اقامت سرمایه گذاری کشور آمریکا

ویزای سرمایه گذاری EB5

برنامه مهاجرت سرمایه گذاری روشی است که با آن افراد می توانند با سرمایه گذاری در آمریکا گرین کارت این کشور را کسب کنند.
برای این منظور فرد باید سه شرط را دارا باشد:

1- تحت ریسک قرار بگیرد
2- به تعداد معین شغل ایجاد کند
3- میزان سرمایه گذاری از حداقل بالاتر باشد

در حال حاضر این میزان جهت سرمایه گذاری یک میلیون دلار و یا پانصد هزار دلار می باشد. تفاوت این دو میزان سرمایه گذاری فقط وابسته به محلی است که سرمایه گذاری در آن صورت می گیرد.
برای اینکه متقاضی یکی از شروط این روش را رعایت کند، حداقل 10 شغل تمام وقت باید ایجاد شود، بدین معنی که 10 موقعیت شغلی که هر کدام بیش از 35 ساعت کار در هفته باشد. مهم ترین خواسته کشور آمریکا در این روش سرمایه گذاری از طریق ریسک است یعنی حتی اگر کسی بتواند برگشت پول را تضمین کند همین مساله سبب رد شدن پرونده متقاضی خواهد شد.

همانطور که بیان شد می توان بسته به محل سرمایه گذاری از یک میلیون دلار تا پانصد میلیون دلار سرمایه-گذاری کرد که این مناطق به نام TEA یا مناطق استخدامی هدف نامیده می شوند. این مناطق می تواند روستایی یا شهری باشد و نرخ بیکاری در آنها یک و نیم برابر متوسط نرخ بیکاری باشد.
افرادی که از این طریق اقدام می کنند پس از حدود سه سال وارد آمریکا می شوند وگرین کارت موقت دریافت می کنند. دوسال بعد از ورود لازم است برای تبدیل کارت موقت به دائم اقدام کنند. شایان توجه است گرین کارت موقت تفاوت خاصی با دائم ندارد. دارنده این ویزا می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را همراه ببرد.

روش های اخذ این اقامت از 2 طریق می باشد

1- مسیر برند منطقه ای
2- مسیر بیزنسی شخصی

1- شرکت هایی که به منظور توسعه منطقه ای خاص، مجوز می گیرند. این شرکت ها پول های سرمایه گذاران را جمع کرده و در پروژه هایی تعریف و خرج می کنند. پس از اخذ گرین کارت دائم توسط سرمایه دار این شرکت ها پول وی را حسب قرارداد پس از مدتی نقداَ یا به صورت سهامی در پروژه به او باز می گردانند.
2- مالکیت یا بیزنس یا شرکت خود فرد راه اندازی می شود و پول فرد به حساب شرکت خود در آمریکا واریز شده و بعد در مسیر رشد و گسترش تجارت آن را صرف می کند.
اقتصاد آمریکا از طریق اشتغال زایی و سرمایه گذاری خارجیان رشد چشمگیری داشته است.

 

شرایط اشتغال زایی

1- مشاغل مستقیم: سرمایه گذار باید در عرض دو سال (یا تحت شرایط خاصی، در عرض زمان متعارف پس از دو سال) پس از ورود به آمریکا به عنوان مقیم دائمی مشروط، حداقل 10 شغل تمام وقت برای کارگران واجد شرایط آمریکایی ایجاد کند.
2- مشاغل غیر مستقیم : به موازات یا در نتیجه سرمایه گذاری حاصل از واحد تجاری که وابسته به مرکز منطقه است، ایجاد شده اند. سرمایه گذار خارجی تنها در صورتی می تواند از محاسبات مربوط به مشاغل غیرمستقیم بهره-مند شود که با یک مرکز منطقه ای پیوند خورده باشد.

 

حداقل میزان سرمایه گذاری

1- به طور کلی حداقل میزان سرمایه گذاری در ایالات متحده آمریکا یک میلیون دلار است.
2- حداقل میزان سرمایه گذاری در منطقه استخدامی مورد نظر (منطقه ای با نرخ بیکاری بالا یا منطقه روستایی) 000/500 دلار است.

 

پروسه لازم جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری آمریکا

1- بررسی بیزنس های موجود و انتخاب کم ریسک ترین و پرسودترین آن ها
2- پرداخت مبلغ 000/500 دلار برای بیزنس انتخابی
3- ایجاد پرونده و فایل کردن آن از روش سرمایه گذاری
4- انجام تست های پزشکی مربوطه
5- مصاحبه و اخذ اقامت موقت آمریکا
6- ورود به خاک آمریکا و انتخاب استان دلخواه برای زندگی
7- دریافت اقامت دائم آمریکا پس از 2 سال
8- دریافت مبلغ 000/500 دلار با سود آن توسط متقاضی
9- اخذ تابعیت آمریکا پس از 5 سال اقامت و دریافت پاسپورت بعد از 10 سال از زمان ورود به آمریکا

 

مزیت های سرمایه گذاری از طریق ویزای سرمایه گذاری EB5

• عدم نیاز به مدرک زبان انگلیسی
• عدم نیاز به تحصیلات عالی
• عدم نیاز به سابقه مدیریتی
• بازگشت سرمایه پس از ۵ سال

متأسفانه به دلیل مشکلاتی که بین کشور ایران و آمریکا وجود دارد، ایالات متحده اجازه صدور این نوع ویزا را به سرمایه گذاران ایرانی نمی‌دهد.

 

ویزای سرمایه گذاری E2

ویزای سرمایه گذاری E2 یکی از انواع ویزاهای پر طرفدار برای خانواده هایی می باشد که سرمایه کافی برای دریافت گرین کارت آمریکا از طریق EB-5 را ندارند و یا ترجیح می دهند تا در ابتدا با مقدار کمتری از سرمایه وارد آمریکا شوند و پس از کسب تجربه بیشتر اقدام به سرمایه گذاری در پروژه های EB-5 نمایند. اما متأسفانه این ویزا به تعداد بسیار محدودی و برای مدت ۲ تا ۵ سال صادر می‌شود. دارنده این ویزا می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را همراه ببرد. با دریافت ویزای سرمایه گذاری E2 نمی‌توانید مستقیماً برای دریافت گرین کارت آمریکا اقدام کنید اما اگر با افزایش سرمایه خود به رونق اقتصادی این کشور کمک کنید، می‌توانید برای دریافت گرین کارت اقدام نمایید. حداقل سرمایه مورد نیاز برای این روش، ۲۰۰ هزار دلار آمریکا می باشد و اگر هدفتان خرید یک کسب و کار است، باید حداقل ۵۰ درصد سهام آن را خریداری کنید. لازم به ذکر است که این ویزا تنها برای کشورهایی صادر می‌شود که روابطی دوستانه با آمریکا داشته باشند و متأسفانه سرمایه گذاران کشور ما اجازه دریافت این نوع ویزا را ندارند.

 

مزایای دارا بودن ویزای E2

• میزان سرمایه گذاری در مقایسه با سایر روش ها بسیار پایین تر می باشد.
• دریافت ویزای سرمایه گذاری E2 در حدود 12 ماه
• دریافت ویزا برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال
• عدم نیاز به ارائه مدرک زبان و تحصیلات
• امکان تبدیل ویزای سرمایه گذاری E2 به گرین کارت آمریکا
• تحصیل فرزندان و امکان اشتغال به کار همسر

 

شرایط کلی ویزای سرمایه گذاری E2

• حداقل سرمایه مورد نیاز برای درخواست ویزای سرمایه گذاری E2 دویست هزار دلار می باشد.
• در صورت خرید بزینس شما باید حداقل ۵۰ درصد سهام را خریداری نمایید.
• سابقه مدیریتی و تحصیلات مرتبط شخص متقاضی بسیار تاثیر گذار می باشد.
• اثبات توانایی شما برای مدیریت بیزینس ملاک است.
• داشتن سابقه کار مدیریتی بسیار موثر می باشد.

ویزای سرمایه گذاری E2 همسر و فرزندان

همسر می تواند پس از ورود به آمریکا درخواست مجوز کار با USCIS کند. این مجوز کار، که “کارت مجوز اشتغال” نامیده می شود، یک مجوز کار در بازار آزاد است و انعطاف پذیری و راحتی زیادی برای اشتغال همسر ایجاد می کند.
به طور کلی، همسر می تواند برای کارفرما و در هر شغلی در آمریکا کار کند، علاوه بر این، فرزندان می توانند تحت ویزای سرمایه گذاری E2 در مدرسه شروع به تحصیل نمایند.

بچه ها مجاز به ثبت نام در مدارس عمومی یا خصوصی هستند. به خاطر داشته باشید که پس از رسیدن به ۲۱ سال، فرزند دیگر واجد شرایط وضعیت ویزای سرمایه گذاری E2 نیست و به منظور ادامه سکونت و یا تحصیل در آمریکا باید ویزای خود را داشته باشد. غالباً، فرزندانی که سن آنها به ۲۱ سال رسیده است، برای تمام کردن کالج یا تحصیلات دانشگاهی خود در آمریکا، درخواست ویزای دانشجویی F1 می دهند.

متأسفانه به دلیل مشکلاتی که بین کشور ایران و آمریکا وجود دارد، ایالات متحده اجازه صدور این نوع ویزا را به سرمایه گذاران ایرانی نمی‌دهد.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *