تحصیل در مدارس کشور آلمان

شرایط تحصیل در مدارس آلمان نسبت به کشورهای اروپایی در جایگاه ممتازی و ویژه ای قرار گرفته است.
آموزش عمومی در این کشور با دستور دولت به صورت اجباری است. تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است. زبان تدریس شده در آلمان زبان آلمانی است و دانش آموز برای ورود به مدارس باید سطح زبان آلمانی خوبی داشته باشد. مدارس دولتی آلمان کلاس آموزش زبان آلمانی برای دانش آموزان خارجی ارائه نمی‌دهند. اما در مدارس خصوصی کلاسهای فشرده آموزش آلمانی ارائه می شود.
تحصیل در مقطع ابتدایی در کشور آلمان اجباری است و کودکان در سن 6 سالگی وارد مدرسه می‌شوند و حداقل مدت زمان 9 سال باید در مدرسه تحصیل کنند. سال تحصیلی در سپتامبر شروع و تا ژوئن به پایان می‌رسد.

 

تحصیل در مدارس کشور آلمان

 

سطوح تحصیلی در آلمان

مقاطع تحصیلی در مدارس به 3 دسته پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان تقسیم بندی شده است. دانش آموزان از 3 تا 6 سالگی در پیش دبستانی و 6 تا 10 سالگی (4 سال) در مقطع ابتدایی Grundschule و پس از آن در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل می‌شوند.

1. پیش دبستان
والدین می توانند کودکان خود را از سن 3 سالگی به صورت اختیاری به مراکز پیش دبستانی بفرستند.

2. دبستان (Grundschuler)
تحصیل در مقطع ابتدایی اجباری می‌باشد و بعد از اتمام این دوره دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان می شوند.

3. دبیرستان
دانش آموزان بعد از اتمام دوره ابتدایی حق انتخاب برای تحصیل در یکی از دبیرستان‌های زیر را خواهند داشت:

• دبیرستان‌های Hauptschule
این نوع از دبیرستان‌ تقریباً معادل همان مدارس فنی حرفه‌ای می‌باشد و دانش آموزان با سطح علمی پایین‌تر وارد آن‌ها شده و همزمان با دوره‌های کارآموزی مشغول به تحصیل می‌شوند. شرط ورود به این دبیرستان داشتن نمره 5 تا 9 در مقطع تحصیلی قبلی می‌باشد.
بعد از اتمام این نوع از دبیرستان دانش آموزان می‌توانند وارد Berufschule شوند و در آنجا در سطح تحصیلات تکمیلی مشغول به یادگیری رشته‌های فنی و حرفه‌ای شود. لازم به ذکر است چنانچه دانش آموزی در این نوع دبیرستان (Hauptschule) نمرات خوبی را کسب نماید، می‌تواند وارد رشته‌های مهندسی و اقتصادی و حتی پزشکی در دانشگاه شود.

• دبیرستان Realschule
برای دانش آموزانی که کارنامه ابتدایی آنها در حد متوسط و با نمره 5 تا 10 می‌باشد در نظر گرفته شده است. تقریباً معادل مدارس کار و دانش در ایران می‌باشد. دوره ‌های کارآموزی در این دبیرستان اختیاری بوده، و دانش آموز بعد از اتمام تحصیل خود در صورت علاقه در این دوره ها شرکت کرده و یا در صورت عدم علاقه تحصیل خود را در دبیرستان دیگری ادامه تا نهایتا وارد دانشگاه شود.
دروس تدریسی در این دبیرستان شامل زیست شناسی، ریاضیات و زبان آلمانی است و برای دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های مالی- اقتصادی و پزشکی دارند مناسب می‌باشد.

• دبیرستان Gymnasium
برای دانش آموزان با سطح علمی بالاتر و مستعدتر با نمره 10 تا 13 در مقطع دبستان در نظر گرفته شده است، و هدف از این دبیرستان‌ها آماده کردن دانش آموزان برای تحصیل در رشته‌های برتر دانشگاهی می‌باشد. بعد از 13 سال تحصیل، دانش آموزان باید در آزمون جامع شرکت کرده و در صورت قبولی مدرکی به نام zeugnis der allgemeinen Hochshulreif کسب ‌کنند، تا با توجه به نمره‌های خود یک رشته دانشگاهی را انتخاب کرده و به تحصیلات عالیه خود ادامه دهند.

 

انواع مدارس در آلمان

مدارس در آلمان به دولتی،خصوصی و بین المللی تقسیم بندی می شوند. تحصیل در مدارس دولتی رایگان و بیشتر برای شهروندان این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. تحصیل در مدارس خصوصی نیز برای متقاضیان امکان پذیر خواهد بود، با نظر به این مطلب که مدارس خصوصی به صورت شبانه روزی بوده و تمامی امکانات تحصیلی و زندگی را به دانش آموز ارائه می‌دهد، هزینه و شهریه این مدارس خصوصی متغیر بوده و حدود 15 تا 25 هزار یورو به صورت سالانه می‌باشد. هزینه تحصیل در مدارس بی المللی شبانه روزی آلمان وابسته به دولت حدود 500 یورو در ماه است. همچنین هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی خصوصی 1250 یورو در ماه می باشد.
لازم به ذکر است که دانش آموزان محصل در مدارس روزانه باید در کشور آلمان قیم داشته باشد در غیر این صورت نمی‌توانند ویزای تحصیلی اخذ نمایند.

 

تحصیل در مدارس کشور آلمان

 

 

آزمون‌های ورودی و خروجی

برای ورود به دوره‌های کالج دولتی امتحان ورودی (Aufnahmetest ) یا (Autnahmeprufung) از متقاضیان گرفته می‌شود و متقاضیان تنها با قبول شدن در این آزمون می‌توانند وارد کالج دولتی شوند ولی جهت تحصیل در کالج‌های خصوصی آزمون ورودی اخذ نمی گردد.
شرط ورود به کالج‌ها قبولی در آزمون زبان آلمانی نیز می‌باشد و متقاضی ورود به کاج باید حداقل 600 ساعت زبان آلمانی گذرانده شود.
بعد از اتمام دوره 1 ساله کالج در نهایت از دانشجو آزمون نهایی (خروجی) گرفته می‌شود که نمره قبولی در این آزمون و همراه نمره معدل دیپلم و پیش دانشگاهی، منجر به تعیین و انتخاب دانشگاه و ورود به دانشگاه موردنظر می‌شود.

مدارس بین المللی و شبانه روزی معتبر آلمان
• مدرسه بین المللی BBIS برلنبرگ
• مدرسه بین المللی هامبورگ
• مدرسه بین المللی AMADEUS وین، اتریش
• مدرسه بین المللی هایدلبرگ
• مدرسه بین المللی برلین Mitte Phorms
• مدرسه بین المللی دانمارک هانوفر
• مدرسه نلسون ماندلا

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی مدارس آلمان

1- پاسپورت
2- شناسنامه
3- نامه پذیرش تحصیلی از مدرسه مورد نظر
4- مدرک تحصیلی دوره های قبل به همراه ریز نمرات
5- فرم تکمیل شده در خواست ویزای تحصیلی
6- عکس رنگی
7- مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی
8- گواهی تمکن مالی والدین دانش آموز
9- فیش پرداخت هزینه ویزای تحصیلی
10- بیمه درمانی

 

ویزای همراه تحصیل در مدارس آلمان

برای تحصیل دانش آموز در مدارس آلمان داشتن یک قیم قانونی الزامی می باشند. پس از اخذ نامه پذیرش از مدرسه قیم قانونی تعیین شده و ویزای تحصیلی صادر می شود. برای والدین به عنوان همراه ویزایی صادر می شود که امکان اشتغال به کار و یا تحصیل برای آن ها ایجاد نمی کند، و فقط همراه فرزند خود در این کشور زندگی کنند.

 

اقامت بعد از تحصیل در مدارس آلمان

متقاضیان تحصیل در مدارس آلمان می توانند پس از اتمام تحصیلات جهت اخذ اقامت اقدام نمایند. دانش آموزانی که در مدارس این کشور تحصیل می کنند، یا می توانند با پیدا کردن کار مناسب ویزای کاری اخذ و یا پس اتمام تحصیل و قبولی در دانشگاه می توانند به ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان بپردازند و ویزای تحصیلی خود را تمدید کرده و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه فرصت یافتن کار مناسب با رشته تحصیلی خود را به مدت 1 سال دارند. چنانچه متقاضی کار مورد نظر خود را پیدا کرد، می توانند اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل کرده و بعد از مدت 5 سال اقامت دائم خود را دریافت می نماید. نهایتا بعد از گذشت 5 سال دیگر می تواند برای تابعیت و پاسپورت اقدام نماید.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *