اقامت کاری کشور سوئیس

کشور سوئیس از جمله کشورهای صنعتی و پیشرفته ای است، که هر ساله مهاجران بسیاری برای اخذ ویزای کار این کشور با هم رقابت می کنند. سوئیس با احتیاج به نیروی کار ماهر در بخش¬های مهندسی مکانیک و الکترونیک و داروسازی بانکداری و بیمه و… فرصت مناسبی است برای افرادی که مهارت¬های شغلی بالایی دارند، تا با توجه به نرخ بالای اشتغال و استانداردها و کیفیت بالای زندگی متقاضیان را از سراسر دنیا بخصوص ایران به سمت خود جذب نماید.

باید توجه داشت که سوئیس با کاهش ظرفیت اعطای ویزای کار برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا، و همچنین دشوار کردن قوانین تمدید ویزای کار و بررسی های سختگیرانه پرونده های کاری، فرصت اخذ ویزا را برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا سخت کرده است، تا حدی که ظرفیت ویزای کاری کوتاه مدت و ویزای کاری بلند مدت برای متقاضیان غیر اتحادیه اروپا تا حدود 1000 مورد کاهش داده است.

 

شرایط و فرآیند اخذ ویزای کاری

برای اخذ ویزای کار متقاضی باید از طرف کارفرمایی در سوئیس پیشنهاد کاری (Job offerr) داشته باشد که این پیشنهاد کاری مستلزم پذیرش در آگهی می¬باشد، آگهی کار توسط کارفرما به مدت 3ماه در داخل سوئیس، 3 ماه در اتحادیه اروپا، و چنانچه هیچ متقاضی در این آگهی¬ها پذیرفته نشد ، فرصت به متقاضیان بین¬المللی داده می¬شود تا شانس خود را امتحان کرده و با ارائه رزومه خود بتوانند در کار آگهی شده پذیرش و از سوی کارفرما دعوت¬نامه¬ای را دریافت نمایند. عوامل موثر بر پذیرش ویزای کار سوئیس دارا بودن مدرک تحصیلی بالا، تسلط به زبان رسمی این کشور و دارا بودن سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی می باشد.

 

انواع ویزای کاری سوئیس

1- اقامت L) LPERMITS)

این نوع مجوز اجازه کار به صورت موقت بوده و اعتباری 1ساله دارد و قابل تمدید با شرایط خاص تنها به مدت 1سال دیگر می¬باشد وفقط برای کار و کارفرمایی خاص تعلق می گیرد.

2- اقامت B) BPEMITS)

این نوع اقامت نیز مانند نوع L به مدت یک سال صادر می¬گردد. با این تفاوت که قابلیت تمدید سالانه دارد و متقاضی می¬تواند با ارائه مدارک خود این نوع مجوز را به صورت سال¬های متوالی تمدید کند، با این شرط که متقاضی کارفرمای خود را تعویض نکند و کار مشخص و کارفرمایی معین داشته باشد تا بتواند این اقامت را تمدید کند. همچنین چنانچه متقاضی 10سال در سوئیس زندگی کند و 10بار این اقامت را تمدید کرده باشد واجد شرایط برای درخواست و اخذ اقامت دائم می¬شود.

3- اقامت C) CPEMITS)

این اقامت، مجوز اقامت دائم کشور سوئیس می¬باشد و افراد بعد از 10سال زندگی مستمر در سوئیس و اشتغال به کار موفق به اخذ این اقامت می¬شوند. این مجوز به متقاضیان خوداشتغال و کارآفرین نیز تعلق می-گیرد.

 

فهرست مشاغل مورد نیاز سوئیس در سال 2020

o داروسازی
o مشاغل مهندسی و فناوری
o بانکداری
o بیمه و فن¬آوری اطلاعات
o مشاوره
o تحلیلگر سیستم
o تحلیلگر مالی

 

 

روش های اخذ ویزای کار سوئیس

• اخذ ویزای کاری از طریق کارفرما

متقاضی باید با یافتن یک کارفرمای سوئیسی اقدام به اخذ ویزای کار این کشور کند و با ارائه مدارک لازم و قرارداد به سفارت سوئیس می تواند، ویزای ۴ ساله قابل تمدید کار سوئیس را اخذ نماید. برخی اوقات مدت اعتبار این ویزا بر اساس مدت قرارداد کاری می باشد.

• اخذ ویزای کاری از طریق تحصیل

متقاضی می تواند با تحصیل در این کشور و جست و جوی کار پس از اتمام دوره تحصیل و یافتن کار مورد نظر ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کند. پس از ۵ سال اشتغال به کار در این کشور و پرداخت مالیات، می تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند.

• اخذ ویزای کاری از طریق سایت های کاریابی

متقاضی از طریق جست و جو در سایت ها و موسسه های کاریابی معتبر سوئیس کار مورد نظر خود را پیدا کرده و کارفرمایی در صورت نیاز به تخصص و مهارت متقاضی و تائید شرایط و مدارک متقاضی با وی مصاحبه کرده و دعوتنامه کاری ارسال کرده تا متقاضی از طریق آن برای اخذ ویزا اقدام نماید.

 

مدارک لازم برای ارائه به سفارت سوئیس جهت اخذ اقامت کاری

1- پاسپورت
2- مدارک شناسایی
3- کپی آگهی¬هایی که برای شغل مورد نظر چاپ شده
4- قرارداد کاری بین متقاضی و کارفرما
5- رزومه تحصیلی و سوابق کاری
6- مدارک مقاطع مختلف تحصیلی و ریزنمرات
7- اسناد سکونتی (اجاره نامه و یا سند ملک محل زندگی)
8- تکمیل فرم¬های درخواست
9- عکس
10- گواهی بیمه سلامت
11- رسید پرداختی هزینه¬های رسیدگی به درخواست متقاضی به حساب اداره مهاجرت

 

شیوه¬های کاریابی در سوئیس

برای اخذ ویزای کاری، متقاضی باید یک job offerr از یک کارفرمای معتبر داشته باشد. برای رسیدن به این امر، می¬تواند از طریق مؤسسات و یا سایت¬های کاریابی در کشور سوئیس اقدام نماید و بین آگهی¬های ثبت شده کار مورد نظر خود را پیدا کرده و رزومه خود را برای کارفرما ارسال و دعوت نامه از طرف کارفرما دریافت نماید. روش دیگر برای یافتن کار مناسب، ارسال رزومه برای مؤسسات کاریابی است تا این مؤسسات شغل و کارفرمای مناسبی را برای وی جستجو کرده و بیابند.

نکته مهم در این قسمت داشتن و تهیه رزومه بسیار قوی می¬باشد، که در آن اطلاعات شخصی، سوابق کاری و مهارت و تخصص¬های کاری و همچنین آینده جهت کار در سوئیس، درج شده باشد.

 

وب سایت¬هایی در سوئیس برای یافتن کار :

 Job up
 Monster
 Total job
 Job in Gentva
 Darwin
 Jobscout 24
 Job winner
 Job in Zurich
 Step stone
 Swiss Dev jobs

ویزای همراه

طبق قوانین و مقررات مهاجراتی در سوئیس برای متقاضیان ویزای کار که جز ویزای بلندمدت محسوب می-گردد، این امکان فراهم شده که برای همراهان خود شامل همسر و فرزندان بالای 18سال خود تقاضای ویزای همراه کرده و خانواده خود را به این کشور انتقال دهند. برای دریافت این ویزا مدارکی از جمله سند ازدواج، مدرک زبان و اسناد تمکن مالی الزامی می¬باشد. متقاضیانی که ویزای کاری سوئیس را دریافت کرده اند، پس از گذراندن ۳ دوره کاری مداوم می توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸سال خود را در سوئیس به همراه داشته باشند.

 

اخذ اقامت دائم و تابعیت و پاسپورت سوئیس از طریق ویزای کاری

افرادی که ویزای کاری از ابتدا با Job offerr دریافت کرده¬اند و یا دانشجویانی که بعد از اتمام تحصیل ویزای تحصیلی خود را با یافتن کار مناسب تبدیل به ویزای کاری کرده¬اند، می¬توانند پس از گذشت 10 سال تا 12 زندگی دراین کشور موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت شوند.
اگر متقاضی خارجی به مدت ۱۲ سال به طور مداوم و مستمر در این کشور اقامت و اشتغال به کار داشته باشد، می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. همچنین باید شرایط زیر نیز فراهم باشد:

 تبعیت و پیروی قوانین و مقررات کانتون ها
 عدم ایجاد خلل در نظم و امنیت کشور
 آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ مردم سوئیس

 

شایان ذکر است تنها افرادی که ویزای نوع D را دارند می¬توانند برای اخذ اقامت دائم در سوئیس اقدام نمایند.
همچنین مهاجران از کشورهای آمریکا و اروپا می¬توانند بعد از مدت 5سال موفق به اخذ اقامت دائم در این کشور شوند.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *