تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا

امروزه تحصیل در دانشگاه های آمریکا، آرزوی بسیاری از جوانانی است که به دنبال تحصیل یا ادامه تحصیل در یک سیستم آموزش عالی باکیفیت هستند. امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، بهره مندی از امکانات آموزشی و رفاهی با استاندارد بالا و کیفیت بالای زندگی از عواملی هستند که میل به تحصیل در این کشور را افزایش داده اند. همچنین امکان پیدا کردن کار بعد از فارغ التحصیلی در برترین اقتصاد جهان، آینده شغلی بینظیری را برای دانشجویان فراهم می کند. این نکته را هم نباید فراموش کرد که وجود بیش از پنج هزار کالج و دانشگاه معتبر در کشور آمریکا، دایره انتخاب متقاضیان را گسترده تر از هر زمان دیگری کرده است.

 

تحصیل در دانشگاه های آمریکا

 

کارشناسی در آمریکا

دانشجویان بعد از گذراندن دوازده سال تحصیلی در مدارس و اخذ مدرک دیپلم می‌توانند وارد دانشگاه‌های آمریکا جهت اخد مدارک 2 ساله فوق دیپلم و یا 4 ساله لیسانس شوند. هر سال به دانشجویان این امکان داده می‌شود که همزمان با تحصیل در اولین سال تحصیلی خود در کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی به صورت فشرده شرکت کنند. پس از گذراندن این دوره دانشجویان می‌توانند مستقیماً به سال دوم تحصیل در مقطع کارشناسی وارد شوند.

برای مثال دانشگاه‌های جیمز مدیسون، روزولت آمریکا، رویال رودز آمریکا، ویدز آمریکا، ورمونت آمریکا دارای دوره‌های آموزشی زبان هستند. بسته به سطح و نوع دروس برای افرادی که دارای مدرک کاردانی هستند امکان انتقال دروس وجود دارد. میانگین هزینه‌های سالانه برای شهریه دانشجو از سالی 15 هزار دلار تا 30 هزار دلار آمریکا متغیر می باشد. امکان دریافت کمک هزینه‌های مالی، تحصیلی، … برای ثبت نام در هر درس و هر ترم وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع لیسانس

• ترجمه رسمی ریز نمرات و مدرک دیپلم
• ترجمه رسمی ریز نمرات و مدرک پیش دانشگاهی
• نمره تافل بالای 71 و آیلتس بالای 6
• نامه مالی تمکن بانکی که مقدار آن در طی انجام پروسه اپلای تعیین می شود.
• رشته‌ها: عمران، کشاورزی، مدیریت بازرگانی، دامپزشکی، حقوق، گردشگری، مهندسی، طراحی، هنرهای نمایشی، مزرعه ‌داری، علوم کامپیوتری

 

تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا

 

کارشناسی ارشد در آمریکا

مدت زمان مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا 2 سال است. دانشجویان می بایست 16 سال سابقه تحصیلی داشته باشند. این سابقه شامل 12 سال در مقطع دبیرستان و4 سال در دانشگاه در مقطع لیسانس می باشد. طول این دوره در آمریکا بسته به نوع آن معمولاً بین یک تا سه سال است. کشور آمریکا دارای سیستم‌های آموزش عالی متنوع در جهان است که طیف گسترده‌ای از فرصت‌ها و امکانات را در اختیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار می‌دهد. آمریکا هر ساله حدود 75% دانشجوی بین‌المللی را جذب کرده و محبوب‌ترین کشور برای تحصیلات کارشناسی ارشد می‌باشد. در حقیقت تقریباً 20% از دانشجویان جهان در آمریکا تحصیل می‌کنند. همچنین آمریکا دارای 1254 رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا کارشناسی ارشد

1. کپی از صفحه اول پاسپورت
2. CV (رزومه)
3. ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن
4. مدرک زبان آیلتس حداقل 6/5 و تافل 90
5. SOP (انگیزه نامه)
6. GRE/GMAT
7. توصیه ‌نامه از اساتید حداقل 2 الی 3 نامه

 

هزینه تحصیل

این هزینه بین 20 تا 30 هزار دلار آمریکا متغیر است. این میزان در سال صرفاً هزینه شهریه دانشگاه است که عموماً برای دانشجویان بین‌المللی بیشتر است. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بهترین گزینه برای دریافت ویزا ، یافتن کار و ادامه تحصیل در آمریکا است.

 

تحصیل در دانشگاه های آمریکا

 

تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا

دکتری یک مقطع پژوهش محور است که حدوداً به 4 تا 6 سال تحصیل مستمر نیاز دارد. کشور آمریکا با دارا بودن رتبه اول در تحصیلات آکادمیک شرایط فوق‌العاده‌ای را برای دانشجویان به خصوص دانشجویان دکتری فراهم می‌سازد. دانشگاه‌های آمریکا به دو گروه ایالتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های ایالتی و دولتی ارزان‌تر هستند اما در پذیرش دانشجویان خارجی محدودیت ظرفیت دارند. بیش از 75% از 20 دانشگاه برتر جهان در آمریکا واقع شده است. به همین جهت بسیاری از افراد تحصیل در آمریکا را انتخاب می‌کنند. در این میان کلاس‌های پیشرفته با سمینار های کوچک و بزرگ در 2 سال اول و بعد از آن انتخاب رساله دکتری که حدود 3 الی 4 سال زمان می‌برد. بهتر است برای دریافت کمک هزینه‌های مختلف از یکسال قبل پروسه اپلای را شروع کرد. برای رشته‌های مهندسی آزمون GRE لازم است، برای رشته‌های حقوق آزمون LSAT، پزشکی USMLE و مدیریت آزمون GMAT نیاز است.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای دکتری

1. ریز نمرات و مدارک تحصیلی قبلی( کارشناسی و کارشناسی ارشد) به زبان انگلیسی
2. Application
3. Recommendation (توصیه نامه)
4. SOP (انگیزه نامه)
5. CV (رزومه)
6. آیلتس 7 یا 7/5 یا تافل 100 به بالا

معمولاً میانگین شهریه برای مقاطع دکتری بین 25 تا 40 هزار دلار در سال است.

انواع بورسیه:
Research Assistant RA
Teacher Assistant TA
Awards و fellowships
امکان کار در طول تحصیل از 20 تا 40 ساعت در هفته است.

تحصیل در آمریکا در رشته پزشکی و دندان پزشکی

حداکثر زمان تحصیل پزشکی عمومی 8 سال می باشد. طول دوره دندان پزشکی 6 سال، دامپزشکی 6 سال، داروسازی 6 سال و تخصص پزشکی 3 سال است، برای جراحی 5 سال و برای جراحی مغز حدود 7 سال تحصیل و کارورزی نیاز می باشد. وجود دانشگاه‌های معتبر و تراز اول بین‌المللی در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی ، بازار کار عالی و سطح درآمد بالا پس از تحصیل از جمله دلایل عمده افراد برای انتخاب آمریکا به عنوان اولین مقصد تحصیل در این رشته‌هاست.

تحصیل در رشته پزشکی راه طولانی و پر زحمتی دارد اما آینده روشن و درخشانی در انتظار دانشجویان این رشته ها می باشد. برخلاف تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل پزشکی در آمریکا عموماً پس از گذراندن 4 سال در رشته‌های زیر شاخه پزشکی مثل (زیست، شیمی …) و اخذ مدرک لیسانس، امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی را به دانشجو میدهد. سپس فرد باید آزمون جامع MCAT (Medical College Admission Test) را بدهد که در صورت قبولی می‌تواند وارد ادامه تحصیل در رشته پزشکی شود. (MCAT)

 

تحصیل در دانشگاه های آمریکا

 

یک آزمون استاندارد چند گزینه‌ای است که هرساله در چند نوبت جهت ارزیابی مهارت‌های حل مسئله، رفتاری، اجتماعی، ارزیابی میزان تفکر انتقادی و ارزیابی سطح دانش علوم پایه برای رشته پزشکی برگزار می‌شود. از سال 2007 این آزمون بصورت کامپیوتری برگزار می‌شود که شامل 230 سوال است و حداقل امتیاز 472 نمره قبولی است این آزمون شامل:

1. بخش بیولوژی و بیوشیمی سیستم‌های زنده Biological and Bio Foundation Of Living System
2. شیمی و فیزیک سیستم‌های بیولوژیکی Chemical and Physical Foundation Of Biological System
3. روانشناسی و بیولوژی رفتاری Psychological Social And Biological System
4. مهارت‌های تحلیل انتقادی و استدلال منطق Critical Analysis And Reasoning Skills

طول تحصیل آکادمیک رشته پزشکی 4 سال است که 2 سال ابتدا دانشجو دوره نظری پیش بالینی (Pre-Clinical Time) را می‌گذارند که شامل علوم پایه پزشکی، مثل آناتومی- فیزیولوژی- بافت و … است. در دو سال بعد وارد رشته کارورزی بالینی به صورت عملی دوره انترنی در بیمارستان‌ها یا دیگر مراکز بهداشتی و درمانی آمریکا خواهند شد. در صورت موفقیت در طی دوره، دانشجویان پزشکی عمومی (MD) را اخذ می‌کنند. پس به عبارت دیگر حداکثر زمان تحصیل برای پزشکی 8 سال است.

جهت گذراندن تخصص پزشک عمومی دانشجو باید 3 سال، تخصص جراحی عمومی 5 سال و تخصص مغز 7 سال تحصیل کند. باتوجه به آنکه امروزه شرایط اخذ پذیرش در آمریکا رو به سختی می‌رود و دریافت ویزا برای ایرانیان مشکل‌تر شده، با راهنمایی‌های وکلا و مشاورین باتجربه ما این مسیر را آسوده خاطر طی کنید.

دارا بودن آیلتس 5/6 و تافل 90، ترجمه رسمی مدارک دیپلم، ریز نمرات، مدارک پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات و پاسپورت، شرط ابتدایی جهت اخذ پذیرش در مقطع لیسانس است. طول این دوره 4 سال می باشد و حتما باید در کشور آمریکا گذرانده شود. بعد از آن در دوره‌های IB که به جهت آمادگی برای شرکت در آزمون MCAT است شرکت می کنند.
به دلیل رقابت سنگین در بین رشته‌ها و علاقه دانشجویان بومی آمریکا به تحصیل، شانس دانشجویان بین‌المللی برای اخذ پذیرش نسبت به سایر رشته‌ها کمتر می باشد. از سوی دیگر بالا بودن هزینه تحصیل که سالانه معادل 45000 دلار آمریکا است، نیز دانشجویان خارجی را به راه‌های بهتر و رشته‌های جایگزین سوق می‌دهد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش در رشته‌های پزشکی

1- پاسپورت
2- آیلتس 6/5 و تافل 90
3- ترجمه دیپلم و ریز نمرات بصورت رسمی
4- ترجمه مدرک پیش‌دانشگاهی و ریز نمرات
5- نامه اشتغال به تحصیل
6- عدم سوء پیشینه
7- تمکن‌های منطبق با شهریه و مخارج سالانه

 

دانشگاه‌های خوب برای تحصیل در رشته پزشکی

دانشگاه اموری، دانشگاه واشنگتن، دانشگاه میزوری، دانشگاه نیویورک، دانشگاه سن‌دیه‌گو، دانشگاه آرکانزاس، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه ارواین، دانشگاه کارولینای جنوبی، دانشگاه اورگن، دانشگاه بیلور

 

تحصیل همراه با بورسیه در آمریکا

عموماً تحصیل در آمریکا هزینه بالایی دارد که خود شهروندان این کشور هم گاهاً به این دلیل از ادامه تحصیل محروم می‌مانند. اما خوشبختانه بدلیل آنکه آمریکا کشوری سرمایه‌دار است و بودجه بسیار خوبی را هر ساله در اختیار اساتید و دانشگاه‌ها به جهت پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویان داخلی، خارجی و بین‌المللی می‌پردازد، این امکان وجود دارد که بتوانیم بسیاری از دانشجویان عزیز را با شرایط بورسیه کامل تحصیلی در مدت زمان تحصیل آنها به جهت ورود به خاک آمریکا برای ادامه تحصیل همراهی کنیم.

 

تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا

 

کار دانشجویی:

علاوه بر کمک هزینه‌های تحصیلی، دانشجویان این امکان را دارند که در محیط دانشگاه کار کنند و حقوق دریافت کنند. این کار در مقاطع لیسانس 10 ساعت، فوق لیسانس 20 ساعت، و دکتری هم 20 تا 40 ساعت در هفته است که میانگین حقوق بین 10 تا 15 دلار در هر ساعت می باشد.

هزینه تحصیل:

به طور کلی هزینه تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد 15 تا 35 هزار دلار، در مقطع دکتری 20 تا 40 هزار دلار می‌باشد که در رشته‌های پزشکی و حقوق تا 50 هزار دلار در سال هم میرسد.

انواع ویزاهای تحصیلی آمریکا

ویزا F1: رایج‌ترین نوع ویزا است که فرد می‌تواند جهت ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی کسب کند و همسر و فرزندان زیر 21 سال را نیز با خود تحت عنوان ویزای F2 همراه کند. همراهانی که ویزای F2 را دارا هستند، تحصیل و کار در آمریکا برایشان امکان پذیر نمی باشد.

ویزا B1: دوره‌های کوتاه مدت زیر یک سال است.
ویزا M1: رشته‌های خاص فنی و حرفه‌ای را شامل می‌شود و ویزای همراه آن M2 است که همسر و فرزندان زیر 21 سال اجازه ورود به خاک آمریکا را دارند، اما اجازه کار و تحصیل ندارند.
ویزا J1: فرصت مطالعاتی و تحصیل در مقطع Post Doc می باشد. این ویزا عموماً برای دو سال صادر می‌شود و برای تمدید اعتبار آن متقاضی باید اثبات کند که هنوز پروژه تحصیلی و یا کاری او به اتمام نرسیده است و ویزای همراه آن J2 می باشد که مطابق سایر ویزاهای همراه، همسر و فرزندان زیر 21 سال متقاضی، امکان ورود به خاک آمریکا را دارند اما اجازه تحصیل و کار ندارند.

 

مطالب مفید

مهاجرت به کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و هر ساله جمعیت زیادی برای مهاجرت به این کشور، از روش های گوناگون اقدام می کنند. کیفیت

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *