منو

021-91006998
    تماس با ما

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

یکی از پرطرفدارترین روش های اخذ اقامت کشور اسپانیا، روش تمکن مالی ( Spanish Wealth Visa ) می باشد. در این روش، فرد متقاضی بدون کمترین انتقال سرمایه به کشور اسپانیا، موفق به دریافت اقامت آن کشور می شود. این اقامت به افرادی اعطا می گردد، که از تمکن مالی قابل توجهی بهره مند هستند و این تمکن و توانایی مالی را از طریق مدارک و مستندات به دولت اسپانیا ثابت می کنند.

هدف از اعطای اقامت از طریق تمکن مالی، ایجاد فرصتی است تا افراد ثروتمند و دارای تمکن و تمول بتوانند به همراه خانواده خود نیز در کشور اسپانیا زندگی کنند. در این روش که سفارت اسپانیا در تهران به آن نگاه ویژه ای دارد، متقاضی می تواند برای خانواده خود به طور همزمان اقدام کند.
از مزایای اخذ اقامت کشور اسپانیا از طریق روش تمکن مالی، می توان به بهره مندی از حقوقی برابر با حقوق شهروندان اسپانیایی و نیز خدمات بیمه ای اشاره کرد.

با توجه به این که در این روش، متقاضی ثابت می کند که از توانایی مالی لازم برای اجاره (یا خرید) مسکن و اداره امورات و هزینه های زندگی در کشور اسپانیا برخوردار است، مجوز اقامت اعطا شده به متقاضی، اقامتی بدون اجازه کار می باشد، به این صورت که امکان کار کردن برای کارفرمایی در این کشور را نخواهد داشت. البته دارنده این نوع اقامت می تواند به خرید و فروش ملک و یا سرمایه گذاری در حوزه های مختلف مبادرت کند. لازم به ذکر است که بعد از اخذ اقامت دایم ( گذشت مدت زمان 5 سال) امکان اشتغال به کار برای متقاضی فراهم می شود و این محدودیت رفع می گردد.

 

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

 

مدت اولیه این نوع اقامت یک سال می باشد. بعد از اتمام این دوره، فرد می تواند اقامت خود را دو بار و هر بار به مدت دو سال تمدید کند. بعد از گذشت 5 سال زندگی در اسپانیا، متقاضی می تواند برای خود و خانواده خود، درخواست اقامت دائم کند و در صورت رعایت شرایط قانونی و اقامتی در کشور اسپانیا، موفق به اخذ اقامت دائم گردد.

متقاضیان اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی، باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که یکی از شرایط تمدید اقامت، حضور حداقل 6 ماه ( 184 روز، چه پیوسته و چه ناپیوسته ) در سال در کشور اسپانیا می باشد. لذا عزیزانی که نتوانند این مدت از سال را در کشور اسپانیا حضور داشته باشند، اقامتشان تمدید نخواهد شد.

با توجه به شرط حضور شش ماهه در سال، که در قسمت های بالا توضیح داده شد، درآمد و سرمایه متقاضی در ایران نباید وابسته به حضور فیزیکی او در ایران باشد. یعنی چنانچه منبع در آمد متقاضی به صورت کارمندی و فیش حقوقی باشد امکان درخواست اقامت از طریق روش تمکن مالی برای وی امکان پذیر خواهد بود.
در این روش، متقاضی باید بتواند به یکی از دو طریق توضیح داده شده در ادامه مقاله، اداره مهاجرت اسپانیا را مجاب کند که در کشور خود یا کشوری ثالث، از تمول کافی برخورداراست و توانایی اجاره یا خرید مسکن و نیز اداره امورات زندگی ( خوراک، پوشاک و …) در کشور اسپانیا را دارا می باشد.

 

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

 

روش های اخذ اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

روش اول در اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا

در این روش از تمکن مالی، فرد متقاضی باید با ارایه اسناد و مدارک، ثابت کند که;
اولا: در حساب کوتاه مدت خود در یکی از بانک های ایران، مبلغی معادل 27 هزار یورو به عنوان پس انداز دارا می باشد.
ثانیا: از درآمدی معادل 2500 یورو در هر ماه برخوردار است. در صورتی که فرد متقاضی بخواهد برای خانواده خود نیز اقدام کند، باید به مبلغ درآمد ماهانه به ازای هر یک از اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال)، معادل 550 یورو اضافه گردد. منابع این درآمد ماهانه می تواند از موارد زیر باشد:

• دریافت اجاره املاک و مستغلات
• حقوق بازنشستگی
• حقوق دریافتی از بخش دولتی یا خصوصی که منوط به حضور فیزیکی متقاضی در ایران نباشد
• سود سپرده گذاری های کوتاه مدت و بلند مدت
• سهام شرکت ها یا کارخانه ها و اوراق بهادار و دریافتی سود آنها

متقاضی از این طریق نشان می دهد که بدون نیاز به کار کردن در کشور اسپانیا، توانایی مالی برای تامین هزینه های زندگی در آن کشور را دارد.

 

روش دوم در اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا

افرادی هستند که مانند روش اول، درآمد ثابت ماهانه ندارند، ولی می توانند ثابت کنند که دریک سال گذشته، مبلغ 70 هزار یورو در حساب بانکی خود نگهداری کرده اند. این مبلغ باید در حساب کوتاه مدت باشد، چرا که باید در هر لحظه امکان برداشت آن وجود داشته باشد.

متقاضیان اخذ اقامت از طریق تمکن مالی، چه آنهایی که روش اول را انتخاب می کنند، و چه آنهایی که روش دوم برایشان مناسب است، باید در کنار مدارک اثبات کننده شرایط مالی ذکرشده، حداقل یک سند ملکی در ایران به نام خود داشته باشند تا تمکن و تمول خود را بیش از پیش اثبات کنند.
همچنین متقاضیان می توانند با خرید ملکی به ارزش حداقل 120 هزار یورو و متناسب با تعداد اعضای خانواده خود در کشور اسپانیا، تمکن خود به اداره مهاجرت و دولت اسپانیا را نشان دهند.

 

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

 

مدارک لازم برای اخذ اقامت از روش تمکن مالی اسپانیا

• پاسپورت
• شناسنامه
• مدارک و اسناد جهت اثبات تمکن مالی ( حساب بانکی، فیش حقوقی بازنشستگی، اجاره نامه، سود بانکی و …)
• گواهی عدم سوء سابقه کیفری
• گواهی پزشکی سلامت جسمانی
• اجاره نامه و یا سند ملک در اسپانیا
• گواهی ازدواج
• گواهی تولد فرزندان
• بیمه درمانی

 

مراحل دریافت کارت اقامت از طریق تمکن مالی اسپانیا

متقاضی با تکمیل مدارک و اسناد مورد نیاز، ترجمه آنها و درخواست خود مبنی بر دریافت اقامت، آنها را به سفارت اسپانیا در تهران تحویل می دهد. پس از طی مراحل اداری و تایید تمکن مالی متقاضی از سوی دولت اسپانیا برای وی و همراهان ویزای تیپ D (ویزای مهاجرتی 90 روزه و قابل تبدیل به اقامت دائم) صادر می گردد.

متقاضی و همراهان باید طی مدت تعیین شده در ویزا (معمولا 90 روز) وارد خاک اسپانیا شوند و بعد از هماهنگی با اداره مهاجرت، برای انگشت نگاری و دریافت کارت شناسایی اتباع خارجی ( foreign national identity card ) و تشکیل پرونده اولیه اقدام کنند. سپس اقدام به افتتاح حساب بانکی و اجاره واحد مسکونی کرده و اقامت یک ساله خود و همراهان را اخذ خواهند کرد. این پروسه مجموعا حدود سه ماه زمان خواهد برد.
همان طور که قبلا نیز در این مقاله مطرح شد، بعد از گذشت یک سال، متقاضی و همراهان می توانند دو بار و هر بار به مدت دو سال اقامت خود را تمدید نمایند. پس از پایان این پنج سال، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند.

 

اقامت تمکن مالی کشور اسپانیا

 

مزایای اخذ اقامت از طریق تمکن مالی کشور اسپانیا

• امکان تحصیل رایگان برای فرزندان
• امکان استفاده از خدمات درمانی برای متقاضی و همراهان
• اخذ اقامت بدون نیاز به انتقال سرمایه
• امکان مسافرت آزادانه به کشورهای حوزه شنگن بدون ویزا
• دریافت اقامت در بازه زمانی کوتاه مدت
• امکان سرمایه گذاری در اروپا
• امکان افتتاح حساب در اروپا
• امکان خرید ملک
• دریافت اقامت دایم بعد از 5 سال
• دریافت تابعیت و پاسپورت بعد از 10 سال

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *