منو

021-91006998
    تماس با ما

بورسیه در ایتالیا

در ایتالیا با به اجرا درآمدن قانون سازمان ملل که از کشورهای ضعیف حمایت می¬کند. تحصیل در این کشور به صورت بورسیه و تقریبا رایگان امکان پذیر است و این امر از جذابیت¬های تحصیل در این کشور به شمار می¬رود. متقاضیان در مقاطع تحصیلی مختلف امکان اخذ بورسیه را داشته و این کشور هر ساله بورسیه¬های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا در نظر گرفته است. همچنین علاوه بر بورسیه تحصیلی متقاضی می¬تواند از کمک هزینه زندگی دراین کشور نیز بهره¬مند گردد. شایان ذکر است بورسیه تحصیلی معمولا از ترم دوم به دانشجو تعلق می¬گیرد و با توجه به رتبه و نمرات وی در ترم اول موفق به اخذ بورسیه می¬شود. دانشجو باید درترم اول هزینه و شهریه دانشگاه را با ارائه تمکن مالی والدین خود پرداخت کند.
بورسیه تحصیلی در ایتالیا به متقاضیان از کشورهایی چون ایران، آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتیوپی، غنا، هند، اندونزی، مکزیک، ترکیه، تونس، ویتنام و … تعلق می¬گیرد.
بورسیه به صورت بورسیه دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس، دکترا، دوره¬های تحصیلی عالی در رشته¬های هنری، موسیقی، پژوهش¬های دانشگاهی زبان و فرهنگ ایتالیایی و بورسیه استانی برخی استان¬ها به متقاضیان خارجی تعلق می¬گیرد.
باید به این نکته اشاره کرد با توجه به شهریه کم در دانشگاه¬های ایتالیا، چنانچه دانشجو نتواند بورسیه تحصیلی بگیرد، با مشکل جدی برخورد نخواهد کرد. شهریه تحصیلی در دانشگاه¬های دولتی تا 5000 یورو در نظر گرفته شده است. البته دانشگاه¬های خصوصی در این کشور بودجه¬ای از دولت جهت تامین هزینه¬های خود دریافت نمی¬کنند، و شهریه تحصیلی در آنها نسبت به دانشگاه¬های دولتی بسیار بیشتر و در حدود 3 هزار تا 35 هزار یورو سالانه در نظر گرفته شده است.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا
1- بورسیه تحصیلی استانی
بورسیه استانی یا همان بورسیه DSU توسط اداره بورسیه هر استان، در اکثر مقاطع تحصیلی به دانشجویان تعلق می¬گیرد. در این نوع بورسیه معمولا هزینه¬هایی چون شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه و مسکن، غذا … با شرایط ویژه آسان پرداخت می¬گردد. شرایط اعطای این بورسیه داشتن روزمه عالی و قوی، نمرات بالای 18 و مقاله¬های بین المللی ISI می¬باشد، که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهند بود. دانشجو با داشتن این بورسیه تحصیلی هزینه سالانه¬ای حدود 800 تا 1200 یورو را باید پرداخت کند.
مبالغی که در مقاطع مختلف تحت پوشش بورسیه قرار می¬گیرد به شرح زیر می¬باشد:
• مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
حدود 5 هزار یورو همراه با هزینه¬های خوابگاه و شهریه تحصیلی
• مقطع دکتری
حدود 8 هزار یورو همراه با هزینه شهریه تحصیلی
• دانشجویان نخبه کارشناسی ارشد
حدود 13 هزار یورو
• دانشجویان نخبه مقطع دکتری
بین 14 هزار تا 20 هزار یورو که هزینه زندگی و شهریه تحصیلی را پوشش می¬دهد.

بسیاری از دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه¬های پیمونت از جمله دانشگاه پلی تکنیک تورنیو، دانشگاه تورنیو، دانشگاه شرفی پیمونت می¬توانند بورسیه تحصیلی از DSU دریافت نمایند.

دانشگاه بوسونیا: برای دانشجویان واجد شرایط در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه تحصیلی برای یک سال و به مبلغ 12 هزار یورو و هزینه¬های جانبی یک سال تحصیل در نظر گرفته می شود.
دانشگاه پاویا: برای مقطع فوق لیسانس که به زبان انگلیسی تدریس می¬شود، بورسیه¬ای حدود 8 هزار یورو در نظر گرفته است.

2- بورسیه¬های دانشگاهی
بر اساس روزمه تحصیلی، معدل و مقاله¬های دانشجو به وی تعلق می¬گیرد، که مختص مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد می¬باشد. مبلغ بورسیه در دکتری حدود 1200 یورو در ماه می¬باشد. در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه¬های میلان، تورین و ونیز به صورت 12 هزار یورو و یا 5500 یورو به دانشجو اعطا می¬کند.
به بررسی برخی بورسیه¬های دانشگاه¬ها می¬پردازیم:

• بورسیه دانشگاه میلان (پلی تکنیک)
این بورسیه به افرادی با دانش علمی بالا در سطوح بین المللی اعطا می¬گردد. دانشجویان فقط یک هزینه 160 یورویی را جهت هزینه¬های اداری پرداخت می¬کنند.
این بورسیه به 3 نوع پلاتین ، طلا و نقره تقسیم می¬شود.
1 – بورسیه تحصیلی طلا (gold)
این بورسیه تحصیلی معادل 5000 یورو در سال می¬باشد، که هزینه تحصیل و هزینه اقامت در خوابگاه را پوشش می¬دهد، و باقیمانده پول بعد از پرداخت مالیات نقدا به دانشجو داده می¬شود.
2- بورسیه تحصیلی نقره (silver)
این بورسیه برای 1 سال دانشجو جهت پوشش مبلغ کل هزینه تحصیلی در نظر گرفته شده است.
3- بورسیه تحصیلی پلاتین (platinum)
این بورسیه معادل 10 هزار یورو در سال به همراه هزینه¬های تحصیلی و هزینه¬های خوابگاه می¬باشد. همچنین مبلغ باقی مانده به دانشجو پرداخت می¬گردد.
شایان ذکر است که اعطا بورسیه های طلا، نقره و پلاتین نسبت به سال تحصیلی متفاوت بوده و معمولا بورسیه طلا و نقره نسبت به پلاتین بیشتر در دسترس قرار می¬گیرد.
• بورسیه EDISU پایمونت
دانشجویان بین المللی که در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه¬های پایمونت ثبت نام کرده¬اند، جهت دریافت این بورسیه می¬توانند اقدام کنند. دانشجویان پاره وقت فقط در مقاطع کارشناسی امکان استفاده از این بورسیه را دارند.
• بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین
در رشته¬های معماری و مهندسی اعطا می¬گردد.
• بورسیه دانشگاه Paoova
این دانشگاه در همه مقاطع بورسیه¬هایی را در نظر گرفته است و شامل هزینه¬های اقامت و غذا و پول نقد می باشد.
• بورسیه دانشگاه Bocconi Merit
این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی واجد شرایط در برنامه های تحصیلی کارشناسی ارشد بورسیه شامل نیمی از کل هزینه تحصیلی به ارزش 12 هزار یورو اعطا می¬کند.
• بورسیه تحصیلی UCSC
دانشگاه universita cattolica برنامه هایی برای ارتقا دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. بورسیه شامل تخفیف 30% از کل هزینه¬های تحصیلی می شود، شامل هزینه مسکن و غذا و پول نقد می¬باشد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه ایتالیا
1- رزومه قوی تحصیلی
2- مدارک و ریزنمرات مقاطع قبلی
3- نامه پذیرش
4- پاسپورت متقاضی و والدین وی
5- نامه تمکن مالی سرپرست متقاضی (فیش حقوقی پدر یا سرپرست)
6- تکمیل فرم درخواست بورسیه درتاریخ آگوست تا سپتامبر
7- مدارک محل سکونت (اجاره نامه یا سند)
8- انگیزه نامه
9- مدرک زبان
10-بیمه

شرایط سنی بورسیه تحصیلی
بورسیه دولتی ایتالیا که به مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و پروژه های تحقیقاتی تعلق می¬گیرد، محدودیت سنی برای متقاضیان اعمال کرده است. در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 28 سال، در مقطع دکتری حداکثر 30 سال و در پروژه های تحقیقاتی حداکثر 40 سال در نظر گرفته شده است.
همچنین دانشگاه¬ها و برنامه¬های بورسیه تحصیلی دیگر نیز شرایط سنی مختلفی را با توجه به شرایط دانشجو و ضوابط دانشگاه خواهند داشت.
ویزای همراه بورسیه تحصیلی ایتالیا
باید اشاره کرد که ایتالیا برای همراه ویزای همراه صادر نمی¬کند، فقط زمانی که متقاضی به عنوان دانشجو در این کشور مستقر شد، می¬تواند دعوتنامه جهت صدور ویزای توریستی ارسال کند و همراهان وی با ویزای توریستی با مدت زمان معلوم در کنار وی قرار گیرند.

شرایطی که شانس دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش می¬دهد
1- والدین متقاضی فوت کرده باشند
2- والدین متقاضی معلولیت خاصی داشته باشند
3- والدین از اقشار کم درآمد جامعه باشند و از پس هزینه¬های تحصیلی متقاضی برنیایند
4- داشتن خواهر یا برادر دانشجو در کشوری دیگر
5- داشتن خواهر یا برادر زیر 7 سال که نیاز به مراقبت یکی از والدین داشته باشند
6- والدین هر دو شاغل باشند
7- حداکثر سن 35 سال و حداقل 18 سال

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *