اقامت تمکن مالی کشور اتریش

اتریش یکی از زیباترین و باثبات ترین کشورهای اروپائی است و پیوستن آن کشور به پیمان شنگن و عضویت در اتحادیه اروپا، بر سرعت پیشرفت و رشد آن افزوده است.
با توجه به این که کشور اتریش محصور در خشکی بوده و بخشی از رشته کوه های آلپ در این سرزمین قرار دارد، از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است.

کشور مجسمه ها به عنوان کشوری در اروپای مرکزی، با کشورهای آلمان، چک، مجارستان، ایتالیا، اسلواکی، اسلونی و سوئیس هم مرز است. پایتخت آن، شهر وین، برای چندمین سال متوالی به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی انتخاب شده است. امنیت و رفاه مناسب کشور اتریش باعث شده که در سالهای اخیر، مهاجران بسیاری به شهرهای مختلف این کشور مهاجرت کنند. زبان رسمی این کشور آلمانی است، اگرچه اکثریت مردم آن با زبان انگلیسی آشنایی کافی دارند.

 

 

تعدادی از کشورهای اروپایی برای رسیدن به اهدافی مانند ایجاد رونق اقتصادی و همچنین ایجاد اشتغال، اقدام به صدور نوعی اقامت موقت کرده اند، که براساس تمکن مالی متقاضی در کشور مبدا، صادر می گردد. یکی از این کشورها، کشور اتریش می باشد.
همان طور که می دانید، مهاجرت به اتریش می تواند از روشهای مختلفی مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و … انجام شود. اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی نیز از پرطرفدارترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود.

 

اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی

یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کشور اتریش برای ایرانیان و نیز شهروندان دیگر کشورها، روش تمکن مالی می باشد. در روش تمکن مالی اجازه اقامت کشور اتریش از طریق اثبات تمول و تمکن مالی متقاضی در کشور مبدا، صادر می گردد.
برخلاف روش های سرمایه گذاری، روش تمکن مالی احتیاج به هیچ نوع انتقال سرمایه ای ندارد و متقاضی تنها با اثبات توان مالی خود در کشوری که زندگی می کند، واجد شرایط این نوع اقامت می شود.
باید یادآور شد که متقاضی اخذ اقامت اتریش از طریق روش تمکن مالی، مجوز کار در آن کشور را نخواهد داشت، اما امکان خرید خانه و یا سرمایه گذاری برای وی وجود دارد.

 

 

همچنین دارنده این نوع اقامت باید شش ماه از سال را به طور پیوسته و یا غیر پیوسته درکشور اتریش حضور داشته باشد، تا بتواند کارت اقامت خود را تمدید کند. با توجه به این که اخذ اقامت اتریش از طریق تمکن مالی، بسیار مورد پسند و استقبال مردم کشورهای مختلف جهان واقع شده است، تنها با گذشت اندکی از زمان شروع ثبت نام این روش، ظرفیت تکمیل شده و ثبت نام متوقف می شود. لذا با توجه به این امر و نیز با در نظرگرفتن این که هر سال تعداد محدودی از پرونده های تمکن مالی پذیرفته می شود (حدود 200 تا 400پرونده)، تنهاکسانی در اخذ اقامت اتریش از این طریق موفق خواهند بود، که هم پرونده شان کامل بوده و هم پرونده بدون نقص را درتاریخ مشخص، که معمولا در ابتدای ماه اول سال میلادی، یعنی ماه ژانویه می باشد، به سفارت اتریش ارائه دهند.

 

شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور اتریش از طریق تمکن مالی

1. متقاضی چنانچه مجرد باشد باید مبلغ حداقل 25 هزار یورو و در صورتی که متاهل باشد باید 36 هزار یورو و به ازای هر فرزند زیر 18 سال 3600 یورو که به مبلغ 36 هزار یورو افزوده می گردد، به صورت سپرده بانکی داشته باشد.
2. متقاضی باید ثابت کند که در ایران از درآمد ماهانه ثابتی، که به حضور فیزیکی وی بستگی نداشته باشد، برخوردار است. در صورتی که متقاضی بدون همراه (مجرد) باشد، باید حداقل 2هزار یورو درآمد ماهانه داشته باشد. این مبلغ برای افرادی که با همسر خود اقدام می کنند، حداقل3000یورو افزایش می یابد. ضمن این که برای هر یک از فرزندان نیز حداقل 300 یورو به مبالغ ذکر شده اضافه می شود.
این درآمد می تواند از طرق مختلف از جمله حقوق بازنشستگی، درآمد حاصل از دارایی ها، سهام شرکت، اجاره املاک و … باشد.
3. متقاضی اصلی باید حداقل یک سند ملکی به نام خود داشته باشد.
4. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح A1 که شامل مهارت های اولیه ( Basic ) در سطح ابتدایی می باشد.

موارد ذکر شده حداقل شرایط برای اقدام از روش تمکن مالی می باشد و با توجه به رقابتی بودن این روش در کشور اتریش و محدودیت و سهمیه بندی هرچه این شرایط بیشتر و تمکن مالی قابل قبول تر باشد امکان قبولی و موفقیت در اخذ اقامت از طریق تمکن مالی بالاتر خواهد بود.

 

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کشور اتریش از طریق تمکن مالی

1. نشان دادن پرینت حساب بانکی جهت مبلغ تعیین شده سپرده با استعلام 6 ماهه
2. ارایه اسناد ثابت کننده درآمد ماهانه شامل فیش حقوقی بازنشستگی ، مدارک پرداختی و سودهای بانکی، قرارداد کار،گردش حساب شرکت ، اجاره املاک و…. با استعلام 6 ماهه
3. پاسپورت معتبر و امضا شده برای تمام اعضای خانواده
4. شش قطعه عکس در اندازه 45*35
5. اسناد زیر در صورت کاربرد داشتن:

• گواهی ازدواج
• گواهی طلاق
• اسناد فرزند خواندگی
• گواهی فوت

6. گواهی بیمه سلامت،سفر،تصادف ( بیمه درمانی ) که تمام خطرات را پوشش دهد
7. مدارک مسکن مناسب در اتریش ( اجاره نامه یا سند خرید ملک در اتریش )
8. مدارک مهارت های زبان آلمانی
9. گواهی عدم سو پیشینه

 

مزایای اقامت از طریق تمکن مالی

1. اخذ اقامت کشوری اروپایی بدون نیاز به سرمایه گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا
2. امکان اخذ اقامت دائم برای خود و خانواده پس از 5 سال
3. امکان اخذ پاسپورت برای خود و خانواده بعد از 10 سال
4. تحصیل رایگان همسر و فرزندان در مدارس و دانشگاه های معتبر اتریش
5. عدم محدودیت سنی
6. امکان خرید ملک و وسیله نقلیه
7. امکان افتتاح حساب بانکی در اروپا
8. امکان استفاده از بیمه های درمانی معتبر
9. امکان رفت و آمد و زندگی در کشورهای حوزه شنگن
10. بهره مندی از تمام امکانات شهروندی
11. امکان سرمایه گذاری و راه اندازی بیزینس شخصی

 

 

اخذ اقامت دایم و تابعیت از طرق روش تمکن مالی در اتریش

به شخصی که موفق به اخذ اقامت موقت اتریش از طریق تمکن مالی شود، در ابتدا اقامت یک ساله اعطا می شود. پس از طی این یک سال، اقامت وی برای یک سال دیگر تمدید می شود و پس از آن، برای او اقامت سه ساله صادر می گردد. در پایان این پنج سال، متقاضی با رعایت شرط حضور 6 ماهه می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. نهایتا بعد از اخذ اقامت دایم و سپری شدن 10 سال و آشنایی با اداب و رسوم و فرهنگ اتریش و همچنین قبولی در آزمون شهروندی امکان اقدام برای دریافت تابعیت و پاسپورت برای متقاضی و همراهانش فراهم می شود.

مطالب مفید