تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا

برای افرادی که به دنبال کشوری با هزینه های زندگی و تحصیل پایین برای ادامه تحصیل می گردند، کشور اسپانیا گزینه مناسبی می باشد. دانشگاه ها در کشور اسپانیا، به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. اکثر دوره ها در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی کشور اسپانیا، به زبان اسپانیایی برگزار می شود. اگرچه این دوره ها در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی نیز دایر می باشند. در اسپانیا مانند اکثر کشورهای دنیا، این اجازه به دانشجو داده می شود تا بتواند در حین تحصیل، برای ساعات مشخصی حدود 20 تا 30 ساعت در هفته به کار مشغول باشد تا از این طریق، بخشی از هزینه های خود را پوشش دهد.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا

 

بر اساس قوانین کشور اسپانیا، به دانشجویان پس از فارغ التحصیلی یک سال فرصت داده می شود تا بتوانند کار مناسب خود را پیدا کنند و پس از یافتن کار مورد نظر، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت کاری منجر به اقامت دایم بگیرند.
همچنین برای اخذ تابعیت کشور اسپانیا توسط دانشجویان، نیمی از طول تحصیل فرد به عنوان اقامت در نظر گرفته می شود و متقاضی می تواند پس از دریافت اقامت کاری و تمدید پی در پی آن، با جمع زمان دوره تحصیلی( که نیمی از آن محاسبه می گردد )، پس از گذشت مجموعا 10 سال، تابعیت و پاسپورت کشور اسپانیا را درخواست کند.
هزینه های تحصیل در کشور اسپانیا، در مجموع در مقاطع پایین تر، بیشتر می باشد، به طوری که معمولا هزینه تحصیل در مقطع دکتری از هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد کمتر است.

 

مقاطع تحصیلی در اسپانیا:

مقاطع تحصیلی در اسپانیا مانند دیگر کشور ها به دو دسته مدارس و تحصیلات عالی تقسیم بندی می شود که به توضیح آن می پردازیم:

مدارس در اسپانیا:

مهدکودک
در سنین قبل از 6 سالگی دوره های مهد کودک آغاز می گردد که طول مدت آموزش در آن 3 سال می باشد.
هچنین سال آخر برای تمامی دانش آموزان اجباری در نظر گرفته شده است.

دبستان
دانش آموزان از سنین 6 تا 12 سالگی در این مقطع مشغول به تحصیل می شوند که این مقطع به 3 قسمت 6 تا 8 سال، 8 تا 10 و 10 تا 12 سال تقسیم می گردد. هر کدام از این سطوح چرخه یا سیکل نامیده می شوند. شایان ذکر است در هر کلاس از این سطوح تعداد 25 دانش آموز مشغول به تحصیل می شوند که به آن ها فن بیان و نحوه سخنرانی و آداب و رسوم و فرهنگ اسپانیا آموزش داده می شود و آموزش در این سطوح به زبان رسمی اسپانیایی می باشد.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا

 

دبیرستان
دانش آموزان از سنین 12 تا 16 سال در این مقطع تحصیل می کنند که به دو دسته 12 تا 14 سال و 14 تا 16 سال تقسیم بندی می شوند. بعد از اتمام این دو دوره به دانش آموز مدرک Bachiller اعطا می گردد.
برای دانش آموزان بعد از اتمام دبیرستان، امکان تحصیل در کالج و ادامه تحصیل در مقاطع آموزش عالی فراهم می گردد.

 

مقاطع تحصیلات تکمیلی در اسپانیا:

کالج
افراد با داشتن مدرک دیپلم می توانند به کالج های اسپانیا وارد شوند. متقاضیان بدون داشتن مدرک زبان می توانند برای دریافت پذیرش در شهر های مختلف اقدام کنند. متقاضی قبل از ورود به دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی که تقریبا رایگان است باید این دوره کوتاه مدت را بگذراندکه زبان اصلی ارایه شده در این مقطع اسپانیایی می باشد . هزینه های تحصیل در این مقطع از 2000 یورو به بالاست که با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است.
بعد از اتمام این دوره دانش آموز با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها و اخذ نمره قبولی موفق به ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی می شود. همچنین لازم به ذکر است در طی تحصیل در دوره های کالج امکان اشتغال به کار به صورت پاره وقت به دانش آموز داده نمی شود.

 

کارشناسی
طول دوره مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال می باشد و دانشجو باید 240 واحد درسی را طی این مدت بگذراند و با این شرط که سالانه اجازه گذراندن بیش از 90 واحد درسی را نخواهد داشت. به این مقطه در زبان اسپانیایی اصطلاحا Grado گفته می شود. هزینه ها در این مقطع نیز با توجه به رشته و دانشگاه انتخابی متغیر است. هزینه دانشگاه های دولتی بین 500 تا 2000 یورو در سال و هزینه های دانشگاه های خصوصی به طور میانگین بین 4000 تا 12000 یورو می باشد.
از رشته های با تقاضای بالا و محبوبیت خاص که دارای بازار کار خوبی هم هستند، می توان به رشته های مارکتینگ و اقتصاد، مدیریت مالی و بازرگانی و هنر و حقوق تجارت و علوم طبیعی و رشته های مهندسی و… اشاره کرد.

 

کارشناسی ارشد
طول دوره این مقطع حدود 2 سال می باشد و امکان تحصیل به طور پیوسته در مقطع دکتری را برای دانشجو فراهم می باشد. اکثر رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس شده و همچنین می توان بدون ارائه مدرک زبان برای اکثر رشته های تحصیلی به اخذ پذیرش اقدام کرد. هزینه ها در این مقطع حدود6 تا 8 هزار یورو می باشد و به عنوان دوره ای کوتاه مدت میان مقاطع کارشناسی و دکتری محسوب می شود. از مزیتهای تحصیل در این مقطع می توان به ورود به مقطع دکتری بدون آزمون ورودی و همچنین اجازه کار پاره وقت، حدود 20 ساعت در هفته اشاره کرد.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا

 

 

دکتری
از الزامات تحصیل در مقطع دکتری، داشتن مدرک کارشناسی ارشد می باشد. متقاضی همچنین باید یک سوپروایزر( استاد راهنما ) پیدا کرده و بعد از ارائه پروپوزال به استاد راهنما و اخذ تایید وی، برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری اقدام نماید. طول دوره این مقطع 3 تا 5 سال و به صورت تحقیقاتی می باشد که بعد از اتمام سال سوم دانشجو می تواند از رساله(تز) دکتری خود دفاع کند. تحصیل در مقطع عموما به زبان انگلیسی می باشد.

هزینه های تحصیل در این دوره رایگان است و فقط هزینه های شخصی که شامل بیمه و خدمات دانشجویی می باشد به طور ماهانه حدود 400 تا 700 یورو توسط دانشجو پرداخت می گردد. شایان ذکر است امکان اخذ بورس برای دانشجویانی که از رزومه خوبی برخوردارند فراهم می شود.
اجازه کار برای دانشجوی این مقطع به صورت پاره وقت و به مدت 30 ساعت در هفته فراهم می باشد تا هزینه های زندگی در این کشور را تامین نماید. در این مقطع دانشجویان می توانند دستیار اساتید خود شوند و حقوقی معادل 1200 تا 1500 یورو ماهانه دریافت نمایند.

 

دوره پزشکی
تحصیل در رشته پزشکی در کشور اسپانیا به زبان اسپانیایی می باشد و متقاضی حتما باید تسلط کافی به این زبان داشته باشد. با اینکه ورود به دانشگاه های خصوصی آسان تر از دانشگاه های دولتی می باشد، ولی از اعتبار کمتری برخوردار هستند و هزینه های بیشتری را به دانشجو تحمیل می کنند.
برای تحصیل در دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی، دانشجو ملزم به گذراندن یک دوره کالج می باشد و بعد از اتمام کالج، شرکت و قبولی در آزمون دانشگاه های دولتی از شروط اخذ پذیرش دانشگاه های دولتی در رشته پزشکی در اسپانیا می باشد. طول مدت تحصیل در این رشته 6 سال اس که 2 سال اول آن شامل مطالعات پیش بالینی بر دروس زیست شناسی و آناتومی و فیزیک می باشد که به زبان اسپانیایی تدریس می گردد.
هزینه و شهریه تحصیل در این رشته حدود 4 تا 6 هزار یورو به صورت سالانه می باشد.

دوره دندان پزشکی
داوطلب تحصیل در این رشته باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی داشته باشد. زبان تحصیل به انتخاب دانشجو، به یکی از زبان های اسپانیایی و انگلیسی می باشد. زمان تحصیل در این مقطع 5 سال می باشد که متقاضی بنا بر شرایط تحصیلی و توان مالی خود، می تواند تحصیل در دانشگاه های دولتی یا خصوصی را انتخاب کند. شهریه و هزینه تحصیل بین 4 تا 6 هزار یورو سالانه می باشد.

دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا

متقاضی برای دریافت بورس باید رزومه بسیار قوی را ارائه دهد، چون کشور اسپانیا از کشورهایی به حساب می آید که عموما ارائه بورسیه تحصیلی در آن کمتر دیده شده است. بنابراین داشتن معدل بالای 16، داشتن مقالات ISI، مدارک زبان و سابقه معتبر کاری از الزامات دریافت بورسیه تحصیلی می باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

• مدارک تحصیلی قبلی با ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آنها
• رزومه کاری
• پاسپورت
• مدرک زبان
• شناسنامه و ترجمه رسمی آن
• گواهی اشتغال به تحصیل ( در صورت وجود )
• گواهی سلامت پزشکی از لحاظ جسمی و روانی
• گواهی عدم سوء پیشینه
• مدارک و اسناد استطاعت مالی

 

تحصیل در دانشگاه های کشور اسپانیا

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه های اسپانیا

• کلیه مدارک تحصیلی قبلی(دانشنامه و ریز نمرات) به همراه ترجمه رسمی آنها
• شناسنامه و ترجمه رسمی آن
• پاسپورت
• رزومه تحصیلی
• سابقه و رزومه کاری ( در صورت وجود )
• انگیزه نامه شخصی SOP
• توصیه نامه هایی از اساتید دانشگاه ها در مقاطع پایین تر
• مقالات و کنفرانس های بین المللی ( مقالات ISI در صورت وجود )
• مدرک زبان

مزیت های تحصیل در اسپانیا

• هزینه های زندگی و تحصیلی پایین نسبت به بقیه کشورهای اتحادیه اروپا حدود سالانه 7200 تا 9600 یورو
• رتبه مناسب دانشگاه های اسپانیا در رنکینگ جهانی
• داشتن خوابگاه های دانشجویی در داخل و یا خارج محوطه دانشگاه با هزینه های حدود 300 تا 500 یورو در ماه
• رایگان بودن مقطع دکتری
• عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی

 

دانشگاه های اسپانیا از لحاظ رتبه بندی وزارت علوم ایران

بر اساس آخرین به روز رسانی وزارت علوم ایران، این وزارتخانه دانشگاه های مورد تایید خود در اسپانیا دانشگاه ها را به چهار گروه ممتاز، خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی کرده است.

دانشگاه های گروه ممتاز (الف)

Universidad Autonoma de Madrid -1
Universidad de Cantabria -2
Universidad de Murcia -3
Universidad Complutense de Madrid -4
Universidad Carlos III de Madrid -5
Universidad de Granada -6
Universidad de Navarra -7
Universidad de Santiago de Compostela -8
Universidad de Vigo -9
Universidad de Zaragoza -10
Universidad Del Pais Vasco/Euskal Herriko Unibertsitatea -11
Universidad Politecnica de Madrid -12
Universidad de Sevilla -13
Universidad de Salamanca -14
Universidad Autonoma de Barcelona -15
Universidad Politecnica de Valencia -16
Universitat d’Alacant/Universidad de Alicante -17
Universitat de Barcelona -18
Universitat de Valencia -19
Universitat Jaume I -20
Universitat Politecnica de Catalunya Barcelona Tech -21
Universitat Pompeu Fabra -22

دانشگاه های گروه خوب (ب)

Universidad de Alcala -1
Universidad de Almeria -2
Universidad de Extremadura -3
Universidad de Huelva -4
Universidad de Jaen -5
Universidad de la Laguna -6
Universidad de Cadiz -7
Berklee College of Music -8 (صرفاً تا مقطع فوق لیسانس)
Universidad de Leon -9
Universidad de Malaga -10
Universidad de la Rioja -11
Universidad de Oviedo -12
Universidad Politecnica de Cartagena -13
Universidad de Valladolid -14
Universidad Rey Juan Carlos -15
Universidad de Castilla la Mancha -16
Universitat Oberta de Catalunya -17
Universitat Rovira I Virgili -18

دانشگاه های گروه متوسط (ج)

EAE Business School -1 (صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت بازرگانی، مدیریت منابع انسانی و مدیریت بازاریابی)
Fundacion Universtaria San Pablo CEU -2
IESE Business School Universidad de Navarra -3
Universidad Catolica San Antonio de Murcia -4
Universidad de Burgos -5
Universidad de Cordoba -6
Universidad Catolica de Valencia San Vicente Martir -7
Universidad de Deusto Deustuko Unibersitatea -8
Instituto de Empresa Business School -9
ESADE Business School Barcelona -10
Universidad de las Palmas de Gran Canaria -11
Universidad de la Coruna -12
Universidad del Atlantico Medio -13 (صرفاً در دوره های کارشناسی و ارشد در رشته مدیریت بازرگانی بین المللی شعبه بارسلونا)
Universidad de Mondragon unibersitatea -14
Universidad Miguel Hernandez -15
Universidad Pablo de Olavide -16
Universidad Pontificia Comillas -17
Universidad publica de Navarra -18
Universitat de Girona -19
Universidad Internacional de la Rioja -20
Universitat de Lieida -21
Universidad Nebrija -22
Universitat de les IIIes Balears -23
Universitat de Vic/ Universitat Central de Catalunya -24
Universitat Ramon Llull -25

مطالب مفید