منو

021-91006998
    تماس با ما

اقامت تمکن مالی کشور سوئیس

روش تمکن مالی یکی از مطلوب  ترین روش های مهاجرتی در بین کشور های اروپایی برای افرادی با تمول مالی بالا می باشد، که سوئیس نیز این روش را در برنامه  های مهاجرتی خود قرار داده است.
در این روش احتیاجی به انتقال سرمایه از کشور مقصد وجود ندارد و متقاضی تنها باید به دولت سوئیس ثابت کند، که سرمایه و دارایی مناسبی دارد و با اثبات تمکن مالی خود به میزان تعیین شده، تقاضای اقامت بدون اجازه کار را داشته و بتواند در آن کشور با هزینه شخصی خود زندگی و هزینه های خود و خانواده اش را تامین کند.
کشور سوئیس سالانه به طور ظرفیت محدود حدود 2500 پرونده، تنها برای تعدادی از متقاضیان امکان مهاجرت با این روش را فراهم کرده است.

 

اقامت تمکن مالی کشور سوئیس

 

باید اشاره کرد که اقامت از طریق این روش اجازه کار تا 5سال را نخواهد داشت، یعنی متقاضی نمی تواند در این کشور استخدام و یا برای کارفرمایی کار کند. اما اجازه راه  اندازی کسب و کار و سرمایه گذاری در این کشور به متقاضی داده می شود، به این صورت که میتواند ملکی خریداری کرده و آن را اجاره دهد و یا شرکت و یا رستورانی تأسیس کرده و کسب و کاری راه اندازی کند و مدیریت آن را بر عهده بگیرد اما نمی تواند در آن رستوران یا شرکت به عنوان پرسنل مشغول به کار شود.

 

مدارک مورد نیاز جهت اثبات تمکن مالی

1- فیش حقوقی
2- سود سهام شرکت  ها و مؤسسات
3- اجاره نامه رسمی املاک و مستغلات
4- اسناد املاک و دارایی  های غیرمنقول
5- اسناد بانکی و پرینت حساب
6- سود سپرده های بانکی

 

بررسی شرایط و قوانین روش تمکن مالی

کشور سوئیس برای صدور اقامت از طریق روش تمکن مالی، دو پروسه را در نظر گرفته و افراد را به دو دسته تقسیم بندی کرده است.

1) افراد بالای 55سال (اقامت بازنشستگان)
2) افراد پائین 55سال (پروسه مالیات گزاف یا Lump- sum Taxation )

در هر دو روش افراد می توانند بعد از 10سال اقامت دائم (Permanent Residence ) سوئیس و بعد از 12سال زندگی در این کشور موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت شوند.

 

اقامت تمکن مالی کشور سوئیس

 

افراد بالای 55سال
سالانه به تعداد محدودی از متقاضیان تعلق میر گیرد و تنها افراد واجد الشرایط می توانند با اثبات تمکن مالی خود و خانواده شان موفق به اخذ اقامت از این طریق شوند. متقاضیان باید نشان دهند که از تمکن مالی به میزان سالانه 50هزار یورو برای خود و مبالغی نیز به ازای همسر و فرزندان زیر 18سال برخوردارند. نکته قابل ذکر در این روش سرمایه متغیر نسبت به سن متقاضی می  باشد، به این شکل که سرمایه متقاضی بر اساس سن او نسبت به تعداد سال های باقی مانده عمرش تا سن 78سالگی محاسبه می گردد.

با توجه به این موضوع که میانگین امید به زندگی افراد در کشور سوئیس سن 78 سالگی می باشد، متقاضی باید اسناد و مدارک تمکن مالی خود را که شامل مبلغ 50هزاریورو به ازای هر سال نسبت به عمر باقی مانده اش می باشد ارائه دهد. به عنوان مثال چنانچه متقاضی 60 سال سن داشته باشد، باید مدارک تمکن مالی 900هزار یورو را ارایه دهد به طوری که به ازای 18 سال تفاوت تا سن امید مبلغ 50هزار یورو سالانه داشته باشد.

 

افراد پائین 55سال (Lump- sum Taxation)
در این روش افراد زیر 55 سال اعلام می  دارند که قصد اخذ اقامت سوئیس را بدون اجازه کار و پرداخت مالیات بر اساس هزینه  های بالای زندگی در کشور سوئیس را دارند، محاسبه این مالیات در کانتون  های مختلف، متفاوت می  باشد. اما از تاریخ 1 ژانویه 2016 تغییراتی در این سیستم اعمال شد، که مبنای مالیات برای این روش بر اساس هزینه های زندگی سالیانه مالیات دهنده و خانواده اش در داخل سوئیس و خارج از کشور محاسبه گردد.
هزینه های زندگی شامل هزینه های مسکن، هزینه خوراک و پوشاک، هزینه مدرسه فرزندان، هزینه های تفریحات، اتومبیل و سایر هزینه ها می باشد.

 

 

اقامت تمکن مالی کشور سوئیس

 

حداقل هزینه های متقاضی در سال، باید بیشتر از 7 برابر ارزش اجاره سالانه ملک وی باشد، که باید مبلغی حدودی معادل این ارزیابی مالیاتی پرداخت کند و چنانچه متقاضی ملکی در این کشور خریده باشد، محاسبه مالیات نسبت به اجاره آن ملک انجام می پذیرد.
علاوه بر این، حدأقل درآمد سالانه متقاضی باید معادل 400 هزار فرانک باشد که مالیات بر درآمد نیز بر این درآمد اعمال می شود.
همچنین باید اشاره کرد که هر ناحیه یا کانتون حدأقل مالیات هایی را در نظر می گیرند که شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی است و مبنای محاسبه و ارزیابی مالیات معطوف به نرخ مالیاتی استاندارد در محل اقامت و کانتون مورد نظر می باشد و بر طبق آن اعمال می گردد.

 

برای اخذ اقامت از طریق هر دو روش مذکور باید موارد زیر اثبات شود
1- اثبات سرمایه کافی و تمکن مالی برای تأمین هزینه های زندگی متقاضی و خانواده ¬اش بدون وابستگی به دولت سوئیس
2- تهیه بیمه سلامت و تصادفات توسط متقاضی برای خود و خانواده  اش
3- اثبات قصد و هدف متقاضی مبنی بر اخذ اقامت بدون اجازه کار و یا سرمایه گذاری از طریق راه اندازی کسب و کار
4- اثبات رابطه نزدیک با این کشور که شامل سفرهای مکرر به سوئیس و یا داشتن اقوام در این کشور و یا داشتن اقامت در گذشته و همچنین داشتن ملک در این کشور می  باشد.

 

مراحل اخذ اقامت از طریق تمکن مالی در سوئیس

1- دریافت دعوت ¬نامه وقت سفارت
2- تکمیل مدارک (تهیه آدرس اقامتی در سوئیس و تهیه پوشش بیمه درمانی) و تحویل مدارک به سفارت
3- مصاحبه سفارت
4- تأیید و بررسی مدارک
5- صدور ویزای D
6- سفر به سوئیس جهت انجام اقدامات بعدی
7- ارائه اسناد و مدارک به اداره مهاجرت و اقامتی سوئیس و انگشت نگاری
8- دریافت کارت اقامت

 

مزایای اخذ اقامت از طریق روش تمکن مالی

1- عدم انتقال سرمایه به سوئیس
2- امکان ایجاد و راه اندازی کسب و کار و خرید ملک به صورت آزادانه
3- تحصیل رایگان برای فرزندان
4- عدم نیاز به سطح زبان
5- اخذ اقامت دائم بعد از 10سال و اقدام برای اخذ پاسپورت
6- رفاه بالای زندگی در کشور سوئیس
7- اخذ اقامت کل اعضای خانواده
8- آزادی سفر و تردد در کل اتحادیه اروپا
9- امکان اخذ و بهره مندی از حقوق شهروندی بهترین کشور جهان

 

اقامت تمکن مالی کشور سوئیس

 

اخذ اقامت دایم و پاسپورت در سوئیس از طریق تمکن مالی

برای مهاجرین کشورهای غیر اتحادیه اروپا 10 سال زمان خواهد برد، تا اقامت دائم سوئیس را دریافت نمایند و پس از آن می توانند برای اخذ پاسپورت سوئیس درخواست دهند. البته پیش از ارائه درخواست اخذ پاسپورت لازم است، تا متقاضی در سوئیس 3 سال اقامت مداوم داشته باشد. ممکن است برخی از کانتون ها لازم بدانند فرد 2 تا 5 سال در کانتون مربوطه زندگی کرده باشد.

متقاضی اخذ پاسپورت سوئیس باید موارد زیر را رعایت کند:

• به خطر نینداختن امنیت داخلی یا خارجی سوئیس در مدت اقامت در سوئیس
• آشنایی با سبک زندگی در سوئیس
• تسلط کامل به یکی از زبان های رسمی در سوئیس و ارتباط با شهروندان سوئیسی
• عدم سابقه کیفری وپرداخت مداوم مالیات های مربوطه
• پایبندی به قانون اساسی سوئیس
• داشتن اطلاعات کافی در خصوص جغرافیا، تاریخ، سیاست و اجتماع سوئیس
• عنصر اجتماعی مثبت و موفق در جامعه سوئیسی

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *