تحصیل در مدارس سوئیس

دانشجویان و دانش آموزان بین المللی بسیاری هر ساله برای تحصیل کشور سوئیس را انتخاب می کنند. می باشد . تحصیل در مدارس سوئیس فرصت مناسبی برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئیس ایجاد می نماید، تا از این طریق بتوانند با استفاده از امکانات و شرایط زندگی اقامت خود را در این کشور ادامه دهند.

 

سطوح تحصیلی در مدارس سوئیس

مدارس در سوئیس به 2 قسمت آموزش¬های ابتدایی و متوسطه (دبیرستان) تقسیم بندی می¬شوند. همچنین باید اشاره کرد که آموزش اجباری در این کشور به مدت 9 سال در نظر گرفته شده است.
در مدارس سوئیس یکی از زبان¬های فرانسوی، آلمانی و یا ایتالیایی با توجه به زبان رسمی ایالت (کانتون) تدریس می¬گردد. همچنین از سال¬های ابتدایی یکی از زبان¬های انگلیسی یا سوئیسی نیز به عنوان زبان همراه در کنار زبان اصلی تدریس می¬شود. سیستم آموزشی در این کشور بر اساس اعلامیه بولونیا (نظام آموزشی مشترک اروپا) می باشد و شامل مقاطع مختلف تحصیلی می باشد که با نام های پیش دبستانی، دبستان، کارآموزی یا هنرستان ،دبیرستان شناخته می شوند.

 

تحصیل در مدارس کشور سوئیس

• دوره پیش دبستانKindergarten

این دوره اجباری نیست و اختیاری برای 5 تا 6 سال در نظر گرفته شده است.

• دوره دبستان

دانش¬آموزان از سن 6 سالگی وارد این مقطع شده و تحصیل در این مقطع اجباری است و طول مدت این مقطع 4 تا 6 سال بسته به کانتون محل زندگی افراد متفاوت است. در دوره های مختلف به صورت تک معلمی و یا دو معلمی تدریس میشود. در پایان این دوره مدرک پایان تحصیلات دوره دبستان به دانش آموزان جهت ورود به مقطع دبیرستان اعطا می شود.

• دوره دبیرستان

این مقطع به دو دوره اول و دوم دبیرستان تقسیم می¬شود.
دوره اول (Gymnasium ) دبیرستان 3 تا 4 سال بسته به کانتون (ایالت) محل زندگی دانش¬آموز به طول می انجامد و در این دوره آموزش¬ها به صورت کلی می¬باشد و در چند نوع مدرسه با زمینه مختلف هنر ،تربیت بدنی، ریاضیات و زبان تدریس می شود. در پایان مدرکی تحت عنوان EM و یا دیپلم فدرال جهت ورود به دوره دانشگاه به متقاضیان اعطا خواهد شد.

دوره دوم( Berufslehre )دبیرستان که تحصیل در آن 3 سال زمان خواهد برد، آموزش¬های علمی و یا فنی حرفه¬ای را شامل می¬شود که دانش¬آموزان را برای ورود به بازار کار و یا تحصیلات دانشگاهی آماده می¬کند. در پایان دوره به هنرجویان مدرک فنی به همراه دیپلم M ویژه مدارس جهت ورود به بازار کار و دانشگاه های فنی و حرفه ای اعطا خواهد شد.

 

انواع مدرسه در سوئیس

مدارس در سوئیس به گروه دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شود. مدارس دولتی به صورت رایگان ارایه خدمات می دهند ولی برای تحصیل در مدارس خصوصی باید شهریه و هزینه بالایی پرداخت شود. دانش آموزان مهاجر امکان تحصیل در مدارس دولتی و تحصیل رایگان در سوئیس را ندارند ولی امکان تحصیل در مدارس خصوصی برای آنان فراهم است. مدارس خصوصی اغلب به صورت شبانه روزی بوده و قیمومیت دانش آموزان بین المللی را تقبل می کنند.

مدارس به صورت عمومی و دو زبانه بین¬المللی تقسیم شده است که مدارس عمومی به صورت رایگان هستند و اکثر دانش¬آموزان، در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند. مدارس بین¬المللی از شهریه و هزینه های تحصیلی بالایی برخوردار می¬باشند و برای دانش¬آموزان مهاجر که از نظر زبان آموزی دچار سختی و مشکل هستند این مدارس بین المللی توصیه می¬شود.

 

تعدادی از مدارس سوئیس و زبان تدریس در آن­ها را نام می­بریم:

زبان دوره مکان نام مدرسه
زبان اصلی آلمانی- انگلیسی سنت گالن INSTITUT AUF DEM ROSENBER
زبان اصلی آلمانی- انگلیسی گراوبوندن HOCHALPINES INSTITUT FTAN
زبان اصلی انگلیسی مونتانا BRITISH INTERNATIONAL SCHOOL
زبان اصلی فرانسوی ژنو LYCÉE TÖPFFER
زبان انگلیسی- فرانسوی گرییر INSTITUT LA GRUYÈRE

 

در انتها بعد از گذشت 12 سال دانش ­آموزان فارغ ­التحصیل و تعدادی از آنها برای ادامه تحصیل به دانشگاه و بقیه افراد با توجه به آموزش ­هایی که در مدارس فنی و حرفه­ای دیده­اند به بازار کار راه می­یابند.

 

تحصیل در مدارس کشور سوئیس

 

مدارک لازم جهت ویزای دانش آموزی سوئیس

• پاسپورت
• شناسنامه
• عکس
• فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانش آموزی
• نامه پذیرش تحصیلی از مدرسه مورد نظر
• مدارک و ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی
• گواهی قبولی در آزمون زبان
• رضایت نامه والدین
• گواهی تمکن مالی

ویزای همراه در تحصیل مدارس سوئیس

با توجه به قوانین مهاجرتی در کشور سوئیس اخذ ویزای تحصیلی امکان دریافت ویزای همراه برای والدین دانش آموز را فراهم نمی کند. چنانچه والدین بخواند در کنار فرزند خود باشند فقط از امکان اخذ ویزای توریستی بهره مند می شوند و به مدت کوتاه و مشخص ویزای توریستی در این کشور همراه فرزند خود قرار خواهند گرفت.

 

اقامت بعد از اتمام تحصیل در مدارس سوئیس

دانش آموز بعد از اتمام دوره تحصیل در مدارس می تواند وار دانشگاه شده و به تحصیل خود در مقاطع بالاتر ادامه دهد، و یا مستقیما وارد بازار کار شده و اقامت خود را تغییر و اقامت کاری دریافت نماید.
چنانچه دانش آموز به دانشگاه رفته و ادامه تحصیل دهد برای وی امکان اشتغال به کار همزمان با تحصیل فراهم می شود و بعد ازاتمام دوره های کارشناسی و یا مقاطع بالاتر در صورت یافتن شغل متناسب با رشته تحصیلی خود اقامت تحصیلی دانشجویی را به اقامت کاری تبدیل کرده و بعد از گذشت زمان معیین اقامت دایم خود را دریافت و نهایتا موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت گردد.

 

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *