اخذ اقامت آمریکا برای هنرمندان و ورزشکاران

اخذ اقامت آمریکا برای افراد خاص, هنرمندان, ورزشکاران:
افرادی که بتوانند اثبات کنند که توانایی¬های فراتر از توانایی¬های سایر افراد دارند، قادرند از این نوع ویزاها برای کسب اقامت و اخذ گرین کارت در آمریکا اقدام کنند. آمریکا تنها کشور در جهان است که این شرایط ویژه را دارد و می¬توان با آن برای اخذ گرین کارت اقدام کرد.
دولت آمریکا این شرایط را به جهت برگزیدن نژادهای بهتر و برتر در جهان ارائه میکند و منطق پشت این قانون گواهی می¬دهد که دولت آمریکا شدیدا”بر آن است تا نژاد آمریکایی مهاجر را از نژادی برتر برگزیند.
این افراد به سه دسته تقسیم می¬شوند:
اول: افرادی که از شرایط فیزیکی/هنری و ضریب هوشی برتری برخودار هستند.
ورزشکاران, هنرمندان و نوابغی مانند مخترعان در این گروه جای دارند.
اگر خود را در این گروه می¬دانید باید نشان دهید:
1- در این کشور(آمریکا) و زادگاه خودتان از شما تقدیر بعمل آمده است. این تقدیر می¬تواند در غالب جایزه و یا حتی یک قدردانی و تقدیرنامه کوچک باشد.
2- در خارج از کشور آمریکا نیز توانایی شما مورد قدردانی خارجیان قرار گرفته است .
3- آیا شما عضو گروه و تعاونی یا کلوپ خاصی بوده¬اید یا خیر؟
دوم: افرادی که قادر هستند به دیگران آموزش آکادمیک دانشگاهی بدهند مانند اساتید برجسته دانشگاه¬ ها با مدارج علمی بین المللی و دارا بودن تعداد کثیری مقاله ISIدر مجلات معتبر.
سوم: مدیران بین¬المللی یا چند ملیتی از حیث دارا بودن و فعالیت مستمر و موثر شرکت ها و دفاتر بین المللی شان در سراسر جهان (که در ایران بسیار اندک هستند.)
بزرگترین مزیت این نوع ویزا در آن است که شخص نیازی به مجوز کار و یا پیشنهاد کاری از شخص ندارد و در زمانی حدود یک سال قادر به انجام این مهاجرت است.
این نوع از ویزاها به چندین شاخه تقسیم می¬شوند. متقاضیان گرامی باید توجه کنند که وکیل مهاجرتی کدام یک از این نوع از ویزاها را برای آنها برگزیده است. زیرا شرایط هر کدام با دیگری متمایز است و بیشتر این نوع ویزاها اقامت دائم به حساب نمی¬آید و در آمریکا متقاضی باید برای اقامت دائم مجددا” اقدام کند.
متقاضیان محترم باید توجه داشته باشند که قدم اول برای دریافت اقامت آمریکا ورود قانونی به این کشور است. معمولا”کسانی که به صورت قانونی وارد آمریکا می¬شوند می¬توانند از طریق قوانین و روش های گوناگون به منظور ماندن در آن کشور اقدام کنند. پس اگر هدفتان زندگی و اقامت در آمریکا است باید توجه کنید که در ابتدا باید حضورتان در آمریکا میسر شود.
به این منظور که کشور آمریکا کسی را بیرون یا اخراج نمی¬کند مگر انکه فرد غیر قانونی وارد خاک آمریکا شده باشد.

ویزاهای هنرمندان و ورزشکاران(گروه ویزاهای P):
ویزای های گروه P برای ورزشکاران و هنرمندان به انواع زیر تقسیم می¬شود:
ویزای P1 مخصوص ورزشکاران یا هنرمندانی است که برای شرکت کردن در یک رقابت ورزشی و یا به عنوان عضوی از یک گروه هنری که در سطح بین¬المللی, برای یک مدت زمان معین شده باشد، به آمریکا سفر کنند.
ویزای P1A: برای ورزشکارانی که در رشته¬هایی مانند تنیس, حاکی, فوتبال می¬باشند مخصوصا” ورزشکارانی که ویزای o1 شامل حالشان نمی¬شود, مانند دو میدانی می¬توانند برای این نوع ویزا تقاضا کنند.
ویزای P1B به هنرمندان در گروه¬های راک, جاز,سیرک و تعلیم دهندگان آنها تعلق می¬گیرد.
ویزای P2 برای هنرمندانی است که هدف آن¬ها از سفر به آمریکا شرکت در تبادلی بین یک سازمان در آمریکا و سازمانی در کشور دیگری است.
ویزای P3 برای افرادی است که می¬خواهند به شکل موقت برای اجرا برنامه¬ای/ تدریس و یا تعلیم در زمینه هنری و یا سرگرمی در یک دوره فرهنگی خاص شرکت کنند.
ویزایP2 شباهت زیادی به ویزای P1A دارد و همان افراد می¬توانند برای این نوع ویزا درخواست کنند ولی یک تبادلی باید صورت بگیرد.
ویزای P3 شامل گروه¬هایی می¬شود که موسیقی فرهنگی و ملی کشور خود را ارائه می¬دهند.
-چه زمانی می¬شود برای ویزای P1 درخواست کرد؟
هیچ نوع محدودیت زمانی برای این نوع ویزا وجود ندارد, بنابراین هر موقع از سال می¬شود برای ویزای P1 درخواست کرد. در یک شرایط خاصی روند گرفتن این نوع ویزا را می¬شود تا 15 روز کاهش داد.
-مزیت و محدودیت ویزای P1 چیست؟
یکی از مزایای ویزای P1 این است که می¬شود آن را به مدت نامحدود و تا زمانی که به شخص نیاز است, تمدید کرد این نوع ویزا استفاده دوگانه دارد. این بدان معناست که شما ممکن است منتظر پاسخ از اداره مهاجرت در مورد تقاضای کارت سبز (گرین کارت) باشید و در عین حال می¬توانید ویزای P1 خود را تمدید کنید. یکی از محدودیت¬های این نوع ویزا این است که خانواده فرد نمی¬توانند تقاضای اجازه کار کنند.
دومین شاخه ویزای استعدادهای درخشان و ویژه( O1) :
ویزای O1A برای کارمندانی است که دارای یک توانایی شگرف در زمینه علوم تجربی, آموزش و پرورش, بازرگانی و ورزش هستند.
ویزای O1B برای کسانی است که دارای یک توانایی شگرف در زمینه هنر, هنر تصویرهای متحرک و یا تلویزیونی هستند.
کارفرماها باید دو شرط زیر را رعایت کنند:
1-کارمند دارای توانایی شگرف است.
2- توصیه¬نامه ارایه دهند.
اثبات وجود یک توانایی شگرف برای گرفتن ویزای O1A به این شکل است که باید مدرکی ارائه داده شود که با ضوابط تعیین شده از طرف اداره مهاجرت هم خوانی داشته باشد. به طور کلی باید این مدارک ثابت کنند که مهارت کارمند آنها بین برترین¬ها در زمینه مورد نظر است. اثبات وجود یک توانایی شگرف برای گرفتن ویزای O1B به این شکل است که باید مدارکی مبتنی بر این که موفقیت شگرفی در زمینه هنر، تصویرهای متحرک و یا تهیه¬کنندگی برنامه¬های تلویزیونی به دست آورده باشد. به طور کلی باید نشان دهند که فرد به بالاترین سطوح موفقیت دست یافته است و این دستاورد به رسمیت شناخته شده باشد. در شرایطی که شخص درخواست کننده بخواهد در زمینه هنر, سرگرمی, و یا ورزش¬ کار کند و اداره مهاجرت نیز تعیین کند این تقاضا فوری است پس نیازی به توصیه نامه نیست. توصیه نامه توسط افرادی باید نوشته شود که مهارت زیادی در زمینه مورد نظر داشته باشند.
هیچ محدودیت زمانی برای ویزای O1 نیست بنابراین هر موقع از سال می¬شود برای ویزای O1 تقاضا داد. در شرایط خاص روند گرفتن این ویزا را می¬شود تا 15 روز کاهش داد.

مزایا و محدودیت¬های ویزای O1 :
یکی از مزایای این نوع ویزا است که می¬شود به طور نامحدود آن را تا زمانی که کار ادامه داشته باشد, تمدید کرد. این نوع ویزا استفاده دوگانه دارد. این بدان معنا است که شما ممکن است که منتظر پاسخ از اداره مهاجرت در مورد تقاضای کارت سبز(گرین کارت) باشید و درهمین اثنا می¬توانید ویزای O1 (توانایی شگرف) خود را تمدید کنید.
به این خاطر که شرایط برای گرفتن این نوع ویزا شباهت زیادی با ویزای EB1A دارد یکی از راه¬های سریع برای دریافت گرین کارت است. یکی از محدودیت¬های ویزای O1 این است که وابستگان شخص که با ویزای OB به آمریکا آمده¬اند نمی¬توانند تقاضای اجازه کار کنند.
یک وکیل به شما کمک می¬کند و مدارکی را دال بر توانایی شگرف شما ارائه می¬دهد. گذراندن تمام مراحل مورد نیاز اداره مهاجرت, کاری است که از عهده یک وکیل مجرب در امور مهاجرت برمی¬آید. اگر توصیه¬ نامه ضعیف باشد, روند تقاضاهای ویزای O1 به تاخیر می¬افتد. کار فرماهایی که به دنبال بهترین و با استعدادترین افراد می باشند میانه خوبی با تاخیر و نقص ندارند. پس بهتر است که درخواست شما بدون نقص و در زمان مناسب ارائه شود.
گروه سوم ویزاهای استعدادهای درخشان (EB-1A) :
ویزای EB-1A : این افراد دارای استعدادهای خارق¬العاده هستند.
این نوع ویزا بهترین نوع در شاخه ویزاهای استعداد درخشان و به مراتب سخت¬ترین آنهاست. بهترین از این جهت که درجا به شخص اقامت دائم آمریکا و گرین کارت داده می¬شود و سخت¬ترین از این جهت که مدارک زیادی برای اثبات استعداد درخشان و خاص بودن اشخاص نیاز است. ویزای EB-1A نیاز به گواهی نامه کاری و پیشنهاد کار ندارد. خودتان می¬توانید درخواست دهید. مزیت¬های فراوانی برای طبقه¬بندی EB-1A وجود دارد. اول از همه پیشنهاد کاری خاصی برای شخص خارجی که در این گروه قرار می¬گیرد نیاز نیست، این امر به معنی این نیست که پیچیدگی در کار برای این نوع از روش مهاجرت وجود ندارد بلکه به این معنی است که فرد بدون نیاز به کارفرما می¬تواند این پروسه را طی کند. حتما در این روش گرفتن وکیل متبحر جز اصول اساسی و اصلی جهت ادامه و پیشرفت و اخذ بهترین نتیجه برای متقاضی است. دفتر حقوقی ایساتیس می¬تواند بهترین وکلا و مشاورین را در این مسیر در اختیار شما قرار دهد.

تعاریف و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای EB-1A:
مقررات قانون فدرال توانایی و یا استعداد خارق¬العاده را به عنوان مرتبه¬ای از تخصص تعریف می¬کند که شخص توانسته باشد خود را به مرتبه بالایی در یکی از زمینه¬های علوم, آموزش, هنر, تجارت و ورزش برساند. قانون فدرال مقرر میکند که چنین شخصی تحسین¬ ملی و بین¬المللی دریافت خواهد کرد. اثبات تحسین ملی و یا بین-المللی از طریق دریافت یک جایزه شناخته شده بین¬المللی مانند جایزه نوبل یا اسکار قابل قبول است. بطور متوسط شخص متقاضی باید حداقل 3 مورد از موارد زیر را به عنوان مدرک تهیه کند:
-1 دریافت کننده جایزه ملی و یا بین¬المللی برای برتر بودن در زمینه تخصصی خود باشد.
-2 عضویت در یک انجمن که داشتن دست¬آوردی برجسته شرط عضویت در آن تخصص برای دسته بندی اعضا باشد.
-3 انتشار مطالبی از شخص یا کار او در حرفه خود در مجلاتی تجاری یا رسانه¬های اصلی (این موارد باید شامل عنوان, تاریخ, نویسنده باشد و حتما”به انگلیسی ترجمه شده باشد (
-4 شرکت کردن شخص متقاضی در یک کمیته یا مستقلا”به عنوان داور بر روی کار دیگران در زمینه تخصص مشابه با تخصص او و یا آموزش آن تخصص به سایرین
5- نویسندگی مقالات دانشنامه در زمینه تخصصی در مجلات حرفه¬ای یا سایر رسانه¬ها (روزنامه¬های ملی, مجلات و غیره)
6- به نمایش گذاشتن کارهای ملی متقاضی در نمایشگاه¬های ممتاز بین المللی
7- ایفای یک نقش مهم برای موسسات یا سازمان¬ها که دارای اعتبار برجسته می¬باشد.
8- دریافت کننده حقوق یا پاداش بالاتر از معمول در آن زمینه تخصصی
9- موفقیت¬های تجاری در ابعاد گوناگون از آن تخصص که از طریق رسید باکس آفیس یا سابقه فروش, نوار کاست, لوح فشرده یا فروش ویدیو و یا هر مدرک قابل مقایسه¬ای که دال بر آنکه در ان زمینه تخصصی برای یک فرد خارجی قابل اعمال نباشد.
معنای این معیارها مبهم است. پرونده هایی که در مقابل دفتر استیناف اداری (AAO) قرار گرفته¬اند بیانگر این موضوع است که هر کدام از معیارهای بالا دال بر ایجاد نکته مثبت برای متقاضی نیست. حتی گاهی وکلا در خصوص اینکه چه معیاری از این مدارک برای موکلین آنها اعمال خواهد شد گیج می¬شوند. دفتر حقوقی ¬ما می-تواند بر اساس تجربیات زیاد بصورت دقیق تشخیص دهند که کدام معیار بر روی درخواست موکل اعمال ¬شود.
مدارک شما چگونه ارائه می¬شود؟
دفتر حقوقی ایساتیس معتقد است که حتی اگر متقاضی از کسانی است که به رتبه بالایی در زمینه تخصصی خود رسیده است اما شانس خود را در شروع این پروسه پایین میداند, ما همواره تلاش میکنیم تا با ارائه مدارکی مبتنی بر برتری و تمایز شخص با سایرین او را در این پروسه همراهی کنیم.

مطالب مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *