تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه

ترکیه به دلیل مرز مشترک با ایران و هزینه های پایین زندگی و همچنین تحصیل نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی، مورد توجه دانشجویان ایرانی می باشد. دانشگاه های ترکیه ازکیفیت بالای تحصیلی و نیز توانایی ارائه مدارک معتبر بین المللی برخوردار می باشند، از این رو افراد زیادی این کشور را برای تحصیل و رسیدن به مقاصد خود در کشورهای مطرح جهان انتخاب می کنند.
ترکیه بیشتر دانشجویانی از آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی را پذیرش میکند تا بدین وسیله بتواند رنکینگ دانشگاه های خود به صورت ارایه بورسیه و کاهش شهریه های تحصیلی بالا ببرد.
بعضی از دانشگاه های ترکیه زبان انگلیسی را تدریس و برخی دیگر نیز دوره هایی برای یادگیری زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 

کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم 12ساله باشند. همینطور یکی دیگر از نیازهای ورود به دانشگاه های ترکیه قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های این کشور است.
زبانی که در این مقطع در بیشتر دانشگاه ها تدریس میشود به زبان ترکی است و متفاضیان باید دارای مدرک زبان ترکی باشند. همچنین برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی ندارند دوره های تقریبا رایگانی برای یاد گیری زبان ترکی قبل از ورود به دانشگاه برگزار می شود.
تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه تقریبا 4سال زمان می برد اما در بعضی رشته ها مانند پزشکی تقریبا 6سال زمان خواهد برد. نمره ی آیلتس مورد نیاز برای دانشگاه ها عموماً بین 5 تا 6.5 می باشد.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه و در دانشگاه های دولتی بین 200تا400دلار امریکا و شهریه دانشگاه های خصوصی بین 7تا 20هزار دلار امریکا در سال می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان در این مقطع اجازه 10ساعت کار به صورت پاره وقت را دارند.

 

کارشناسی ارشد

متقاضی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد باید در آزمون ورودی که دانشگاه ها برگزار می کنند، نمره قبولی را دریافت کنند.
دانشجویان بین المللی می توانند هم در دانشگاه های دولتی ترکیه و هم در دانشگاه های خصوصی این کشور اقدام به ادامه تحصیل نمایند. اما دانشجویان باید این نکته را در نظر داشته باشند، که برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه که شهریه کمتری هم نسبت به دانشگاه های خصوصی دارد، باید حتما به زبان ترکی استانبولی مسلط باشند.

اما در غیر این صورت اگر دانشجو بخواهد در دانشگاه های خصوصی ادامه تحصیل بدهد، می تواند با ارائه مدرک زبان انگلیسی در این مقطع مشغول به ادامه تحصیل شود. نمره آیلتس مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه عموماً بین 6 تا 6.5 می باشد.
هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه بستگی به نوع رشته و نوع دانشگاه متقاضی متغیر است. برای مثال افرادی که به زبان ترکی مسلط باشند، می توانند به دانشگاه های دولتی راه پیدا کنند که شهریه آنها حدود 400دلار آمریکا است، ولی اگر بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل کنند باید به دنبال دانشگاه های خصوصی باشند که هزینه آنها نسبتا بالا است و سالانه می تواند بین 5تا 15 هزار دلار آمریکا باشد. .
لازم به ذکر است که دانشجویان در این مقطع اجازه 20ساعت کار دانشجویی به صورت پاره وقت در هفته را دارند.

 

دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه معمولا به زبان انگلیسی انجام می شود و دانشجویان برای تحصیل در این رشته باید مدرک زبان آیلتس در حد 5/6 به بالا را ارائه دهند و همچنین دارای نمرات مناسب در مقطع کارشناسی ارشد باشند و همچنین مطلوب است که دارای مقاله آی اس آی هم باشند .
طول دوره در مقطع دکتری در کشور ترکیه حدودا 4 سال می باشد، که بیشتر زمان دانشجویان در این مقطع و در این 4سال صرف کارهای تحقیقاتی و کارهای عملی و کار به روی پایان نامه می شود.
در این مقطع نیز دانشجویان اجازه 30ساعت کار پاره وقت در هفته را دارند.

 

مزایای تحصیل در ترکیه

• امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ایران
• امکان اشتغال به کادر در حین تحصیل
• اخذ ویزای همراه برای تحصیل

 

دانشگاه های برتر ترکیه

1. دانشگاه استانبول
2. دانشگاه حاجت تپه
3. دانشگاه بیلکنت
4. دانشگاه کوچ
5. دانشگاه قاضی
6. دانشگاه آنکارا
7. دانشگاه فنی استانبول
8. دانشگاه صابانچی
9. دانشگاه فنی خاورمیانه
10. دانشگاه بوغازیچی

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

1. گذرنامه معتبر
2. فرم تکمیل شده درخواست ویزای دانشجویی
3. عکس
4. نامه پذیرش تحصیلی
5. پرینت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی
6. مدارک تحصیلی قبلی
7. پرینت پرداخت شهریه دانشگاه
8. رسید اجاره خوابگاه، اجاره نامه منزل
9. بیمه مسافرتی
10. بلیط رزرو شده

 

ویزای همراه در تحصیل در ترکیه

دانشجویان می توانند بعد از اقامت در ترکیه برای تحصیل درخواست ویزای همراه برای هسمر و فرزندان زیر 18 سال بدهند. مدت زمان این ویزا حداکثر ۲ سال است، زمان این ویزا قابل تمدید می باشد. لازم به ذکر است که ایرانیان می توانند به مدت ۹۰ روز بدون ویزا در کشور ترکیه اقامت داشته باشند، بنابراین مشکلی برای ویزای همراه نخواهند داشت.

 

اشتغال به کار بعد از تحصیل در ترکیه

دانشجویان پس از اتمام تحصیل در ترکیه می توانند برای پیدا کردن شغل هایی مرتبط با رشته خود اقدام نمایند و در شرکت های مربوطه مشغول به کار شوند. بعد از اینکه متقاضی کار مورد نظر را یافت ممکن است از وی خوااسته شود ترکیه را ترک کرده و دوباره از کشور مبدا برای اخذ ویزای کاری اقدام کند. در این صورت متقاضی باید به کشور خود برگشته و از آنجا برای دریافت ویزای کاری اقدامات لازم را اعمال نماید.
لازم به ذکر است برای افرادی که تسلط کامل و کافی به زبان ترکی دارند، پیدا کردن کار مورد نظر راحتتر و شانس اشتغال به کار بیشتر می شود.

 

بورسیه تحصیلی در ترکیه

ترکیه دانشجویانی از سراسر دنیا با اعطای بورسیه برای تحصیل تشویق کرده و جذب می نماید. جهت اخذ بورسیه تحصیلی شرکت در دوره های یک ساله زبان ترکی الزامی است. همچنین قبولی در آزمون ورودی دانشگاه، نمرات زبان بالا، رزومه تحصیلی قوی، مقالات بین المللی شانس استفاده و دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش می دهد. انواعی از بورسیه های تحصیلی در ترکیه شامل بورسیه Tubitak جهت برنامه های پژوهشی، Turkiye Burslari جهت استفاده دانشجویان آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی، بانک توسعه اسلامی ISDB جهت تامین برنامه های پژوهشی دکترا و بورسیه دانشگاه عبدالله گل جهت استفاده دانشجویان مقطع کارشناسی می باشد.

 

اخذ اقامت دایم و تابعیت و پاسپورت بعد از تحصیل در ترکیه

دانشجویان چنانچه بعد از اتمام تحصیل در ترکیه بتوانند اشتغال به کار داشته و یا سرمایه گذاری کنند، در ابتدا ویزای کاری یک ساله دریافت خواهند کرد و تمدید بعدی سه ساله و بعد از اتمام این سه سال تمدید بعدی 6 ساله خواهد بود. چنانچه متقاضی به مدت 8 سال در ترکیه اقامت داشته و 6 سال از آن را به اشتغال به کار داشته باشد، امکان درخواست اقامت دائم برای وی فراهم می شود.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *