. چنانچه به تشخیص کالج داوطلب از لحاظ علمی در سطح غیر قابل قبولی قرار گرفته باشد، او را ملزم به گذراندن دوره GCSE برای آموزش دروس پایه به مدت یک سال می نمایند.

دوره Foundation

این دوره تنها برای داوطلبان رشته پزشکی نمی باشد و داوطلبان می توانند بعد از اتمام دوره یک ساله Foundation بعد از شرکت در آزمون های پزشکی موفق به ورود به دانشگاه های پزشکی گردند. در صورتی که داوطلب 75 درصد از سوالات را پاسخ درست دهد، می تواند وارد دوره های 6 ساله رشته پزشکی شود. اگر 65 درصد از سوالات را پاسخ صحیح دهد می تواند وارد دوره 4 ساله کارشناسی Bio medical شود. برای ورود به این دوره (Foundation) نمره IELTS 5/4 نیاز است.
از معایب این دوره محدودیت در انتخاب دانشگاه است چون اکثر دانشگاه های پزشکی دوره A-Level را مبنای پذیرش خود قرار می دهند.
دانشگاه هایی که دوره Foundation را پذیرش می کنند:

University of Bradford – 1
2 – University of Bristo
Cardiff school of medicine – 3
4 – University of Dundee
5 – Keele university
6 – Kings college london
7 – University of Leicester
8 – University of Manchester
9 – Norwich medical school
10 – University of southamton
11 – University of St Andrews

• داوطلبان فارغ التحصیل در مقطع سوم راهنمایی

داوطلبانی که مدرک زبان و توانایی نسبی در زبان انگلیسی ندارند، با ورود به دوره GCSE می توانند آموزش های لازم برای دریافت مدرک زبان را کسب کنند. دوره GCSE معادل مقطع اول و دوم دبیرستان در ایران بوده و طول مدت آن دو سال تعیین شده است. دوره GCSE قبل از A-Level برگزار می گردد، و دانش آموزان باید بعد از انتخاب چند واحد درسی در انتهای سال تحصیلی ر امتحانات نهایی سراسری انگلیس شرکت کنند.

 

شرایط سنی برای گذراندن دوره های ذکر شده برای پذیرش در رشته پزشکی

1- زیر 16 سال
باید دوره های GCSE را بگذرانند.
2- 16 سال و بالاتر ( تا 18 سال )
می توانند دوره های A-Level را سپری کنند.
3- بالای 18 سال
می توانند در دوره های Foundation شرکت کنند.

 

ویزای تحصیلی در مدارس

• ویزای Tier-4 Child Student Visa

این ویزا برای کودکان و نوجوانان زیر 16 سال مشتاق تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در انگلیس صادر می گردد. دانش آموزان می توانند یا برای تحصیل در مدارس شبانه روزی اقدام کنند و یا اینکه حتما قیمی در انگلیس داشته باشند و در مدارس روزانه ثبت نام کنند. در این نوع ویزای Tier-4 داشتن مدرک زبان انگلیسی IELTS الزامی نمی باشد و در سیستم امتیازبندی، امتیاز مدرک زبان محاسبه نمی شود.

شرایطی که دانش آموز (متقاضی) برای دریافت این ویزا باید داشته باشد

1- در یک دوره آموزشی با توجه به سن و مقطع تحصیلی ثبت نام کرده باشند
2- رضایت والدین یا سرپرست
3- داشتن استطاعت مالی جهت تامین هزینه های زندگی ( در صورت ارائه حساب های والدین باید حتما مدارک نسبت به سفارت ارائه گردد )
4- تبعه کشوری غیر از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) باشد
5- تعیین قیم در انگلیس در صورت نیاز

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای Tier-4 Child

1- مدرک شناسایی ( شناسنامه یا کارت ملی )
2- پاسپورت
3- مدارک تحصیلی چند سال آخر تحصیلی و ریز نمرات
4- نامه CAS
5- مدارک و اسناد تمکن مالی ( پرینت حساب والدین )
6- صورت حساب پرداختی به مدرسه

 

• ویزای تحصیلی کوتاه مدت

این ویزا برای دوره های کوتاه مدت مثل دوره آموزش زبان انگلیسی صادر و مدت اعتبار آن حداکثر تا 6 ماه می باشد.

ویزای همراه تحصیل در مدارس انگلیس

انگلیس شرایطی برای ویزای همراه برای تحصیل دانش آموزان زیر 18 سال در این کشور قرار نداده است. دانش آموزانی که در مدارس دولتی تحصیل می نمایند، این امکان را دارند که با خانواده های که مورد تأیید دولت این کشور می باشند زندگی نمایند. دانش آموزانی که در مدارس شبانه روزی تحصیل می کنند خود مدرسه، قیومیت آن ها را بر عهده می گیرد و این مدارس کلیه امکانات رفاهی را برای دانش آموزان خود قرار می دهند. والدین می توانند با دریافت ویزای توریستی، به دیدار فرزندان خود رفته و در مدت معیت در کنار فرزندان خود باشند.

 

دریافت اقامت بعد از اتمام تحصیل در مدارس انگلیس

تحصیل در مدارس انگلیس به تنهایی باعث اخذ اقامت نمی شود. دانش آموزان پس از اتمام تحصیل در مدارس انگلیس، چنانچه در دوره‌های کالج وارد شوند اقامت تحصیلی خود را تمدید خواهند کرد. در غیر این صورت باید به کشور خود بازگردند. دانش‌آموزان بعد از اتمام کالج می توانند وارد دانشگاه شوند، و موفق به اخذ اقامت تحصیلی از نوع دانشجویی گردند. دانشجویان بعد از اتمام تحصیل خود در دانشگاه می توانند برای پیدا کردن کار اقدام کرده و در صورت یافتن کار متناسب با تحصیل خود اقامت از نوع کاری دریافت کرده و اقامت خود در انگلیس را ادامه دهند.

 

تحصیل در مدارس کشور انگلستان

 

 

 

تحصیل در مدارس کشور انگلستان

 

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *