اکسپرس اینتری کانادا

(Express Entry) یا به اختصار EE یکی از پرطرفدارترین روش ها برای ورود به کشور کانادا است. کانادا یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای دنیا است. این کشور با توجه به رفاه اجتماعی بالا، شرایط کاری مناسب، سیستم آموزشی قوی و کیفیت زندگی بالا جز جذاب ترین کشورها برای مهاجران است. کانادا برای جذب مهاجران برنامه ها و ویزاهای مختلفی را تدوین کرده است. هر شخص می تواند از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری، کارآفرینی و استارت آپ برای ورود و زندگی در این کشور اقدام کند. در میان تمام این روش ها، ویزای کار به خاطر متنوع بودن، متقاضیان زیادی دارد. در واقع، ویزای کار کانادا شامل مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری، پیشنهاد شغلی، خود اشتغالی، مهارت محور و پرستار خانگی می باشد.

 

اکسپرس اینتری کانادا

 

در اکسپرس اینتری یا ورود سریع کانادا، متقاضیان مهاجرت با توجه به برخی معیارها همانند سن، تحصیلات، شغل و سابقه کاری و سطح زبان رتبه بندی شده و افرادی که بالاترین امتیاز ها را کسب کنند، می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند. اینها معیارهایی است که افراد بر مبنای آنها امتیاز میگیرند. سپس تمامی این افراد وارد استخر می شوند. استخر استعاره از یک مکان بزرگ است که متقاضیان مهاجرت بصورت قاعده مند، هوشمند و هدفمند در آن برگزیده میشوند و طبیعتا اولویت انتخاب با افرادی است که امتیاز بالاتر و مطابقتهای بیشتری با نیازهای بازار کار کانادا دارند. این معیارها در سیستم امتیازبندی به نام CRS به تفصیل توضیح داده می شود.
در ادامه، چگونگی کارکرد اکسپرس اینتری، شرایط، سیستم امتیاز بندی، مدارک، مراحل و روش های مهاجرتی با استفاده از آن مورد بررسی خواهد گرفت.

 

اکسپرس اینتری کانادا

 

این سیستم برای اولین بار در سال 2015 برای سهولت در پذیرش مهاجران بالقوه ایجاد شد. در این روش، متقاضیان و خانواده هایشان با توجه به یک سیستم امتیاز دهی، رتبه بندی و در صورت واجد شرایط بودن مجاز به زندگی در کشور کانادا می شوند. آمارهای جهانی نشان می دهند که در طی سال های 2020 الی 2022 بیش از 90.000 مهاجر از این راه به کانادا وارد خواهند شد. با وجود این سیستم، کانادا نیروهای با مهارت و استعداد های جوان را به کشور خود جذب و با این کار نه تنها زندگی مناسبی برای آن ها فراهم می کند بلکه پیشرفت کشورش را نیز تضمین خواهد کرد. در اکسپرس اینتری، هر متقاضی شانس این را دارد که در یکی از چهار دسته نیروی کار متخصص فدرال، تجربه فدرال، تجربه کانادایی و برنامه های استانی پذیرش شود.

 

هزینه های دولتی روش اکسپرس اینتری، برای هر فرد 1350 دلار کانادا می باشد. در مورد متقاضیان متاهل برای هر فرد بالغ 1350 دلار کانادا و هر فرزند وابسته 225 دلار کانادا باید پرداخت شود. علاوه بر این هزینه های دولتی، متقاضی مجرد 85 دلار کانادا و متقاضی متاهل 170 دلار کانادا باید جهت فرآیند انگشت نگاری پرداخت نمایند. با توجه به این شرایط به صرفه ترین مسیر جهت دریافت اقامت دائم کانادا را می توان اقدام از طریق سیستم اکسپرس اینتری اعلام کرد.

 

زمان طبیعی پردازش یک پرونده تحت برنامه های استانی 19 ماه اعلام شده است و افرادی که از دعوتنامه استانی خود برای اقدام در برنامه اکسپرس اینتری اقدام می‌کنند حداقل 13 ماه باید در انتظار بررسی پرونده ‌های خود در سیستم اکسپرس اینتری باشند. بسیاری از افرادی که دارای امتیاز بالایی در سیستم امتیاز بندی CRS هستند، ترجیح میدهند در انتظار دریافت دعوتنامه از این برنامه باشند و یکی از دلایل خود برای اخذ این تصمیم را هزینه های اضافی و زمان پردازش پرونده های استانی عنوان می کنند.

 

از مزایای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاهش زمان فرآیند اخذ ویزای مهاجرتی (اقامت دائم) به حدود ۶ ماه
آنلاین بودن ثبت نام در این سیستم

برنامه های مهاجرتی مختلف اکسپرس اینتری مدارک مختص به خود را دارند. اما برخی مدارک نیز در آن ها یکسان است و برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری باید آن ها را داشته باشید:

• پاسپورت معتبر
• نتیجه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF)
• مدارک شخصی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، کارت ملی، سند ازدواج و …)
• مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه بیمه

 

 

اکسپرس اینتری کانادا

 

 

این مدارک اکسپرس اینتری نیز با توجه به روش اقدامی شما ممکن است از شما درخواست شود:

• مدارک تحصیلی معتبر
• مدرک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی (در صورت وجود)
• دعوتنامه برنامه های استانی (در صورت وجود)
• مدرک یا نامه تمکن مالی
• مدرک یا گواهینامه دوره های گذرانده و مهارت ها
• مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا

 

 

برنامه‌هایی که زیر مجموعه اکسپرس اینتری هستند:

o Federal Express Entry Skilled Worker Program (نیروی کار متخصص فدرال)
o Federal Express Entry Skilled Trade (پیشه وران )
o Canada Experience Class) CEC) (تجربه کانادایی )
o Select Streams Under Provincial Nominee Programs (برنامه انتخابی استانی)

 

Federal Express Entry Skilled Worker Program ) FSW) (نیروی کار متخصص فدرال)

در اکسپرس اینتری نیروی کار ماهر، از میان 347 شغل قانونی که دولت فدرال مشخص نموده است، افراد متقاضی که بر اساس فرم EOI ثبت نام کرده‌اند، بر اساس حداقل امتیازات کسب شده وارد استخر امتیازات (Express Entry Pool) می‌شوند. در این برنامه افراد از لحاظ تحصیلات، تجربه کاری، سن و زبان (انگلیسی و فرانسه) مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرند. برای تایید صلاحیت این افراد و اعطای امتیاز به آنها برای وارد شدن به استخر امتیازات، دولت فدرال منطبق با استانداردهایی معین اقدام میکند.

 


برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با FSW (نیروی کار متخصص فدرال) کلیک کنید.


 

Federal Express Entry Skilled Trade ) FST) (پیشه وران )

اداره مهاجرت کانادا، برنامه جدیدی تحت سیستم اکسپرس اینتری با عنوان Skilled Trade یا پیشه وران را برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم معرفی کرد.
این طرح بر اساس سهمیه محدود به 3000 درخواست در سال و 43 شغل مشخص برنامه ریزی شده است. مشاغل فنی و حرفه‌ای مانند نجاری، آشپزی، نقاشی و … می‌توانند از طریق این روش برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

 


برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با FST (پیشه وران ) کلیک کنید.


 

اکسپرس اینتری کانادا

 

Canada Experience Class) CEC) (تجربه کانادایی )

همانطور که در قسمت قبل اشاره کردیم، یکی از برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری، داشتن سابقه شغلی یا تحصیلی در کاناداست. کسانی که برای مدتی در کانادا تحصیل یا کار کرده‌اند و با کانادا و زندگی در آن آشنا هستند، این برنامه مهاجرتی مناسب این افراد است.
تجربه کانادایی یا Canada Experience Class) CEC) جهت اقامت دائم کانادا مناسب افرادی است که برای مدتی در کانادا تحصیل و یا کار کرده‌اند. این افراد به واسطه تحصیل و یا داشتن شغل، روابط خوبی در اجتماع و نیز تاثیر زیادی در اقتصاد کانادا دارند. به همین دلیل این برنامه برای اقامت دائم آنها در کانادا بسیار مناسب خواهد بود.


برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با CEC (تجربه کانادایی ) کلیک کنید.


 

Select Streams Under Provincial Nominee Programs ) PNP) (برنامه انتخابی استانی)

یکی دیگر از برنامه‌های اکسپرس اینتری، برنامه انتخابی استان‌ها (PTNP) است که در کسب امتیاز و افزایش شانس برنده شدن متقاضی در دراو‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد.
در این برنامه بعضی از استان ‌ها به صورت جداگانه با در نظر گرفتن شرایطی که در ادامه به آنها می ‌پردازیم نیروی مهاجرتی می پذیرند. لینک
کاندید ها بر اساس نیازهای اعلام شده قبلی استان وارد برنامه اکسپرس اینتری استانی شده و در صورتی که حداقل امتیاز را بیاورند دعوت نامه استانی دریافت خواهند کرد که این دعوتنامه در اکسپرس اینتری فدرال 600 امتیاز را به متقاضی خواهد داد. معمولا این امتیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا کافیست.

 


برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با PNP (برنامه انتخابی استانی) کلیک کنید.


 

مطالب مفید