تحصیل در دانشگاه های کشور سوئیس

کشور سوئیس از سطح علمی بالایی برخوردار می باشد، که این امر باعث شده در رتبه بالای علمی در سطوح بین المللی قرار بگیرد. با توجه به شرایط علمی و استانداردهای بالای زندگی، تعداد زیادی از دانش آموزان و دانشجویان را برای تحصیل در این کشور جذب خود کرده، به طوری که در بعضی از سال های تحصیلی تقریباً یک چهارم از دانشجویان دانشگاه های سوئیس خارجی بوده اند. آموزش عالی در سوئیس در 10 دانشگاه استانی، 2 مؤسسه فدرال تکنولوژی، 7 دانشگاه علوم کاربردی و مؤسسات آزاد برای تربیت معلمان و دانشکده های فنی و حرفه ای ارایه می شود.

دانشگاه های خصوصی در این کشور فقط در سطح تحصیلات تکمیلی فعالیت دارند. رشته هایی همچون پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی، داروسازی و شیمی باید در راستای قوانین ملی و توسط دولت فدرال تنظیم و ارائه گردد. نظام آموزش عالی در این کشور بر طبق نظام بولونیایی است که طبق آن، دوره کارشناسی 3 سال و کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری 4 سال به طول می انجامد.

تحصیل در دانشگاه های سوئیس این امکان را فراهم می کند تا متقاضی همراه و یا همراهان خود را در حین تحصیل در کنار خود داشته باشد.
نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد اهمیت نداشتن سن در دانشگاه های سوئیس می باشد.

 

اخذ اقامت سوئیس از طریق روش تحصیلی

 

مقاطع تحصیلات عالیه (دانشگاه)

مقطع کارشناسی

تحصیل در این مقطع طبق نظام آموزشی این کشوریک دوره 3 ساله بوده و ارایه مدرک تحصیلی دیپلم الزامی می باشد. طول مدت ترم پاییز در این دانشگاه ها از ماه سپتامبر تا دسامبر و ترم دوم از فوریه تا ماه می می باشد. رشته های متنوعی برای تحصیل وجود دارند، از قبیل رشته های مهندسی و داروسازی و پزشکی که جزء محبوب ترین رشته های تحصیلی در سوئیس به شمار می روند و به طور عمده به دانشجویان دانشگاه در زمینه های علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم کسب و کار، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک ارائه می گردد.
همچنین به دانشجویان در این مقطع اجازه کار پاره وقت در حدود 10ساعت در هفته داده می شود، تا برای تأمین هزینه های خود از درآمد آن استفاده نمایند. هزینه تحصیل دراین مقطع در دانشگاه های دولتی بین المللی سالیانه بین 800 تا 1300 یورو خواهد بود وهمچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه ای بین 1500 تا 16000 یورو در سال را شامل می شود.

دانشگاه ها در سوئیس به 3 دسته تقسیم بندی می شوند

1- دانشگاه های علمی (Unis)
در آن ها دوره های علمی و تئوری و علوم پایه ارائه می گردد.
2- دانشگاه های علوم کاربردی و هنری (UASAS)
دوره های آموزش علمی و فنی حرفه ای ارائه می شود.
3- دانشگاه های آموزش و پرورش معلمان (UTES)
برای تربیت و آموزش معلمان آینده در مقاطع ابتدایی و دبیرستان ایجاد شده اند.

تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً به زبان رسمی کانتون (ایالت) محل دانشگاه مورد نظر ارایه می شود. معمولا تدریس در دانشگاهها به زبان های آلمانی، فرانسوی و یا ایتالیایی می باشد. برخی دانشگاه ها زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند و همچنین بعضی از آن ها به صورت تدریس دو زبانه فعالیت دارند.

 

مقطع کارشناسی ارشد

داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه برای ادامه تحصیل در این مقطع الزامی می باشد. متقاضی برای دانستن و بررسی عوامل و شرایط سوابق آموزشی قبلی باید به وب سایت هر دانشگاه مراجعه، و از شرایط آن مطلع گردد. دانشگاه های سوئیس رشته های تحصیلی متنوعی را ارائه می دهند، از جمله می توان به رشته های تحصیلی شاخه های مهندسی، حقوق، هنر، تجارت بین الملل، علوم کامپیوتر، فیزیک، علوم پایه و اقتصاد و… اشاره کرد.
طول مدت دوره کارشناسی ارشد در سوئیس 3 تا 4 ترم یعنی حدود 1.5 تا 2 سال می باشد.
همچنین تدریس به زبان انگلیسی در دانشگاه ها در این مقطع، از اقبال بیشتری نسبت به مقطع لیسانس برخوردار می باشد. معمولاً برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره IELST 6.5 و برای زبان های آلمانی و فرانسوی مدرک B2 نیاز می باشد.

دانشگاه های لوگانو، سنت گالن، زوریخ، لورن دروس تحصیلی را به زبان های انگلیسی و آلمانی، و دانشگاه های لوزان و ژنو به زبان های انگلیسی و فرانسوی ارائه می دهند. همچنین به دانشجویان اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته جهت تامین هزینه های زندگی داده می شود. تحصیل در این مقطع هزینه ای در حدود 1600 یورو به صورت سالیانه برای دانشجو در بر خواهد داشت و همچنین تحصیل در دانشگاه های خصوصی هزینه ای بین 1500 تا 16000 یورو در سال را شامل می شود.

مقطع دکتری

این دوره، بهترین سطح تحصیلات تکمیلی می باشد و دانشگاه های سوئیس رشته های متنوعی را در این مقطع ارائه می دهند. تحصیل در مقطع دکتری عموماً 3 تا 5 سال زمان خواهد برد.
متقاضی برای تحصیل در این مقطع باید با سوپروایزر یا استاد راهنما هماهنگی لازم را اتخاذ نموده و سپس از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت کرده و برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نماید. همچنین امکان کار پاره وقت در حدود 30 ساعت در هفته برای دانشجویان دکتری فراهم آمده است.

شرایط لازم برای دانشجویان بورسیه در مقطع دکتری 

• داشتن مدرک زبان ایلتس 6.5
• داشتن مقالات بین المللی یا تالیف کتاب و غیره
• داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر
• داشتن استاد مشاور جهت پشتیبانی از پایان نامه دکترای دانشجو

 

هزینه های زندگی و تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس در سه نوع دانشگاه های دولتی، خصوصی و بورسیه امکان پذیر می باشد. در مقاطع مختلف تحصیلی دارای شهریه بوده، که بسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی و رشته، متغیر و متفاوت می باشد.
تحصیل در مدارس بین المللی عموماً به صورت خصوصی بوده و هزینه ای در حدود 58000 یورو برای دانش آموز در بر خواهد داشت. با توجه به امکاناتی که برای دانشجویان در سوئیس در نظر گرفته شده، هزینه های تحصیل نسبتاً پایین می باشد، ولی هزینه دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی خیلی بالاتر در نظر گرفته می شود. به طور میانگین برای دانشجویان بین المللی در سوئیس سالانه 1500 تا 16000 یورو شهریه در نظر گرفته شده است.

هزینه های زندگی در این کشور شامل هزینه  مسکن، غذا، حمل و نقل و بیمه و… می باشد که به طور میانگین بین 700 تا 900 یورو در ماه می باشد، ولی شایان ذکر است که هزینه زندگی در شهرهای ژنو و زوریخ ماهانه به طور میانگین 2000 یورو تخمین زده می شود، که این شهرها را در زمره پرهزینه ترین شهرهای سوئیس قرار داده است.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور سوئیس

 

مزیت های تحصیل در سوئیس

1- رفاه و خدمات اجتماعی
2- ثبات اقتصادی
3- قرار گرفتن دانشگاه های برتر جهان در سوئیس
4- عضویت در شنگن و امکان رفت و آمد آسان در حوزه کشورهای عضو شنگن
5- امکان و اجازه کار پاره وقت حین تحصیل
6- قرار گرفتن این کشوردر زمره امن ترین کشورهای دنیا

 

کار حین تحصیل در سوئیس

باید در نظر داشت که متقاضیان ادامه تحصیل در کشور سوئیس، باید تمکن مالی 1 ساله برای تأمین هزینه های تحصیل و زندگی خود را داشته، و اسناد و مدارک آن را به سفارت ارائه دهند تا موفق به اخذ ویزای تحصیلی گردند. با این توصیف کشور سوئیس مجدداً این اجازه و امکان را به دانشجویان بین المللی می دهد که در حین تحصیل خود مشغول به کار پاره وقت شده و در محدوده 10 تا 30 ساعت هفتگی اجازه کار با میانگین حقوق دریافتی بین 8 تا 10 یورو به ازای هر ساعت داشته باشند.

دانشجویان می توانند دوره های تحصیلی تخصصی کوتاه مدت را در این کشور به طور همزمان با اشتغال به کار بگذرانند، که به این دوره ها فلوشیپ گفته می شود. در مدت تحصیل، برای کار دانشجو که توسط دانشگاه تضمین شده است، حقوقی معادل 2000 تا 2500 یورو در ماه در نظر گرفته می شود، که به وی تعلق می گیرد و همچنین بعد از گذراندن این فلوشیپ به متقاضی فرصت داده می شود تا برای اقامت کاری اقدام کرده و وارد بازار کار سوئیس شده، تا بتواند اقامت خود در این کشور تثبیت کند.
برای دانشجویانی که دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری را به اتمام می رسانند، امکان تمدید اقامت به مدت 6 ماه فراهم می شود تا در صورت پیدا کردن کار مناسب، اقامت تحصیلی را به اقامت کاری تبدیل کرده و نهایتاً موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور شوند.

 

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران در سوئیس

گروه الف (ممتاز)

Ecole poLytechnique Federale of Lausnne (1
ETH Zurich (2
Universita della svizzera ItaLiana (3
Universite de Fribourg (4
Universite de Neucntel (5
University of Basel (6
University of Bern (7
University of Geneva (8
University of Lausnne (9
University of Zurich (10

گروه ب (خوب)

University of Gallen (HSG)

گروه ج (متوسط)

Ecole Hoteliere de Lausanne(1
تا مقطع کارشناسی ارشد و رشته هتلداری
Graduate Institute of International and Develop(2
تا مقطع کارشناسی ارشد
Hante Ecoled Ingenierieet de Gestiou du Canton (3
تا کارشناسی
Haute Ecole Specialisee de Suisse Occidentalc(4
تا مقطع کارشناسی ارشد
Scuola universitaria professionale della svizzera italiana (SUPSI)(5
تا کارشناسی ارشد در رشته موسیقی
University of Art and Design Lausanne(6

 

اخذ اقامت سوئیس از طریق روش تحصیلی

 

 شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

متقاضیان تحصیل در سوئیس باید ابتدا نسبت به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های سوئیس اقدام کرده و بعد از اخذ پذیرش و تائیدیه ثبت نام (Certificate of Enrolment)، درخواست خود مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی را به سفارت سوئیس تقدیم نمایند، تا با توجه به مدت دوره تحصیلشان 2 نوع ویزا به دانشجو اعطا گردد.

1) ویزای نوع C

این ویزا برای دوره های کوتاه مدت تابستانی و یا دوره های زبان صادر می گردد، و مدت اعتبار آن 6 ماه می باشد و در عرض 10 تا 15 روز نتیجه آن اعلام می گردد. نکته حائز اهمیت این است که ویزای شنگن C کوتاه مدت را نمی توان در خاک سوئیس تبدیل به اقامت از انواع اقامت بلند مدت کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن C کوتاه مدت

1- پاسپورت و مدارک شناسایی
2- مدارک اثبات توان و تمکن مالی
3- بیمه سلامت که شامل تصادفات نیز باشد
4- تأییدیه ثبت نام Certificute of Enrolment
5- شناسنامه و کپی ویزای والدین برای افراد زیر 18 سال
6- تکمیل فرم درخواست
7- 4 قطعه عکس

 

2) ویزای نوع D بلندمدت

این ویزا برای دوره های بیش از 3 ماه صادر می گردد. اعلام نتیجه آن 8 تا 10 روز زمان خواهد برد و متقاضی بعد از اخذ این ویزا و ورود به خاک کشور سوئیس، ظرف 2 هفته باید برای دریافت مجوز اقامت، درخواست خود را به اداره مهاجرت فدرال سوئیس (Fom) ارائه دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای D بلندمدت

1- پاسپورت و مدارک شناسایی
2- مدارک اثبات توان و تمکن مالی
3- بیمه سلامت که شامل تصادفات نیزباشد
4- انگیزه  نامه جهت اعلام هدف از تحصیل در سوئیس
5- تأییدیه ثبت نام
6- رزومه شخصی، کاری و تحصیلی
7- نامه امضا شده و تعهدنامه مبنی بر تأیید خروج از سوئیس بعد از اتمام دوره تحصیلی
8- 4 قطعه عکس
9- تکمیل فرم درخواست

بعد از دریافت ویزای تحصیلی نوع D و ورود به سوئیس، به متقاضی 2 هفته فرصت داده می شود تا برای دریافت مجوز اقامت اقدام کرده و مجوز اقامت از نوع B که ممکن است صدور آن چندین هفته زمان بر باشد، صادر می گردد. همچنین به متقاضی گواهی داده می شود تا بتواند حساب بانکی در این کشور افتتاح کرده و تا زمان صدور کارت اقامت اجازه خروج از کشور سوئیس برای وی وجود ندارد. این کارت با اعتبار 1 ساله و قابل تمدید می باشد.

 

ویزای همراه اخذ اقامت تحصیلی سوئیس

دارندگان ویزای نوع D و یا دارندگان اقامت دائم، می توانند خانواده خود را در حین تحصیل در کنارشان همراه داشته باشند. دانشجویانی که اقامت نوع B را دارند ممکن است نتوانند جهت ویزا برای افراد خانواده خود اقدام نمایند، که این مسئله بستگی به نظر مقامات محلی و کانتون محل اقامت متقاضی دارد.  متقاضی با داشتن شرایط زیر امکان اقدام جهت اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال را دارد.

1- زندگی در یک مکان
2- اختیار داشتن مسکن مناسب
3- عدم نیاز به کمک اجتماعی

 

اخذ اقامت سوئیس از طریق روش تحصیلی

 

تحصیل پزشکی در سوئیس

با توجه به کیفیت آموزش، سطح زندگی، وجود برترین دانشگاه ها و محبوبیت دانشکده های پزشکی در این کشور، افراد زیادی مشتاق به تحصیل در رشته پزشکی درسوئیس می باشند. ولی باید گفته شود که ثبت نام برای دانشجویان خارجی در دانشکده های پزشکی بسیار دشوار می باشد. دانشکده های پزشکی، شاخه هایی چون پزشک عمومی، پزشک بیماری های داخلی و قلب و عروق، اطفال، زنان و زایمان، جراح عمومی، ارتوپدی، انکولوژیست و روانپزشک را ارائه می دهد.

شرایط تحصیل پزشکی سوئیس

1- ارسال مدارک دیپلم
2- شرکت در آزمون ورودی
3- داشتن مدرک زبان در سطح B2

متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی ابتدا باید در یکی از رشته های علوم پایه، کالبدشناسی، زیست شناسی قبول شده و بعد از اتمام دوره کارشناسی وارد رشته پزشکی و دندان پزشکی شود.
چنانچه متقاضی در آزمون ورودی برای بار اول قبول نشود، دولت وی را ملزم به آموزش زبان فرانسه می کند، تا برای آزمون سال بعد آمادگی لازم را کسب نماید. طول مدت تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی 5 تا 7 سال با توجه به دانشگاه در نظر گرفته شده است.

 

مدارک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش پزشکی

1- آلمانی
Telc, osD, Test DaF, DSH
2- فرانسه
Dalf, Delf
3- انگلیسی
IELTS, TOEFL

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی

1- رزومه
2- مدارک تحصیلی کلیه مقاطع تحصیلی متقاضی و ترجمه آن
3- ریزنمرات مقاطع تحصیلی متقاضی و ترجمه آن
4- توصیه  نامه اساتید از کالج
5- انگیزه نامه
6- پرداخت هزینه های بررسی مدارک (application free)

 

هزینه های تحصیل پزشکی

شهریه دانشگاهی در سوئیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی ارزان تر می باشد، و تفاوت هزینه ای برای دانشجویان اتباع سوئیس و دانشجویان خارجی اعمال شده، که اکثر کشورهای اروپایی بر همین اساس پایه ریزی شده است. به طور معمول و میانگین شهریه تحصیل در رشته پزشکی در مجموع 70 هزاریورو بوده، که نسبت به دانشگاه های مختلف، متفاوت است. دانشجو باید پس از ورود به کالج پزشکی، طی دو هفته مدارکی از جمله پاسپورت، اسناد اثبات تمکن مالی، بیمه سلامت را به دفتر اصلی ثبت نام اقامت سوئیس، ارائه دهد.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی پزشکی سوئیس

1- پاسپورت
2- مدرک پذیرش از دانشگاه
3- قبولی در آزمون
4- مدارک اثبات تمکن مالی
5- بیمه سلامت

 

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم جهت تحصیل در رشته پزشکی

1- برن
2- بازل
3- فرایبورگ
4- ژنو
5- لوزان
6- لوسرن
7- زوریخ
8- علوم کاربردی زوریخ
9- لوگانو
10- سنت گالن
11- موسسه فدرال فناوری ETH
12- Neuchatel

 

تحصیل در دانشگاه های کشور سوئیس

 

بورسیه تحصیلی در سوئیس

هزینه تحصیل در کشور سوئیس خیلی کم تر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد. به این دلیل مشتاقان بسیاری برای تحصیل در این کشور وجود دارد. علاوه بر این، سوئیس بورسیه های تحصیلی مختلفی را ارائه می دهد، که برخی از هزینه های زندگی و هزینه دانشگاه را در بر می گیرد. از بورسیه های تحصیلی می توان به بورسیه تحصیلی که توسط دولت ارایه میشود اشاره کرد، که سالانه به 180 نفر از دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد و شامل مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر می شود. همچنین این بورسیه هزینه های زندگی، شهریه دانشگاه، بیمه درمانی و اجاره خانه و… را پوشش می دهد.

 

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

در این مقطع ارایه بورسیه بسیار محدود است و امکان تحصیل رایگان برای ایرانیان امکان پذیر نیست.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

اخذ بورسیه در این مقطع نیز دشوار است و تنها شامل افرادی است که در دوره کارشناسی جز 10% شاگردان برتر دوره تحصیل خود بوده اند. معدل دوره کارشناسی جهت اخذ بورسیه در این مقطع بسیار پراهمیت است. متقاضیان استفاده از بورسیه دولتی از طریق دانشگاه ها اقدام کرده، تا دانشگاه ها به عنوان رابط بین دانشجو و دولت، بورسیه مورد نظر را به دانشجویان اعطا کنند.

افرادی که خواستار استفاده از بورسیه تحصیلی هستند باید رزومه تحصیلی قوی ارائه دهند، به این سبب که اخذ بورسیه تحصیلی بسیار رقابتی و دشوار می باشد.
برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید دانشجو مدرک زبان آیلتس 6.5 و انگیزه  نامه و پروپوزال خود را ارائه دهد، همچنین باید در مصاحبه دانشگاه که از طریق Skype انجام می شود، قبول شود.

 

بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری

بورسیه های تحصیلی دکتری بیشتر برای محققین و دانشجویان دکتری در نظر گرفته می شود. برای اخذ این بورسیه ها، متقاضی باید رزومه تحصیلی قوی و مدرک زبان آیلتس نمره 7، دو مقاله چاپ شده (ISI) و انگیزه نامه و پروپوزال خود را ارائه دهد و همچنین جزء 10 دانشجوی برتر در مقطع کارشناسی ارشد باشد و در مصاحبه اسکایپ قبول شده باشد.

 

اخذ اقامت سوئیس از طریق روش تحصیلی

 

انواع بورسیه تحصیلی سوئیس

1- بورسیه دولتی

بیشتر در مقطع دکتری ارائه می شود و این نوع بورسیه هزینه های ماهیانه، شهریه دانشگاه، بیمه درمانی، هزینه های پرواز و کمک هزینه زندگی را در بر می گیرد، که در تمامی رشته ها برای دانشجویان در یکی از دانشگاه  ها و مؤسسات معتبر اعطا می گردد.

2- بورسیه اختصاصی

 انواع بورسیه دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی

1- بورسیه MBA در دانشگاه IMD
2- بورسیه تحصیلی (ESOP) که کلیه مخارج را پوش می دهد توسط دانشگاه ETH
3- بورسیه تحصیلی (MSP) دانشگاه ETH
4- بورسیه تحصیلی در دانشگاه EPFL در مقطع کارشناسی ارشد
5- بورسیه تحصیلی مؤسسات آموزش عالی
6- بورسیه تحصیلی در دانشگاه لوزان در مقطع کارشناسی ارشد
7- بورسیه تحصیلی دانشگاه University of Bern برای دانشجویان ممتاز خارجی

برخی از دانشگاه هایی که بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند

• EPFI
• GenevA
• Zurich
• ETH Zurich
• Basel
• IMI
• (ST. Gallen (Has
• Bern
• FRIBOURG
• LAUSANNE

 

مراحل درخواست بورسیه تحصیلی در سوئیس

1- تقدیم درخواست اخذ بورسیه تحصیلی به سفارت از طریق ایمیل
2- ارائه اصل مدارک مورد نیاز با دو نسخه کپی از آن ها تا تاریخ 15نوامبر
3- بررسی مدارک
4- موافقت با درخواست متقاضی
5- تعیین وقت سفارت جهت انجام مصاحبه

 

مدارک لازم جهت دریافت بورسیه تحصیلی و ویزای تحصیل از طریق بورسیه

1- کپی پاسپورت
2- اسناد و مدارک تمکن مالی
3- ارائه مدارک تحصیلی در تمام مقاطع با ریز نمرات
4- گواهی فارغ التحصیلی
5- ارائه رزومه استادراهنما (دوره دکتری)
6- پروپوزال (مقطع دکتری)
7- انگیزه  نامه (مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
8- نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
9- توصیه  نامه از اساتید دوره های تحصیلی قبلی
10- گواهی سلامت پزشکی
11- رزومه تحصیلی متقاضی
12- مدرک زبان آیلتس 6 برای مقطع کارشناسی، 6.5 برای کارشناسی ارشد، نمره 7 برای مقطع دکتری
13- 1 یا 2 مقاله چاپ شده در (ISI) (مقطع دکتری)

 

اخذ اقامت و تابعیت بعد از اتمام دوره تحصیل

چنانچه فرد تمایل به ادامه زندگی و اقامت و کار بعد از اتمام تحصیل خود داشته باشد، باید نوع اقامت خود را تغییر دهد. به فارغ التحصیلان فرصت داده می شود تا بعد از اتمام تحصیل خود به جستجوی کار بپردازند و که در فرصت مقرر، اجازه کار 15 ساعت در هفته نیز به آن ها داده می شود. چنانچه در این مدت بتوانند شغل تمام وقت و مرتبط با رشته تحصیلی خود را بیابند، امکان تغییر نوع اقامت از تحصیلی به کاری برای آن ها فراهم شده و نهایتاً بعد از سپری شدن 10 سال کار و زندگی در این کشور، موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت و پاسپورت می شوند. شایان ذکر است مهارت زبان بومی برای صحبت کردن در سطح B2 و برای نوشتن در سطح A2 مورد نیاز بوده، همچنین آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم سوئیس نیز از شرایط الزامی آن می باشد.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *