اقامت کاری ایتالیا کشور ایتالیا

ایتالیا با داشتن تاریخی غنی و فرهنگ و تمدن قدیمی از کشور های مهاجر پذیر محسوب می گردد. بنابراین افراد بسیاری این کشور صنعتی و تاریخی را جهت زندگی و اشتغال به کار انتخاب می کنند. با توجه به شرایط اتحادیه اروپا مهاجرت کاری به کشورهای این حوزه به راحتی امکان ندارد، مگر در صورتی که هر کدام از کشورهای اروپایی نیاز به نیروی کار غیر بومی داشته باشند. با توجه به نرخ بیکاری و رکود اقتصادی که ایتالیا دارد، از شرایط کاری مناسب برخوردار نمی باشد، ولی باز این امکان وجود دارد که متقاضی با داشتن یک پیشنهاد کاری و موفق به اخذ اقامت کاری از ایتالیا شود. البته باید اشاره شود که در این کشور امکان یافتن کارهای موقتی و فصلی نیز وجود دارد. مراکزی چون هتل ها، رستوران ها، محیط های ورزشی و … اقدام به جذب نیروی کار فصلی می کنند. با توجه به مدت اقامت آنها ویزای کوتاه مدت برایشان صادر می گردد.

همچنین امکان ایجاد کسب و کار و اشتغال زایی توسط متقاضی در این کشور فراهم است، که متقاضی با ارائه طرح تجاری خود درخواست ویزای کارآفرینی کرده و پس از تایید اداره بازرگانی این کشور با استناد به مدارک ارائه شده، اقامت دو ساله صادر می گردد.

شرایط ویزای کار ایتالیا

برای متقاضیان ویزای کاری شرایطی وجود دارد که به آنها اشاره می کنیم:
1- داشتن مهارت زبان ایتالیایی
2- داشتن مهارت زبان انگلیسی (برای متقاضیان مشتری به کار در حوزه گردشگری و توریست)
3- داشتن مدرک فنی و حرفه ای (برای صنعت گران)
4- داشتن مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس) برای مشاغلی که مهارت خاص نیاز دارند
5- داشتن سن بالای 18 سال

 

اقامت کاری ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق کاری، متقاضی باید از شخصی (کارفرما) در این کشور پیشنهاد کاری Job offer داشته باشد. البته شایان ذکر است که کارفرما باید شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در روزنامه و اینترنت در داخل کشور ایتالیا آکهی نماید و همچنین 3 ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی کند، چنانچه بعد از این مدت نیروی کار مناسبی پیدا نشد، کارفرما می تواند کار مورد نظر را برای متقاضیان خارج از اروپا پیشنهاد کند.

باید اشاره کرد که برخی از مهاجران، با داشتن مجوز های اقامتی موقت امکان اشتغال به کار را دارند، که توسط یک کارفرما این مجوزها باید اخذ گردد. اقامت های کاری شامل مجوز کار به صورت فصلی در حوزه های کشاورزی و گردشگری ارائه می شود و اعتباری بین 20 روز تا 3 ماه را دارا می باشد. همچنین در برخی مواقع اجازه موقت به صورت اقامت نامعلوم برای متقاضی صادر می شود. افرادی که از این مجوزها استفاده می کنند می توانند بعد از 5 سال برای اقامت خود اقدام نمایند. ویزای کارآفرینی نیز از جمله اقامت های کاری محسوب می شود، که اجازه کار تا زمانی که قرارداد کار برای مدت نامحدودی منعقد شده باشد، برای مدت 2 سال صادر می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت کاری

1- پاسپورت
2- عکس
3- رزومه تحصیلی
4- رزومه کاری
5- قرارداد کاری که با کارفرما منعقد شده است
6- نامه تمکن مالی
7- فرم های مربوط تکمیل شده
8- گواهی پزشکی
9- گواهی مورد سوء پیشینه
10- بیمه
11- فیش های واریزی هزینه های ویزا
12- گواهی ازدواج ( در صورت وجود)
13- تعیین محل اقامت در ایتالیا

 

مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

با توجه به نرخ بیکاری در ایتالیا و دانستن این مطلب که اخذ ویزای کار متناسب با شغلی است که کارفرما پیشنهاد می دهد، متقاضیان باید از مشاغل مورد نیاز این کشور آگاهی کامل داشته باشند. لذا از مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه هستند و شانس اخذ ویزای کاری در آنها بیشتر است می توان به مشاغل زیر اشاره کرد:

1- آموزش و پرورش
2- کامپیوتر و الکترونیک و IT
3- مهندسی مکانیک
4- تکنولوژی
5- بیمه
6- سونوگرافی
7- معمار
8- مددکار
9- ریاضی و مهارت های آن

شرایط کاریابی در ایتالیا

متقاضی برای پیدا کردن شغل و کار مناسب باید طبق قوانین اداره کار ایتالیا و قوانین مربوطه اقدام نماید. لازم به ذکر است برای پیدا کردن کار در این کشور متقاضی باید به مهارت های زبان ایتالیایی را در حد متوسط آشنایی داشته باشد.
همچنین برای رشته هایی نظیر مهندسی آشنایی با زبان انگلیسی نیز الزامی می باشد. متقاضی می بایست رزومه قوی در زمینه شغلی داشته باشد، تا موفق به یافتن کار مناسب در زمینه تحصیلی خود شود.

موسسات کار یابی در ایتالیا

برای مهاجرت به ایتالیا از طریق کاری می توان از طرق مختلف شغل مورد نظر را پیدا کرد. کاریابی هم از طریق آنلاین توسط خود متقاضی و هم از طریق آشنایان و هم از طریق موسسات و …. امکان پذیر خواهد بود.

1- ازطریق موسسات کار یابی

افراد می توانند هم به صورت حضوری (چنانچه در ایتالیا باشند) و هم از طریق ارسال رزومه به این موسسات اقدام به جستجوی کار کرده و نهایتا پیشنهاد کاری کارفرما را از طریق این موسسات دریافت نمایند.

2- از طریق آگهی های روزنامه

متقاضی می تواند در زوزنامه های خاص با مراجعه به روزنامه های محلی . ملی ایتالیا آگهی های درج شده در آن ها را مطالعه و کار مورد نظر خود را پیدا کند.

3- از طریق سایت های کار یابی

متقاضی می تواند از طریق سایت های کار یابی موفق به یافتن کار مورد نظر خود شود. از مهمترین سایت های کاریابی می توان به سایت های زیر اشاره کرد:

• Monster Italy
• StepStone Italy
• Bancailavoro
• Org
• Joblitz
• Cliccalavoro
• Tip Topjob
• TransitionAbrod
• Jobonline
• Teachitaly
• Bancalavoro
• Skillpass
• Opportunitalia
• Universitaelevoro
• Jobonline

مراحل دریافت ویزای کاری در ایتالیا

1- یافتن شغل مورد نظر از طریق یکی از روش های ذکر شده
2- ارسال رزومه کاری به کار فرما
3- دریافت نامه job offer از کار فرما و تائید آن
4- اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کاری ایتالیا از طریق سفارت (30 روز کاری)
5- ورود به کشور ایتالیا
6- امضاء و انعقاد قرارداد کاری بین کارفرما و متقاضی فرصت (مدرک زبان این مرحله 8 روز می باشد)
7- دریافت مجوز و اقامت کاری از نهاد های مربوطه

 

ویزای همراه از طریق ویزای کاری

منظور از همراه، همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد، که متقاضی می تواند بعد از صدور ویزای کاری یک ساله خود برای الحاق خانواده خود درخواست نماید.
لازم به ذکر است کارگران فصلی که ویزای کار زیر 1 سال دارند، نمی توانند همراه با خود داشته باشند. این کارگران باید درخواست الحاق خانواده را در زمان اقامت اولیه خود در کشور مبدا ارسال نمایند. چنانچه متقاضی نتواند خانواده خود را با خود همراه کند، می تواند بعد از ورود به خاک ایتالیا درخواست خود را تقدیم نماید، تا خانواده ی و همراهانش به وی ملحق شوند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای همراه

1- تکمیل فرم درخواست
2- پاسپورت
3- گواهی اشتغال به کار متقاضی اصلی
4- گواهی ازدواج
5- گواهی تولد فرزندان
6- مدارک و اسناد تمکن مالی (ارائه گواهی و فیش حقوقی متقاضی در ایتالیا)
7- گواهی عدم سوءپیشینه
8- گواهی پزشک
9- تاییدیه محل سکونت در ایتالیا

دریافت اقامت و تابعیت از طریق اقامت کاری ایتالیا

دریافت ویزای کاری از ایتالیا می تواند شانس اخذ اقامت دائم در ایتالیا را افزایش دهد. در صورتی که کار مورد نظر متقاضی ، رسمی باشد، همچنین مورد تایید وزارت کار ایتالیا باشد و بیمه و مالیات در قرارداد ذکر شده باشد. متقاضی با داشتن چنین قراردادی و انجام کار قانونی خود به مدت 5 سال در ایتالیا با پرداخت بیمه خود می تواند اقامت دائم خود را دریافت نماید. چنانچه بعد از گذشت مدت زمان لازم، متقاضی هیچ سابقه کیفری نداشته باشد و هزینه مالیات و بیمه را پرداخت نماید و همچنین به زبان ایتالیایی تسلط و با آداب و رسوم آن کشور را آشنا باشد می تواند برای اخذ، پاسپورت و تابعیت خود اقدام نماید.

 

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *