تحصیل در مدارس کشور اتریش

اتریش یکی از پیشرفته ترین و بهترین کشورهای اروپایی می باشد، که برای تحصیل متقاضیان ایرانی در مدارس این کشور شرایط ویژه ای در نظر گرفته است. تحصیل رایگان، عدم نیاز به مدرک زبان، مدارک دانشگاهی معتبر و همچنین بالا بودن سطح آموزشی در این کشور باعث شده، تا متقاضیان فراوانی از سراسر دنیا برای تحصیل این کشور را انتخاب کنند.
متقاضیان زیر 18 سال که قصد تحصیل در مدارس اتریش را دارند، چنانچه قیم قانونی در کشور اتریش داشته باشند، می توانند به طور رایگان در این کشور تحصیل کنند.

 

انواع مدارس در اتریش

مدارس کشور اتریش به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند که تعداد مدارس دولتی بسیار بیشتر از مدارس خصوصی می باشد.
استفاده از مدارس دولتی اتریش که از سطح آموزشی بالایی برخوردار هستند، تنها برای کسانی مجاز است که اقامت قانونی کشور اتریش را داشته باشند. شهریه هر ترم این مدارس حدود 730 یورو می باشد.

 

تحصیل در مدارس کشور اتریش

 

مدارس خصوصی کشور اتریش که به آنها مدارس بین المللی نیز گفته می شود، شهریه هایی بالاتر از مدارس دولتی دارند. هزینه های تحصیل در مدارس خصوصی اتریش سالانه در حدود 11000 یورو تا 60000 یورو می باشد. بیشتر مهاجران کشورهای دیگر، فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.
از مهم ترین مدارس خصوصی می توان به مدرسه بین المللی آمادیوس وین Amadeus International School Vienna و همچنین مدرسه بین المللی دانوب Danube International School اشاره کرد.

در بعضی از مدارس کشور اتریش، تدریس به زبان انگلیسی انجام می شود و این مدارس، علاقمندان خاص خود را دارند.
شایان ذکر است دانش آموزانی که دارای قیم و سرپرست قانونی می باشند و در مدارس شبانه روزی خصوصی تحصیل می کنند، در صورتی که دارای نمره های خوب و رزومه تحصیلی قوی باشند، می توانند از سال دوم تحصیل خود از تخفیف در شهریه تحصیلی برخوردار شوند.

 

دوره های تحصیلی مدارس در اتریش

دوره های تحصیلی در کشور اتریش از 5 سالگی و با دوره آمادگی شروع می شود. بچه ها بعد از گذراندن دوره آمادگی، وارد دبستان شده و 4 سال در دبستان به تحصیل مشغول می شوند و با پایان یافتن دبستان، به مدت 4 سال به دوره های متوسطه عمومی می روند. پس از پایان این مقطع، دانش آموزانی که قصد دارند تحصیلات خود را ادامه دهند، باید یکی از دوره های زیر را انتخاب کنند:

1. دوره دبیرستان :
4 سال به طول می انجامد و دانش آموزان در آنجا به سطح علمی لازم برای ورود به دانشگاه می رسند.

2. دوره های کالج حرفه ای:
5 سال طول می کشد و دانش آموزانی که این دوره را طی می کنند، یک حرفه را یاد می گیرند.

3. دوره های کالج مدارس تخصصی
دانش آموزان هر کدام از سه گروه بالا، بعد از اتمام آن دوره، در یک آزمون نهایی شرکت کرده و در صورت موفقیت، مدرک دیپلم دبیرستان را دریافت می کنند

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

1. گذر نامه معتبر و کپی تمام صفحات
2. عکس
3. نامه پذیرش از مدارس اتریش
4. تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی مدارس
5. مدارک و اسناد تمکن مالی والدین برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی
6. مدارک حضانت والدین
7. ریز نمرات چند سال گذشته و ترجمه به زبان آلمانی
8. اجازه والدین برای تحصیل فرزند در اتریش
9. مدارک شناسایی و پاسپورت والدین
تمامی اسناد و مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه و به سفارت اتریش تحویل داده شود.

 

مزایای تحصیل در مدارس اتریش

• زندگی و تحصیل در یکی کشوری اروپایی
• امکان استفاده از امکانات تحصیلی و آموزشی و هنری مدارس
• امکان استفاده از تخفیفات در شهریه مدارس
• امکان تحصیل رایگان در مدارس دولتی برای ایرانیان
• اخذ پذیرش تحصیلی جهت ورود به دانشگاه های اتریش
• اخذ اقامت پس از فارغ تحصیلی وپیدا کردن کار در اتریش

 

ویزای همراه تحصیل در مدارس اتریش

دانش آموزان ایرانی محصل در مدارس اتریش نمی توانند برای تحصیل در این کشور پدر و یا مادر خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. دانش آموزان جهت تحصیل در این کشور باید قیم و یا سرپرست قانونی مورد تائید دولت اتریش داشته باشند، که مسولیت دانش آموز را بر عهده بگیرد. قیم یا سرپرست می تواند از بستگان دانش آموز باشد، که در کشور اتریش اقامت دارد. قیم یا سرپرست قانونی مسولیت نظارت بر امور درسی و آموزشی و مراقبت های روزانه دانش آموز را بر عهده دارد.
والدین می توانند با ویزای توریستی اتریش 6 ماهه در سال، به این کشور سفر کرده و در کنار فرزند خود قرار گیرند. با این شرط که شخص در مدت 6 ماه اجازه کار و تحصیل دراین کشور را نخواهد داشت.

 

اخذ اقامت بعد از تحصیل در مدارس اتریش

دانش آموزان پس از اتمام تحصیل در مدارس در اتریش، یا می تواند وارد دانشگاه شوند و یا با پیدا کردن شغل مناسب اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند. لازم به ذکر است داشتن حداقل 18 سال سن برای ورود به بازار کار الزامی می باشد. بیشتر متقاضیان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی اقدام می کنند.
چنانچه متقاضیان هدف اخذ اقامت دائم و پاسپورت اتریش را داشته باشند، باید نوع اقامت خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند، تا بعد از تمدیدهای اقامت کاری و سپری شدن مدت زمان معیین موفق به اخذ اقامت دایم و نهایتا کسب تابعیت و پاسپورت گردند.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *