تحصیل درمدارس کشور اسپانیا

کشور اسپانیا، با داشتن سیستم آموزشی خوب و قوی در زمره سیستم های آموزشی موفق اروپا قرار گرفته است. سیستم آموزشی در این کشور زیر نظر وزارت آموزش و پروش کلی می باشد، با توجه به این مطلب که اسپانیا دارای 17 منطقه خودمختار می باشد و سیستم آموزشی در برخی از آنها متفاوت است، اما در کل بر پایه اصول آموزشی کل کشور می باشد. تحصیل در مدارس در اسپانیا برای همه اجباری است، که به مقطع ابتدایی و متوسطه تقسیم بندی می شود.

 

تحصیل در مدارس کشور اسپانیا

 

انواع مدارس کشور اسپانیا

تحصیل در مدارس اسپانیا به عوامل مختلفی بستگی دارد، می توان به عواملی از جمله سن فرزند، طول اقامت در اسپانیا، توانایی و تمکن مالی و زبان تحصیلی دانش آموز اشاره کرد. سال تحصیلی مدارس در اسپانیا از اواسط ماه سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد و به اتمام می رسد.
انواع مدارس در اسپانیا عبارتند از :

• مدارس دولتی در اسپانیا
• مدارس نیمه خصوصی در اسپانیا
• مدارس خصوصی در اسپانیا

 

دوره های تحصیلی مدارس در اسپانیا

مهدکودک

در سنین قبل از 6 سالگی دوره های مهد کودک آغاز می گردد، که طول مدت آموزش در آن 3 سال می باشد.
هچنین سال آخر برای تمامی دانش آموزان اجباری در نظر گرفته شده است.

دبستان

دانش آموزان از سنین 6 تا 12 سالگی در این مقطع مشغول به تحصیل می شوند، که این مقطع به 3 قسمت 6 تا 8 سال، 8 تا 10 و 10 تا 12 سال تقسیم می گردد. هر کدام از این سطوح چرخه یا سیکل نامیده می شوند. شایان ذکر است در هر کلاس از این سطوح تعداد 25 دانش آموز مشغول به تحصیل می شوند، که به آن ها فن بیان و نحوه سخنرانی و آداب و رسوم و فرهنگ اسپانیا آموزش داده می شود. آموزش در این سطوح به زبان رسمی اسپانیایی می باشد.

 

دبیرستان

دانش آموزان از سنین 12 تا 16 سال در این مقطع تحصیل می کنند، که به دو دسته 12 تا 14 سال و 14 تا 16 سال تقسیم بندی می شوند. بعد از اتمام این دو دوره به دانش آموز مدرک Bachiller اعطا می گردد. برای دانش آموزان بعد از اتمام دبیرستان، امکان تحصیل در کالج و ادامه تحصیل در مقاطع آموزش عالی فراهم می گردد.

مقطع دبیرستان در اسپانیا به دولتی، ایالتی نیمه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس بین المللی که در آن تحصیل به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی صورت می گیرد، جزو مدارس کاملا خصوصی و مستقل می باشند، که شامل شهریه و هزینه تحصیل بالایی می باشند. تحصیل در دبیرستان های دولتی اسپانیا رایگان است، اما برای استفاده از برخی دوره های کمک آموزشی و فوق برنامه هزینه ای دریافت شود. دبیرستان های ایالتی نیمه دولتی که از دولت کمک هزینه هایی دریافت می کنند. شایان ذکر است در برخی مدارس مناطق خود مختار اسپانیا مانند گالیسیا، کاتالونیا، والنسیا و باسک تحصیل به زبان محلی صورت می گیرد.

مدارس و دبیرستان های دولتی یا مدارس عمومی رایگان می باشند. بیشتر دانش آموزان بومی اسپانیایی در این مدارس مشغول به تحصیل می باشند. در این مدارس برای دانش آموزان غیر بومی و مهاجر کلاس های آموزش زبان اسپانیایی نیز ارائه می شود، تا این دانش آموزان با یادگیری سریع زبان اسپانیایی بتوانند در سطح دانش آموزان بومی ادامه تحصیل دهند.

 

کالج

افراد با داشتن مدرک دیپلم می توانند به کالج های اسپانیا وارد شوند. متقاضیان بدون داشتن مدرک زبان می توانند برای دریافت پذیرش در شهر های مختلف اقدام کنند. متقاضی قبل از ورود به دوره کارشناسی در دانشگاه های دولتی که تقریبا رایگان است. باید این دوره کوتاه مدت را بگذراندکه زبان اصلی ارایه شده در این مقطع اسپانیایی می باشد. هزینه های تحصیل در این مقطع از 2000 یورو به بالاست، که با توجه به رشته و دانشگاه متغیر است.
بعد از اتمام این دوره دانش آموز با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها و اخذ نمره قبولی موفق به ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی می شود. همچنین لازم به ذکر است در طی تحصیل در دوره های کالج امکان اشتغال به کار به صورت پاره وقت به دانش آموز داده نمی شود.

 

تحصیل در مدارس کشور اسپانیا

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مدارس اسپانیا

• مدارک تحصیلی قبلی با ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی آنها
• پاسپورت
• مدرک زبان
• شناسنامه و مدارک شناسایی
• گواهی سلامت پزشکی از لحاظ جسمی و روانی
• مدارک و اسناد استطاعت مالی
• بیمه نامه
• اجاره نامه در اسپانیا
• نامه تاییدیه پذیرش از مدرسه مورد نظر خود

 

مزایای تحصیل در مدارس اسپانیا

• امکان استفاده از روشهای آموزشی پیشرفته
• یادگیری زبان های انگلیسی و اسپانیایی
• دریافت مدرک تحصیلی بین المللی معتبر
• امکان انتخاب سرپرست قانونی برای انجام امور آموزشی
• امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های معتبر
• امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی
• نظارت و حضورشبانه روزی مربیان مدرسه
• داشتن خدمات رفاهی جهت اقامت در خوابگاه ها
• امکان اقامت شبانه روزی در محیط مدرسه

ویزای همراه برای تحصیل در مدارس اسپانیا

در اکثر کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا والدین تحت عنوان همراه نمی توانند ویزا دریافت کنند و در کنار فرزندان خود در اسپانیا اقامت داشته باشند. برای دانش آموزان از طرف مدرسه قیم و سرپرست قانونی تعیین می شود و در برخی موارد مدارس خود قیمومت دانش آموزان را بر عهده می گیرند. والدین می توانند با دریافت دعوتنامه و اخذ ویزای توریستی با اسپانیا رفته و به مدت کوتاهی در کنار فرزند خود باشند.

اقامت پس از تحصیل در مدارس اسپانیا

متقاضیان تحصیل در مدارس دولتی اسپانیا و یا تحصیل در مدارس شبانه روزی اسپانیا می توانند پس از اتمام تحصیلات جهت اخذ اقامت اقدام نمایند. دانش آموزانی که در مدارس اسپانیا تحصیل می کنند، پس اتمام تحصیل و قبولی در دانشگاه می توانند به ادامه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا بپردازند و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه فرصت یافتن کار مناسب با رشته تحصیلی خود را به مدت 1 سال دارند. چنانچه متقاضی کار مورد نظر خود را پیدا کرد، می توانند اقامت تحصیلی خود را به کاری تبدیل کرده و بعد از مدت 5 سال اقامت دائم خود را دریافت می نماید. نهایتا بعد از گذشت 5 سال دیگر می تواند برای تابعیت و پاسپورت اقدام نماید.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *