تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال

پرتغال کشوری جذاب برای تحصیل دانشجویانی می‌ باشد، که قصد مهاجرت و تحصیل در کشوری دیگر را دارند. با داشتن کیفیت زندگی فعال و پویا و هزینه ‌های زندگی متوسط و همچنین سیستم آموزشی متنوع در رشته ‌ها و مقاطع مختلف، از گزینه ‌های مناسب برای مهاجرت به قصد تحصیل می ‌باشد.
تحصیل در پرتغال این امکان را به دانشجو می‌ دهد که بعد از فارغ‌التحصیلی خود و کسب آموزش‌ های لازم وارد بازار کار شده و به تبع آن توانایی پرداخت مالیات را داشته و پس از طی این مراحل اقدام به اخذ اقامت پرتغال نماید.

از مزایای تحصیل در این کشور می‌‌توان به کم بودن هزینه‌های تحصیل که تقریباً معادل 10 تا 12 هزار یورو در سال می باشد اشاره کرد. همچنین امکان تحصیل در کشور پرتغال به زبان انگلیسی نیز فراهم می ‌باشد.

 

تحصیل در دانشگاه ‌ها

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال

متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال باید دیپلم 12 ساله را دریافت کرده باشد. در برخی از دانشگاه‌ ها به ‌جز ارائه مدرک دیپلم، آزمون ورودی هم گرفته می شود، تا بعد از قبولی در این آزمون امکان پذیرش برای متقاضی فراهم آید.
طول تحصیل در این دوره 4 سال می باشد، که با توجه به رشته تحصیلی دانشجو باید 180 تا 240 واحد درسی را بگذراند.

لازم به ذکر است که علاوه بر مدرک دیپلم، متقاضی باید یک دوره پیش ‌دانشگاهی را در پرتغال بگذراند تا بتواند واجد شرایط برای ورود به دانشگاه‌ های پرتغال گردد.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال

تحصیل در مقطع کارشناسی در پرتغال، معمولاً به زبان پرتغالی می باشد و متقاضی باید مدرک زبان B1 و یا B2 زبان پرتغالی را به دانشگاه ارائه دهد.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی به‌طور میانگین 980 یورو تا 1250 یورو می باشد. هزینه های تحصیل و شهریه ها در مقطع کارشناسی در کشور پرتغال به زبان انگلیسی3 الی 8 هزار یورو در سال متغیر می باشد.
همچنین دولت پرتغال به دانشجویان این امکان را داده که هم‌زمان با تحصیل خود اجازه 10-20ساعت کار در هفته را داشته باشند، تا بتوانند مقداری از هزینه‌های تحصیلی خود را با کار کردن به‌صورت پاره ‌وقت تأمین کنند.
در کشور پرتقال تقریباً حدود 50 دانشگاه و 80 دانشگاه پلی تکنیک ( دانشگاه‌های کاربردی که به دروس فنی و حرفه ‌ای می ‌پردازند ) وجود دارد.

 

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در پرتغال

طول تحصیل در این مقطع تحصیلی 2 سال می باشد و برای دریافت ویزای تحصیلی پرتغال در این مقطع، متقاضی باید لیسانس مرتبط با رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشد.
دانشجویان باید 90 تا 120 واحد درسی را بگذرانند، تا موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد شوند. تحصیل در این مقطع هم به زبان پرتغالی هم به زبان انگلیسی امکان ‌پذیر می باشد. باید یکی از مدارک زبان IELTS، TOFEL، PTE/CAE/CPE را به دانشگاه ارائه دهند. همچنین باید اشاره کرد که ارایه حداقل نمره آیلتس 5/6 در این مقطع الزامی می باشد. باید خاطرنشان کرد که دانشجویان بین‌المللی می‌توانند با اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های پرتغالی زبان و با گذراندن دوره‌های زبان پرتغالی وارد دانشگاه شوند و به این زبان مشغول به تحصیل شوند.

شایان ذکر است که دولت پرتغال امکان و اجازه کار پاره‌وقت به مدت 20-30 ساعت در هفته را به دانشجویان این مقطع داده است، تا دانشجویان بتوانند بخشی از هزینه‌ های تحصیلی خود را تأمین نمایند. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین 1500یورو تا 2500 یورو می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی‌ارشد

1- اصل مدرک کارشناسی با ترجمه آن ( رشته مرتبط )
2- مدرک زبان انگلیسی
3- رزومه مناسب
4- 2 توصیه ‌نامه از اساتید متقاضی در دوره کارشناسی.
5- انگیزه نامه ( SOP)
6- گواهی تمکن مالی که برای اخذ ویزا لازم می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری در پرتغال

طول دوره تحصیل در این مقطع بین 3 تا 5 سال می باشد، همچنین به دو زبان انگلیسی و پرتغالی ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که تحصیل در این مقطع فقط در دانشگاه ‌های آکادمیک امکان‌ پذیر خواهد بود. دانشگاه‌ های پلی‌تکنیک این مقطع را ارائه نمی ‌دهند.

تحصیل در این مقطع به صورت تحقیق و پژوهش می باشد و با ارائه پایان ‌نامه ( تز ) در انتهای دوره و دفاع از آن به اتمام می ‌رسد. برای پذیرش در مقطع دکتری باید استاد راهنما یا سوپروایزر دانشجو را تایید و پس از بررسی شرایط و ویژگی های دانشجو، وی را پذیرش کند. دانشجو برای پیدا کردن سوپروایزر باید رزومه تحصیلی و کاری با سطح بالایی را ارائه داده و همچنین نمره آیلتس حداقل 7 و مقالات ISI نیز در پرونده خود داشته باشد.
همانند مقاطع دیگر که گفته شد دانشجوی مقطع دکتری نیز امکان اجازه کار در طول هفته به مدت 30-40 ساعت دارد، تا هزینه ‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهد.
هزینه تحصیل در دکتری در دانشگاه‌ های دولتی حدود 2500 یورو تا 3000 یورو می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در کشور پرتغال 6 الی 15 هزار یورو می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکتری

1- اصل مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریز نمرات و ترجمه آن ‌ها
2- رزومه تحصیلی سطح بالا و مناسب
3- پروپوزال مطلوب و قوی
4- مدرک زبان آیلتس ( آیتلس 7 )
5- پذیرش سوپروایزر و استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر
6- انگیزه ‌نامه (SOP )
7- مقالات بین‌المللی ISI
8- 3 توصیه ‌نامه از اساتید قبلی دانشگاه های مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد
9- تمکن مالی جهت اخذ ویزای تحصیلی
10- کلیه مقالات، کنفرانس ‌ها، خلاصه پایان نامه ارشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی در پرتغال

1- پاسپورت
2- دو قطعه عکس
3- شناسنامه و کپی و ترجمه آن
4- ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات در مقاطع قبلی
5- انگیزه نامه (SOP )
6- تکمیل فرم‌ های درخواست ویزا به‌صورت آنلاین و ارائه کد به همراه مدارک
7- نامه پذیرش دانشگاه و یا کالج
8- ارائه ویزاهای شنگن در مسافرت ‌های قبلی به اروپا
9- ارائه مدارک قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ( بخصوص در مقطع کارشناسی )
10- مدارک و اسناد پرداخت هزینه و شهریه دانشگاه
11- پرداخت هزینه های ویزا
12- نامه رزرو محل اقامت در پرتغال
13- ارائه رزومه تحصیلی و یا کاری در صورت وجود
14- ارائه مدرک زبان انگلیسی یا پرتغالی
15- رزرو بلیط برای پرتغال
16- گواهی سلامت پزشکی (medical ) ( ترجمه شده با مهر دادگستری و خارجه )
17- گواهی عدم سوء پیشینه ( ترجمه شده با مهر دادگستری و خارجه )
18- بیمه ‌نامه مسافرتی با پوشش حداقل 30 هزار یورو و یا 50 هزار دلار برای مدت حداقل 92 روز
19- نامه و اسناد بانکی برای اثبات تمکن مالی

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در پرتغال

گروه الف (ممتاز)
Universidade de Coimbra )University of Coimbra)
Universidade de Lisboa )University of Lisbon) ادغام دو دانشگاه لیسبون و دانشگاه فنی لیسبون تشکیل شده است
Universidade do Porto )University of Porto)
Universidade Nova de Lisboa )New University of Lisbon)

گروه ب ( خوب)
Universidade Catolica Portuguesa, lisboa
Universidade do Minho

گروه ج ( متوسط)
Instituto Superior de Ciencias do Trabalho e da Empresa )ISCTE)
Instituto Superior de Engenharia do Porto – ISEP صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد
Universidade de aveiro )University of Aveiro)
Universidade da Beira interior )University of Beira Interior)
Universidade do Algarve )University of the Algarve)

 

پزشکی در پرتغال

متقاضی برای ورود به رشته پزشکی در پرتغال باید علاوه بر مدرک دیپلم 12 ساله و نمره زبان انگلیسی آیلتس بالا، به زبان پرتغالی نیز مسلط باشد. متقاضی بعد از پذیرش در دانشگاه پزشکی، باید ابتدا یک دوره یک ‌ساله به ‌‌عنوان پیش پزشکی را بگذراند. بعد از کسب نمره لازم در اتمام سال اول، دانشجو موفق به ورود به دانشگاه پزشکی می‌ شود.

به دلیل عدم آموزش زبان پرتغالی در ایران و همچنین دشوار بودن این زبان، پرتغال گزینه مناسبی برای تحصیل در رشته پزشکی نمی‌ باشد. با توجه به این‌ که دانشگاه‌ ها شرایط تسلط بر زبان پرتغالی را از شروط اجباری قرار داده ‌اند.

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی در رشته‌ های گروه پزشکی

1- پاسپورت دارای 3 ماه اعتبار
2- عکس 3 قطعه
3- ترجمه مدارک تحصیلی دیپلم و پیش ‌دانشگاهی
4- ریز نمرات و ترجمه آن ‌ها
5- انگیزه نامه (SOP ) برای متقاعد کردن دانشگاه که دلیل اشتیاق متقاضی به تحصیل در رشته پزشکی چه می باشد
6- اسناد و مدارک تمکن مالی و یا بورسیه تحصیلی
7- تکمیل کردن فرم های دانشگاه و پرداخت هزینه ‌های مورد نیاز دانشگاه

 

دانشگاه‌ های دولتی پزشکی در پرتغال

1. Universidade da Beira Interior )Covilhã)
2. Universidade de Évora )Évora)
3. Universidade da Madeira )Funchal)
4. Universidade de Lisboa )Lisbon)
5. Universidade Nova de Lisboa )Lisbon)
6. Universidade de Coimbra )Coimbra)
7. Universidade do Minho )Braga (the headquarters) and Guimarães)
8. Universidade do Porto )Oporto)

 

تحصیل در رشته دندان‌ پزشکی در پرتغال

تحصیل در این رشته همانند رشته پزشکی می ‌باشد و متقاضیان علاوه بر زبان انگلیسی قوی باید از تسلط کافی به زبان پرتغالی نیز برخوردار باشد. بعد از گذراندن دوره 1 ساله پیش پزشکی می‌ توانند وارد دانشگاه دندان ‌پزشکی شوند.

آزمون MCAT که در سال حدود15 بار برگزار می‌گردد و برای دانشجویانی است، که قصد تحصیل در دانشگاه‌ های آمریکایی و کانادایی را در این کشور دارند و باید در این آزمون شرکت و بعد از قبولی وارد دانشگاه مورد نظر شوند. متقاضیان بیشتر از 7 بار نمی ‌توانند در این آزمون شرکت کنند و قبولی در این آزمون 3 سال اعتبار دارد.
هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه ‌های زبان پرتغالی 400 تا 600 یورو سالانه و برای افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه ‌های انگلیسی زبان را دارند 2000 تا 6000 یورو در سال می باشد.

 

تحصیل در رشته داروسازی در پرتغال

برای تحصیل در این رشته متقاضی باید مدرک دیپلم 12 ساله را ارائه دهد و در یک آزمون ورودی که از طریق آموزش و پرورش برگزار می‌گردد، در دروس پایه ازجمله زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی نمره قبولی کسب کند، همچنین متقاضی باید گواهی سلامت پزشکی خود را ارائه دهد.
هزینه تحصیل در این رشته در دانشگاه‌ های زبان پرتغالی بین 500 تا 1000 یورو و در دانشگاه‌ هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، 2000 تا 5000 یورو سالانه می ‌باشد.

 

تحصیل در رشته پرستاری در پرتغال

تحصیل در رشته پرستاری نیز احتیاج به تسلط به دو زبان انگلیسی و پرتغالی دارد. درصورتی‌که متقاضی تسلط کافی به دو زبان را نداشته باشد، باید یک دوره یک ‌ساله فاندیشن را بگذراند و پس از اتمام آن موفق به ورود به دانشکده پرستاری گردد.
هزینه تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی 5000 تا 7000 یورو و در مقطع کارشناسی ارشد 3000 تا 5000 و همچنین در مقطع دکتری 3000یورو به طور سالانه می باشد.

 

بورسیه تحصیلی Erasmus Mundus

از بورسیه ‌های تحصیلی در پرتغال می ‌باشد که دانشجویان پزشکی و دندان ‌پزشکی در حین تحصیل خود می ‌توانند درخواست کرده و در سال مبلغی معادل 400 تا 450 یورو اخذ نمایند. همچنین در بدو ورود به خاک پرتغال دانشجویان می ‌توانند برای درخواست این بورسیه اقدام نمایند.

 

شرایط کار در حین و بعد از تحصیل در رشته پزشکی پرتغال

افرادی که قصد اخذ اقامت دائم در این کشور را دارند، بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در رشته‌های گروه پزشکی به آن‌ها 6 تا 8 ماه فرصت داده می ‌شود، تا کار مناسب با رشته خود را پیدا کنند و موفق به اخذ اقامت شوند.
همچنین به دانشجویان در حین تحصیل مجوز کار در هفته 10-20 تا 20-30 ساعت داده می‌ شود و دانشجویان گروه پزشکی می ‌توانند در بیمارستان‌ ها و درمانگاه‌ های این کشور مشغول به کار شوند.

 

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی در رشته ‌های پزشکی در پرتغال بعد از اخذ پذیرش دانشگاه

1- دریافت وقت مصاحبه سفارت پرتغال
2- پاسپورت و شناسنامه و ترجمه آن
3- نامه پذیرش در دانشگاه ‌های پرتغال
4- مدرک تحصیلی و ترجمه آن
5- بیمه ‌نامه دانشجویی
6- اجاره ‌نامه محل سکونت در پرتغال
7- اسناد و مدارک تمکن مالی ( پرینت حساب بانکی )
8- پرداخت هزینه ‌های سفارت

 

بورسیه تحصیلی در پرتغال

برای دریافت بورسیه تحصیلی همراه ویزای تحصیلی، متقاضی باید استاد راهنما انتخاب کرده و شرایط ازجمله سطح زبان بالا، رزومه تحصیلی و کاری قوی، ارائه مقالات در نشریات بین‌المللی و … را دارا باشد.
بورسیه تحصیلی در پرتغال مثل بقیه کشور ها می ‌تواند بخشی یا کل هزینه ‌های تحصیلی دانشجو را ساپورت کند. هرکدام از انواع بورسیه ‌ها شرایط و قوانین خاص خود را دارد. و برای داشتن اطلاعات از انواع بورسیه ‌ها باید به وب‌ سایت دانشگاه موردنظر مراجعه شود.

همچنین باید ذکر کرد که اخذ بورسیه معمولاً به صورت رقابتی است و متقاضیان دریافت بورسیه باید واجد شرایط آن باشند تا بورس تحصیلی به آن‌ها تعلق گیرد. معمولاً بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا برای دانشجویان در نظر گرفته شده‌است.

 

شرایط دریافت بورس تحصیلی در مقاطع کارشناسی پرتغال

برخی از دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی در کشور پرتغال برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی امکان استفاده از بورس را فراهم کرده اند.
معمولاً بورس تحصیلی به رشته ‌های مهندسی و اقتصاد و حقوق و روان‌شناسی و … تخصیص داده می‌شود که برای استفاده از بورس باید مدرک دیپلم را ارائه داده و در برخی از دانشگاه‌ ها آزمون ورودی نیز برای اخذ بورس گرفته می‌ شود. همچنین دانشجو باید یک طرح پیشنهادی برای توضیح دلیل ادامه تحصیل و برتری‌ های علمی و شخصی خود ارسال نماید.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور پرتغال

 

شرایط دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در پرتغال

به‌صورت برخی و یا کل هزینه ‌های تحصیل و زندگی دانشجورا پوشش می دهد و دریافت آن پیچیده نمی‌باشد. به‌‌عنوان مثال به دو نمونه از بورس‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اشاره می‌کنیم:
1-بورس تحصیلی TEDS ( دانشجویان کارشناسی ارشد )
به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که خانواده آن‌ ها از تمکن مالی لازم برای تامین هزینه ‌های فعلی فرزند خود برخوردار نباشند.

2-بورس تحصیلی FCT ( دانشجویان دکتری )
تأمین هزینه ‌های مالی در مقطع دکتری که برای ایجاد شرایط تحقیقات علمی در سطوح بین‌المللی و تحقیقات نوین با قصد ایجاد کسب و کار نوآورانه اعطا می‌گردد.

 

بررسی ویزای همراه از طریق ویزای تحصیلی

برای دانشجو این امکان فراهم شده است که در حین تحصیل برای همراهان خود که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال هستند درخواست اخذ ویزا کند، تا آن ‌ها نیز در کنار دانشجو در پرتغال زندگی کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه در کنار ویزای تحصیلی پرتغال

1- کپی کارت اقامت دانشجو ( متقاضی اصلی )
2- پاسپورت
3- گواهی ازدواج و ترجمه آن
4- گواهی تولد فرزندان ( در صورت وجود )
5- ارائه مدارک اقامتگاه در پرتغال
6- ارائه مدارک و اسناد تمکن مالی
7- گواهی عدم سوء پیشینه

 

هزینه زندگی در پرتغال

برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور دارند بسیار حائز اهمیت است که از هزینه ‌های زندگی در این کشور مطلع باشند. که در زیر به هزینه زندگی در شهر های شلوغ و یا با جمعیت کمتر اشاره می‌کنیم:

1) هزینه زندگی در شهرهای با جمعیت بیشتر مثل Lisbon, Porto
هزینه زندگی: 600 تا 400 یورو در ماه
خوابگاه: ماهیانه 130 یورو
آپارتمان تک خوابه: ماهانه 250 تا 500 یورو
هزینه ‌های خوراک: ماهانه 130 تا 200 یورو
هزینه‌ های حمل و نقل: ماهیانه 800 یورو

2) هزینه زندگی در شهرهای کم‌جمعیت مثل Guimaraes, Aveiro, Braga
هزینه زندگی: 300 تا 500 یورو در ماه
خوابگاه: ماهیانه 95 یورو
آپارتمان تک خوابه: ماهانه 150 تا 350 یورو
هزینه ‌های خوراک: ماهانه 80 تا 150 یورو
هزینه‌ های حمل و نقل: ماهیانه 50 یورو

 

مزایای تحصیل در پرتغال

1- دارا بودن رتبه بالای دانشگاه ‌های پرتغال در سطح بین‌المللی
2- مهمان ‌نواز بودن مردم پرتغال
3- هزینه‌ های پایین زندگی در پرتغال
4- یادگیری زبان بین‌المللی پرتغالی
5- وضعیت آب و هوا و داشتن روزهایی آفتابی در اکثر روزهای سال
6- تنوع در تفریحات در پرتغال
7- همجواری با اقیانوس آتلانتیک و استفاده از جاذبه ‌های آن
8- استفاده از غذا های لذیذ در پرتغال
9- امکان استفاده از فرصت ‌های شغل بعد از اتمام تحصیل در پرتغال باتوجه به عدم نرخ بیکاری بالا و بحران‌ های مالی.

 

موقعیت کاری بعد از اتمام دوره تحصیل در پرتغال

بیشتر دانشجویان که قصد تحصیل در کشور پرتغال دارند، بعد از اتمام دوره تحصیل خود تمایل دارند مشغول به کار در این کشور شوند و نهایتاً موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور شوند.
جهت اخذ اقامت دائم متقاضی باید بعد از تحصیل درخواست ویزای کاری کند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده تا بتواند اقامت دائم پرتغال را کسب نماید.

 

اخذ اقامت پرتغال با ویزای تحصیلی

داشتن ویزای تحصیلی باعث اقامت دائم و تابعیت متقاضی نمی ‌شود ولی دارا بودن ویزای کاری با شرایط خاص خود منجر به اقامت دائم و اخذ تابعیت پرتغال می‌ شود. بنابراین دانشجویان بعد از اتمام دوره تحصیل باید بتوانند کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنند، تا با اشتغال به کار و اخذ ویزای کاری، اقامت دائم در پرتغال را کسب نمایند.

متقاضی با پیدا کردن کارفرما و دعوت‌ نامه شغلی از کارفرما و یا شرکت و یا سازمان مربوطه موفق به تبدیل ویزای تحصیلی به کاری می ‌شود و در صورت اشتغال به کار به مدت پنج سال پرداخت بیمه و مالیات، می‌تواند اقامت دائم پرتقال را اخذ نماید و از سال ششم برای درخواست دریافت پاسپورت پرتغال اقدام نماید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ تابعیت کشور پرتغال

1- تکمیل فرم درخواست
2- عکس 2 قطعه
3- ارائه مدرک و اسنادی که اقامت متقاضی را در سال ‌های گذشته در پرتغال اثبات کند ( قبض آب و برق و … )
4- مهارت زبان پرتغالی و انگلیسی
5- ارائه مدارک تمکن مالی
6- عدم سوء پیشینه کیفری
7- ارائه مدارک و اسناد جهت همسو شدن با فرهنگ پرتغال و اطلاع از آداب و رسوم و قوانین مقررات آن کشور

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *