اقامت کاری کشور پرتغال

از روش ‌های مهاجرت به پرتغال می توان به مهاجرت از طریق کاری اشاره کرد. با توجه به مزیت هایی چون امنیت، کیفیت و سبک زندگی و همچنین فاکتور های نظیر نرخ بیکاری و شاخص ‌های اقتصادی می ‌‌توان در این کشور با اشتغال به کارجهت پیشبرد کار و فعالیت های اقتصادی اقدام نمود.

حداقل سن افراد برای اشتغال به کار در پرتغال 16 سال می باشد و افراد از سن 18 سالگی می ‌توانند قرارداد کاری بدون دریافت مدرک تحصیلی منعقد کنند. ساعت کار در پرتغال برای کارمندان معمولاً 40 ساعت در هفته می باشد ولی در برخی موارد تا 60 ساعت در هفته نیز مجوز صادر می‌گردد.

اخذ ویزای کاری از کشور پرتغال به عوامل ملیت و طول مدت استخدام فرد بستگی دارد. اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا و سوئیس نیازی به دریافت ویزای کار پرتغال ندارند. همچنین برای افرادی که قصد اقامت بیش از 6 ماه در پرتغال دارند، باید گواهی اقامت (certificado de Registo) صادر گردد. برای اکثر اتباع غیر اتحادیه اروپا، نیاز به اجازه کار معتبر از یک کارفرمای پرتغالی الزامی خواهد بود.

کارکردن در کشور پرتغال برای اتباع غیر اتحادیه اروپا به دلایل مختلف، ازجمله سیاست ‌های دولت و نرخ بالای بیکاری در سال‌های اخیر تحت تاثیر قرار گرفته و دولت پرتغال مقررات خاصی برای محدود کردن مشاغل و ظرفیت آن‌ برای اتباع کشور های دیگر وضع کرده است. همچنین لازم به ذکر است برای اشتغال به کار، شغل موردنظر باید ابتدا 3 ماه در خود کشور پرتغال و 3 ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی شود و درصورتی‌که شخص واجد شرایطی برای آن شغل یافت نگردد کارفرما اقدام به استخدام نیرو های کاری از کشور های غیر اتحادیه می ‌کنند.

 

انواع ویزاهای کار در پرتغال

شهروندان سایر کشور ها ( غیر از اتحادیه اروپا ) برای اشتغال به کار در این کشور باید ویزای کار اخذ نمایند. انواع این ویزا ها بستگی به اهداف اقامتی افراد و ویزای کار و مجوز آن ‌ها بستگی دارد، که به انواع آن‌ ها اشاره می ‌کنیم:

1- ویزای اقامت برای کار و شغل مستقل
2- ویزای اقامت کارمندان و همچنین افراد ورزش‌کار
3- ویزای اقامت کارآفرینان
4- ویزای اقامت برای معلمان، مجریان هنری ماهر و کارگران

 

زمانی که متقاضی موفق به اخذ مجوز کار شهروندان غیر اتحادیه اروپایی می شود، باید اقدام به درخواست ویزای کاری کرده که بستگی به ملیت و طول مدت اشتغال به کار معمولا کمتر از 6 ماه داشته و یا مجوز اقامتی دریافت کند که شامل افرادی می گردد، که قصد اشتغال به کار طولانی در پرتغال داشته باشند و نوع مجوز اقامتی به نوع اشتغال آن‌ ها بستگی دارد.

 

انواع ویزای کاری

• ویزای کوتاه‌ مدت:

معمولاً این نوع ویزا برای قرارداد های موقت کوتاه‌ مدت کمتر از 6 ماه و برای کارمندان و کارگران خود اشتغال بعد از بررسی، توسط اداره کار پرتغال (IEEP ) صادر می‌گردد. چنانچه فرد مشغول تحقیق علمی، تدریس دانشگاهی و یا فعالیت ‌های حرفه ‌ای فوق‌ تخصصی و یا آموزش‌ های خاص و خدمات ارائه‌ شده توسط کشور های عضو سازمان تجارت جهانی باشد، به مدت 1 سال تمدید خواهد شد.

• ویزای بلند مدت:

این ویزا برای افراد اتباع غیر اتحادیه که قصد اشتغال به کار طولانی‌تر از 6 ماه در پرتغال دارند صادر می‌گردد. باتوجه به این‌که پرتغال جزء کشور های معاهده شنگن می ‌باشد، ویزای کاری به صورت ویزای طولانی مدت شنگن از نوع D می‌ باشد. این ویزا عموماً برای مدت 1 سال صادر می ¬شود و قابل تمدید می باشد و معمولاً بعد از دو سال اشتغال به کار و پرداخت مالیات به موقع، موفق به دریافت کارت آبی (EU Blue card) می-شوند. همچنین بعد از همین مدت نیز خانواده و همراهان فرد می¬توانند به او بپیوندند.

انواع مجوز های اقامتی

افراد باتوجه به موقعیت شغلی خود بعد از آماده شدن ویزا درخواست یکی از انواع مجوز های اقامت را خواهند داد:

• مجوز اقامت برای محققان ماهر و مهاجران

این مجوز برای محققان پژوهش و مدرسان دانشگاه و کارگران بسیار ماهر با تخصص خاص به مدت 1 سال صادر می‌ گردد و تا 5 سال دیگر تمدید می ‌شود و بعد از آن افراد می ‌توانند برای اقامت دائم اقدام کنند.

• مجوز اقامت برای کارمندان

مجوز اقامت برای کارمندان و کارگرانی است که مشغول به کار در پرتغال می باشند یک سال اعتبار داشته و قابل تمدید تا 5 سال می باشد و بعد از گذشتن 5 سال منجر به اخذ اقامت دائم پرتقال می ‌شود.

• کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی به ‌منزله ویزای کار پرتغال و مجوز اقامت برای کارگران با مهارت ‌های خاص و واجدین شرایط از کشور های غیر اتحادیه اروپا شمرده می ‌شود. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایطی ازجمله مدارج دانشگاهی، کارگران در اتحادیه اروپا با حقوق ثابت، قرارداد کاری یا پیشنهاد کار اجباری به مدت 1 سال و درآمد ناخالص سالیانه معادل یک و نیم برابر میانگین ملی کشور، می‌ توانند برای اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام نمایند. کارت آبی بین 1 تا 4 سال اعتبار داشته و مجوز کار به متقاضی از اتباع کشور های غیر اتحادیه را در 24 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا ( بجز دانمارک، ایرلند، بریتانیا ) را می ‌دهد.

• مجوز اقامت کارکنان خود اشتغال در پرتغال

افرادی از کشور های غیر اتحادیه اروپا که خواستار راه ‌اندازی یک شغل یا کسب و کار در ابعاد کوچک هستند، برای اخذ این مجوز درخواست می ‌دهند. این مجوز درصورتی به متقاضیان داده می ‌شود که اسناد و مدارک اضافی مربوط به فعالیت‌ های تجارتی و یا تثبیت خود اشتغالی در دفاتر مالیاتی را نیز ارائه دهند. کارگران خود اشتغال می توانند با یک کارفرما ثالث کار کنند، با این حال، آن ها در ابتدا باید اجازه اقامت کارمندان را دریافت کنند.

• مجوز اقامت دانشجویان مشغول به کار در پرتغال

دانشجویان علاوه بر ویزای تحصیلی، برای اجازه کار در پرتغال، احتیاج به مجوز کار ( مشروط به اخذ تأییدیه SEF ) خواهند داشت. همچنین در کنار مجوز کار، می ‌توانند به انجام کار های تحقیقاتی و تدریس و فعالیت ‌های تخصصی بپردازند.
برای دانشجویان بعد از اتمام تحصیل این امکان فراهم می شود که ویزای تصیلی خود را با یافتن کار مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی، به ویزای کاری تبدیل و اقامت خود را در این کشور ادامه دهند.

• مجوز اقامت آموزش رایگان و یا کار های داوطلبانه

افرادی که آموزش ‌های رایگان را دریافت و یا در کار هایی داوطلبانه فعالیت دارند، می توانند درخواست اقامت ویژه پرتقال را ارائه داده تا بعد از اتمام دوره آموزشی و یا اتمام کار داوطلبانه ضمن یک قرارداد استخدام، در این کشور مشغول به کار شوند که باید با ارائه درخواست تغییر در مجوز اقامتی همراه و به تایید SEF رسیده باشد.

• مجوز اقامت طلایی برای سرمایه‌گذاران

برنامه ویژه ویزای کاری در پرتغال می ‌باشد، که برای جذب سرمایه‌گذاری افراد سرمایه ‌دار خارجی در پرتغال شکل گرفته ‌است.

 

چگونگی کاریابی و اخذ ویزای کار در پرتغال

با توجه به افزایش تعداد فارغ ‌التحصیلان، رقابت در بازار کار فشرده شده ‌است و نقصانهایی که برای کارکردن با تخصص بالا و صنایع رو به رشد وجود دارد، ممکن است متقاضی برای پیدا کردن کار و شغل مناسب در پرتغال با مشکلات و سختی روبه رو شود.

برای دریافت ویزای کاری از کشور پرتغال، احتیاج به پیدا کردن شغل مناسب می باشد. اتباع غیر اتحادیه اروپا برای اشتغال به کار در پرتقال باید حتماً در این کشور استخدام شوند. بهترین روش برای پیدا کردن کار، جستجوی شغل مرتبط در لیست اعلام ‌شده ومورد احتیاج کشور پرتغال و کمک گرفتن از سایت ‌ها و مؤسسات کاریابی است.
متقاضیان باید رزومه تحصیلی و کاری و مدارک بین‌المللی و همچنین مدارک زبان خود را برای کارفرمایان مختلف بفرستند تا موفق به تایید یکی از کارفرمایان شوند.

در مرحله بعدی کارفرما یا شرکتی که دارای صلاحیت حقوقی است، برای متقاضی دعوت ‌نامه کاری ارسال می‌کند این روند بسیار مشکل است زیرا که کارفرما ابتدا باید کار مورد نظر را 3 ماه در پرتغال و بعد از آن 3 ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و چنانچه در پرتغال یا اتحادیه فرد مناسبی پیدا نشد، اجازه دارد جهت شغل مورد نظر دعوت ‌نامه ‌ای برای افراد تبعه غیر اتحادیه ارسال نماید.

چنانچه مدت زمان کار مورد نظر طولانی‌تر از 3 ماه باشد، کارفرما برای دریافت مجوز کار ( Autorizacao de Trabalho) درخواست خود را تقدیم مقامات مهاجرتی پرتغال SEF ( Servicos de Estangeiras E Fronteiras) نماید.
شایان ذکر است یادگیری زبان پرتغالی مزیتی است برای پیدا کردن شغل مناسب، با این توضیح که مشاغلی در پرتغال وجود دارند، که به اشتغال به آن ها نیازی به زبان پرتغالی نداشته و متقاضی با داشتن مهارت به زبان انگلیسی می توانند فعالیت خود را داشته باشد.

نکته‌ای که باید ذکر شود، تمام افرادی که در پرتغال مشغول به کار هستند باید دارای بیمه تامین اجتماعی باشند و مالیات به دولت پرداخت نمایند، همچنین در ابتدای ورود به این کشور تعدادی از وظایف رسمی باید در کمترین زمان انجام گردد.

 

مشاغل مورد نیاز پرتقال در سال 2020

صنعت گردشگری در پرتغال با داشتن شغل‌ های فصلی و نیمه ‌وقت در زمینه ‌های هتل ‌داری و غذا، از محبوبیت فراوانی برخوردار است. همچنین با توجه به پیشرفت ‌هایی که در صنعت و مخابرات و تولیدات مدرنیزه در پرتغال رخ داده، احتیاج به کارگران با تخصص ‌های ویژه در این کشور دیده می‌شود و برای فارغ‌التحصیلان و جویندگان کار در پرتغال، شهر لیسبون با دارا بودن شرکت‌ های بزرگ چند ملیتی محل مناسبی برای اشتغال به کار می باشد.

لیست مشاغل مورد احتیاج در پرتغال

1- در قسمت گردشگری، هتل‌داری و پذیرایی ( آشپز، پیشخدمت )
2- در قسمت بهداشت و درمان (پزشکان و دندان‌پزشکان و دارند و داروسازان )
3- در قسمت کشاورزی ( کارگران چیدن میوه و تره‌بار )
4- در قسمت مراکز خدمات مشترکین ( افراد در بخش‌ های اداری، منابع انسانی، حسابداری، مدیریت )
5- در قسمت بیوتکنولوژی ( فناوری زیست‌ محیطی )
6- در قسمت فناوری اطلاعات ( مهندسین کامپیوتر با مهارت‌ های فنی خاص )
7- همچنین افراد با مهارت‌ های ویژه در قسمت هایی از جمله اتومبیل، ساخت و ساز، تولید،، منسوجات، خرده‌فروشی و خدمات مالی …

 

روش ‌های مختلف پیدا کردن شغل در پرتغال

برای پیدا کردن شغل مناسب می‌‌توان از طریق سایت ‌ها و مؤسسات کاریابی اقدام نمود. لیست مشاغل مورد نیاز در این سایت ‌ها و مؤسسات کاریابی درج شده است و با مراجعه به آن ‌ها و انتخاب شغل مورد نظر و ارسال رزومه کاری و تحصیلی به این مؤسسات، از دانش و تجربه این مؤسسات در زمینه یافتن کار مناسب، استفاده کرد.

لیست مؤسسات و سایت ‌های مطرح در پرتغال

1- Learn4Good
2- Emprego SAPO
3- Indeed
4- Empregos Online
5- Next Emprego

 

شرایط و قوانین کار در پرتغال

o دریافت دستمزد
o مرخصی سالانه 22 روزه
o 9 روز تعطیلات عمومی
o پاداش سالانه اعیاد وکریسمس
o 120 روز مرخصی زایمان برای مادران
o 40 ساعت کار در هفته و یا 8 ساعت در روز برای مشاغل تمام ‌وقت
o اضافه‌کاری در روز حداکثر تا 12 ساعت در روز ( 60 ساعت در هفته )
o داشتن قرارداد های اشتغال به‌ صورت دائمی و پاره ‌وقت

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کاری پرتغال

1- کپی پاسپورت
2- شناسنامه
3- کپی ویزا های قبلی در صورت وجود
4- گواهی ازدواج در صورت وجود
5- دو قطعه عکس
6- قرارداد کاری منعقد شده بین متقاضی و کارفرما
7- گواهی سوء سابقه کیفری
8- بیمه ‌نامه پزشکی با پوشش منطقه شنگن شامل مبلغ 30 هزار یورو
9- اسناد و مدارک تمکن مالی مربوط به 6 ماه اخیر
10- رزومه کاری
11- آدرس معتبر و یا اجاره نامه برای اثبات محل اقامت در پرتغال.

 

بررسی ویزای همراه در ویزای کاری پرتغال

بررسی درخواست الحاق خانواده بعد از گذشت مدت زمان حدود 1 سال، که متقاضی ویزای کار خود را تمدید و مالیات خود را پرداخت کرده باشد، ظرف مدت 90 روز و هزینه 90 یورو صورت می پذیرد. متقاضیان می ‌توانند اقدام به درخواست ویزا برای همراهان خود به شرح زیر نمایند:

1- همسر متقاضی
2- فرزندان متقاضی
3- برادر یا خواهر با سن کم تحت تکفل متقاضی
4- والدین متقاضی و والدین همسر متقاضی
5- فرزندان وابسته به متقاضی شامل فرزند خوانده و یا فرزند همسر فرد.

 

اخذ تابعیت با ویزای کار در پرتغال

به متقاضی بعد از یافتن شغل موردنظر و سپری کردن مراحل قانونی و مستقر شدن در خاک پرتغال اقامت کاری تعلق می‌گیرد، که وی می ‌تواند بعد از تمدید مدت زمان اقامت با توجه به شغل مربوطه و پرداخت مالیات هزینه و بیمه و بعد از گذشتن مدت 5 سال اقامت و کار کردن در پرتغال اقدام به درخواست اقامت دائم و بعد از 6 سال اخذ تابعیت و پاسپورت نماید.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *