منو

021-91006998
    تماس با ما

اقامت کاری کشور انگلستان

یکی از روش های دریافت اقامت انگلیس، ورود به بازار کار این کشور می باشد. با توجه به اینکه این کشور در زمینه فناوری و خدمات پزشکی از مطرح ترین کشورها در دنیا می باشد، اخذ اقامت کاری از جمله روش هایی است که بسیاری از متخصصین در رشته های مختلف، طرفدار استفاده از این شیوه اقامتی هستند. برای دانشجویانی که در انگلیس تحصیل می کنند، فرصت و شانس بیشتری برای یافتن کار مناسب وجود دارد و می توانند از تغییر ویزای تحصیلی به کاری استفاده نمایند و درخواست اقامت دائم را داشته باشند. انگلستان ویزاهای کاری مختلفی را ارائه می دهد، که با توجه به شرایط و تخصص متقاضیان، مدت و اعتبار ویزا متفاوت و همچنین محدودیت های ظرفیتی در صدور ویزا اعمال می گردد.

از انواع ویزاها می توان به ویزاهای صادره برای مهندسان، پزشکان، کارگران، نمایندگان انتقالی از شرکت کشور مبدا، مبلغان دینی، ورزشکاران و کارگران فصلی با ویزای کوتاه مدت اشاره کرد. بنابراین کشور انگلیس برای متقاضیان، انواع متفاوتی از ویزای کاری را ارائه کرده است که در ادامه مطالب به انواع و بررسی آنها می پردازیم.

1- ویزای کاری عمومی Tier-2 general

ویزای کاری عمومی برای افرادی صادر می گردد، که یا اسپانسری در انگلیس داشته باشند و یا پیشنهاد شغلی از کارفرمایی در این کشور دریافت کرده باشند.
اسپانسر واجد شرایط، اعم از شخص حقوقی و یا حقیقی پیشنهاد شغلی را ارائه می دهد. لازم به ذکر است، کاری که به عنوان شغل انتخاب می گردد، باید مرتبط با کاری باشد، که اسپانسر یا شرکت در آن زمینه فعالیت می کنند و با هم همخوانی داشته باشند و با تعیین میزان حقوق دریافتی، متقاضی بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.

 

اقامت کاری کشور انگلستان

شرایط اسپانسر

اسپانسر باید حداقل 10% یا 159600 پوند از سهام شرکت خود را برای استخدام متقاضی و ارسال دعوت نامه (sponsorship-letter) و همچنین دریافت گواهی و کد اسپانسری بلوکه کند.
گواهی اسپانسری شماره مرجعی است که اطلاعات راجع به شغل و جزئیات اطلاعات شخصی فرد متقاضی در آن بیان شده است. این گواهی به صورت الکترونیکی می باشد ( به صورت سند کاغذی نیست). گواهی اسپانسری برای یک ماه از تاریخ ارائه شده اعتبار دارد.
اسپانسر به فرد متقاضی یک کد خواهد داد، تا وی بتواند کد مذکور را در نامه درخواستی خود وارد کرده و به سفارت ارائه دهد. استفاده از این کد فقط یک بار انجام می شود و در صورت عدم دریافت ویزا، برای درخواست های بعدی باید دوباره این گواهی صادر شده و کد مذکور دریافت شود. اسپانسر اطلاعات دیگری نیز برای سهولت پذیرش متقاضی باید در اختیار وی قرار دهد. از جمله این اطلاعات می توان به مبلغ حقوق دریافتی اشاره کرد که حداقل آن مبلغ 30 هزار پوند تعیین شده است. علاوه بر این، اسپانسر باید پذیرش یا عدم پذیرش جهت ساپورت مالی تمام هزینه های متقاضی را نیز اعلام کند.

 

شرایط مورد نظر برای ویزای Tier-2

1- دریافت کد Reference از دعوت نامه کاری یا sponsor ship letter
2- تهیین مبلغ مناسب حقوق دریافتی
3- گواهی حمایت مالی از طرف اسپانسر (در صورت پذیرش هزینه زندگی متقاضی، یعنی مبلغ 954 پوند ماهیانه به مدت 90 روز )
4- مدارک و اسناد سطح مطلوب زبان انگلیسی
5- نامه تمکن مالی ( داشتن مبلغ 945 پوند ماهیانه به مدت 90 روز )
6- اثبات امکان مسافرت و سوابق سفر در 5 سال گذشته ( عدم ممنوعیت ورود و خروج )
7- گواهی پزشکی سلامت جسمانی ( همچنین انجام آزمایش سل برای کشورهایی که از طرف انگلیس تعیین شده است. ایران در لیست این کشورها نمی باشد. )
8- عدم سوءسابقه از کشور مبدا

 

مدت زمان ویزای کاری در انگلستان

پس از صدور ویزا توسط سفارت، متقاضی باید ظرف مدت 3 هفته، وارد خاک انگلیس شده و 3 ماه فرصت دارد تا در شغل مربوطه و در تاریخ ذکر شده در گواهی اسپانسری، مشغول به کار گردد.
مدت زمان ویزای Tier-2 حداکثر 5 سال و 14 روز یا با توجه به زمان مشخص شده در گواهی اسپانسری به اضافه 1 ماه تعیین شده است. به طور مثال اگر مدت زمان تعیین شده در گواهی 3 سال باشد، ویزای صادر شده 3 سال و یک ماه می باشد. همچنین افراد می توانند این ویزا را برای 5 سال دیگر تمدید کرده و پس از گذشت 10 سال درخواست اقامت دائم کنند.

مدارک لازم برای ویزای کار در انگلیس

1- پاسپورت
2- عکس رنگی
3- پرینت حساب به مبلغ 85050 پوند ( 945 پوند ماهیانه برای مدت 90 روز )
4- مدارک لازم برای سطح انگلیسی مطلوب
5- گواهی پزشکی
6- دعوت نامه از طرف اسپانسر و کد Reference
7- فرم پذیرش با ذکر حقوق تعیین شده

هزینه های دریافت ویزای کاری در انگلیس

1- هزینه خالص
به طور خالص هزینه اقدام متقاضی برای درخواست ویزا کاری از دولت انگلیس، 575 پوند می باشد. همچنین برای هر نفر همراه 575 پوند نیز به مبلغ اولیه افزوده می گردد. در صورتی که فرد با داشتن ویزای دیگری در انگلیس اقامت موقت داشته باشد، برای تبدیل این ویزا به Tier-2 (کاری)، هزینه ای معادل 644 پوند باید پرداخت کند.

2- هزینه های بیمه شهروندی
هزینه های بیمه شهروندی به دو صورت، آنلاین یا حضوری پرداخت می شود. در صورت پرداخت حضوری باید از طریق مراکز خدمات دهی بیمه اداره مهاجرت، بعد از پر کردن درخواست های اولیه و اصلی در زمان تعیین شده، در زمان وقت سفارت پرداخت شود. مبلغ بیمه با توجه به مدت زمان تعیین شده گواهی اسپانسری حداکثری 5 سال و 14 روز تعیین می گردد.

2 – ویزای کار انتقالی Tier-2

ویزای کار انتقالی شامل افرادی می شود که با ویزای دیگری در کشور انگلیس اقامت داشته و برای تبدیل آن ویزای دیگر به ویزای کاری اقدام می نمایند. لازم به ذکر است مدت زمان ویزای کار انتقالی محدود می باشد. چنین افرادی برای دریافت اقامت دائمی می توانند ویزای خود را تغییر داده و به ویزای Tier-2 تبدیل کرده یا انتقال دهند که به مواردی از آنها اشاره خواهیم کرد:
در صورتی که

1- متقاضی ویزای Tier-1 داشته باشد
2- در صورت داشتن ویزای Tier-2 مربوط به ورزشکاران و یا شخصیت های بزرگ مذهبی، سیاسی
3- در صورت داشتن ویزای Tier-1 مربوط به کارآفرینی در شرکتی که به ایده پردازی می پردازد
4- افرادی که ویزای تحصیلی Tier-4 را دارند یا از انواع دیگری از ویزاهای تحصیلی استفاده می کنند
5- داشتن ویزای Tier-5
6- اگر متقاضی زیر نظر یک متخصص و تحت برنامه مهاجرتی او در انگلیس حضور داشته باشد، می تواند وضعیت اقامتی اش را به ویزای Tier-2 تبدیل نماید
7- در صورتی که فرد نخبه و از افراد با سطح علمی بالا باشد
8- همراه شخصی که ویزای تحصیلی Tier-4 دارد باشد.

شرایط همراه در ویزای کاری Tier-2

کشور انگلیس همانند سایر کشور ها شرایطی را فراهم نموده، تا فرد متقاضی ویزای کار، بتواند برای همراهانش نیز اقدام به اخذ ویزای همراه کند. ویزای وابسته Dependent Visa برای اعضای خانواده یعنی همسر و فرزندان کمتر از 18 سال صادر می شود، که به ویزای Tier-2 تبدیل می شود.
برای ورود همراهان با ویزای Tier-2 ، فرد متقاضی باید با مدارک مستدل ثابت کند، که از نظر مالی می تواند تمام همراهان خود را ساپورت مالی کرده و از پس هزینه زندگی آن ها بر می آید. همراهان فرد متقاضی باید 630 پوند برای هر نفر، به ازای هر ماه زندگی در طی 1 سال در حساب بانکی خود سپرده داشته باشند و این مبلغ باید در حساب بانکی آنها، 3 ماه قبل از پذیرش فرد اصلی، وجود داشته و مدارک آن را ارائه دهند.

3 – ویزای کار Tier-5

این نوع ویزا به صورت موقت و کوتاه مدت می باشد و برای کارگران کارهای داوطلبانه، افرادی که کارهای خلاقانه دارند، هنرمندان، کارمندان دیپلماتیک برای کارهای بین المللی در انگلیس حضور کوتاه مدت دارند، مبلغین مذهبی و افراد جوان با مهارت های خاص صادر می گردد. مدت زمان این ویزا 3 سال می باشد. همچنین امکان تمدید این ویزا وجود دارد. لازم به ذکر است این ویزا برای ایرانیان صادر نمی گردد.

 

مشاغل مورد نیاز 2020 انگلستان

مدیر بازرگانی
مدیر توسعه تجارت
مدیر پروژه
مدیر منابع انسانی
مدیر ارتباطات
مدیر حسابداری
مدیر مالی
مدیریت بازاریابی
مدیر تولید
مدیریت بحران
توسعه دهنده نرم افزار
آرشیتکت
توسعه دهنده وب
دستیار اجرایی
مهندسی نرم افزار
مدیر اجرائی
تحلیلگر تجاری
پزشکان
مهندسین عمران
مهندسین صنعت انتقال و توزیع برق
مهندسین هوا فضا
مدیریت پسماند صنعت هسته ای
مشاوران رادیولوژی
مهندسین مکانیک
کارگر اجتماعی
طراحان گرافیک
آشپز
جوشکاران
دامپزشکان
تکنسین های مهندسی

 

اقامت کاری کشور انگلستان

 

نحوه کاریابی در انگلستان

 

از راه های کاریابی در انگلستان و اخذ ویزای کاری انگلیس، اقدام از طریق موسسات کاریابی می باشد. موسسات کاریابی این امکان را فراهم می کنند تا افراد با شرایط کاری متفاوت کار مناسب خود را پیدا کرده و به آن مشغول شوند. طریق دیگر پیدا کردن کار در انگلیس پیشنهاد کاری از فردی است که به مهارت و سوابق متقاضی آگاهی داشته و به عنوان اسپانسر از وی حمایت نماید. متقاضی پس از پیدا کردن کار می تواند با آماده سازی مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کاری انگلیس TIER2 اقدام به مهاجرت از این طریق به این کشورنماید.

برخی از موسسات کاریابی در انگلیس

Life Worth
Badenoch & Clark
All Jobs UK
Agency Centeral
Step Ahead
Hays Requerment

نکاتی که باید در اخذ ویزای کاری برای انگلیس به آن توجه شود:

1- متقاضی باید در همان شغل تعیین شده توسط اسپانسر و برای وی مشغول به کار شود.
2- برای متقاضی امکان داشتن مجوز شغل دوم در سطح و راستای شغل اول، برای مدت 20 ساعت در هفته فراهم می باشد.
3- فرد می تواند کارهای داوطلبانه انجام دهد.
4- تحصیل همزمان با ویزای Tier-2 برای متقاضی امکان پذیر خواهد بود، در صورتی که تحصیل، خللی در شرایط شغلی که اسپانسر برای متقاضی فراهم کرده ایجاد نکند.
5- سفر به خارج از انگلستان برای دارنده ویزای Tier-2 مجاز می باشد.
6- همراه بردن خانواده تحت پوشش ویزای Tier-2 امکان پذیر می باشد.
7- متقاضی اجازه داشتن بیش از 10% از کل سهام اسپانسر را ندارد، مگر در صورتی که درآمد سالانه او بیش از 159000 پوند باشد.
8- متقاضی نمی تواند با داشتن ویزای Tier-2، از کمک هزینه های عمومی (مثل وام بانکی) که شامل شهروندان انگلیس می شود، استفاده کند.
9- متقاضی نمی تواند همزمان با درخواست ویزای Tier-2، برای شغل دوم خود را اقدام کند. بعد از دریافت ویزای Tier-2 ، متقاضی می تواند برای درخواست شغل دوم اقدام و فرم درخواست جدید را ثبت کرده و برای اداره مهاجرت انگلیس ارسال کند.

اخذ اقامت و تابعیت در انگلستان

در صورتی که متقاضی موفق به اخذ ویزای کاری شود، اقامت بلند مدت 5 ساله به او داده می شود. وقتی که در این مدت مشغول به کار باشد، موفق به تمدید این 5 سال برای دوره ی دوم می شود، که نهایتا می تواند پس از گذشت این زمان اقدام به اخذ اقامت دائم خود کند. همچنین متقاضی پس از اخذ اقامت دانم باید اثبات کند که، به صورت مداوم مشغول به کار بوده، برای کشور انگلیس مفید بوده وهمچنین به قوانین کشور متعهد بوده، و سو سابقه کیفری نداشته، و همچنین به فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنایی پیدا کرده است، می تواند برای اخذ پاسپورت خود و خانواده اش اقدام نماید. شایان ذکر است که طول مدت زمان روند اخذ پاسپورت 3 سال است.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *